پنج ماده غذایی که حافظه شما را  بهبود می‌بخشند

نوشته‌ی: داریل .اچ برایانت    آوریل2014              مترجم: نسرین امامی زاده 

شماره 60 مجله پیام ام.اس

منبع:  There are ( 0 ) comments permalink Living with MS

اگر شما از مولتیپل اسکلروزیس (MS) رنج می‌برید، اختلال در حافظه می‌تواند یکی از علائم عود بیماری‌اتان باشد. پرورش حافظه و استمرار یادآوری برای حفظ یک سبک زندگی سالم حائز اهمیت است

اگر بیماری ام.اس  بر قشر مغزی شما که مسئول حافظه است، اثر بگذارد، در یادآوری اطلاعات جدید، مثل شماره تلفن دوستان یا تاریخ و زمان قرارهای ملاقات مشکل خواهید داشت. فعالیتهای مهارتی مغزی همچون حل جدول و چیدن پازل می‌توانند به تقویت حافظه‌ی شما کمک نمایند، اما مواد غذایی معینی نیز هستند که میزان بازیابی از حافظه را افزایش می‌دهند. پنج ماده‌ی غذایی زیر می‌توانند حافظه را در بیماران ام.اس بهبود دهند و به سادگی از طریق رژیم غذایی پیاده می‌شوند.

1-آووکادو

این میوه به جریان خون سالم کمک می‌نماید. افزایش جریان خون به سمت مغز نورونها را فعال نگه می‌دارد و عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد. . آووکادو غنی از ویتامین E است، نوعی آنتی‌اکسیدان که سرعت از دست رفتن حافظه را کند می‌سازد. طبق مطالعات انجام گرفته، ویتامین E با کند کردن روند از دست رفتن حافظه در آلزایمر و ام.اس مرتبط می‌باشد. اما از آنجایی که این میوه چربی بالایی دارد، فقط 28 گرم از آن کافی است.

2-تخم مرغ

تخم مرغ غنی از ویتامین‌هایی است که به بهبود و حفظ عملکرد حافظه کمک می‌نمایند. ویتامینهای B، B12، و A همگی کلید تقویت حافظه هستند. ویتامین B12 به رفع خستگی و افسردگی نیز کمک می‌نماید. با این که تخم مرغ غنی از این ویتامینهای ارزشمند است، آگاه باشید که برخی از مجراهای گوارشی آنها را به خوبی هضم نمی‌کنند. پیش از شروع مصرف مواد غذایی مختلف، درباره‌ی هرگونه تغییر رژیم غذایی با پزشک خود مشورت نمایید.

3. غلات سبوس دار

برنج قهوه‌ای، نان گندم، جو و گرانولا نیز حاوی ویتامین‌های ارزشمند گروه B هستند که به جلوگیری از زوال حافظه کمک می‌کنند. این دانه‌های کامل برای حفظ تمرکز نیز موثرند. بسیاری از بیماران ام.اس در  تمرکز روی کاری برای مدت زمانی طولانی مشکل دارند که منجر به فراموشی جزئیات خاص آن کار نیز می‌شود. با افزودن غلات کامل به رژیم غذایی، می‌توانید به بهبود تمرکز و یادآوری آسان جزئیات کارهای روزانه‌ی خود کمک نمایید.

4-ماهی

ماهی به دلیل دارا بودن منابع غنی اسیدهای چرب امگا-3 غذایی محبوب است که به بسیاری از رژیمهای غذایی اضافه شده است. این اسیدها خصوصا برای رشد و عملکرد مغز ، ازجمله حافظه و سایر عملکردهای شناختی ، مفید است. ماهی مخصوصا برای ام.اس قابل توصیه است و  باعث تضعیف علائم شده و از عود بیماری در برخی از بیماران جلوگیری می‌نماید. افزودن ماهی قزل آلا، آزاد، ماهی خال مخالی و شاه ماهی به بشقاب شام خود را برای جنگ با زوال حافظه مد نظر قرار دهید.

5-شکلات تلخ

دسر را فراموش نکنید! اثبات شده است که شکلات تلخ اندروفین را در مغز آزاد و به بالا بردن سطح تمرکز و روحیه کمک می‌کند. با مصرف مقادیر مناسبی از شکلات، می‌توانید تمرکز خود را بهبود بخشید و در کل روز هشیار باشید. افزایش تمرکز به فعال نگه داشتن حافظه‌ی شما کمک می‌کند که موجب جلوگیری از فراموش کردن جزئیات مهم مربوط به فعالیت‌های روزانه نیز می‌شود.

با اینکه هر یک از این مواد غذایی برای حفظ حافظه و عملکرد شناختی مفید هستند، اما مشورت با پزشک قبل از ایجاد هرگونه تغییر در رژیم غذایی حائز اهمیت است. آگاه بودن از این که کدام غذاها بر ام.اس اثر می‌گذارند و اینکه بدن شما برای غلبه بر بیماری به چه چیزی نیاز دارد از عوامل مهمی هستند که باید در هنگام افزودن غذاهای جدید و متفاوت به رژیم غذایی شما در نظر گرفته شوند. علاوه بر این 5 غذا ، مواد غذایی دیگری نیز به حفظ کنترل مناسب علائم ام.اس کمک می‌کنند. با مصرف مقدار زیاد سبزیجات سبز و امگا-3ها ،مانند امگا3 یافت شده در ماهی ، می‌توانید غذاهایی را مصرف کنید که حافظه‌ی شما را بهبود بخشیده و از بروز و عود علائم بیماری جلوگیری می‌کنند.تاريخ : شنبه دوم اسفند ۱۳۹۳ | 15:17 | نویسنده : همدل |

[تصویر: derald-balson.jpg]
بالسون 86 ساله در حال رقابت برای شنا در سطح ملی


شناگر 86 ساله‌ی مبتلا به بیماری ام.اس فراتر از انتظارات و باورها!
کیت رادرفورد، اخبار سی‌بی‌سی: 12 سپتامبر 2014
مترجم: نسرین امامی زاده  (چاپ در شماره58 مجله پیام ام اس)

درالد بالسون اهل سادبری با 86 سال سن در مسابقات ملیِ شنا شرکت می‌کند.
گفتنی است که بیش از 40 سال پیش او مبتلا به بیماری ام.اس تشخیص داده شد.
ماه گذشته بالسون با شنا به مددِ بازوانش دو مدال طلا را در بازی‌های Canada 55 Plus در ایالت استراتکونای آلبرتا از آنِ خود کرد.
یکبار زنی شنای بالسون را به شنای فُک ‌ها تشبیه می‌کند و بالسون در پاسخ، آنها را موجودات خوشایند نمی‌شمارد و زن ادامه می‌دهد: اما باله‌ی دمی آنها مثل پاهای تو حرکت می‌کند!»
به گفته‌ی بالسون در وقت شنا پاهایش حالت آویزان دارند و برای همین باید سریع شروع کند، و گرنه به پایین ‌کشیده می‌شود.
او می‌گوید: « موقع شنا، به شخص متفاوتی بدل می‌شوم».
اولین علایم بیماری در چهل سالگی هنگام بازی هاکی ظاهر شد. طبق گفته‌ی بالسون پایش در یخ فرو ‌رفت و موجب سُر خوردنش و برخورد با دیواره های کنار زمین شده، بی‌حسی کفل ها و باسن را ‌ منجر شد.
بار دیگر روز تولدش، موقع رانندگی پاهایش بی‌حس شدند. او برای رساندن خود و همسرش به خانه، مجبور شد پاهایش را با دست روی گاز و ترمز ماشین هدایت و کنترل کند.
بعد از مراجعه به پزشک بیماری ام.اس برایش تشخیص داد شد و پیش بینی استفاده از ویلچر طی 5 سال دیگر.
بالسون هنوز هم با یاد‌آوری گریه‌اش در 44 سالگی به دلیل کناره‌گرفتن از بازی هاکی در اثر بیماری، احساساتی می‌شود. او با اینکه تا آن زمان به شنا فکر نکرده بود اما ایده‌‌ا‌ی‌ برای ادامه‌ی فعالیتش در این رشته می‌شود.
حالا بیش از چهار دهه گذشته است و او به کمک واکر راه می‌رود.
بالسون می‌گوید: «حال من خوب است. این باورش برای مردم سخت است. آنها مرا با واکر می‌بینند و بعد داخل آب می‌شوم. به محض شروع شنا ، آدم متفاوتی می‌شوم. این توضیحش آسان نیست. فقط حسی در درونم می‌گوید برو».
او مدال‌های زیادی را برنده شده است: 5 مدال طلا، 2 نقره و یک برنز در سطح استانی. حال دو مدال طلای دیگر نیز به کلکسیون خود افزوده است.
به گفته‌ی بالسون حتی پس از تشخیص بیماری ام.اس، زندگی او خوب بوده است و شانس و نگرش مثبت او به زندگی منجر به موفقیتش است.
او می‌گوید: «در درونم حس خوبی به زندگی دارم. پس چرا از آن لذت نبرم؟»تاريخ : شنبه ششم دی ۱۳۹۳ | 9:47 | نویسنده : همدل |

باز آموزی سیستم ایمنی بدن می تواند بیماری ام.اس را متوقف یا 'خاموش' گرداند

دانشمندان به دارویی دست یافته اند که میتواند سیستم ایمنی بدن را از طریق آموزش مجدد به خاموش کردن 'بیماری های خود منجر گرداند

بیماری های خود ایمنی ناتوان کننده هستند چرا که بدن را در حمله به خود فریب می دهند.

برای تجزیه و تحلیل ایمونوتراپی تحت این شرایط و بررسی عملکرد شیوه درمان، دانشمندان با بررسی سلول های ایمنی که در این شرایط تحت درمان قرار گرفته اند، متوجه تغییرات ژن ها و پروتئین های آن می شوند.

