رئیس اداره پيوند و بيماري هاي خاص وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي گفت: هزينه درمان بيماران خاص 60 ميليون ريالدريکسال است که اين ميزان هزار برابر هزينه بيماران معمولي است.  دکترمحمدرضا عقيقي روز سه شنبه در همايش بيماران خاص در شيراز افزود: بالا بودنسرانه هزينه درمان بيماران خاص يک پيام مهم دارد و آن اين است که بايد همه امکاناترا براي بهره وري بهتر و ارائه خدمات مطلوب به اين قشر بکار بنديم.
وي افزود:با اين هزينه هاي گزاف که براي درمان بيماران خاص در کشور صرف مي شود اگرنتوانيم رضايت اين بيماران را جلب کنيم و خدماتي ارائه دهيم که در خور و شايستهباشد بايد در خدمتگزاري خود تجديد نظر کنيم.
رييس اداره بيماري هاي خاص وزارتبهداشت با بيان اينکه منابع مالي و تجهيزات در کشور ما براي خدمات رساني به بيمارانخاص محدود است گفت: خيلي دقت کنيم که از اتلاف منابع جلوگيري شود و در نهايتبتوانيم رضايت بيماران را نيز جلب کنيم.
دکتر عقيقي خاطر نشان کرد: بيمارانتالاسمي ، هموفيلي ، ام اس و کليوي در گروه بيماران خاص هستند و بايد با حرکت بهسمت عدالت محوري سعي کنيم که به همه اين افراد نگاهي توام با عدالت در برخورداري ازخدمات داشته باشم وي گفت: براي ارائه خدمات بهتر به اين بيماران هم بايد وزارتبهداشت و سازمان هاي بيمه و وزارت رفاه و بقيه مسوولان همت کنند و هم بيماران دراينزمينه مشارکت بيشتر داشته باشند و با همت جمعي کار را بهتر انجام دهيم.
رييساداره بيماري هاي خاص وزارت بهداشت در مورد بيماران کليوي گفت: متاسفانه اين نوعبيماري در کشور ما رو به افزايش است و در حاليکه درصد رشد آن در دنيا بين هفت تا 12درصد است کشور ما در اين زمينه رشدي 10 درصدي دارد .
وي افزود:در باره بيماريتالاسمي هم وزارت بهداشت برنامه پيشگيري تدوين کرده که اميد است با اجراي دقيق آناز روند بروز اين بيماري کاسته شود.
دکتر عقيقي در باره بيماري ام اس گفت: متاسفانه هنوز علت اين بيماري در جهان به طور دقيق شناخته نشده از اين رو نمي توانبرنامه دقيقي براي پيشگيري از آن ارائه داد و تمام تلاش ها در زمينه شناخت و علتيابي اين بيماري است.
در اين همايش دو روزه مسوولان بيماري هاي خاص ازدانشگاههاي علوم پزشکي سراسر کشور فرايند هاي کنترل بيماري هاي خاص را ارائه داده وبه بررسي نظرات و راهکارهاي علمي پرداختند.
رييس اداره پيوند و بيماران خاصوزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي همچنين گفت: امسال همهاعتباراتي که براي درمان بيماران خاص اختصاص يافته 9 هزار و 500 ميليارد ريال استکه حدود 9 درصد کل اعتبارات حوزه سلامت و بهداشت است.
عقيقي افزود: در حوزهسلامت از محل اعتبارات وزارت بهداشت و وزارت رفاه و ساير اعتبارات حدود 121 هزارميليارد تومان اختصاص يافته است.
وي اضافه کرد: اين ارقام که در مورد هزينهبيماران خاص اعلام شده هزينه هايي است که به طور مستقيم براي اين بيماران صرف ميشود در حاليکه اگر بخواهيم هزينه هاي غير مستقيم را هم در نظر گيريم ارقام بسياربيشتر مي شود..دکتر عقیقی مسئول اداره پیوند و بیماریهای خاص معاونت درمان وزارت بهداشت در هشتمین همایش سراسری مسئولان بیماریهای خاص دانشگاههای علوم پزشکی کشور در شیراز گفت:در ایران 76 هزار نفر بیمار خاص و 70 هزار بیمار صعب العلاج وجود دارد .وی افزود :در ایران 17 هزار بیمار تالاسمی – 7 هزار بیمار هموفیلی و 17 هزار بیمار ام – اس و 35 هزار بیمار کلیوی و پیوندی وجود دارد که آمار نسبتاً بالایی است و باید قبل از اینکه این آمار افزایش یابد منابع و اعتبارات و امکانات لازم برای پیشگیری و درمان آن در نظر گرفته شود .وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف وزارت بهداشت کمک به درمان این گونه بیماران است افزود: در بحث بیماران ام اس که آمار آن رو به افزایش است تا کنون علت این بیماری مشخص نشده است .
دکتر عقیقی افزود : رشد بیماریهای کلیوی در جهان بین 7 تا 12 درصد است که ایران نیز از آن مستثنی نیست .
دکتر درویشی مسئول بیماریهای خاص دانشگاه علوم پزشکی فارس گفت : در استان فارس حدود 7 هزار بیمار خاص وجود دارد که از این تعداد 1840 بیمار ام اس - 2 هزار بیماران کلیوی - 1500 بیمار تالاسمی و 1100 بیمار دیالیزی وجود دارد و روزانه بین 1 تا2 نفر به جمع بیماران دیالیزی استان افزوده می شود .
وی افزود : اگر برای درمان و پیشگیری از این بیماریها برنامه ریزی مدون صورت نگیرد در آینده کنترل این بیماریها غیر ممکن می شود پس لازم است شبکه های مراقبتی و اتاقهای فکر پیش بینی شود تا در آینده با مشکل مواجه نشویم .
در این همایش دو روزه حدود 100 نفر از مسئولان بیماریهای خاص دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور ضمن تبادل اطلاعات، راههای پیشگیری و درمان بیماریهای خاص را بررسی
می کنند.
 


تاريخ : پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:4 | نویسنده : همدل |
شیوع سردرد در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس «مرکز تحقیقات علوم اعصاب اصفهان»

اشتری فرشته,چیت ساز احمد,شیشه گر مهدی*

* اصفهان، خیابان صفه، بیمارستان الزهرا، گروه نورولوژی

مقدمه: مولتیپل اسکلروزیس از بیماریهای شایع نورولوژیک در افراد جوان می باشد که علایم بالینی متنوعی دارد. سردرد دربسیاری از بیماران مبتلا بهMS  دیده می شود که با توجه به افزایش این بیماری در اصفهان به منظور تعیین شیوع سردرد دراین بیماران مطالعه حاضر انجام گرفت.
روش کار: این مطالعه به صورت توصیفی - مشاهده ای - مقطعی در بیماران مبتلا به MS مراجعه کننده به کلینیک های نورولوژی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نیمه اول سال 1380 انجام شد. اطلاعات مربوطه توسط پرسشنامه گردآوری گردیده و سپس توسط نرم افزار SPSS ورژن 11 مورد آنالیز آماری قرار گرفت.
نتایج: از 100 نفر بیمار مورد مطالعه %67 سردرد داشتند که 58 نفر (%86.6) از بیماران زنان بودند. سردرد تنشی در %47.7 و سردرد میگرنی در %34.3 وجود داشت. از کل بیماران 23 نفر (%23) مبتلا به سردرد میگرن بودند. 36 نفر قبل از ابتلا به MS سردرد داشتند که در %52.8 پس از بروز MS تشدید یافته بود. 7 نفر (%10.4) از بیماران در شروع MS سردرد داشته اند و در 5 نفر از بیماران (%6.8) سردرد تنها تظاهر اولیه بیماری MS بوده است و علایم نرولوژیک به فاصله کوتاهی بعد از آن شروع شد.
نتیجه گیری: بر اساس مطالعه حاضر سردرد در بیماران ام اس شایع است به طوری که سردرد میگرنی در این بیماران شایعتر از افراد جامعه وجود دارد، لذا با توجه به سردرد در بیماران ام اس تعیین نوع و ارتباط آن با حملات ام اس حایز اهمیت است.

كلید واژه: مولتیپل اسکلروزیس، سردرد، میگرنتاريخ : پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:4 | نویسنده : همدل |
گزارشي از بيماري MS در کشور ؛ روباهي در مغز

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:0 | نویسنده : همدل |
تهران، گروه زراعت، دانشکده کشاورزي، دانشگاه تربيت مدرس


گاوزبان گياهي از خانواده Boraginaceae است که ارزش دارويي و غذايي بالايي را دارد و براي درمان بيماري هاي مختلف انسان استفاده مي شود. روغن بذر گياه گاوزبان، غني ترين منبع گياهي گامالينولنيک اسيد است. عموما گامالينولنيک به عنوان مکمل هاي غذايي و داروي تجويزي براي درمان بيماري هاي قلبي، اگزماي موضعي، cyclical mastalgia، ديابت ها، ورم مفاصل و بيماري MS استفاده مي شود. اين گياه يکي از گياهان دارويي با ارزش است که مي تواند نقش مهمي را در درمان بيماري هاي انسان داشته باشد. به همين دلايل، کشت آن اخيرا مورد توجه قرار گرفته است. در اين مقاله، گياه گاوزبان از جنبه هاي مختلف از قبيل مشخصات گياه شناسي، کشت و توليد، موارد مصرف در طب سنتي و بررسي هاي باليني مربوط به اين گياه و نظاير آن بررسي مي شود.


تاريخ : پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ | 21:58 | نویسنده : همدل |
اختصاصی ام.اس لینک - ترجمه از خانم آینا فخیمی -  نویسنده: ریچارد واتز-
- دوازدهم مه 2010- 
کورنلیا والنتیک که در شهر سوری انگلستان زندگی می کند برای رهایی از علائم ام اس، اقدام به انجام این روش آزمایشگاهی در بیمارستان دولتی ویکتوریا کرده است. لازم به توضیح است که پزشک معالج این بیمار بخاطر انجام این عمل جراحی مورد مواخذه پزشکی قرار گرفته است.

کورنلیا سی و هشت ساله، مادر سه فرزند می گوید بخاطر این بیماری، تقریبا در آستانه ناتوان شدن بوده است.

همه امید او از اقدام به باز کردن رگ گردنی اش در ماه اخیر این بوده است که از دست سردردهای مدامش راحت شود.

اما در عرض 48 ساعت پس از عمل، او توانست بهتر راه برود، بینائی اش بهبود پیدا کرد، حس دستها و پاهایش را به دست آورد و مجدد توانست مثانه خود را کنترل نماید.