در اسکلروز متعدد (MS)، سیستم ایمنی بدن غلاف میلین که از فیبرهای عصبی محافظت می کند را مورد حمله قرار میدهد.

بررسی و یافتن تغییرات در ژن ها به محققان این مطالعه کمک کرد که بتوانند شیوه تبدیل سلول مهاجم به سلول مدافع را به نتیجه منتهی کنند.
نویسنده نخست دکتر بران ون برتون گفت نتیجه این است که با این تغییر در ژن ها، سلول های سیستم ایمنی بدن بافت های سالم را نادیده می گیرند و همزمان از آن قابلیت برخوردارند تا با عفونت ها مقابله کنند و این منجر به این نیست که این سلول ها قابلیت پیشین دفاعی خود را از دست می دهند.


محققان در دانشگاه بریستول، می گویند "دستیابی به این موفقیت مهم 'می تواند زندگی میلیون ها نفر از افرادی که از طیف وسیعی از بیماری ها رنج می برند را بهبود بخشد.

در این تحقیقات، دانشمندان موفق شدند به صورت انتخابی سلول هایی که باعث بیماری خود ایمنی توسط حمله سلول های دفاعی به بافت های سالم بدن بود را به سلول هایی تبدیل کنند که قادر به حفاظت در برابر بیماری باشند.
این نوع تبدیل سلول قبلا تنها برای درمان آلرژی  به کار گرفته می شد ولی پس از این نتیجه مهم از آن برای درمان بیماری های اختلالات سیستم خود ایمنی بدن نیز می توان استفاده کرد.

 

آلِرژی یا حَسّاسیَت،واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون مثل  گرده یا دانه هاست
که به اشتباه بر این باور است که آنها را به بدن آسیب برساند.
اما در بیماریهای خود ایمنی سلول ها به جای محافظت در برابر بیماری، تبدیل به سلول های مهاجم به بافت های سالم می شوند و سیستم ایمنی بدن را دچار اشتباه می کنند..

این تحقیقات نشان می دهد که درمان موثر را می توان با دوز های فزاینده ای از دادن  آنتی ژن به دست آورد.

تیم امیدواراست که دستیابی به موفقیت می تواند به استفاده گسترده از ایمونوتراپی آنتی ژن یا پروتئین خاص برای شرایط فرد منجر شود،

همانطور که این درمان  به خوبی برای MS، جواب می دهد می تواند دیابت نوع 1، بیماری گریوز و لوپوس اریتماتوی سیستمیک را نیز متوقف کند.

MS به تنهایی در حدود 100،000 نفر در بریتانیا و 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر دارد.


به گفته محققان این یافته ها دارای پیامدهای مهمی برای بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های خود ایمنی است که در حال حاضر برای درمان با مشکل موجه اند"
این دارو موجب می شود سلول های سیستم ایمنی بدن بافت های سالم را نادیده ‌گرفته و با عفونت‌ها مقابله ‌کند.

در حال حاضر بیماری های خود ایمنی با دارویی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب  می کند درمان می شوند اما آن داروها با عوارض جانبی مانند عفونت، گسترش تومورها و اختلال در مکانیسم های نظارتی و دفاعی طبیعی بدن  همراه است.

این نوع درمان در حال حاضر تحت توسعه بالینی انسانی از طریق شرکت فناوری زیستی اپی تّپ، خارج از دانشگاه بریستول، می باشد

دستیابی به موفقیت توسط سازمان های خیریه استقبال قرار گرفت و گفتند آن  به عنوان جایگزین درمان فعلی "کم خطر" محسوب می شود.

نیک  ریجک مدیر اجرایی پژوهش و تحقیقات انجمن MS می گوید"این مطالعه واقعا جالب و دلگرم کننده است، و به درک ما از این که چگونه دانشمندان ممکن است قادر به تغییر شیوه عملکرد پاسخ سیستم ایمنی در افراد مبتلا به MS باشند می افزاید.

این تحقیق در مجله ارتباطات طبیعت منتشر شد.

 ترجمه از: همدم
http://hamdam2002.BLOGFA.COM/

http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/11073397/Multiple-sclerosis-could-be-switched-off-by-retraining-immune-system.htmlتاريخ : جمعه چهاردهم شهریور ۱۳۹۳ | 22:45 | نویسنده : همدل |

درصورتیکه هر دو کتاب را با هم بخواهید (با اعمال تخفیف ) مبلغ 30000تومان به شماره حساب سیبای : 0104580627008
و یا شماره کارت: 6037991805622515 واریز کنید . سپس آدرس دقیق و کدپستی خود را در قسمت نظرات (به صورت خصوصی) یا ایمیل زیر ارسال کنید تا در اولین فرصت برایتان ارسال گردد:

N.IMAMY@YAHOO.COM

 تاريخ : شنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۲ | 14:52 | نویسنده : همدل |

شکر خدا کتاب دیگرم با عنوان :"فراسوی هر درد رازی است" منتشر شد. این کتاب که شعرها و دلنوشته های ادبی ام در رابطه با دردو بیماری امه با عشق تقدیم شده به: آنان که درد را هم زیبا می کشند:

برای خرید اینترنتی کتاب روی لینکهای ذیل:

1-پدرام بوک 

2-فردا بوک


کلیک کنید.

و یا به آدرسهای:

1-اصفهان - خيابان شيخ صدوق شمالي - ابتداي خيابان شيخ مفيد --کتابسرای پدرام 6635110 - 6623976 - 0311

2-تهران/خیابان انقلاب، بین 12 فروردین و منیری جاوید، ساختمان 310، طبقه چهارم، واحد 116

تلفن:021-66406160

مراجعت فرمایید.

 تاريخ : چهارشنبه یازدهم دی ۱۳۹۲ | 14:47 | نویسنده : همدل |

محل تهیه کتاب غلبه بر بیماری ام.اس:

 

-تهران: روبروی درب اصلی دانشگاه تهران/انتشارات چهر

-تهران/خیابان انقلاب، بین 12 فروردین و منیری جاوید، ساختمان 310، طبقه چهارم، واحد 116

تلفن:021-66406160

مشهد:
چهاراه دکترا-انتشارات امام- آقای رجب زاده تلفن:8430147 0511

قزوین:خیابان فردوسی/آقای شیرزاد همتی/تلفن:2232351

مازندران:ساري - خيابان رازي - روبروي بيمارستان امام(ره) - ساختمان پاستور- طبقه اول 0151-2274873

شیراز:خیابان ملاصدرا/روبروی بانک مسکن/کتابفروشی آقای جمالی/تلفن: 2318388
اراک: شهرک گردو/خیابان فارابی/جنب ورزشگاه یادگار امام /انجمن ام اس اراک
اصفهان: خيابان شيخ صدوق شمالي - ابتداي خيابان شيخ مفيد /کتابسرای پدرام /تلفن: 6635110 - 6623976

اصفهان:گلدشت نجف آباد/بلوار ابوذر/میدان بسیج/مرکز ام.اس گلدشت تلفن: 2237677-0331

اردبیل:روبروی پیش دانشگاهی مدرس/ انتشارات خیام

ودر صورتی که در شهرستان شما امکان تهیه نیست می توانید از طریق ایمیل زیر درخواست کتاب داده و آدرس دقیق و کد پستی خود را بنویسید تا کتاب در اسرع وقت برایتان ارسال شود.

n.imamy@yahoo.com

پیوست: 

تشکر ویژه ای از انجمن ام.اس شهرستان بانه دارم بخاطر توجه  خاصی که روی بیماران دارند و از هیچ کوششی جهت اعتلای وضعیت روحی و جسمی آنان دریغ نمی کنند و تمام راهکارهای علمی و آموزشی را جهت ارائه به بیماران پی می گیرند. این انجمن  به مدد  وهمت عزیزانی که اجازه ندادند نامی ازشون ببرم برای تمام بیمارانشون کتاب غلبه بر بیماری ام.اس راخریداری کردند از خدای منان برای این عزیزان آرزوی سلامت و سعادت می کنم.تاريخ : یکشنبه دهم آذر ۱۳۹۲ | 15:29 | نویسنده : همدل |

غلبه بر بیماری ام اس

برای کسب اطلاع بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://hamdam2002.blogfa.com/

   

این کتاب به افراد مبتلا به مولیتپل اسکلروزیس امید واقعی می‌دهد.
مولیتپل اسکلروزیس (ام.اس) بیماری سخت، پیشرونده وناتوان کنندة عصبی است که درمان‌های دارویی موجود تا حد‌کمی در آن مؤثراست ودارای عوارض جانبی بسیار است.
پروفسور جورج جلینک پزشک باتجربه وپژوهشگر که خود نیز به بیماری ام.اس مبتلاست در این کتاب طیف وسیعی از جایگزین‌های درمانی که بهترین پتانسیل رابرای بازیابی سلامت فراهم می‌آورد، توصیه می‌کند. ازطریق تجزیه وتحلیل مبتنی بر شواهد حاصل ازپژوهشهای پزشکی، پروفسور جلینک به این نتایج جالب دست یافت که بیماری ام.اس عمدتاً از طریق عوامل مربوط به سبک زندگی خود را نشان می‌دهد. اوثابت کرده است که بیماران مبتلا با تغییر عادات تغذیه ای خود، انجام ورزش و دیگر جنبه های سبک زندگی می‌توانند فعالیت بیماری را متوقف وتوانایی خود را بازیابند. تجربه  جلینک از بیماری مادرش وتشخیص بیماری خودش در سال 1999 منجر به انجام این کار دقیق و پرارزش توأم با شفقت شد.توصیه جلینک، زندگی هزاران بیمار مبتلا به ام.اس را تغییر داده وعشق را در زندگی آنها تثبیت خواهد کرد. این کتاب هدیه‌ای است باور نکردنی از یک پزشک ومعلم شگفت انگیز.
بازخوردهایی چند به این کتاب:
به عنوان یک پزشک وهمسر شخص مبتلا به مولیتپل اسکلروزیس احساس می‌کنم این کتاب حاوی حکمت وهدایت برای دستیابی به بیشترین پتانسیل برای شفا در زمانی است که فرد با واقعیت بیماری مواجه است.
دکتر برنی سیگل نویسنده کتاب ایمان، امید وشفا وکتاب 365 رهنمون برای زندگی

این کتاب یکی از شوق انگیزترین کتابهایی است که خوانده ام هر شخص مبتلا یا متأثر از ام.اس لازم است آن را بخواند.