والنتیک در مصاحبه تلفنی گفت: فقط می خواستم سردردم خوب شود. اما نتایج بهتری هم گرفتم؛ یعنی الان می توانم به تنهایی حمام کنم، بینائی ام بهتر شده، رعشه دستم برطرف شده، و می توانم قهوه ام را بدون ریختن بر زمین بنوشم.

انتظار بهبودی تا این حد را نداشتم. اما میدانید چیست؟ حالم خیلی بهتر شده است.

هفته پیش اعلام شد رادیولوژیست ویکتوریا که این عمل را با کمک دستیارش انجام داده است، بخاطر اقدام به انجام یک روش تجربی که هنوز در مراحل درمان آزمایشگاهی ست، مورد بازخواست مقامات مسئول پزشکی ونکوور قرار گرفته است.

بیماران ام اس و حامیانشان از زمانی که این روش درمانی که نام روش رهایی بخش را به خود گرفته است اولین بار توسط جراح عروق ایتالیایی پائولو زامبونی در سال 2008 انجام شد، اصرار به انجام آن دارند.

تئوری زامبونی اینست که بیشتر علائم ام اس مثل درد، خستگی عاجز کننده، کمی بینایی و فلج پیشرونده در نتیجه تشکیل ساختارهای آهنی در مغز، ایجاد می شوند.

دکتر زامبونی برای درمان این علائم، روش آنژیوپلاستی را مطرح میکند یعنی وارد کردن بالون کوچک به رگهایی که خون را از مغز به بیرون انتقال میدهند.

آزمایشات بالینی برای اثبات این روش جدید، اکنون در سراسر دنیا از جمله دانشگاه بریتیش کلمیبا و دانشگاه مک مستر در همیلتون آنتاریو در حال انجام هستند.

اما بیماران ام اس نمی خواهند منتظر بمانند. آنها هزاران دلار پرداخت میکنند تا به ایتالیا، لهستان و اخیرا هند بروند تا مورد درمان توسط این روش درمانی قرار گیرند.

هفته گذشته، بیماران ام اس و خانواده هایشان در سراسر کانادا در تظاهراتی مبنی بر درخواست اختصاص بودجه دولتی به این روش درمانی، شرکت کردند.

اما پزشکان و مقامات پزشکی تمایلی به انجام تجربی آن بدون طی شدن مراحل تائیدی این روش ندارند.

ایک کلوگ استاد فلسفه دانشگاه ویکتوریا که تخصصش در خصوص اخلاق زیست پزشکی است، در دادگاه حق را به پزشکانی داد که برای انجام این روش درمانی، خواستار طی مراحل تائیدی آن هستند.

او گفت که پزشکان از لحاظ اخلاقی ملزم به انجام و تجویز آن دسته از روشهای درمانی هستند که با مدارک مستدل عملی تائید شده اند.

او ادامه داد درست است که برای بیماران ام اس، رد شدن انجام یک روش درمانی محتمل، بخاطر اینکه زمان لازم را برای تکمیل آزمایشات بالینی طی نکرده است غم انگیز است _ _ اما این باعث نمیشود که دولت یک تصمییم اشتباه بگیرد.

بعضی اقدامات ممکن است تراژیک به نظر برسند اما این باعث نمیشود که آنها را غیر اخلاقی بنامیم.

اما والنتین معتقد است محاکمه کردن پزشکی که فقط به وظیفه اش عمل کرده است بسیار احمقانه به نظر میرسد.

او ادامه داد به نظر هیچ کس نمیخواهد کسی را که ام اس دارد جراحی کند.

آنژیوپلاستی رهایی بخش شاید یک روش درمانی برای ام اس نباشد. اما می دانید موضوع چیست؟ موضوع اینست که این روش، زندگی مرا کمی آسانتر کرده است.
کورنلیا والنتیک مبتلا به ام اس (در وسط)، با مادرش زدنکا والنتیک (سمت چپ) و خواهرش گوئن والنتیک موریسون.

عکاس: بیل کی، سرویس خبری کان وست، روزنامه تایمز کلونیستتاريخ : یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:17 | نویسنده : همدل |
 اختصاصی ام.اس لینک - ترجمه از خانم آینا فخیمی - موسسات ملی بهداشت و سلامت، در صدد تامین بودجه برای کمک به محققان دانشگاه مرکزی فلوریدا، برای کشف راههای کاهش خسارات ناشی از ام اس و سایر اختلالات عصبی هستند.

استفان لامبرت استادیار دانشکده پزشکی و عضو آزمایشگاه سیستم های هیبریدی * UCF  مبلغ 428,000 دلار بابت اولین قسط این پروژه دریافت کرد. برای این پروژه چهار ساله مبلغ 1.9 میلیون دلار اختصاص داده شده است. تیم او در حال تحقیق بر روی آسیب های پوشش میلین است. غلاف میلین سلولهای عصبی مغز و طناب نخاعی را پوشش داده و محافظت میکند. انتقال پیامهای الکتریکی بین سلولهای عصبی و ماهیچه ها از طریق این مسیر انجام میگیرد.

مطابق آمار انجمن ملی ام اس حدود 400,000 هزار نفر در آمریکا و در کل حدود 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری ام اس رنج می برند. داروهای فعلی جهت کنترل طبیعت التهاب زای این بیماری برای جلوگیری از پیشرفت ضایعات عصبی آن است و عملا هیچ کاربردی برای کاهش آسیب های حاصله ندارد.

لامبرت اظهار داشت فرآیند میلین دار کردن، فرآینده فوق العاده پیچیده ای است. با بازتولید این پوشش خاص در آزمایشگاه، می توان اطلاعات بهتر و تکمیل تری در خصوص علل بیماری های ناتوان کننده ای که هر ساله مردم زیادی را مبتلا میکنند پیدا کرد. ما امیدواریم تحقیقاتمان نهایتاً منجر به یافتن داروهای جدید برای کاهش ضایعات حاصل از این بیماری گردد تا بیماران ام اس زندگی سالمتر و طولانی تری داشته باشند.

بیشتر این تحقیقات در آزمایشگاههای سیستم های هیبریدی UCF متعلق به مرکز فن آوری علوم نانو انجام میگیرد.

در این مرکز، رهبری تیم تحقیقاتی بر عهده جیمز هیکمن مهندس بیولوژی دانشگاه مرکزی کالیفرنیاست. او سال گذشته برای اولین بار نشان داد که پوشش میلین می تواند در محیط آزمایشگاه بدون استفاده از هیچ کدام از انواع سرم های رشد تولید شود.

یافته های این مرکز دارای اهمیت فوق العاده ای هستند زیرا این امکان را به محققان میدهند که با وضوح بیشتری علل از بین رفتن میلین و همچنین تاثیر درمانهای شیمیایی ارائه شده را مطالعه کنند. هر دوی اینها می توانند به طور بالقوه منجر به فهم بیشتر دلایل اختلالات عصبی از جمله ام اس و دیابت ناشی از نوروپاتی محیطی منجر گردند.

تحقیق قبلی هیکمن مربوط به سلول های سیستم عصبی محیطی و همچنین عصب هایی بود که نقش ارتباطی بین اندامها و اعضای بدن با مغز را دارند. تحقیق جدید هم برای اولین بار با استفاده از ابزارهای فناوری نانو به بررسی آسیب های میلین در نواحی داخلی مغز و طناب نخاعی خواهد پرداخت.

هیکمن گفت "در بررسی این مشکل پیچیده، استفاده از ابزارهایی با فن آوری بالا در آزمایشگاه مرکز علوم نانو، در قدم اول ما را به کشف داروهای حدید و در قدم دوم به یافتن درمان برای بیماری هایی مثل ام اس نزدیکتر خواهد کرد.

توضیح داخل متن : * دانشگاه مرکز فلوریدا

نویسنده : بارب آبنی - دانشگاه مرکزی فلوریدا - یازدهم مه 2010


تاريخ : یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:14 | نویسنده : همدل |
اختصاصی ام اس لینک - ترجمه از دنیز 
  -  2010- مه - 12-  
 دنور - کلرادو - 
 محققان موفق به یافتن راه درمان قطعی برای ام اس شدند . 
 در حال حاضر قطعات مهمی از پردیس های دانشگاه پزشکی Anschutz در کلرودا برای این منظور اختصاص یافته است.

 "بانک مغز"به نوعی فن والایی است که از بافت های مغز اهدا شده از سراسر جهان تشکیل یافته است ، آنهم در- کلرادو - که جزو ایالت هایی است که بالاترین نرخ ام اس را دارد.

 بافت ها در فریزرهایی دریک ساختمان نگهداری می شود که پژوهشگران می گویند کلیدی است برای گشودن علت و درمان بیماری ام اس که بزودی آنجا، بزرگترین مجموعه ای درجهان ، سرشار از بافت مغزی اهدا شده توسط بیماران ام اس خواهد شد .

در حال حاضر بیمارانی از بین بیماران  کلرادو ساکن  لزلی نیز آمده و علاقه  خود را برای اهدای مغز و بافت نخاع خود  به آن مرکز اعلان کرده اند.

 کین از جمله بیماران اهل و ساکن  لزلی کلرادو است  که  تعهد خود را برای اهدای مغز و بافت نخاع خود به مرکز اعلانم کرده است. او میگوید : " این هدیه ای لایتناهی است ". ممکن است کسی ، روزی دانش آموزی باشد و یاد بگیرد چیزی از مغزی که شما اهدا کرده اید یا ممکن است کسی ، در عرض ده سال چیزی که یاد می گیرد ، هدیه ی شما باشد.

بیش از 350 نمونه از هر دو گروه بافت مغز سالم و بیمار در بانک وجود دارد . بررسی تفاوت های موجود بین این دو بهترین امید را برای پیدا کردن درمان به محققان می دهد .

به گفته دکتر John Corboy پژوهشگر و مدیر بانک مغز واقعا هیچ جایگزینی برای بافت های انسانی وجود ندارد" برای اینکه ما فرا بگیریم واقعیتهای زیادی در مورد روند بیماری در ارگانیسم انسان فقط از بافتهای خود آنها می توانیم کمک بگیریم و هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد."

در ایالت کلرادو بیش از 9000 بیمار ام اس ثبت شده ، که دارای یکی از بیشترین تعداد این بیماری ویرانگر در کشورآمریکا می باشد .  و شگفت اینکه ، اهدا کنندگان کلرادو بهترین کمک کننده هستند به دلیل اینکه بافت آنها را می توان سریع بازیابی و زودتر به مرکز آورد.