ایان گاولر، نویسنده کتاب "شما می‌توانید سرطان را مغلوب کنید" و"آرامش ذهن"


ـ افرادی که برایشان ام.اس تشخیص داده می‌شود، اغلب آسیب‌پذیرند و دنبال ایده و هدفی برای دریافت نور امید هستند. انجمن ما تصدیق می‌کند که کار جورج جلینک امید مهم و واقعی را فراهم می‌آورد. افرادی که با این بیماری مواجه می‌شوند اغلب احساس می‌کنند کنترل زندگی وآینده از دست‌شان خارج شده است. این کتاب منبع شگفت‌آوری است که به برقراری تعادل و رشد وترقی بیماران کمک خواهد کرد. هر فرد با تشخیص بیماری مولتیپل اسکلروزیس با دریافت یک نسخه از این منبع از انگیزه و تشویق لازم برای برخورداری از مراحل منطقی جهت کاهش علائم بیماری و تصعید لذت درزندگی برخوردار خواهد بود.

کری مک ماهون. (Cary MC Mahon) مدیرکل انجمن ام.اس آکلند و کرانه جنوبی، نیوزیلند.

پروفسور جلینک در رویکرد خویش جهت توانمندسازی بیماران به مسئولیت در برابر بیماری خود الهام‌بخش است. رویکرد جامع او برای تشویق بیماران جهت درنظرگرفتن چیزهایی فراتراز درمان دارویی در برابر این بیماری به‌عنوان رویکرد مدرن در مدیریت مولیتپل اسکلروزیس به اثبات رسیده است. تمام بیماران مبتلا به ام.اس باید این کتاب را بخوانند وبه عنوان پالت فرم (خط‌مشی) برای بحث و گفتگو با نورولوژیست خوداستفاده کنند.
پروفسور بالینی، پیتر سیلبرت (Peter Silbert)، مدیر امور خارجه و پزشک مغز واعصاب در غرب استرالیا، رئیس گروه مغزواعصاب بیمارستان رویال پرت وهمسر شخص مبتلا به ام.اس

ازطریق مشاوره با جورج جلینک آموختم که چگونه از سیستم عصبی آسیب‌پذیر خود محافظت کنم وآن ‌را به سوی زندگی آزاد از ام.اس سوق دهم.کار جلینک سلامت واعتماد به نفس را دوباره به من برگرداند و به من زندگی دوباره بخشید. من یک پزشک پرکار، مادر چهار فرزند، اسب سوار، باغدار و همراه با شور هیجان فراوان برای زندگی هستم. به‌عنوان یک پزشک ازتحقیقات و مطالعات کارشناسانة پروفسور جلینک در رابطه با ام.اس سپاسگزارم. گفتن جمله «ما می‌توانیم شما را یاری ببخشیم تا زندگی فعالی داشته باشید» به فردی که تازه بیمار تشخیص داده شده یا حتی ناتوان شده است از نظر پزشکی می‌تواند تحرک برانگیز و تسکین دهنده باشد.
من ازده سال پیش ام.اس دارم، چهار سال اول هریک یا دوسال عود بیماری را با خود داشتم و حالم خوب نبود، شش سال بعدی با رعایت تغذیه و برنامة سبک زندگی به روش جلینک، به سرعت ازحملات بیماری رها شدم وسلامتی و انرژی‌ام به من بازگشت. این کتاب به میزان کافی زندگی هرکس را که دچار مولتیپل اسکلروزیس است تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دکتر هدر کینگ Dr.Heather king زیست شناس فرگشتی دانشگاه شیکاگو و بیمار


تاريخ : جمعه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 17:20 | نویسنده : همدل |
debonedturkey جلوگیری از پیشرفت بیماریهای صعب العلاج با این گوشت
این نوع گوشت بهترین گزینه برای پیشگیری از پیشرفت بیماری ام اس در افراد است،و بر درمان این بیماری تاثیر بسیار زیبادی می گذارد.

گوشت سفید و بدون پوست بوقلمون برای بهبود بیماری فشار خون، استرس، کم خوابی، چربی و همچنین برای جلوگیری از پیشرفت ام‌اس بسیار مفید است.محمد هادی پرشاد ثابت متخصص داخلی گوشت بوقلمون نقش مهمی در بهبود کم خوابی افراد دارد، گوشت بوقلمون بدون پوست به طور طبیعی چربی کمی دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
وی تصریح کرد: گوشت بوقلمون کلسترول خون را کاهش می‌دهد، آرامش و سرحال بودن فرد را ایجاد می‌کند و از سرطان جلوگیری می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: گوشت بوقلمون برای افراد ام‌اسی نیز مفید است، بستگی به نوع ام‌اس درمانش فرق می‌کند.
وی گفت: گوشت سرد و گوشت گرم هر کدام تاثیر متفاوتی دارد. گوشت بوقلمون برای نوع دوم و سوم ام‌اس مفید و تاثیر گذار است. البته نمی‌شود بطور قاطع گفت که برای همه افراد ام‌اسی مفید و قابل درمان است.
گوشت بوقلمون برای درمان نیست کمک کننده برای جلوگیری از پیشرفت ام‌اس است.


تاريخ : پنجشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۳ | 10:22 | نویسنده : همدل |

کشف ارتباط مستقیم ام اس با تغذیه/ روده هم قربانی ام اس می‌شود

شهرام لواسانی پژوهشگر
شناسهٔ خبر: 2373303
ام اس از جمله بیماری های خودایمنی به شمار می آید که به رغم گذشت مدت زمان طولانی از کشف آن همچنان برای بشر جنبه مرموزی دارد. به تازگی کشف شده که در بیماران مبتلا به ام اس نه تنها بافت مغزی بلکه سیستم روده ای نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. این کشف مهم که توسط یک محقق ایرانی صورت گرفته می تواند سرنخی تازه برای کشف شیوه های درمانی این بیماری باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر شهرام لواسانی دانشیار دپارتمان زیست شناسی دانشگاه لوند در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مهر به تشریح این دستاورد پرداخته است.

*خبرگزاری مهر: آغاز مطالعات شما درباره ارتباط ام اس و سیستم روده به چه زمانی بازمی گردد و اصولا چرا توجهتان به روده بیماران مبتلا به ام اس جلب شد؟

- کار بر روی این نگرش از حدود 10 سال پیش آغاز شد. ما از ابتدا بر روی این مساله فکر می کردیم که درخصوص مبتلایان به ام اس تنها نباید بافت مورد تهاجم از سوی سیستم ایمنی را مورد توجه قرار داد. ما تاکنون درباره ام اس به این نتیجه رسیده ایم که به سیستم عصبی حمله شده و به بیان ساده "عایق" آن تخریب می شود که بدین ترتیب ارسال سیگنال از مغز به اندام های مختلف دچار اختلال می شود. در سالهای گذشته همواره این صحبت مطرح بوده که احتمالا سیستم روده ای افراد که محل زندگی طیف وسیعی از باکتری هاست نیز می تواند از ام اس تأثیر بپذیرد و اکنون ما با ارایه نشانه هایی از این ارتباط مطمئن شده ایم.

*اما تا پیش از این عمدتا تصور می شد دلایل ژنتیکی مهمترین عامل ابتلای افراد به این بیماری باشد؟

- بله مدت زمان طولانی تصور می شد که ام اس صرفا بنا به دلایل ژنتیکی در افراد ایجاد می شود و جالب اینکه سالیان طولانی است که تحقیقات وسیعی در این زمینه انجام می شود اما تاکنون هیچ کس نتوانسته ثابت کند که تنها فاکتور "ژن" در این بیماری تأثیرگذار است. اکنون مشخص شده که عوامل محیطی نیز تأثیربسزایی دارد.

*وقتی صحبت از سیستم روده ای می شود ناخودآگاه به یاد شیوه تغذیه نیز می افتیم. درست است؟

-دقیقا همین طور است و از همین جاست که توجه به روده اهمیت خاصی پیدا می کند چون غذایی که می خوریم در ادامه سر از آنجا در می آورد. پس باید پذیرفت تغذیه ارتباط تنگاتنگی با ام اس و پیشرفت آن دارد چون کاملا روشن است که مواد غذایی پس از ورود به روده ترکیب باکتریایی آن را بر هم می زند.

*در ابتدا نگرش جوامع علمی نسبت به این موضوع چه بود و اکنون در چه مرحله ای قرار دارید؟

- 10 سال پیش که این مطالعه آغاز شد، هیچ کس باور نمی کرد که می توان میان ام اس و تخریب غلاف های عصبی با روده و باکتری های موجود در آن ارتباطی متصور شد. برای این منظور در سال 2010 آزمایش جالب توجهی انجام دادیم که طی آن باکتری های پروبیوتیک خاصی را به موش های مبتلا به ام اس تزریق کردیم و متوجه شدیم که روند بیماری در آنها دستخوش تغییر می شود. درخلال این بررسی ها متوجه شدیم به محض اینکه موش ها را به ام اس مبتلا می کنیم سیستم روده ای قبل از آنکه آثار فلج کننده ام اس در آنها ظاهر شود دچار فعل و انفعالات شدیدی می شود.

* در خبرهای مرتبط با این دستاورد صحبت از "نشت" دیواره روده کرده اید. منظورتان چیست؟

-ما در کمال شگفتی اکنون دریافتیم که دیواره روده در خلال این فعل و انفعالات دچار نوعی نشتی می شود. در این فرآیند برخی سلولهای دیواره روده از هم باز شده که در نتیجه آن سموم و باکتری های خطرناک درون روده وارد بدن می شود که به دنبال آن بدن دچار التهابات جدیدی می شود. نتایج بررسی های ما به تازگی نشان می دهد میان فعل و انفعالات روده ای بیماران مبتلا به التهابات روده و این فعل و انفعالات ایمونولوژیکی شباهت روشنی وجود دارد.

*پس با این توضیحات باید پذیرفت بیماران مبتلا به ام اس باید در دو جبهه با بیماری دست و پنجه نرم کنند؟

-هیچ کس نمی داند که بیماری های خود ایمنی نظیر ام اس چگونه آغاز شده و پیشروی می کند اما این بیماری ها با نوعی التهاب آغاز می شوند که البته علت این التهاب را نیز نمی دانیم. در حال حاضر درمان خاصی برای ام اس وجود ندارد و تکنیک های دارویی فعلی نیز تأثیرگذاری چندانی نیز ندارند اما اگر در آینده قرار باشد داروهای مؤثری برای جلوگیری و حتی درمان ام اس تولید و روانه بازار شود باید به تولید داروهای مؤثر جهت تسکین و درمان التهاب روده ای این بیماران نیز پرداخته شود.

*و صحبت پایانی؟

-نتایج این بررسی به ما نشان داد که در مواجهه با ام اس باید به بافت های مختلف توجه کرد چون ممکن است این بیماری تنها بافت مورد تهاجم سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار ندهد. شاید یکی از دلایل اصلی که موجب شده تاکنون درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشود این است که نگاه کلی به بدن بیمار نشده و تنها بافت های خاصی مورد بررسی قرار می گیرد. در این راستا تیم تحقیقاتی ما در حال بررسی سایر فاکتورهایی التهاب زا در روده هستند که حتما در روند بیماری ام اس نقش دارند. هم اکنون همکاری با مهرناز نوری از محققان ایرانی دوره دکتری دانشگاه لوند تلاش می کنیم تا روشهای نوینی ترسیم کنیم که با استفاده از آنها ترمیم غشای مخاطی روده در بیماران مبتلا به ام اس امکانپذیر شود.تاريخ : یکشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۳ | 17:4 | نویسنده : همدل |
محقق ایرانی دانشگاه لوند سوئد در گفتگو با مهر: کشف ارتباط مستقیم ام اس با تغذیه/ روده هم قربانی ام اس می‌شود ام اس از جمله بیماری های خودایمنی به شمار می آید که به رغم گذشت مدت زمان طولانی از کشف آن همچنان برای بشر جنبه مرموزی دارد. به تازگی کشف شده که در بیماران مبتلا به ام اس نه تنها بافت مغزی بلکه سیستم روده ای نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. این کشف مهم که توسط یک محقق ایرانی صورت گرفته می تواند سرنخی تازه برای کشف شیوه های درمانی این بیماری باشد. به گزارش خبرنگار مهر، دکتر شهرام لواسانی دانشیار دپارتمان زیست شناسی دانشگاه لوند در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مهر به تشریح این دستاورد پرداخته است. *خبرگزاری مهر: آغاز مطالعات شما درباره ارتباط ام اس و سیستم روده به چه زمانی بازمی گردد و اصولا چرا توجهتان به روده بیماران مبتلا به ام اس جلب شد؟ - کار بر روی این نگرش از حدود 10 سال پیش آغاز شد. ما از ابتدا بر روی این مساله فکر می کردیم که درخصوص مبتلایان به ام اس تنها نباید بافت مورد تهاجم از سوی سیستم ایمنی را مورد توجه قرار داد. ما تاکنون درباره ام اس به این نتیجه رسیده ایم که به سیستم عصبی حمله شده و به بیان ساده "عایق" آن تخریب می شود که بدین ترتیب ارسال سیگنال از مغز به اندام های مختلف دچار اختلال می شود. در سالهای گذشته همواره این صحبت مطرح بوده که احتمالا سیستم روده ای افراد که محل زندگی طیف وسیعی از باکتری هاست نیز می تواند از ام اس تأثیر بپذیرد و اکنون ما با ارایه نشانه هایی از این ارتباط مطمئن شده ایم. *اما تا پیش از این عمدتا تصور می شد دلایل ژنتیکی مهمترین عامل ابتلای افراد به این بیماری باشد؟ - بله مدت زمان طولانی تصور می شد که ام اس صرفا بنا به دلایل ژنتیکی در افراد ایجاد می شود و جالب اینکه سالیان طولانی است که تحقیقات وسیعی در این زمینه انجام می شود اما تاکنون هیچ کس نتوانسته ثابت کند که تنها فاکتور "ژن" در این بیماری تأثیرگذار است. اکنون مشخص شده که عوامل محیطی نیز تأثیربسزایی دارد. *وقتی صحبت از سیستم روده ای می شود ناخودآگاه به یاد شیوه تغذیه نیز می افتیم. درست است؟ -دقیقا همین طور است و از همین جاست که توجه به روده اهمیت خاصی پیدا می کند چون غذایی که می خوریم در ادامه سر از آنجا در می آورد. پس باید پذیرفت تغذیه ارتباط تنگاتنگی با ام اس و پیشرفت آن دارد چون کاملا روشن است که مواد غذایی پس از ورود به روده ترکیب باکتریایی آن را بر هم می زند. *در ابتدا نگرش جوامع علمی نسبت به این موضوع چه بود و اکنون در چه مرحله ای قرار دارید؟ - 10 سال پیش که این مطالعه آغاز شد، هیچ کس باور نمی کرد که می توان میان ام اس و تخریب غلاف های عصبی با روده و باکتری های موجود در آن ارتباطی متصور شد. برای این منظور در سال 2010 آزمایش جالب توجهی انجام دادیم که طی آن باکتری های پروبیوتیک خاصی را به موش های مبتلا به ام اس تزریق کردیم و متوجه شدیم که روند بیماری در آنها دستخوش تغییر می شود. درخلال این بررسی ها متوجه شدیم به محض اینکه موش ها را به ام اس مبتلا می کنیم سیستم روده ای قبل از آنکه آثار فلج کننده ام اس در آنها ظاهر شود دچار فعل و انفعالات شدیدی می شود. * در خبرهای مرتبط با این دستاورد صحبت از "نشت" دیواره روده کرده اید. منظورتان چیست؟ -ما در کمال شگفتی اکنون دریافتیم که دیواره روده در خلال این فعل و انفعالات دچار نوعی نشتی می شود. در این فرآیند برخی سلولهای دیواره روده از هم باز شده که در نتیجه آن سموم و باکتری های خطرناک درون روده وارد بدن می شود که به دنبال آن بدن دچار التهابات جدیدی می شود. نتایج بررسی های ما به تازگی نشان می دهد میان فعل و انفعالات روده ای بیماران مبتلا به التهابات روده و این فعل و انفعالات ایمونولوژیکی شباهت روشنی وجود دارد. *پس با این توضیحات باید پذیرفت بیماران مبتلا به ام اس باید در دو جبهه با بیماری دست و پنجه نرم کنند؟ -هیچ کس نمی داند که بیماری های خود ایمنی نظیر ام اس چگونه آغاز شده و پیشروی می کند اما این بیماری ها با نوعی التهاب آغاز می شوند که البته علت این التهاب را نیز نمی دانیم. در حال حاضر درمان خاصی برای ام اس وجود ندارد و تکنیک های دارویی فعلی نیز تأثیرگذاری چندانی نیز ندارند اما اگر در آینده قرار باشد داروهای مؤثری برای جلوگیری و حتی درمان ام اس تولید و روانه بازار شود باید به تولید داروهای مؤثر جهت تسکین و درمان التهاب روده ای این بیماران نیز پرداخته شود. *و صحبت پایانی؟ -نتایج این بررسی به ما نشان داد که در مواجهه با ام اس باید به بافت های مختلف توجه کرد چون ممکن است این بیماری تنها بافت مورد تهاجم سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار ندهد. شاید یکی از دلایل اصلی که موجب شده تاکنون درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشود این است که نگاه کلی به بدن بیمار نشده و تنها بافت های خاصی مورد بررسی قرار می گیرد. در این راستا تیم تحقیقاتی ما در حال بررسی سایر فاکتورهایی التهاب زا در روده هستند که حتما در روند بیماری ام اس نقش دارند. هم اکنون همکاری با مهرناز نوری از محققان ایرانی دوره دکتری دانشگاه لوند تلاش می کنیم تا روشهای نوینی ترسیم کنیم که با استفاده از آنها ترمیم غشای مخاطی روده در بیماران مبتلا به ام اس امکانپذیر شود. http://mehrnews.com/detail/News/2373303

تاريخ : شنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۳ | 11:33 | نویسنده : همدل |

ام اس یک بیماری مزمن است که بر روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر می گذارد و با تخریب غشاء میلین همراه است ،که وظیفه اتنتقال اطلاعات عصبی را به همراه دارد.

علائم و نشانه های بیماری ام اس به راحتی قابل تشخیص است و با گرفتن سابقه ای از بیمار میتوان به وجود آن پی برد .

در مراحل پیشرفته بیماری شخص قادر به نوشتن،صحبت کردن و راه رفتن نیست

بیماری ام اس در حدود ۲٫۵ میلیون نفر را در جهان در بر گرفته.

علت دقیق بیماری ام اس نامشخص مانده است ولی عرض جغرافیایی و رژیم غذایی روی این بیماری نقش دارد .

مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده است که رابطه ای بین بیماری ام اس و موقعیت جغرافیایی و میزان اشعه آفتاب وجود دارد .

اشعه آفتاب باعث ساخته شدن ویتامین D3 در پوست می شود که این فرم از ویتامین D3 باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود و ممکن است نقش مهار کنندگی در بیماری ام اس را داشته باشد .از طرف دیگر کاهش ویتامین D در بدن باعث کاهش سطح کلسیم در استخوانها می شود.