کارن ونزل ، مدیر اجرایی کوهنوردی راکی و رئیس مرکز ام اس گفت:" با ارزش ترین بافت مغز ، آن است که بتوان به سرعت بازیابی و آماده کرد"

آنچه محققان بعنوان با ارزش ترین بافت در بین مردم کلرادو دریافته اند  انتخاب شرکت کنندگان ازبین آنها و برای این تحقیق در سراسر جهان ، بسیار ارزشمند خواهد بود . در طول چند سال گذشته ، این محققان ، استفاده از بافتهای نگهداری شده در "بانک مغز" ، را نویدبخش ترین نتیجه در مورد ام اس میدانند .
یافته های حاصل از بافت های نگهداری شده در ' بانک مغز ' به پیدا کردن درمان قطعی مولتیپل اسکلروزیس کمک می کند
    بانک مغز و بافتهای مغزی انتظارمی رود در آینده ای نزدیک به هزاران نمونه توسعه یابد. انجام این پژوهش در حدود 2000 دلار است. لازم به ذکر است که : بیشتر بودجه های این پژوهش از طرف انجمن ملی ام اس تامین می شود.


منبع  
اگر با لود شدن ویدیوی بالایی مشکل داشتید میتوانید ویدیوی دیگری را در ارتباط با خبر فوق در ( اینجا ) ملاحظه کنید

http://www.ms-links.org/2010/05/blog-post_14.htmlتاريخ : شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 0:56 | نویسنده : همدل |
فرایند ساخت میلین تا دو سال اول زندگی یک فرد تکمیل می شود (در موارد بسیار نادری حداکثر تا 10 سالگی) و این غشاء پس از تخریب دیگر قادر به ترمیم نیست.
مهر: گروهی از پژوهشگران ایتالیایی ژن جدیدی را کشف کردند که می تواند عامل بروز بیماری خود ایمنی "ام. اس" شود.

"ام. اس" یک بیماری التهابی مزمن است که به دستگاه عصبی مرکزی آسیب می رساند. این بیماری خود ایمنی به اشکال مختلفی بروز می یابد و بر اساس قدرت تخریب میلین (غشای نورونها که انتقال دهنده پالسهای عصبی است) علائم بالینی حاد و یا کم شدت را نشان می دهد.

فرایند ساخت میلین تا دو سال اول زندگی یک فرد تکمیل می شود (در موارد بسیار نادری حداکثر تا 10 سالگی) و این غشاء پس از تخریب دیگر قادر به ترمیم نیست.

امروزه با دارو امکان کاهش علائم بیماری وجود دارد اما تاکنون هیچ درمان قطعی برای این بیماری ارائه نشده است. این بیماری در افراد بین 14 تا 40 ساله بروز می یابد و در حال حاضر به سه میلیون نفر در دنیا و نیم میلیون نفر در اروپا آسیب می رساند.

به همین منظور گروهی از دانشمندان شورای ملی تحقیقات ایتالیا که نتایج بررسیهای خود را در مجله نیچر ژنتیک منتشر کرده اند با مطالعه بر روی هزار و 755 فرد شامل 883 بیمار و 872 داوطلب سالم موفق شدند یک گونه از ژنی با عنوان CBLB را شناسایی کنند که خطر توسعه این بیماری را افزایش می دهد.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "این ژن یک تنظیم کننده سیستم ایمنی است که پروتئینی را تولید می کند که عملکردهای چندگانه ای به عهده دارد و قادر است فعالیت گیرنده های لنفوسیتی را تنظیم و کنترل کند."

نتایج تحقیقات مشابهی که بر روی موشها انجام شد نشان داد که فقدان این ژن منجر به بروز یک بیماری مشابه ام. اس در مدلهای آزمایشگاهی می شود.

براساس گزارش آنسا، بررسی تغییرات DNA در بروز این بیماری می تواند منجر به ارائه درمانهای جدید شود


تاريخ : چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:29 | نویسنده : همدل |
 

بيماري مالتيپل اسکلروزيس(Selerosis Multiple)  يا تصلب متعدد که به اختصار به آن ام اس(MS)  گفته مي شود يک بيماري مزمن دستگاه اعصاب مرکزي (يعني مغز و نخاع) است. در حال حاضر در حدود دو ميليون نفر در سرتاسر دنيا دچار اين بيماري هستند که حدود سيصد هزار نفر از آنها در ايالات متحده آمريکا زندگي مي کنند.
بحث هاي زيادي در اين زمينه وجود دارد که آيا بيماري ام اس در تمام طول تاريخ، بشر را گرفتار مي ساخته است يا فقط از حدود 200 سال پيش براي انسانها مشکل ساز شده است؟  اگر چه مدارکي از تاريخ باستان وجود دارد که علايمي از بيماري اي مشابه بيماري ام اس را توصيف مي کند، اما پزشکان مطمئن نيستند که آن چيزي که توصيف شده است، ام اس است يا يک بيماري ديگري که در بعضي ويژگيها مشابه ام اس است.
خواه بيماري ام اس از چند هزار سال پيش وجود داشته است يا اينکه در چند قرن اخير ايجاد شده باشد، تا سال 1835 ميلادي هنوز بطور رسمي توصيف نشده بود. تاريخدانها اولين توصيف علايم باليني ام اس را در کتابي که توسط دکتر ژان کروويليه(Cruveilhier Jean)  استاد دانشکده پزشکي پاريس در فرانسه نوشته شده است، پيدا کرده اند. دکتر ژان کروويليه در اين کتاب در مود چندين بيمار دچار ضعف پيشرونده، فلج دست ها و پاها، اختلال در بينايي، اسپاسم يا گرفتگي عضلات و چند علامت ديگر توضيح داده است. همچنين بيان کرده است که در معاينه و بررسي نخاع اين افراد، مناطقي خاکستري از بافت اسکار (جاي زخم) ديده مي شود که او آنها را لکه يا نقطه ناميد. دکتر ژان کروويليه اين بيماري را "فلج بر اثر تحليل و از بين رفتن رشته هاي خاکستري نخاع" توصيف نمود.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:37 | نویسنده : همدل |
فواید زهر مار
در گفتگو با ٢ متخصص سم شناس بررسي شد.

چگونگي كنترلMSو سرطان با استفاده از سم مارهر گرم زهر خشك مار معادل 680 بشكه نفت ارزآوري دارد
محققان موسسه واكسن و سرم سازي رازي موفق به استخراج تركيبي از زهر مار و عقرب با نام «ICD» شده اند كه رشد سلول هاي سرطاني را به ميزان 20 درصد متوقف كرده و موجب مرگ طبيعي اين سلول ها شده است.
اين ماده در واقع توده سرطاني بدخيم را به خوش خيم تبديل كرده است. دكتر عباس زارع ميرك آبادي رئيس بخش جانوران سمي و تهيه پادزهر موسسه رازي، با اعلام اين خبر به خراسان مي گويد: در حال حاضر اين آزمايش ها روي موش هاي مبتلا به سرطان ادامه دارد و تبديل اين دارو به ميكروكپسول نيز به زودي انجام خواهد شد.
وي مي افزايد: پادزهرهاي توليد شده توسط محققان ايراني از نظر كيفيت، كميت و تنوع حرف اول را در منطقه خاورميانه مي زند و قادر به رقابت با كشورهاي صاحب نام غربي در اين زمينه است. دكتر زارع مي گويد: سالانه 85هزار آمپول محتوي پادزهر مار و عقرب براي داخل و ٧ تا 10 هزار آمپول براي صادرات تهيه مي شود كه هر آمپول محتوي 10 سي سي پادزهر باقيمت 52 دلار صادر مي شود ولي قيمت جهاني آن 40 دلار است. به عبارتي هر10 سي سي پادزهر مار ساخت متخصصان ايراني حدود 70 ليتر نفت، ارزآوري دارد. در واقع از هر يك گرم سم خشك مار، حدود يك هزار و 500 ويال آمپول پادزهر توليد مي شود ( هر ويال معادل 10 سي سي است).

با يك محاسبه ساده مي توان به اين نتيجه رسيد كه هر گرم زهر خشك مار معادل 680 بشكه نفت صادراتي مي تواند براي كشورمان ارزآوري داشته باشد.

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:33 | نویسنده : همدل |
سلول‌هاي بنيادين دريچه‌اي جديد براي درمان بيماري «ام.اس»

خبرگزاري فارس: نتايج پژوهش جديد دانشمندان حاكي از آن است كه سلول‌هاي بنيادين در آينده نزديك نقش مهمي را در درمان بيماري «ام.اس» ايفا مي‌كنند.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، اين روش درمان كه تحول عظيمي محسوب مي‌شود، با تزريق سلول‌هاي بنيادي بيماران كه از مغز استخوانشان گرفته شده انجام مي‌گيرد.
گروهي از دانشمندان انگليسي كه در دانشگاه بريستول اين پژوهش را انجام داده‌اند، معتقدند درمان‌هايشان وضعيت بيمار را پايدار ساخته و مزايايي نيز داشته است.
مدير اين تيم تحقيقاتي در اين باره مي‌گويد: از نتايج اين آزمايش‌ها رضايت داريم، سلول‌هاي بنيادي كه از مغز استخوان هستند به درمان بيماري كمك مي‌كنند.
«ام.اس» بيماري غيرقابل درماني است كه در سراسر دنيا افراد زيادي به آن مبتلا هستند و تنها در انگليس 85 هزار نفر از آن رنج مي‌برند.
به گزارش «تلگراف»،‌ پژوهش‌هايي كه پيش از اين صورت گرفته بيانگر آن است كه سلول‌هاي بنيادي قابليت تبديل‌شدن به سلول‌هاي نوع ديگر را دارند.
در اين پژوهش كه طي يك سال انجام گرفته، از سلول‌هاي بنيادين خود بيماران براي درمانشان استفاده شده است.
«ام.اس» يكي از بيماري‌هاي سيستم اعصاب مركزي (مغز و نخاع) است و بر اثر تخريب غلاف ميلين ايجاد مي‌شود، ميلين غلافي است كه فيبرهاي عصبي را احاطه مي‌كند و در انتقال سريع امواج عصبي نقش مهمي دارد. در حالت طبيعي با وجود اين غلاف امواج عصبي به سرعت منتقل شده و موجب توانايي بدن در ايجاد حركات هماهنگ و مي‌شود.

http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8902181226تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:31 | نویسنده : همدل |
اولین نتایج امیدبخش درمان بالینی "ام. اس" با کمک سلولهای بنیادی
دانشمندان آمریکایی با آزمایش بالینی بر روی گروه کوچکی از بیماران موفق شدند با استفاده از سلولهای بنیادی مغز قرمز استخوان به نتایج امیدبخشی در درمان بیماری خودایمنی "ام. اس" دست یابند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بررسیهای گذشته نشان می داد که سلولهای بنیادی مغز استخوان قادرند اثرات مثبتی بر روی مدلهای حیوانی مبتلا به مغز استخوان برجای بگذارند.

اکنون محققان دانشگاه بریستول بر روی گروه کوچکی از بیماران آزمایشات بالینی مثبتی را انجام دادند.