باید توجه داشت در این بیماری پیشگیری از خستگی و عفونتها بسیار مهم است .

در این بیماران کاهش ویتامین B12 و اسد فولیک به دلیل استفاده از داروهای استروئید دیده می شود هچنین استفده از قرص متوتروکساید باعث افزایش تهوع و بی اشتهایی می گردد.

استفاده از رژیم هایی مانند بدون گلوتن و بدون مواد آلرژی زا و بدون پکتین و محدود در فروکتوز توصیه می شود .

از طرفی استفاده از رژیمهایی که سرشار از سبزیجات هستند ،به دلیل داشتن مواد مغذی بسیار می تواند موثر باشد همچنین زینک فسفات به همراه کلسیم و دیگر ترکیبات نقش مفیدی در کاهش علائم بیماری دارند.

برای پی بردن به مقدار ویتامین D بدن این افراد ،باید ۲۵ هیدروکسی در آزمایش خون آنها اندازه گیری شود و مقدار دوز مکملهای پیشنهادی ،باید با دقت اندازه گیری شود وکل دوز دریافتی باید از طریق مولتی ویتامین و مکملهای مینرال و غذاهای غنی شده محاسبه شود .

در مراحل پیشرفته بیماری ،عدم بلع مناسب وعدم پاسخهای عصبی مناسب ممکن است به وجود بیاید لذا احتیاج است رژیم از حالت مایع به پوره و رژیم نرم تبدیل شود.

حتی کوچکترین مایعی میتواند باعث آسپیره شود .در بعضی موارد ممکن است فرد احتیاج به حمایتهای تغذیه روده ای داشته باشد.

مثانه تحریک پذیر معمولا در این افراد وجود دارد و بی ااختیاری ادراری به وجود می آید به همین خاطر باید مقدار حجم دریافتی مایعات را در ساعتهای بیداری و قبل از خواب تنظیم کرد .

در بعضی افراد محدود کردن زیاد مایعات باعث عفونتهای دستگاه ادراری میشودکه معمولا در افرادی که ام اس دارند دیده می شود و بعضی از بیماران مصرف قره قاط را افزایش می دهند ((به صورت خود درمانی)) .قره قاط گیاهی است که در اردبیل می رویدو خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد و در درمان عفونتهای ادراری بسیار موثر است .

همچنین باید دانست به دلیل تحریک پذیری روده در این افراد می تواند باعث ایجاد یبوست یا اسهال شود.

بنابراین یک رژیمی که حاوی فیبر فراوان و آلو بخارا و آب فراوان باشد هر دو مشکل را تعدیل می کند.عادتهای غذایی و دریافت کافی مواد غذایی یکی از مهمترین عاملهای محیطی برای جلوگیری از ام اس است .

حضور مقادیر کافی و مناسب از اسیدهای چرب امگا ۳ ،لیپولئیک اسید و مکمل ویتامین D مفید است و به عنوان مواد ضد التهابی عمل می کنند و از آسیبهای عصبی بیماری ام اس جلوگیری می کند .

استفاده از مواد انتی اکسیدان از استرس اکسیداتیو و فعالیت رادیکالهای آزاد جلوگیری می کند .

در این بیماران سلنیوم یکی از مهمترین آنتی اکسیدانهایی است که باید مورد توجه قرار گیرد و این ماده در غذاهایی مانند مرغ،انواع نان فحبوبات و ماهی به وفور یافت میشود.از طرف دیگر مصرف کره نانهای سبوسدار(فیبر نان مانع جذب سلنیوم میشود) نوشیدنیهای شیرین و شکر باعث کاهش سلنیوم در بدن می شوند .

در افرادی که از غذاهای حاوی اسیدهای چرب اشباع استفاده می کنند علائم بیماری پیشرفت می کند . در این افراد استفاده از غذاهای غنی از امگا ۳ ویتامین D و ب۱۲ و آنتی اکسیدانها و اسید فولیک توصیه می شود.

یک فرضیه وجود دارد وآن این است که :ممکن است بیماری ام اس در اثر تداخل بیماریها ی مختلفی مانند بیماریهای دستگاه گوارش ایجاد شود و عوامای مانند عفونتهای منو نوکلئوزیز(یک نوع عفونت ویروسی که علائمی مانند آنفولانزا را دارد) و استفاده از گوشتهای دودی و ترکیبات نیتریت و نیترات(به عنوان مواد افزودنی و نگهدارنده در سوسیس و کالباس ….)میتوتند تاثیر منفی در این بیماری داشته باشد .

در افرادی که چاق هستند میزان کلسترول خون آنها بالاتر از و در نتیجه میزان هموسیستئین بدن آنها نیز بالاتر میرود و همچنین معمولا میزان دریافت اسیدهای چرب آزاد ترانس نیز بالا میباشد و این افراد عموما فعالیت بدنی کمی دارند .که تمامی این موارد به عنوان عامل خطر برای مبتلا شدن به بیماری ام اس و پیشرفت این بیماری میباشد .

در بیماران مبتلا به ام اس مقدار مصرف فولات پایین است و معمولا مصرف میوه و سبزیجات تا ۵ واحد در روز توصیه می شود که در جلوگیری از کاهش ناتوانی ماهیچه های این افراد تاثیر بسزائی دارد .

همچنین مصرف زیاد نمک وکشیدن سیگاردر پیشرفت بیماریهای اتوایمیون و ام اس و ناتوانی نقش زیادی دارند .

استفاده از ماهی و یا مکملهای امگا ۳ ،بذر کتان،شاه دانه و روغن گل پامچال به همراه استفاده از رژیمهایی که طبیعت گرم دارند تاثیرات مثبتی را در بهبود علائم بالینی بیماران مبتلا به ام اس داشته است .

روغن زیتون به دلیل داشتن ترکیبات فنولیک می تواند تاثیرات مثبتی را بر روی بیماریها داشته باشد زیرا به دلیل داشتن این ترکیبات خاصیت آنتی اکسیدانی و مهار بالایی را در التهابات ایفا می کند .روغن زیتون همچنین دارای خاصیت ضد سرطانی ،ضد میکروبی است و در درمان و پیشگیری از بیماری های سکته های قلبی، مغزی،زخم بستر،آلزایمر،ام اس،پارکینسون، پیری و نوروپاتی محیطی تاثیر مثبتی داشته است.تاريخ : دوشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۳ | 9:18 | نویسنده : همدل |

 

فومارات دی متیل چیست؟ فومارات دی متیل (Dimethyl fumarate) با نام تجاری تکفیدرا (Tecfidera) یک داروی نسخه ای مورد استفاده در درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS) عودکننده است. فومارات دی متیل٬ مشتقات اسید فوماریک می باشد. اینکه برای درمان MS دقیقا چگونه ...تاريخ : پنجشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | 15:24 | نویسنده : همدل |
هورمون بارداری، یک روش ساده برای درمان ام اس
پژوهش های محققان دانشگاه کالیفرنیا آمریکا نشان می دهد که هورمون بارداری، یک روش ساده برای درمان ام اس است.
 


به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، بارها در سراسر جهان دیده شده است که علایم ام اس در دوران بارداری فروکش می کند و پس از زایمان، مجدد ظاهر می شود. این موضوع محققان را بر آن داشت تا تحقیقات گسترده ای را در رابطه با بارداری و ام اس آغاز کنند. نتایج تحقیقات نشان می دهد که در دوران بارداری هورمونی به نام oestriol در بدن ترشح می شود. این هورمون سیستم ایمنی بدن مادران را سرکوب می کند تا به جنین آسیبی وارد نشود. استاد دانشگاه کالیفرنیا با تزریق این هورمون به مبتلایان ام اس، متوجه شد که علایم بیماری در آنان کاهش یافته است. در این آزمایش روزانه 8 میلی گرم oestriol به بیماران ام اس تزریق می شود. عود مجدد بیمارانی که به مدت یکسال توسط این هورمون درمان شده اند، 47 درصد کمتر از افرادی است که با داروهای متداول درمان شده بودند.

نتایج تست های شناختی زنانی که با هورمون بارداری هورمون درمانی می شدند، نسبت به روش های مشابه بالاتر بود؛ به این معنی که احتمال ترمیم سلول های آسیب دیده مغز در این روش وجود دارد. فروش هورمون Oestriol در آمریکا مجاز نیست ولی در اروپا به عنوان داروی پیشگیری از پوکی استخوان در زنان یائسه استفاده می شود. محققان بر این باروند که ممکن است این هورمون در مردان مبتلا به ام اس نیز موثر باشد ولی هورمون تستوسترون گزینه بهتری است که در دستور کار پزشکان قرار دارد. تستوسترون در مغز مردان به استروژن تبدیل می شود که ممکن است بدن را در برابر ام اس محافظت کند. میزان ترشح هورمون تستوسترون در بدن مردان پس از 30 سالگی، هر ساله یک درصد کاهش پیدا می کند؛ بنابراین ممکن است این موضوع پاسخ این سوال باشد که چرا مردان بیشتر در اواسط 30 تا اوایل 40 سالگی به ام اس مبتلا می شوند.

مدیر این پروژه در سال 2007 مقدار کمی از هورمون تستوسترون را روی مردان آزمایش کرد. نتایج نشان داد که این هومون باعث کاهش افسردگی مردان و بهبود فرآیند شناختی مغز می شود. البته بیان نتایج رسمی در این زمینه نیارمند تحقیقات گسترده تری است. مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) یک فرآیند ایمنی است که که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی (CNS ) می دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. در این بیماری، سیستم ایمنی به میلین حمله می کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می شود. میلین آسیب دیده باعث بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است. زمانی که پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیام های عصبی مختل می شود که عوارض مختلفی دارد. در حال حاضر حدود 2.3 میلیون نفر در سراسر جهان به این عارضه مبتلا هستند. علایم این بیماری شامل خستگی شدید، تاری دید، ضعف عضلانی و عدم تعادل است.تاريخ : پنجشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | 15:23 | نویسنده : همدل |
استفاده از الکتروتراپی (تحریکات الکتریکی) جهت احیای قدرت عضلات اطراف حنجره در بیماران سکته مغزی و پارکینسون به منظور کاهش علائم اختلال بلع به عنوان یک روش جدید درمانی مطرح شده است.
مرتضی اسماعیلی کار‌شناس ارشد فیزیوتراپی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: اختلال بلع یکی از مشکلات شایع ضایعات نورولوژیک (سکته مغزی، پارکینسون) است، چنانکه ۲۲%_۶۵% بیماران سکته مغزی، ۳۶% بیماران پارکینسون و بیش از ۳۰% بیماران MS از این اختلال رنج می‌برند.