این دانشمندان سلولهای بنیادی را از مغز استخوان این بیماران استخراج کردند و در همان روز دوباره این سلولها را به خون بیماران تزریق کردند.

نتایج اندازه گیریهای پارامترهای بالینی تثبیت بیماری را نشان می داد درحالی که آزمایشات نوروفیزیولوژی تائید می کرد که این روش درمانی اثرات مثبتی دارد.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "معتقدیم که سلولهای بنیادی استخراج شده از مغز استخوان و تزریق آنها به خون می توانند شرایط بالینی بیماران را بهبود بخشند و به طور مثبتی بر روی حفاظت نورونی و متعادل کردن سطح سیستم ایمنی اثر بگذارند."

براساس گزارش تلگراف، مغز استخوان محتوی سلولهای بنیادی است که می توانند در بسیاری از بافتها و اندامهای مختلف سلولها را تعویض کنند. بنابراین از پتاسیل بالایی برای درمان بسیاری از بیماریها به خصوص بیماریهای مرتبط با دستگاه عصبی برخوردارند.

http://www.titrnews.com/?K1qrPPnt

تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:22 | نویسنده : همدل |
امیدهای تازه برای درمان بیماری ام.اس

امیدهای تازه برای درمان بیماری ام.اس

جامعه  -  دانشمندان به روش جدیدی برای درمان بیماری ام.اس با کمک سلول‌های بنیادی دست پیدا کردند.

مدت‌های طولانی است که محققان معتقدند سلول‌های بنیادی می‌توانند آسیب‌های مغزی و نخاعی را در بیماران مبتلا به ام.اس نصف کرده و حتی متوقف کنند.
اکنون و برای اولین بار محققان انگلیسی این نظریه را با موفقیت آزمایش کرده و درست بودن آن را به اثبات رساندند.
یک تیم تحقیقاتی از دانشگا بریستول ادعا کرده اند که با استفاده از این روش توانسته اند این بیماری را به حالت پایدار برسانند.
پروفسور نیل اسکولدینگ که این تیم را رهبری کرده است در این باره گفت : نتایج تحقیقات امیدهای بسیاری را به وجود آورده است.ما معتقدیم سلول‌های بنیادی که از مغز استخوان به داخل خون حرکت کرده اند در این بیماری موثر هستند و به شکل‌های گوناگون باعث بدتر شدن بیماری می‌شوند.
بیماری ام.اس یکی از بیماری‌های غیرقابل درمان است که سالانه نزدیک به 85 هزار نفر را در کشور انگلستان به خود دچار می‌کند.این بیماری به آرامی به سیستم اعصاب مرکزی حمله کرده و در نهایت قربانیان خود را ناتوان کرده و به روی ویلچر می‌نشاند.
در این بیماری ، به دلایل خاصی سیستم ایمنی بدن انسان سلول‌های سالم را هدف قرار داده و به آن‌ها آسیب می‌رساند.
مطالعات قبلی در آزمایشگاه نشان داده بود که سلول‌های بنیادی می‌توانند به سلول‌های دیگری تبدیل پیدا کرده و از طریق جریان خونی به سمت مغز حرکت و توسط قسمت‌های آسیب‌دیده جذب شوند.
در نهایت دانشمندان توانستند برای اولین بار و با استفاده از سلول‌های مغز استخوان خود بیمار، ام.اس را درمان کنند.
در این روش، مغز استخوان از لگن 6 بیماری مبتلا به ام.اس خارج شد.سپس محققان این مواد را از استخوان و چربی جدا کرده و سلول‌های بنیادی خالص را به بازوی بیماران تزریق کردند.
در طول یک سال بعد از انجام این کار، بیماران ام.اسی به دقت توسط پزشکان تحت نظر قرار گرفتند تا تاثیر این روش درمانی را بررسی کنند.
آزمایشات محققان نشان داد ، این روش هیچ اثر جانبی جدی به همراه ندارد و بعد از مدتی این بیماری به حالت پایدار درآمده و حتی بخشی از عصب‌های آسیب دیده شروع به بهبود کردند.
مغز استخوان شامل سلول‌های بنیادی است که قادرند حایگزین انواع مختلف بافت‌ها و اعضا در بدن انسان شوند به همین دلیل دانشمندان به سختی در حال انجام تحقیقات روی این سلول‌ها هستند تا بتوانند درمان‌های برای انواع گوناگونی از بیماری‌ها خصوصا بیماری‌های سیستم عصبی مانند ام.اس پیدا کنند.

http://www.khabaronline.ir/news-60030.aspxتاريخ : جمعه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 8:21 | نویسنده : همدل |
بيماري ديستروفي از بيماري MS تخريب كننده‌تر است
مدير عامل انجمن حمايت از بيماران مبتلا به دستروفي گفت:بيماري ديستروفي بسيار تخريب كننده‌تر از بيماري MS است اما به راحتي با دارو قابل كنترل است.

محمد همتيان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود:ديستروفي عضلاني به يك گروه بيماري‌هاي ژنتيكي اطلاق مي‌شود كه با پيشرفت،ضعيف شدن و انحلال اسكلت و ماهيچه‌هاي ارادي در كنترل بدن را به همراه دارد.

وي اضافه كرد:ديستروفي يك بي نظمي در ماهيچه است و هنگامي كه ماهيچه تحليل مي‌رود بافت چربي جانشين آن مي‌شود.

مدير عامل انجمن حمايت از بيماران مبتلا به ديستروفي عضلاني به همكاري مسئولان بهزيستي براي خاص شدن اين بيماري تأكيد كرد و گفت:انجمن با تمام تلاشي كه انجام داده نتوانست رضايت مسئولان وزارت بهداشت را براي خاص شدن اين بيماري جلب كند.

وي ادامه داد:بيماري MS كه به راحتي با دارو قابل كنترل است جزء بيماري‌هاي خاص محسوب مي‌شود اما بيماري‌ ديستروفي كه بسيار تخريب كننده‌تر از MS است جزء بيماري‌هاي خاص به حساب نمي‌آيد./د

http://www.ghatreh.com/news/5089331.html

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 14:53 | نویسنده : همدل |
مقایسه ژنتیکی دوقلوها، راز ام.اس را آشکار می‌کند؟

مقایسه ژنتیکی دوقلوها، راز ام.اس را آشکار می‌کند؟

دانش > پزشکی  - بررسی توالی کامل ژنتیکی دوقلوهای همسان که یکی مبتلا به ام.اس و دیگری سلامت است، نشان می‌دهد هیچ تفاوت معنی‌داری میان ژنوم آنها و حتی بیان ژن‌ها وجود ندارد. آیا ام.اس متاثر از یک محرک خارجی است؟

محبوبه عمیدی: با کمک تکنیک‌های تازه ارزیابی کامل ژنوم انسانی و وجود دوقلوهای همسانی که یکی درگیر بیماری و دیگری سلامت است، یکی از رؤیاهای بزرگ محققان علم ژنتیک، به خصوص آن دسته که در جستجوی ریشه‌های وراثتی بیماری‌های گوناگون هستند، تحقق پیدا کرده است.

به گزارش نیچر، این اولین‌بارست که علم امکان بررسی کامل ژنوم دو خواهر دوقلوی همسان را پیدا کرده که یکی در سلامت است و دیگری به بیماری خودایمنی مولتیپل اسکلروز یا «ام.اس» دچار است. محققان باید تجربه بسیار‌باارزشی را پشت سر گذاشته باشند اما نتایج به دست آمده آنقدر امیدوار‌کننده نیستند، آنها نشان می‌دهند تحلیل دقیق ژنتیکی هم نمی‌تواند پاسخ روشنی برای علل این بیماری داشته باشد.

بدون‌شک بیماری خودایمنی ام.اس که در آن گلبول‌های سفید که نقش تأمین ایمنی بدن فرد را به عهده دارند، به غلاف میلین سلول‌های عصبی حمله می‌کنند، مؤلفه‌های ژنتیکی درگیر هم دارد. مطالعات نشان می‌دهند شانس ابتلا به ایام.اسن بیماری در افرادی که وابستگان نسبی آنها دچار این بیماری هستند، به مراتب بالاتر از افراد دیگر است و اگر یکی از دوقلوهای همسان به این بیماری دچار باشد، خطر ابتلا دیگری به این بیماری بیش از 25 درصد خواهد بود. اما زمانی که تیم تحقیق، ژنوم کامل این دو خواهر را با یکدیگر مقایسه کرد، هیچ تفاوت ژنتیکی مشخصی که بتواند عامل بیماری باشد، پیدا نشد!

سرجیو بارنزینی، محقق ارشد این تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو به همراه استیفن کینگزمور از مرکز ملی منابع ژنتیکی ایالات متحده در سان‌تافه، نیومکزیکو در مراحل آتی به بررسی تفاوت‌های احتمالی در اپی‌ژنتیک- تغییرات شیمیایی دی.ان.ای که می‌توانند نوع بیان ژن را تغییر دهند، اما اثری روی توالی ژنتیکی فرد نخواهند داشت- سلول‌های ایمنی بدن این دو خواهر و یک دوقلوی همسان دیگر که شرایط مشابهی داشتند، پرداختند. در این مرحله هم هیچ تفاوت مشخصی میان سطح بیان ژن‌های کلیدی وجود نداشت.

محققان این‌بار به بررسی کامل توالی‌ها در ژنوم دوقلوهای دیگر نپرداختند اما بررسی و مقایسه 1‌میلیون SNPs یا پلی‌مورفیسم تک نوکلئوتیدی در توالی‌های ژنتیکی اثبات کرد، ژنوم دوقلوی همسان دیگر نیز یکی است.

دیوید هفلر، عصب‌شناس دانشگاه ییل می‌گوید: «این مطالعه در سطح جامعی ژنوم را مورد بررسی قرار داده و به همین دلیل این نتیجه منفی باورنکردنی، بسیار‌حائز اهمیت است. نتایج نشان می‌دهند که هیچ دلیل ژنتیکی مشخصی برای توضیح ابتلای یکی از دوقلوها به ام.اس و پیشرفت این بیماری در بدن او در حالی که دیگری سلامت است، وجود ندارد».

اغلب متخصصان ژنتیک گروه‌های بزرگی از بیماران را برای کشف SNPs مرتبط با بیماری مورد بررسی قرار می‌دهند. البته روش بررسی کامل توالی که در مورد دوقلوهای همسان انجام‌شده، روش به مراتب دقیق‌تری است و شاید ما را به این نتیجه برساند که ژنوم هر دو کاملا‌مشابه شکل‌گرفته اما جهش‌هایی در مراحل اولیه رشد در یکی رخ داده که دیگری از آنها مصون مانده است.