وی افزود: در حوزه بلع درمانی از روشهای گوناگون تحریکات حسی نظیر دمایی و لمسی استفاده می‌شود. استفاده از تحریکات الکتریکی جهت احیای قدرت عضلات اطراف حنجره به منظور کاهش علائم اختلال بلع به عنوان یک رویکرد جدید درمانی مورد توجه قرار گرفته است.

اسماعیلی تصریح کرد: این روش درمانی در مقایسه با روشهای سنتی الکتروتراپی تاثیرات کوتاه مدت و بلندمدت بهتری داشته و در هیچ یک از مطالعات تحریکات الکتریکی اثر سوء بر بیماران نداشته است.

وی در پایان اظهار داشت: استفاده از تحریکات الکتریکی به عنوان یک روش درمانی جدید و کارا به تنهایی یا در کنار سایر روش‌های سنتی می‌تواند در درمان اختلالات بلع مورد توجه قرار گیرد.تاريخ : پنجشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | 15:20 | نویسنده : همدل |

نقش خورشید بازی برای بیماران مبتلا به MS

 

مولتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری مزمنی است که منجر به  حمله سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی مرکزی می‌شود.. علت این بیماری هنوز ناشناخته است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از دلایل می‌تواند سطوح پایین ویتامین D در بدن باشد. افراد مبتلا به MS که در جاهای  فاقد نور خورشید زندگی می‌کنند ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری باشند یا در صورت مبتلا بودن به بیماری در شرایط حاضر، عود بیماری را در پی داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان نور خورشیدی هم که یک بیمار MS دریافت می‌کند ممکن است بر میزان علائم ناشی از این بیماری تاثیر گذارد.

در حالی که نور خورشید برای بیماران مبتلا به MS مفید تشخیص داده می‌شود، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آن می‌تواند بر پوست مضر بوده و نیز علائم بیماری را افزایش دهد.

خورشید چگونه به بیماران MS کمک می‌کند ؟

مطالعات نشان می‌دهد که ویتامین D نقش مهمی در سیستم ایمنی و عصبی دارد، با این حال چگونگی این کار و اثر آن هنوز در حال مطالعه است. MS نوعی بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن اعصاب را در مغز و نخاع مورد حمله قرار می‌دهد. در سیستم ایمنی بدن، برخی از سلول‌ها گیرنده هایی برای ویتامین D دارند. ویتامین D در بدن با چسبیدن به گیرنده خاص در سلول‌ها عمل می‌کند. گیرنده‌ها در سلول های سفید خونِ درگیر در پاسخ ایمنی در MS یافت می شوند. بنابراین، ویتامین D برای کمک به تنظیم سیستم ایمنی بدن بکار می‌رود. اعتقاد بر این است که ویتامین D به طور بالقوه می‌تواند به جلوگیری از رشد MS و کاهش میزان عود بیماری مبتلایان به این بیماری داشته کمک نماید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید منبع عمده‌ی ویتامین D است، محققان نشان می‌دهند که افرادی که در اطراف نور خورشید رشد می‌کنند کمتر احتمال دارد در بزرگسالی دچار MS شوند. علاوه بر این، افراد با سطوح بالاتری از ویتامین D در خون احتمال کمتری برای رشد این بیماری در آنها وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که سطوح بالاتری از ویتامین D نیز پیشرفت  بیماری را در کسانی که در حال حاضر با MS زندگی می کنند  کاهش می‌دهد.

اثرات جانبی منفی خورشید برای MS چیست؟

در حالی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید سطح قابل توجهی از ویتامین D برای بدن را فراهم می‌کند‌، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آن می‌تواند به دیگر بیماری ها از جمله سرطان پوست منجر شود. علاوه بر این، علایم MS می‌تواند تحت تاثیر گرمای شدید تشدید یابد. این در بیماران مبتلا به MS که مسائل مربوط به حرارت را  تجربه کرده‌اند وضعیتی شایع است.

گفته شده است که در طول تابستان، علائم MS با توجه به آب و هوای گرم و یا رطوبت به طور موقت می‌تواند بدتر شود. علائمی مثل از دست دادن بینایی، ضعف و خستگی به احتمال زیاد با افزایش دما مرتبط است.

بنابراین، بیماران مبتلا به MS باید برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیش از حد و اثرات آن بر علایم بیماری  با احتیاط عمل کنند.

مترجم: همدم(در مجله پیام ام اس)تاريخ : یکشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۳ | 22:20 | نویسنده : همدل |

یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه ام اس ترسناک نیست، گفت: ایرانی‌ها به دلیل شباهت نژاد به اروپایی‌ها بیشتر مبتلا به «ام اس» می‌شوند.

به گزارش خبرنگار نبض شهر, بیماری «ام اس» بیماری نقص ایمنی بدن است به طوری که سیستم ایمنی بدن در بیماری «ام‌ اس» به بافت چربی درون مغز حمله می‌کند و نقاط مختلفی را درگیر می‌کند.

این بیماری بر خلاف ترسی که مردم دارند کشنده نیست به طوری که برخی پزشکان معتقدند گاهی «ام‌ اس» مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌کند، بنابراین بسیاری از مبتلایان می‌توانند به زندگی عادی‌شان ادامه دهند؛ به این معنی که حتی شاید یکی از همکاران یا دوستان نزدیکتان هم «ام‌ اس» داشته باشد و شما هیچ وقت متوجه مشکلش نشوید.

بیماری با علت ناشناخته

«ام اس» بیماری است که سیستم اعصاب مرکزی به علت ناشناخته ماده سفید مغز مورد حمله قرار می‌گیرد که علت این موضوع هنوز مشخص نشده است. البته با توجه به اینکه چه قسمتی از مغز مورد حمله قرار گرفته است علائم بروز می‌کند. اختلال در تعادل، کاهش بینایی، بی‌اختیاری ادرار، ضعف اندام‌ها و... از جمله علایم این بیماری محسوب می‌شوند.

شروع بیماری چند سال قبل از تشخیص

گاهی ممکن است این بیماری چند سال پیش از تشخیص و بروز دقیق علائم آغاز شود بنابراین تا چند سال نهفته باقی بماند. اما به محض تشخیص درمان‌ها بر اساس نوع درگیری از سوی پزشک آغاز خواهد شد.

نقص 24 ساعته را جدی بگیرید

رضوانی می‌گوید: باید توجه داشته باشید که هرگونه نقصی حرکتی که 24 ساعت طول بکشد باید جدی گرفته شود و می‌تواند هشداری برای این بیماری باشد.

بنابراین مهم‌ترین راه تشخیصی از سوی پزشک گرفتن شرح حال بیمار است که با توجه به آن پزشک ام آر آی مغزی و نخاعی را تجویز می‌کند که از این طریق بیماری تایید می‌شود.

«ام اس» بیماری جوانان

خوب است بدانید که سن و جنسیت در بروز چنین بیماری تاثیر دارد به طوری که افراد 15-40 سال و بیشتر هم خانم‌ها بیشتر به این اختلال مبتلا می‌شود. البته بروز چنین بیماری در سنین کودکی با درد کمی نیز وجود دارد.

ایرانی‌ها بیشتر «ام اس» می‌گیرند

نژاد یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در بروز این بیماری است. البته آسیایی‌ها کمتر به این بیماری مبتلا می‌شوند اما ایرانی‌ها به دلیل شباهت نژاد به اروپایی‌ها درصد ابتلای بیشتری دارند.

کمبود ویتامین D میانبری برای ام اس

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D یکی از عوامل بروز این بیماری است بنابراین ساکنان مناطق استوایی که بیشتر در معرض آفتاب هستند کمتر «ام اس» می‌گیرند.

عفونت ویروسی

یکی از مهمترین عوامل ابتلا عفونت ویروسی است که غشای سلول‌های مغزی را تخریب می‌کند که موجب بروز بیماری «ام اس» می‌شود.

انواع «ام اس»

تعدادی بیماران مبتلا به «ام‌اس»، هر چند ماه یک بار با علامت جدیدی روبه‌رو می‌شوند. این بیماری انواع مختلف دارد عودکننده ـ بهبود یابنده و پیش روند است که بر این اساس داروها برای بیمار تجویز می‌شود.

«ام‌ اس» مانع زندگی عادی نمی‌شود

اغلب افراد تصور می‌کنند «ام‌ اس» به معنای ناتوانی کامل فرد است و تنها تصویری که از مبتلایان به «ام‌اس» در ذهن آنها نقش می‌بندد، فردی است که روی صندلی چرخدار نشسته و توانایی حرکت ندارد.

در حالی که بسیاری از بیماران می‌توانند زندگی عادی خود را بدون هیچ مشکلی ادامه دهند. مبتلایان به «ام‌ اس» تا جایی که خیلی خسته نشوند، می‌توانند هر فعالیتی را که در توانشان هست، انجام دهند.

خوب است بدانید که مبتلا به «ام‌ اس» نیز می‌توانند مانند سایر افراد ازدواج کنند، زایمان کنند و فرزند داشته باشند و در این زمینه هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد شد. البته تشدید حملات بعد از زایمان بیشتر می‌شود.