محققان پیش از این تعدادی از ژن‌های مرتبط با خطر بالای ابتلا به ام.اس را شناسایی کرده‌اند و بررسی توالی‌ها نشان می‌دهد همگی دوقلوهای یکسان مورد مطالعه، حداقل چندتایی از آنها را در ترکیب ژنتیکی‌شان دارند. کینگزمور می‌گوید: «هر دوی دوقلوها با شرایط ژنتیکی یکسان و شانس بالای ابتلا به بیماری ام.اس به دنیا آمده‌اند. اما عامل ژنتیکی چیزی نبوده که به تنهایی بتواند آنها را به ام.اس مبتلا کند. ابتلا به بیماری نیازمند شرایط تشدید‌کننده‌ای بوده که شاید در محیط زندگی یکی وجود داشته و برای دیگری وجود نداشته است».

تعیین ژنوم کامل اعضای خانواده این دوقلوها برای کشف جهشی که منجر به این بیماری شده اولویت بعدی تیم تحقیق است.

تحقیق اپی‌ژنتیک و تشخیص بیان ژن بر روی 3 گروه دوقلوی همسان انجام‌شده و توالی کامل ژنتیکی تنها یک گروه بررسی شده است و این چیزی نیست که محققان بتوانند آنرا نتیجه نهایی و قابل‌استناد قلمداد کنند. کینگزمور می‌گوید: «اگر بتوانیم توالی ژنتیکی حداقل 12 گروه را با شرایط مشابه دوقلوها بررسی کنیم به نتایج قانع‌کننده‌ای دست پیدا خواهیم کرد. از سوی دیگر ما در این تحقیق توالی ژنتیکی سلول‌های ایمنی را هدف گرفته بودیم و فکر می‌کنم اولویت بعدی برای ما باید تعیین توالی ژنتیکی سلول‌های عصبی تشکیل‌دهنده بافت مغز باشد. شاید راز ابتلا به ام.اس در بطن این سلول‌ها نهفته است».

http://www.khabaronline.ir/news-58576.aspxتاريخ : شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 14:49 | نویسنده : همدل |

کمبود نور خورشید امکان ابتلا به ام‌.اس را در نوزادان افزایش می دهد

جامعه > سلامت  - پژوهشگران برآنند که باید در خصوص تجویز مکمل‌های ویتامین D به مادران باردار تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

 ایسنا نوشت:

پژوهشگران دریافتند زمان و مکان تولد یک نوزاد می تواند در ابتلا به بیماری ام اس نقش داشته باشد.

 نتایج این تحقیقات مشخص کرد که خطر ابتلا کودکان متولد شده به بیماری ام اس از مادرانی که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند کمتر است.

نتایج این تحقیق که به صورت آنلاین در BMJ منتشر شد بیانگر این مهم بود که چنین روندی می تواند ناشی از تاثیر نور خورشید بر افزایش سطح ویتامین D در بدن زنان باردار در پنج ماهه آخر دوران بارداری باشد، زیرا کمبود این ویتامین در ارتباط با افزایش احتمال ابتلا به ام اس می باشد.

در این پژوهش آمار کودکان متولد شده استرالیایی طی سالهای 1920 تا 1950 مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد امکان ابتلا نوزادان مادرانی که در معرض نور خورشید نبوده اند به بیماری ام اس در قیاس با دیگر نوزادان تا 30 درصد افزایش می یابد.

پژوهشگران برآنند که در این زمینه می بایست در خصوص تجویز مکمل‌های ویتامین D به مادران باردار تحقیقات بیشتری صورت گیرد.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 14:47 | نویسنده : همدل |
 

 

با التهاب مزمن و تخريب انتخابى ميلين CNS مشخص مى‌گردد. دستگاه عصبى محيطى مبتلا نمى‌شود. از نظر پاتولوژيکى به اين ضايعات چندکانونى همراه با اسکار پلاک مى‌گويند. گمان مى‌رودکه اتيولوژى آن خودايمنى باشد و عوامل ژنتيکى و محيطى استعداد ابتلاء به آن را معين مى‌کنند. ۳۵۰،۰۰۰ آمريکائى MS دارند. شروع بيمارى غالباً در اوايل يا اواسط بزرگسالى است و زنان حدوداً دو برابر مردان دچار اين بيمارى مى‌شوند

شروع بيمارى مى‌تواند پر سر و صدا يا تدريجى باشد. بيشترين شکل بيمارى وقوع حملات راجعه اختلال عملکرد نورولوژيک به‌صورت موضعى است که به‌طور تيپيک هفته‌ها يا ماه‌ها طول مى‌کشد و به‌دنبال آن بهبودى به‌درجات مختلفى حاصل مى‌شود. تعدادى از بيماران از تبدا اختلال نورولوژيک تدريجاً پيشرونده دارند. خستگي، استرس، ورزش يا گرما غالباً به‌طور گذرا موجب بدتر شدن علائم مى‌شوند. MS تظاهرات مختلفى دارد (جدول - علائم اوليه MS -) ولى عموماً به‌صورت ضعف و يا کاهش حس در يک اندام، اختلالات بينائي، اختلالات راه رفتن و هماهنگي، فوريت يا تکرر ادرار و خستگى غير طبيعى است. اختلال حرکتى مى‌تواند به‌صورت اندام سنگين، سفت، ضعيف يا تنبل خود را نشان دهد. گزگز شدن لوکاليزه، سوزن‌سوزن شدن و احساس ”بى‌جان بودن“ از علائم حس شايع هستند. نوريت اپتيک موجب تارى ديد، خصوصاً در مرکز ميدان بينائى - مى‌شود که غالباً با درد پشت چشم همراه است و اين درد با حرکت چشم تشديد مى‌شود. درگيرى ساقه مغز مى‌تواند دوبيني، نيستاگموس، سرگيجه يا درد صورت، کرختي، ضعف، همى‌اسپاسم يا ميوکيمى (انقباضات موج‌دار عضلاني) ايجاد کند. آتاکسي، لرزش، و ديزآرترى ممکن است از نشانه‌هاى بيمارى مسيرهاى مخچه‌اى باشند. علامت لرمتى (Lhermitte Symptom) - نوعى احساس شبيه به شوک الکتريکى لحظه‌اى که با فلکسيون گردن پديد مى‌آيد - بيمارى طناب نخاعى را نشان مى‌دهد. معيارهاى تشخيصى در جدول (- معيارهاى تشخيصى MS -) فهرست شده‌اند

 

 

جدول علائم اوليه MS

 

 

علامت

 

 

درصد موارد

 

 

کاهش حس

 

 

۳۷

 

 

نوريت اپتيک

 

 

۳۶

 

 

ضعف

 

 

۳۵

 

 

پارستزى

 

 

۲۴

 

 

دوبينى

 

 

۱۵

 

 

آتاکسى

 

 

۱۱

 

 

سرگيجه

 

 

۶

 

 

حملات پاروکسيسمال

 

 

۴

 

 

مثانه

 

 

۴

 

 

لرميت

 

 

۳

 

 

درد

 

 

۳

 

 

دمانس

 

 

۲

 

 

کاهش بينائى

 

 

۲

 

 

فلج صورت

 

 

۱

 

 

ناتوانى جنسى

 

 

۱

 

 

ميوکيمى

 

 

۱

 

 

صرع

 

 

۱

 

 

افتادن از حالت ايستاده

 

 

۱

 

جدول معيارهاى تشخيصى MS

 

 

۱. در معاينه بايد اختلالات عينى CNS آشکار شود.

 

 

۲. درگيرى بايد حاکى از گرفتارى مسيرهاى بلند ماده سفيد باشد که معمولاً شامل اين موارد است: ۱. مسيرهاى هرمى ۲. مسيرهاى مخچه‌اى ۳. فاسيکل طولى ميدال ۴. عصب اپتيک و ۵. ستون خلفي

 

 

۳. معاينه يا شرح حال بايد نشان‌دهنده درگيرى ۲ ناحيه از CNS باشد:

 

 

 

 

- وقتى در معاينه فقط يک ضايعه مشاهده شود مى‌توان با استفاده از MRI ضايعه دوم را پيدا کرد. MRI تأئيدى بايد چهار يا سه ضايعه در ماده سفيد داشته باشد که مورد اخير در صورتى است که يکى از آنها در ناحيه دور بطنى باشد. ضايعاتى قابل قبول هستند که بيش از ۳mm قطر داشته باشند. در بيماران بالاى ۵۰ سال بايد دو عدد از معيارهاى زير هم وجود داشته باشند: الف. اندازه ضايعه >۵mm ب. ضايعاتى که در مجاور تنه بطن‌هاى جانبى باشند يا ج. ضايعه يا ضايعاتى که د حفره خلفى باشند.

 

 

 

 

- ممکن است از تست پاسخ برانگيخته براى يافتن ضايعه دومى استفاده شود که در معاينه بالينى کشف نشده بود.

 

 

۴. الگوى بالينى بايد شامل موارد زير باشد: ۱. دو يا چند اپيزود بدتر شدن درگيرى نواحى مختلف CNS که هر يک حداقل ۲۴ ساعت طول بکشد و لااقل يک ماه از هم فاصله داشته باشند يا ۲. پيشرفت تدريجى يا مرحله‌اى در طى حداقل ۵ ماه در صورتى که با افزايش ساخت IgG در CSF يا دو يا چند باند اليگوکلونال همراه باشد.

 

 

۵. سن شروع بين ۱۵ و ۶۰ سالگى

 

 

۶. وضعيت نورولوژيک بيمار را نتوان به بيمارى ديگرى نسبت داد. تست‌هاى آزمايشگاهى که ممکن است در موارد خاصى مفيد باشند غبارتند از: آناليز MRI ، CSF سر يا نخاع، سطح B12 سرم، تيتر ويروس لنفوتروپيک سلول T تيپ HTLV-1) ESR)، فاکتور روماتوئيد ANA آنتى‌بادى ضدٌ VDRL ،(SLE) DAN سرم، آنزيم مبدل آنژيوتانسين (سارکوئيدوز)، سرولوژى بوريل (بيمارى لايم)، اسيدهاى چرب با زنجيره‌هاى خيلى بلند (آدرنولکوديستروفي) و لاکتات سرم يا CSF، نمونه‌بردارى عضله يا آناليز DNA ميتوکندرى (اختلالات ميتوکندريال)

 

 

دسته‌هاى تشخيصى

معاينه بالينى

 

 

۱. MS قطعي: تمام شش معيار صدق مى‌کند.

 

 

۲. MS احتمالى: تمام شش معيار صدق مى‌کند به‌جز اينکه: ۱. على‌رغم دو اپيزود علامت‌دار فقط يک اختلال عينى وجود دارد و يا ۲. على‌‌رغم دو يا چند اختلال عينى يک اپيزود علامت‌دار وجود دارد.

 

 

۳. در معرض خطر MS: تمام شش معيار صدق مى‌کند جز اينکه فقط يک اپيزود علامت‌دار و يک اختلال عينى يافت شود.

معاينه بالينى

 نشانه‌هاى غير طبيعى معمولاً گسترده‌تر از آن چيزى هستند که از شرح حال بيمار انتظار مى‌رود. اختلالات ميدان بينائي، کاهش حدت بينائي، اختلال در درک رنگ، رنگ‌پريدگى اپتيک و پاپيليت، اختلال رفلکس‌هاى مردمک، نيستاگموس، افتالموپلژى بين‌هسته‌اى (کاهش يا فقدان اداکشن يک چشم يا نيستاگموس چشمى که در نگاه به لترال در حالت ابداکت ايجاد مى‌شود)، کرختى صورت يا ضعف، ديزآرتري، عدم هماهنگي، آتاکسي، ضعف و اسپاستيستي، هيپررفلکسي، فقدان رفلکس‌هاى شکم، کلونوس مچ پا، بالا رفتن انگشتان و اختلالات حسى بيمار را بايد مورد بررسى قرار گيرند

 ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 9:10 | نویسنده : همدل |
   
دوشنبه, 06 ارديبهشت 1389 11:53

مهر: داروي درمان بيماري«ام.‌اس» با پايه کاملا گياهي و بدون مواد شيميايي توسط محققان کشور ساخته شد که در فاز حيواني نتايج کاملا مثبتي از آن استخراج شده است و به زودي با حمايت معاون علمي و فناوري رياست‌جمهوري وارد فاز انساني خواهد شد. فاطمه قاسمي‌سخا، مجري توليد داروي درمان و پيشگيري از ام‌اس گفت: توليد اين دارو در مرحله حيواني به انجام رسيده و به صورت کامل جواب مثبت داده است. اين مرحله در دو فاز پيشگيري‌کننده و درماني انجام شده است.
وي ادامه داد: آزمايش‌ها در فاز مدل حيواني در دو جنس نر و ماده در فصل زمستان و تابستان انجام شد و به زودي در مرکز تحقيقات MS بيمارستان سينا وارد فاز انساني اين دارو خواهيم شد.
اين دارو به صورت خوراکي مصرف مي‌شود و فاقد هرگونه ماده شيميايي است و با مواد گياهي توليد مي‌شود و برخلاف داروهايي که در اين بيماري مصرف مي‌شود هزينه بسيار پاييني دارد.

http://www.gostareshonline.com/health-food/43600---lr----------.htmlتاريخ : سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 11:47 | نویسنده : همدل |
كمبود ويتامين ب2 باعث التهاب اعصاب مي‌شود و علائمي شبيه به بيماري مولتي پل اسكلروز به وجود مي‌آورد.
در ام.اس يا مولتي پل اسكلروز كه ناشي از التهاب سيستم عصبي است، پروتئين ميلين سلول‌هاي مغزي كه اطراف رشته‌هاي عصبي را گرفته است تخريب مي‌شود و فرد را دچار علائمي مانند ضعف عضلاني، لرزش دست يا پا، اختلال ذهني و حسي، به خواب رفتن يا سوزن سوزن شدن آن مي‌كند. علي‌رغم آن‌كه علت دقيق اين بيماري هنوز مشخص نشده است، مكمل غذايي و ماساژ درماني در درمان ام.اس مفيد واقع شده است.

گوشت قرمز و سفيد، غلات، حبوبات بخصوص عدس، قارچ، ماهي و دانه آفتابگردان مواد غذايي غني از ويتامين ب2 است كه بدن انسان روزانه به 4/2 ميلي گرم از آن احتياج دارد.
http://www.inn.ir/newsdetail.aspx?ID=40082ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 21:20 | نویسنده : همدل |
در صورتی که نمی خواهید دچار بیماریهای سرطان سینه، پروستات، بیماری MS، آرتروز، افسردگی و اعصاب شوید و ضمنا اسید اوریک، اوره و چربی خونتان بالا نرود، گوشت بوقلمون مصرف کنید.
بر اساس تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران و طبق آزمایشات انجام شده فسفر موجود در بوقلمون چهار برابر میگو که یک غذای دریایی است، همچنین بهتر است که بدانید 80 درصد عامل تشکیل کلسیم در استخوانهای بدن فسفر است و میزان فسفر در بوقلمون 238mg/100g است.

پروتیین موجود در بوقلمون 81/28 بیشتر از هر گوشتی است.

بوقلمون فاقد اوره و اسید اوریک نسبت به گوشتهای دیگر است که طبق تحقیقات انجام شده اسید اوریک یکی از عوامل سکته مغزی است.

گوشت بوقلمون به علت عدم وجود چربی میان بافتی حجم گوشت در هنگام پخت برعکس گوشت مرغ، گوساله، گوسفند و... کم نمی شود و در نهایت مرغ بعد از پختن 55 درصد، گوشت 60 درصد و بوقلمون 85 درصد گوشت پخته به دست می آید.

بوقلمون دارای انواع ویتامین B از جمله B1، B3، B6 و B12 به میزان 7.7mg/100gr است و برای جلوگیری از افسردگی و بیماری MS و از بین بردن کم خونی موثر است.

در بوقلمون مقدار زیادی امگا3 وجود دارد که باعث باز شدن مجاری عروق بدن و پایین آورنده کلسترول می شود و از مزمن شدن بیماریها جلوگیری می کند.

اسیدهای آمینه ای به نام تریپتوفان 35mg/100g است که در بدن تبدیل به پروتیین می شود که عامل شادابی است. اسیدهای آمینه در مرمت سلولهای ماهیچه ای و اندام بدن، ناخن، پوست، مو و غدد ترشحی نقش بسیار بسزایی دارد و برای ورزشکاران بسیار مفید است.

در بوقلمون کلسیم 98mg/100g و برای کلیه افراد بخصوص خانمها بسیار مفید است و همچنین کلسیم باعث کاهش کلسترول و فشار خون می شود.

چربی و کلسترول موجود در بوقلمون کمترین چربی و کلسترول نسبت به دیگر گوشتها است.

پتاسیم موجود در بوقلمون 935mg/100g بیشترین پتاسیم در تمام گوشتهاست.

پتاسیم ضدسرطان است و برای جلوگیری از سرطان سینه در خانمها بسیار موثر بوده همچنین در ساختمان قلب و ماهیچه ها و خون نقش مهمی دارد، وجود آن عامل مهمی برای بسته نشدن سرخرگها و مشکلات وریدی است همچنین پتاسیم در کاهش کلسترول نقش مهمی دارد.

پادرد عمدتا نتیجه کمبود پتاسیم و منیزم بدن، اسپاسم ماهیچه انسداد و تنگ شدن سرخرگ، مشکلات وریدی تاثیر سوء دیابت روی عضلات، اعصاب پا، رگ گرفتگی و... تورم مفاصل است.

استفاده از گوشت بوقلمون در خانواده به معنی بالا رفتن فرهنگ مصرف خانواده است.

45mg/100g سلنیوم در بوقلمون چه اهمیتی دارد.

سلنیوم همراه با کلسیم، پتاسیم و ویتامین B6-C-D و روی که همگی در گوشت بوقلمون است ضد کلیه سرطانها بخصوص سرطان پروستات و سینه است. سلنیوم تنظیم متابولیسم را به عهده دارد و برای از بین بردن سلولهای غیرنرمال موثر بوده و اگر گوشت بوقلمون با قارچ و گوجه فرنگی میل شود خاصیت ضدسرطانی آن افزایش پیدا می کند.

میزان سدیم 33mg/100g در گوشت بوقلمون است و از بیماریهای قلبی جلوگیری می کند و باعث تنظیم فشار خون می شود و همچنین سدیم عامل جذب کلسیم و فسفر در بدن است.

روی در بوقلمون 63mg/100g بوده و روی باعث رشد خردسالان می شود ضدسرماخوردگی است و به ساختن DNA و هورمون مردانه در بدن کمک می کند و همچنین روی باعث تنظیم سن بلوغ در افراد می شود.

بوقلمون دارای ماده ای به نام(COQ 10 اکسیر جوانی) است که برای جلوگیری از پیری زودرس مفید است.


تاريخ : دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 21:13 | نویسنده : همدل |
چشمهایی که دیگه خوب نمی بینند،گوشهایی که خوب نمی شنوند ،پاهایی که بدون عصا دیگه قادر به راه رفتن نیستند و دستهایی که دیگه بخودی خود نمی توانند حرکت کنند!پیری؟!!نه!!! اینها ممکنه علایم پیری باشه اما برای دوونیم میلیون نفر در سراسرجهان علایم یه بیماریه!

خیلی دردناکه هرروز که بیدار میشم به خود می گویم امروز می خواهم مثبت فکر کنم ،ادامه بده ....اما پشت همه اینها می دونم دارم رو به زوال می روم...........................

قسمتهایی از فیلم را از اینجا دانلود کنید و ببینید:

http://www.youtube.com/watch?v=IQhCh1RYsT4

این هم تکه ای از ترانه ای که ابی در این کنسرت خطاب به بیمارها خونده:

با تو این تن شکسته، داره کم کم جون میگیره

آخرین ذرات موندن، توی رگهام نمیمیره

با تو انگار تو بهشتم، با تو پرسعادتم من

دیگه از مرگ نمیترسم، عاشق شهامتم من....................ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 14:7 | نویسنده : همدل |
رييس پايگاه تحقيقاتي علوم سلولي پژوهشکده رويان اصفهان گفت: ايران آماده عرضه و فروش جنين هاي منجمد گاوهاي شيروار به سراسر دنياست.