زمینه عود حمله‌های «ام اس» نامشخص است

«ام اس» با حمله حاد در سیستم عصبی و بهبودی متعاقب آن خود را نشان می‌دهد. بر این اساس ممکن است سالی چند حمله ایجاد شود البته این در حالی است که افراد ممکن است هر چند سال یکبار مورد حمله قرار گیرند.

تعداد، نوع و شدت حمله‌ها در آغاز بیماری مشخص نیست، بنابراین برخی داروها که برای کاستن از احتمال حملات نقش دارند در این بیماران استفاده می‌شوند.

داروهای برای تنظیم و تعدیل سیستم دفاعی بدن معرفی شده‌اند و یک جور آمادگی دفاعی برای بدن ایجاد می‌کنند، بطوریکه در هنگام حمله آسیب کمتری به سیستم عصبی آنها وارد می‌شود، لذا از شدت حملات می‌کاهند. البته ثابت شده که در این بیماران تعداد حملات در سال نیز به صورت معنی داری در مقایسه با کسانی که از این داروها استفاده نمی‌کنند، کاهش می‌یابد.

اینتروفرن‌ها داروی «ام اس»

این متخصص مغز و اعصاب می‌گوید: برای درمان «ام اس» از اینترفرون‌ها استفاده می‌شود که در خط اول استفاده در سراسر جهان قرار دارند. در کشور ما نیز این داروها وجود دارند و حتی برخی از آنها توسط کارخانجات دارویی داخلی تولید می‌شوند.

انتهای پیام/
منبع: خبرگزاری تسنیم

 تاريخ : یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ | 18:20 | نویسنده : همدل |


سلامت نیوز : تصویر سازی واقعی از بیماری ام.اس، بیش از روش‌های درمان آن تاثیر گذار است. چنانچه این روزها شناختی که اغلب مردم از بیماری ام.اس دارند، غیر واقعی و توام با ابهاماتی است که کنترل این بیماری را سخت کرده چرا که این بیماری نه می‌کشد و نه آنطور که مردم متصورند، پایانی بر زندگی است.
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت قانون ؛ ام.اس بیماری شیوع یافته به خصوص میان قشر جوان، تحصیلکرده و نخبه جامعه است که برای کنترل آن، هم مردم و هم مسئولان باید عزمی راسخ داشته باشند. "محسن بابایی" رئیس جامعه حمایت از بیماران ام.اس ایران در این باره در گفت وگو با «قانون» می‌گوید تلاش لازم برای کنترل این بیماری نه در مردم و نه در مسئولان آنگونه که باید باشد، نیست:
 
این روزها بیش از هر زمان دیگری از ام.اس و نیازهای بیماران می‌شنویم. در ابتدا از آخرین وضعیت رشد بیماری ام اس در ایران بگویید.
اغلب بیماران ام اس از اقشار جوان و تحصیلکرده کشور هستند خصوصا بانوان و دوشیزه‌های جوان. ام اس در این سال‌ها رشد قابل توجهی در ایران داشته و مشکلات بسیاری نیز پیرامون آن وجود دارد که بیماران را رنج می‌دهد. مشکلات مربوط به دارو و درمان، توانبخشی، بستری، بیمه، اشتغال، ازدواج و از این دست، مسائلی است که بیماران ام اس همواره با آن درگیر هستند. یک فرد شاغل که به ام اس مبتلا شده، اول از لحاظ روحی تعدیل نیرو می‌شود و بعد از لحاظ کار، به این معنی که عذرش را خواهند خواست، که آن هم به عدم آشنایی عموم مردم با بیماری ام‌اس بر می‌گرد. مردم فکر می‌کنند بیمار ام اس قطعا ناتوان و فلج است، پس تا یک سال بعد با ویلچر سر کار می‌آید و کارایی نخواهد داشت. اگر جامعه با این بیماری و راه‌های کنترل آن آشنا بود، بیمار ام‌اس هم می‌توانست این آسودگی خیال را داشته باشد که بتواند کارش را مستمرداشته باشد. بیماران ام اس در کشور متاسفانه از داشتن درمانگاه‌های تخصصی به صورت خیریه محروم‌اند. ام اس در ایران نه بیماری خاص است نه عمومی. بیماران و خانواده‌های آن‌ها باید هزینه‌های درمان را که متوسط آن 4 میلیون تومان در ماه است متقبل شوند. این در حالی است که هیچ یک از آن‌ها درآمد بالغ بر 4 میلیون تومان ندارند.
 
نقش دولت برای پوشش هزینه‌های بیماری چیست؟
دولت بر حسب سیاست حمایت از تولید داخل، بیشتر داروها رابه سمت داخلی شدن سوق داده اما ناهماهنگی کماکان بین متخصصان و مراکز دولتی و حتی بیماران وجود دارد که سیاست‌ها و برنامه‌های دولت به عنوان متولی رسیدگی به سلامت شهروندان مورد استفاده پزشکان نیست، پزشکان هم چنان ترجیح می‌دهند که داروی خارجی تجویز کنند.
 
داروی ایرانی همان اثر گذاری داروی خارجی را دارد؟
توضیح در این خصوص از تخصص من یا پزشک مغز و اعصاب خارج است. ما باید به این بسنده کنیم که دولت مسئول سلامت جان شهروندان است و دولت هم هرگز دارو را غیر‌متخصصانه در بازار توزیع و توصیه نمی‌کند، به‌رغم اینکه تولید داروی تخصصی روند سخت و پیچیده ای دارد.
 
دولت در چه زمینه ای از بیماران ام‌اس حمایت می‌کند؟
این بیماران در حال حاضر نه تنها از سوی دولت حمایت نمی شوند، بلکه حمایت‌های سابق نیز کسر شده. برای مثال کمک هزینه‌های دانشجویی و کمک هزینه‌های دارویی دیگر نیست. گویا تولید داخلی دارو را جایگزین کمک هزینه‌ها کرده‌اند. درست است که گاها تولید داخلی با داروی مشابه خارجی، 75 تا 90 درصد تفاوت قیمت دارد و دولت این را به پای حمایت‌های خود گذاشته است، اما مسئله صرفا دارو و قیمت‌ها نیست. مشکل توانبخشی، تسهیلات بدون بهره بانکی، تحصیلات دانشگاهی و غیره، در تمام این‌ها احتیاج به حمایت وجود دارد.
 
نگاه جامعه به این بیماری چگونه است؟ سطح آگاهی مردم نسبت به ام اس بالاتر رفته؟
خوشبختانه با اطلاع رسانی امروزی از سوی سازمان‌های مردم نهاد و جراید، سطح آگاهی مردم به صورت متوسط بالا آمده، اما نه می‌توانیم بگوییم کاملا صحیح است نه کافی.
 
این آگاهی واقعی است؟ برای مثال آگاهی به این شکل که ام اس فلج کننده و زمین زننده است واقعی نیست.
 یکی از تعریف‌های بیماری ام اس فلج بطنی است، اما نه برای همه بیماران. 60 الی 70 درصد بیماران می‌توانند سال‌ها بدون فلج ‌شدن زندگی کنند هرچند که سختی‌های خود را خواهد داشت، اما این طور نیست که جا افتاده بیماری حتما فلج‌کننده است و حتما همان سال اول بیمار را از پا در می‌آورد. همان طور که گفتم اطلاعات مردم به طور متوسط بالا آمده اما نه می‌توان گفت کاملا صحیح است و نه کافی.
 
با توجه به کم کاری‌های دولت در زمینه حمایت، سازمان‌های مردم نهاد اکنون وارد کار شده اند. حمایت‌های مردم از این بیماران چگونه است؟
حمایت‌های مردمی از طریق این سازمان‌ها هست ولی نسبت به هزینه گران بیماری، فقدان امکانات و نارسایی‌های دولتی، کفایت حمایت از این بیماران را نمی کند. لازم است نیکوکاران بیشتر با بیماری و وضعیت بیماران ام اس و خانواده‌های آن‌ها آشنا شوند. سازمان‌های مردم نهاد باید این وضعیت را به گوش نیکوکاران برسانند. ایران بیش از اینکه دردمند داشته باشد، نیکوکار دارد. اگر آن‌ها واقف باشند که این بخش به حمایت آن‌ها احتیاج دارد، حتما برای پوشش و حمایت اقدام خواهند کرد.
 
خدماتی که شما در مرکز خود ارائه می‌کنید در چه سطحی است و تا چه اندازه می‌تواند نیاز بیماران را برآورده کند؟
جامعه ما درحال حاضر مشاوره‌های رایگان و چندگانه پزشکی، پرستاری، توانبخشی، روانشناسی، مددکاری و حقوقی ارائه می‌دهد و طبق شناسایی و معرفی قسمت مددکاری، بیمارانی که نیازمند مسائل دارویی و درمانی بیشتری هستند در چرخه عملیات دارو قرار می‌گیرند. هم چنین با چند مرکز دندانپزشکی برای درمان رایگان بیماران ام اس قرار داد داریم. تمام خدمات ما رایگان است و در حال حاضر تمام تلاشمان را برای سیاستگذاری سال 93 به منظور راه اندازی درمانگاه تخصصی و خیریه، و مرکز جامع توانبخشی ویژه بیماران ام اس، به کار بسته ایم.
 
متوسط جهانی پیشرفت این بیماری در حال حاضر چه قدر است و ایران نسبت به این میانگین در چه سطحی قرار دارد؟
شیوع جهانی این بیماری بالاتر از ایران است، اما متاسفانه به دلیل نابهنگام بودن و لاعلاج بودن این بیماری و حجم آسیب هایی که به شخص و خانواده وارد می‌کند رشد آن بالا است.
 
جامعه بیماران شناسایی شده در کشور چه قدر است و فکر می‌کنید تعداد بیمارانی که هنوز شناسایی نشده اند زیاد باشد؟
به دلیل دیدگاه و ترسی که نسبت به این بیماری وجود دارد، افرادی که دچار این بیماری می‌شوند شاید در اوج حمله بیماری هم دوست نداشته باشند به پزشک مراجعه کنند و بگویند چه مشکلی دارند. پس قطعا درصدی از بیماران هنوز ناشناخته هستند.
 