دکتر "محمد حسين نصر اصفهاني" روز يکشنبه هنگام بازديد استاندار اصفهان از پژوهشکده رويان اصفهان افزود: اين پژوهشکده موفق به توليد جنين هاي منجمد گاو شيروار جهت فروش به دامداران داخلي و خارجي با دستيابي به دانش " افزايش شيرواري از طريق انتقال جنين" شده است.
وي اظهار داشت:هر جنين گاو شيروار توليد کشور آمريکا با قيمت دو تا سه هزار دلار به فروش مي رسد در حاليکه پژوهشکده رويان موفق به عرضه اين جنين گاو به قيمت 300 دلار به دامداران داخلي شده است.
به گفته وي اين دستاورد در راستاي اجراي طرح افزايش شيرواري حاصل شده است که منجر به درآمدزايي بيشتر و افزايش توليد شير در بخش دامپروري و دامداري ايران خواهد شد.
رييس پژوهشکده رويان اصفهان گفت: توليد حيوانات تراريخت جهت توليد داروي TPA به منظور درمان بيماران سکته اي از طريق شبيه سازي يکي ديگر از اهداف و طرح هاي اين پايگاه تحقيقاتي است.
نصر اصفهاني با اشاره به اينکه توليد اين دارو در انحصار آمريکا است، افزود: در صورت اجراي موفقيت آميز اين طرح، ايران نيز تا دو سال آينده قادر به توليد اين دارو خواهد بود.
اين پژوهشگر، حفظ گونه هاي در حال انقراض از جمله "قوچ قميشلو" را يکي ديگر از اهداف و برنامه هاي پژوهشکده رويان اصفهان عنوان کرد و گفت: قوچ قميشلو تنها گونه قوچ ايراني ثبت شده در دنياست که لازم است براي حفظ آن تلاش شود.
به گفته وي براي دستيابي به اين هدف از روش شبيه سازي قوچ وحشي در دل گوسفند اهلي استفاده شده است و در صورت عدم بروز مشکلات از جمله شيوع بيماري تب برفکي اميد است تا يک ماه آينده اولين مورد تولد حيوانات بين گونه اي را در ايران داشته باشيم.
نصر اصفهاني ديگر اهداف پژوهشکده اصفهان را افزايش کارايي روش هاي نوين درمان نا باروري از طريق انتخاب بهترين اسپرم و استفاده از سلول هاي بنيادين در درمان بيماري هاي صعب العلاج مرتبط با اعصاب مانند MS و قطع نخاعي اعلام کرد.
وي برخي از دستاوردهاي مهم پژوهشکده رويان را تولد اولين نوزاد حاصل از انجماد جنين پس از 10 سال، توليد اولين رده سلول هاي بنيادين انساني در ايران و خاورميانه، تولد نوزاد از روش تشخيص ژنتيک قبل از لانه گزيني و تولد اولين گوسفند، بز و گوساله شبيه سازي شده در ايران و خاورميانه عنوان کرد.
نصر اصفهاني يکي از مهمترين دستاوردهاي اين پايگاه تحقيقاتي را دستيابي به فناوري توليد سلول هاي بنيادين القايي به عنوان پنجمين کشور جهان برشمرد و گفت: اولين بانک خون بند ناف نوزاد در ايران و خاورميانه نيز در اصفهان ايجاد شده است.
وي با اشاره به اينکه پژوهشکده رويان به توليد اولين رده سلول هاي مولد انسولين در ايران دست يافته است، افزود: اميد است تا پنج سال آينده به اولين مورد درمان سلول هاي بنيادين براي انسولين دست يابيم.
منبع:
http://pug.ir/tabid/36/mid/440/ShowAll/true/Default.aspx

تاريخ : پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 13:21 | نویسنده : همدل |
پرونده يك بيمار،‌ تشريح يك بيماري
ام- اس "Multiple sclerosis"
  


دكتر احسان الله ‌محمدي
خانم شهره قائدي 26 ساله است. در گذشته به طور ناگهاني، دچار سرماخوردگي شديد شده، با درد پشت و ناپايداري هنگام راه رفتن به بيمارستان مراجعه نموده و طي پذيرش به احتباس شديد ادراري و سوزش پا دچار گرديده، دماي بدنش 38 درجه سانتي‌گراد و تعداد نبض 96 بار در دقيقه است. بيمار باز هم به طور ناگهاني دچار تاري ديد چشم مي‌شود. كرختي اندام،‌ شدت مي‌يابد، گشاد گشاد، راه ‌مي‌رود، احساس ضعف شديد در پاها، او را به زمين‌ مي‌اندازد. اختلال در تكلم پيدا مي‌كند، درمان با داروي ضد التهاب داخل وريدي، متيل پرد نيزولون آغاز مي‌گردد.
در MRI مغزي، تصاوير، مناطق هيپرسكينال را در ماده سفيد اطراف بطن‌هاي درون مغزي به صورت تراكم پروتون و تصوير t2-waighted نشان مي‌دهد در مايع مغزي نخاعي، پروتئين افزايش يافته و افزايش سلول‌هاي لنفوسيتي و افزايش ايمنو گلوبولين جي (IgG) و وجود باندهاي ايمونوگلوبولين اوليگو كلونال، كاملا براي مايع مغزي نخاعي بيمار مشخص است.
اسكلروز متعدد (MS)، شايع‌ترين بيماري دميلين نورون‌هاي سيستم مغزي نخاعي است. از دست رفتن پوشش ميلين روي آكسون نورون، به صورت ناتواني عصبي در بالغين جوان، مشخص است. نسبت ابتلاي زنان به مردان سه به دو است، علت بيماري ناشناخته است، اما احتمالا مجموعه‌اي متشكل از عوامل زمينه‌اي ژنتيكي، تماس با يك يا چند عامل محيطي اعم از استرس و ويروس‌ها و توكسين‌ها، و تنظيم ناقص پاسخ‌هاي ايمني (بيماري اتوايمون) و ... دخالت دارد.
MS، اختلال به صورت حملات عودكننده و پيش رونده مي‌باشد.
RELAPSINY-REMITTINY/PROGRESSIVE-RELAPSINY
اين حملات سبب درگيري ماده سفيد سيستم مغزي نخاعي (مجموعه اكسون‌ها و پوشش ميلين روي آن) مي‌شود. MS در ايران به عنوان يك بيماري التهابي در نظر گرفته مي‌شود كه در آن لنفوسيت و ماكروفاژها، سبب تخريب غلاف ميلين و همچنين گاهي اوقات سبب آسيب كامل خود آكسون مي‌شود. اين بيماري در زنان به شدت شايع شده است و معمولا از سن 25 سالگي تا 40 سالگي خود را نشان مي‌دهد به طور كلي براي اولين بار اين بيماري توسط جين مارتين- شاركوت اهل فرانسه، يك نورولوژيست مشهور در سال 1868 ميلادي با وجود پلاك‌هاي ميلين در بافت عصبي مغزي، همراه با پرش‌هاي ناگهاني مردمك چشم (نيستاگموس) و لرزش دست‌ها (ترمور) و اختلال كلامي (گفتار تلگرافي) به عالم بشري معرفي گرديد. به طور كلي MS يك بيماري اتوايمون بوده كه سلول‌ها، عليه ميلين (غشاء خودي آكسون) اقدام به يورش تخريبي مي‌نمايد (حمله به سرباز دفاعي خودي) و بدين ترتيب علي‌رغم تلاش‌هاي زياد، تابلوي MS با علائم زير نمودار مي‌شود؛
1- با علائم مركزي: خستگي، اختلال شناخت، افسردگي، خلق و خوي به هم ريخته و عصباني
2- با علائم بينايي: اختلال ديد رنگي، اختلال ميدان بينايي، فقدان بينايي، نيستاگموس، عفونت عصب بينايي، دو بيني.
3- با علائم كلامي و صحبت: صحبت تلگرافي.
4- با علائم اختلاف در مري و لوله گوارشي: اختلال در مسير گلو
5- با علائم اختلاف حسي: كرختي، سوزن سوزن شدن، سنگيني در يك اندام
6- با علائم يك مرتبه ناگهاني: دو بيني، اختلال بلع يا تكلم.
7- با علائم حركتي: ضعف، اسپاسيتي (گرفتگي عضلاني)، كرامپ عضلاني.
8- با علائم خاص يك مرتبه: ضعف صورت، اختلال مثانه، اختلال در كار روده.
9- اختلال راه كورتكس به نخاع و اختلال درگيري ساقه مغز به صورت علائم ناگهاني، ضعف، گرفتگي عضلاني، افزايش رفلكس‌ها، رفلكس مثبت بابينسكي در كف، فقدان حس ارتعاش،‌ كاهش حس درد
10- گرما،‌ سبب تشديد بيماري مي‌گردد، و سريعا يك حمام گرم، گرفتگي چند ثانيه‌اي تا چند دقيقه‌اي را به صورت گرفتگي سفت و پيوسته (اسپاسم تونيك) براي فرد به وجود مي‌آورد.
تشخيص: در صورتي كه بيمار يك يا چند عامل از علائم تابلوي مكان‌هاي مغزي و نخاعي را داشته باشد، MS براي بيمار مشخص مي‌شود.
1- MRI (اين تصوير مغزي نخاعي)، ضايعات متعدد (پلاك‌هاي ميلين) را در ماده سفيد اطراف بطن‌ها، كورپوس كالوزوم (رابط بين دو نيمكره مغز)، ساقه مغز، طناب نخاعي در مجراي پشت مهره‌اي نشان مي‌دهد.
2- تغييرات در مايع مغزي نخاعي (CSF) به صورت افزايش سلول و افزايش پروتئين و افزايش نسبت ايمنوگلوبولين جي به آلبومين و افزايش انديكس ايمنو گلوبولين(IgG )‌ ,(G) و وجود باندهاي اوليگوكلونال
ايمنو گلوبولين مي‌باشد.
3- با استفاده از پتانسيل‌هاي برانگيخته (EP) بخصوص استفاده از كليك‌هاي بينايي بيروني، اختلال و غيرطبيعي بودن مسائل چشمي عصبي را كاملا نشان مي‌دهد (فقدان ميلين در ماده سفيد مغز نخاعي)
4- افزايش هيپرسيگنال‌هاي متعدد در MRI به صورت T2 (افزايش پروتون‌ها) از وجود ضايعات فعال انواع پلاك‌هاي ميلين‌ جدا شده از روي آكسون) كه به طور نسبي با ناتواني فعاليت‌ بيمار ارتباط دارد، تصميم‌گيري و درمان را براي بيماري MS مشخص مي‌نمايد.
طبقه بندي جديد انواع MS (4 زير گروه)
1- نوع R-R (عودكننده- بهبود يابنده) بيماران علائم حركتي، حسي، مخچه‌اي، بينايي را تجربه مي‌نمايند، براي مدت 2-1 هفته علائم طول مي‌كشد. سپس حمله بدون درمان يا بادرمان داروهاي كورتيكو استروئيد به مدت 8-4 هفته بهبود كامل پيدا مي‌كند. اين نوع در ايران بسيار زياد است.
2- گذرا (يا پيشرونده ثانويه SP) بيمار بعد از حمله به وضعيت طبيعي خود بر نمي‌گردد و در هر حمله ناتواني بيمار، مختصري باقي مي‌ماند. اين افراد ممكن است يك جزء منفي پيش رونده (پروگرسيو) را در بيماري خود داشته باشند و نياز به داروهاي سركوب كننده ايمني يعني داروهاي
ايمونو ساپرسيو خواهند داشت تا از حملات پيش رونده تخريبي عصبي جلوگيري شود.
3- نوع پيشرونده اوليه (PP)، بيماري از همان شروع علائم خود را به صورت مداوم و آهسته و تخريبي آغاز مي‌كند و حملات عودكننده بهبود يابنده اصلا ندارد.
4- عودكننده پيش رونده (PR): از شروع بيماري سقوط تدريجي علائم را به صورت يك نواخت دارند اما همچنان از حملات رنج مي‌برند (Suffer-Attaeks). كمترين مدل MS اين گروه است.
عامل مهم در تمامي طبقه‌بندي‌ها بهبودي يا REMISSION مي‌باشد.
درمان‌هاي امروزي MS:
1- درمان اصلي با استفاده از 5 گروه دارويي كه تعديل‌كننده بوده و روي سيستم ايمني اثر دارد.
2- درمان فرعي علامتي كه براي بهبود عملكردهاي سيستم عصبي مغزي نخاعي به كار مي‌رود.
الف: درمان‌هاي تعديل كننده MS:
5 گروه دارويي شامل:
1- گروه تزريقي اينترفروئون B1a با معرفي 4 دارو در ايران كاربرد دارد
ONEX+CINNOVEX+RECIGEN+REBIF و معمولا از ري بيف استفاده مي‌شود.
2- گروه اينتر فروئون B1a با معرفي يك دارو در ايران كاربرد دارد( BETASEREN(BETAFERON)
3- گروه استات گلاتايرامر GLATIRAMER-ASSETATE يا كوپاكسون كه اين گروه غير استروئيدي بوده و تزريقي مي‌باشد.
4- گروه دارويي سيتوكسان ترون، يا سركوبگر سيستم ايمني
5- گروه دارويي ناتاليزومآب (تي سابري) NATALIZUMAB ( TYSABRI)I
اكثر اين 5 گروه دارويي سبب كاهش توليد اينترفرون گاما مي‌شوند بعضي از آنها سبب توليد سايتوكاين‌هاي ضد التهابي مانند اينتركولين 4 و 10 فاكتور رشد با فتي بتا، (TGF-B) مي‌شوند همچنين اين داروها روي عبور و مهاجرت سلول‌ها به داخل مغز و نخاع تاثير مي‌گذارند.
1- MS با حمله حاد: اگر حمله بيمار خفيف باشد، نياز به درمان ندارد. در صورتي كه روي عملكرد فرد تاثير بگذارد با كورتيلو استروئيدي وريدي در مدت كاملا كوتاه درمان مي‌شود اگر بيمار در زمان حمله و عود بيماري، علائم ناتوان كننده، همراه با اختلال عصبي مشخص، داشته باشد از
  متيل پرد نيز ولون وريدي 100mg ميلي گرم در روز در يك دوره يك هفته اي استفاده مي‌شود.
2- در بيماري عودكننده بهبود يابنده MS: براي درمان دو نوع اينترفرون B يعني اينتروفرون lb و la و گلاتيرامر استات تائيد مي‌گردد. اينترفرون Blb به صورت يك روز در ميان و زير جلدي تزريق مي‌شود و اينترفرون Bla سه روز در هفته به صورت زير جلدي يا هر هفته به صورت داخل عضلاني تزريق مي‌شود.
3- براي بيماراني كه MS از نوع عودكننده و بهبود يابنده دارند ولي به بتااينترفرون و يا گلاتيرامراستات، پاسخ نمي‌دهند از سري داروهاي ديگر نجات بخش استفاده مي‌شود.
اين داروها شامل: پالس متيل پرد نيزولون داخل وريدي، داروهاي سيكلوفسفاميد و ميتوكسانترون كه هر دو سركوب‌كننده سيستم ايمني است استفاده مي‌شود.
4- در بيماراني كه MS پيشرونده دارند، درمان شامل، داروهاي سيكلوفسفاميد، ميتوكسانترون، متوتروكسات خواهد بود.
ب) درمان‌هاي علامتي در بيماري MS:
1- اسپاسم و گرفتگي را با داروهاي باكلوفن، واليوم و تيزائيدين، رفع نماييد و ورزش منظم و كشش عضلاني بسيار موثر است.
2- درد را با آمي تريپتلين، نورتريپتلين و كاربامازپين و مكسيلتين‌ رفع نماييد.
3- خستگي را با آمانتادين و مودافينيل رفع نماييد.
4- ترمور و لرزش را باايزونيازيد، بنزوديازپين و پيريميدون و پروپرانولول رفع نماييد.
5- براي رفع اختلال عملكرد مثانه و روده‌ها از كمك ارولوژيست استفاده نماييد. داروهاي آنتي كولي نرژيك مانند اكسي بوتينين، پروبانتيلين و ايمپيرامين، سبب كاهش علائم تكرر ادرار،‌ اضطرار در ادرار كردن و رفع بي‌اختياري ادرار مي‌شود.
اگر ا حتباس ادرار به دنبال عفونت دستگاه ادراري صورت گرفت، با اسيدي كردن ادرار از طريق خوردن ويتامين c (اسيد آسكوربيك) يا شربت زغال اخته به رفع آن اقدام مي‌نماييم. اما وجود يبوست در MS، بخصوص در بيماراني كه از ويلچر استفاده مي‌نمايند،‌ با استفاده از افزايش مايعات آبي و افزايش غذاي سبوس دار و نهايتا استفاده از شياف گليسرين و متاموسيل رفع مشكل خواهد بود.
6-اختلالات عملكرد مسائل جنسي در بيماران MS بخصوص در سيستم نخاعي با استفاده از داروهاي سيلد نافيل، سيترات (Silde Nafil Citrate) و فنتولامين، به رفع اختلال‌هاي نعوظي اقدام مي‌گردد.
7- عفونت و التهاب عصب بينايي با استفاده از پالس وريدي متيل پردنيز ولون رفع مي‌شود.
8- ناتواني‌هاي فولمينانت (ناتواني‌هاي يك مرتبه و سريع و توفاني) در MS، اين ناتواني‌ها تنها با استفاده از روش پلاسمافورز بهبودي از نظر رفع علائم امكان‌پذير خواهد بود.
9- حملات MS در بارداري كاهش مي‌يابد و نيازي به دارو نيست.
10- تشنج‌هاي پيوسته و حمله‌اي در MS: تشنج‌ها جدا از خود بيماري MS بوده و با انتقال جريان‌هاي عصبي در يك موضع، فعاليت ناگهاني آغاز مي‌شود كه با استفاده از دوزهاي بسيار كم داروهاي كاربامازپين، فني توئين و باكلوفن، اقدام عملي براي رفع تشنج‌ها صورت مي‌گيرد.
نكات مهم در MS:
1- هر بيمار MS مي‌تواند به راحتي و با كمك يك همسر مراقبت‌كننده و حفظ سطح انرژي خود اقدام به ازدواج نمايد.
2- دو داروي جديد خوراكي كلارد ري باين و فين گو ليمود، اينك مسير بهبودي MS را بهتر انجام مي‌دهند بزودي از اين دو دارو در ايران استفاده بيشتري خواهد شد. CLAD RIBINE/ FINGOLIMOD
3- كمبود وريدهاي مغزي نخاعي و كمبود آهن در سيستم مغزي نخاعي علت جديدي براي بيماري MS در سطح جهاني مطرح گرديده كه با يك عمل جراحي قابل درمان خواهد بود مسائل اين ادعا براي بيماري MS همچنان ادامه دارد.
4- آيا شروع علامت حساسيت الكتريكي فورم در پشت بدن و افزايش حرارت بر اثر گرما در آغاز گري بيماري MS مهمترين علامت است (علامت حرارتي هرميت) يا اينكه MS بيماري كاملا ژنتيكي و ناشي از تغييرات در ناحيه كروموزوم 6 (HLA) (تغييرات در آنتي ژن كمپلكس سازگاري بافتي بزرگ) مي‌باشد بحث ژنتيكي MS به شدت دنبال مي‌شود.
5- چرا با التهاب‌هاي ويروسي و هجوم لنفوسيست‌هاي خوني به جاي دفاع از سيستم و به جاي نقش ايمني ناگهان منجر به هجوم گسترده به داخل مغز و نخاع و حتي شكستن سيستم ژني و انواع موتاسيون‌ها و ايجاد سرطان (CANCER) مي‌شود؟ آيا نقش استرس‌ها، به عنوان عامل اكسيداتيو (كاهش دهنده اكسيژن درون مغزي نخاعي) در MS موثر مي‌باشد؟
6- آيا آينده بيماري MS را مي‌شود با نظم آهنگ‌هاي بدني نظير استفاده از ورزش‌هاي هنري نظامي MARTIAL تغيير داد؟ اين بهبودي‌ها در بيماري MS تا چه حدي جدي است؟ چرا مهاجرت‌ها از يك منطقه كاملا گرمسير (استان خوزستان) به مناطق كوهستاني (استان آذربايجان) تاكيد بر نقش ويتامين D و گرما در جلوگيري از بيماري MS ندارد؟!
7- مهندسي ژن و بيوتكنولوژي و استفاده از كلونينگ و STEM سازي آيا دو موسسه رويان ايران مي‌تواند ملكول‌هاي سيستم ايمني بدن بيماري MS را در مسير تغييري جديد قرار دهد و فرصت‌هاي جديد بيوتكنولوژي در ايران مي‌تواند به كمك بيماران بيايد؟
8- آيا به جاي مهندسي ژني در MS و يا كاشت بافت جديد نوروني طبيعي با استفاده از STEM-CELLS مي‌توان از تكنولوژي نانو در انتقال نورون‌هاي مصنوعي استفاده كرد؟ نانو تكنولوژي به جاي بيوتكنولوژي در MS تا چه حد مي‌تواند اميد بخش باشد؟
9- ايمنولوژي، محيط، عفونت‌ها، ژن‌ها، كدام يك تئوري اصلي بيماري MS است؟ آنان كه نزديك مناطق گرمسيري (كشورهاي استوايي) زندگي مي‌كنند و بعضي از قبايل نژادي چرا هرگز به MS مبتلا نمي‌شوند؟ آيا نقش وجود ويتامين B12 مهمترين عامل در مبتلا نشدن به MS است؟!
10- نقش فرآورده‌هاي دارويي MEDICATION
توان سازي‌هاي فرهنگي REHABILITATION
كدام يك در رفع علائم بيماري MS موثرتر است؟ چرا از طب مكمل در ايران در رفع علائم MS دنبال نمي‌شود؟ بياييم با دقت روي پرونده‌هاي بيماران MS به ورزش، به تغيير رژيم غذايي گوشتي، به ميوه‌ و حبوبات، به مديريت رفع استرس، به قرار گرفتن در طبيعت زيباي محيطي و فقدان توكسين‌هاي سربي و آلودگي‌هاي الكترومغناطيستي،  بيشتر بينديشم!!ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 13:42 | نویسنده : همدل |
امکانات وب
  • سه سیب
  • بوم اف