توصیه تان به افرادی که بیمار هستند اما ناشناخته مانده و بیماری را بروز نداده اند چیست؟
در یک برنامه باید این را تعریف کرد. این برنامه باید چنان باشد که ام.اس و زوایای آن تعریف و بازگو شود. مردم و بیماران آن را بشناسند و کسی که آن را درست شناخت مطمئنا برای درمان و استفاده از امکانات هم ترغیب خواهد شد. اما متاسفانه عارضه هایی در جامعه برای بیماران ام‌اس پیش آمده که منجر به این شده که بیماری داشته باشیم که اعضای خانواده اش هم از ابتلای او به ام اس بی خبر مانده اند.اما این پنهان ماندن قطعا آسیب بیشتری به همراه خواهد داشت، چرا که کنترل آن را سخت خواهد کرد. در حالی که با کنترل این بیماری می‌توان سال‌ها مثل افراد عادی زندگی کرد.
 
بیماری ام اس به تشخیص بیشتر متخصصان مغز و اعصاب بسیار قابل پیشگیری است اما هزینه‌های گران و درآمد پایین آن را دشوار کرده. مثلا در یک خانواده 4 نفره با داشتن بیمه و حقوق نزدیک به یک میلیون تومان، اگر یک نفر از اعضای این خانواده به ام‌اس مبتلا شود، قطعا برای او مقدور نیست که بر فرض 2 میلیون تومان برای او هزینه بکنند. این خود یکی از دلایلی است که اغلب منجر به کتمان بیماری شده، یا مراجعه به پزشک و پیگیری روند درمان را ناممکن کرده و منجر به تشدید بیماری می‌شود.
 
در حال حاضر خدمات شما چه قدر توانسته برای بیماران اثر گذار باشد؟
جامعه حمایت از بیماران ام اس 5 سال است مجوز گرفته اما 2 سال است که خدمات فیزیکی به بیماران ارائه می‌دهد. 8 هزار و 800 نفر بیمار مراجعه کرده و خدمات دریافت می‌کند که 2 هزار و 300 نفر از این تعداد از اقصی نقاط کشور معرفی شده اند و حدودا 6 هزار نفر از استان تهران. ما در صدد هستیم مشکلات دارویی و توانبخشی و بستری و معیشت این‌ها را تامین کنیم اما در این مدت کوتاه با منابع محدود و درآمد پایین چندان نتیجه‌ای نداشته با این حال در تلاش هستیم. فعلا مشغول این هستیم که درمانگاه تخصصی و خیریه، و مرکز جامع توانبخشی ویژه بیماران ام اس را در خیابان کریم خان راه اندازی کنیم.
 
بیشترین تعداد بیمار مبتلا به ام اس را کدام استان‌ها دارند؟
اصفهان وتهران.
 
علت خاصی داشته؟
ام اس از بدو شیوع نه علت خاصی داشته نه تا امروز علت خاصی برای آن شناسایی شده، در استان‌ها هم همین طور.
 
در کشورهای منطقه و در دنیا چطور؟
 
آمریکا، اروپای مرکزی، انگلیس، ایتالیا، آلمان، کانادا، اما شیوع ام اس در آمریکا وکانادا از سایر کشورها بیشتر است.
 
این امیدواری وجود دارد که در سال‌های آینده راه درمانی برای این بیماری کشف شود و صرفا از جنبه کنترل و پیشگیری خارج شود؟
این امیدواری همواره هست، و اگر کشفی انجام شود یا درمانی صورت گیرد، قطعا متخصصان مغز و اعصاب یکی از ناقلان آن خواهند بود. اما تا کنون که راه درمان برای این بیماری نه ثابت شده و نه صحت داشته.
 
وصحبت آخر؟
حمایت از بیماران ام اس با توجه به مشکلاتی که وجود دارد، از عهده یک گروه یا یک سازمان مردم نهاد بر نمی آید. این موضوع عزم ملی می‌خواهد، باید دست به دست هم دهیم و نیکوکاران و متخصصان و دولت هم برای رفع مشکلات این بیماران تلاش کنند. صدا و سیما می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد و نگرش تازه ای بین مردم ایجاد کند. هم چنین از نیکوکاران تقاضا دارم برای راه اندازی بخش خصوصی و مردمی درمانگاه بیماران ام‌اس و مرکز جامع توانبخشی بیماران ام اس ما را حمایت کنند.
http://www.salamatnews.com/news/105358/%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3تاريخ : یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۲ | 18:18 | نویسنده : همدل |


مطالعه حیوانی اخیرا منتشر شده نشان داد که MitoQ در واقع برخی از علائم بیماری MS را معکوس می‌کند.

ژانویه 2014


قدرت آنتی اکسیدان ها چیزی است که دانشمندان برای چندین دهه با نتایج هیجان انگیز تحقیق آن روبرو شده‌اند. به عنوان مثال یک عادت سالم ساده مثل خوردن زغال اخته نشان داده است که زوال ذهنی را کاهش می‌دهد.
یک داروی آنتی اکسیدان که چندین سال پیش برای مبارزه با آسیب های سلولی در انسان طراحی شده است به طور چشمگیری به کاهش عوارض ناشی از یک بیماری شبه مولتیپل اسکلروزیس کمک می کند.

آنتی اکسیدان طراحی شده در سال 1990 ( MitoQ) آنتی اکسیدانی است که به طور مستقیم میتوکندری را هدف قرار می‌دهد و رادیکال های آزاد را به سرعت از بین می‌برد، با بالا بردن انرژی عصبی اکسیداسیون و التهاب را کاهش می‌دهد

نکته هیجان انگیز خبر این است که بطور بالقوه در درمان برخی بیماری ها ، از جمله اسکلروز متعدد (MS ) موثر است . دانشمندان اکنون اميدوارند که MitoQ بتواند براي درمان ديگر بيماري‌هاي عصبي مانند پارکينسون و آلزايمر استفاده شود.

مطالعه انجام شده در دانشگاه علم و سلامت اورگان و چاپ شده در نسخه ماه دسامبر مجله بیوشیمی .و بیوفیزیکی پایه مولکولی بیماری برای هدفهای آتی تشویق شد.

این مطالعه موش های مبتلا به بیماری آنسفالومیلیت خود ایمنی تجربی ( یا EAE ) که بسیار شبیه به MS انسانی است بررسی کرده است.در این مطالعه از موش ها در چهار گروه استفاده شد.1- گروه EAEبدون درمان با MitoQ 2- - گروه EAEکه بعد از بیماری ، با MitoQ درمان شدند 3- گروهی که از قبل بیماری مصرف MitoQ را شروع کرد 4- گروه کنترل بدون EAE و عدم درمان با MitoQ

بعد از 14 روز ، آنها دریافتند موشهای تحت درمان با MitoQ کاهش التهاب و افزایش فعالیت عصبی در نخاع را نشان دادند(که هیجان انگیز است چرا که این منطقه تحت تاثیر MS است ) . این نشان می دهد که MitoQ با اثرات مثبت فراوانی همراه است . موش هایی که از قبل با MitoQ درمان شده بودند حداقل مشکلات را داشتند.

MitoQ" به طرز بارزي التهاب نورون ها و دميلينه شدن را کاهش داد. اين نتايج بسيار شگفت انگيزند. اين يک راه جديد براي مبارزه با بيماري MS است."
دکتر هه مه چاندرا ردی، دانشمندی که رهبری این مطالعه را بعهده داشت می‌گوید: " MitoQ به طور قابل توجهی کاهش التهاب نورونها و دمیلینه شدن را کاهش می‌دهد. این نتایج واقعا هیجان انگیز است و راه جدید برای مبارزه با MS می‌گشاید. "

اگر چه مطالعات بیشتری باید انجام شود و مطالعات انسانی هم صورت گیرد، اما همین هیجان انگیز و نوید بخش است.

ترجمه از: همدم
http://hamdam2002.BLOGFA.COM/

منبع:
http://www.mnn.comتاريخ : دوشنبه هفتم بهمن ۱۳۹۲ | 0:49 | نویسنده : همدل |
رابطه‌ی غذا و ام‌اس           
   

بر اساس اعلام جامعه جهانی ام‌اس، در حال حاضر حدود 5/2 میلیون نفر از مردم دنیا از این بیماری رنج می‌برند که 400 هزار نفر از آن‌ها فقط در آمریکا زندگی می‌کنند. این در حالی است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا می‌گوید از آنجا که معمولاً بیشتر افراد مبتلا به ام‌اس، در مراحل اولیه قادر به تشخیص بیماری خود نیستند و آن را با بیماری‌های ساده دیگر اشتباه می‌گیرند، امکان 2برابر بودن این آمار در جهان هم وجود دارد. شما فکر می‌کنید داشتن تغذیه مناسب یا نامناسب، تا چه اندازه می‌تواند در ابتلا، پیشگیری از ابتلا و درمان این بیماری نقش داشته باشد؟ این سۆالی است که دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی ایران به آن پاسخ داده است.
مصرف نمک زیاد و فست فود

آیا نوع تغذیه در ابتلا یا پیشگیری از ابتلا به بیماری ام‌اس نقش دارد؟

بله، اطلاعات و شواهد علمی فراوانی درباره نقش تغذیه در پیشگیری یا ابتلا به بیماری ام‌اس وجود دارد. شواهد علمی نشان می‌دهند این بیماری می‌تواند ریشه‌ای هم در الگوی تغذیه‌ای نامناسب افراد داشته باشد مثلاً مصرف بیش از حد خوراکی‌های سرشار از چربی اشباع (مانند فست‌فودها و غذاهای سرخ‌کردنی) و مواد غذایی پروتئینی می‌تواند در ابتلا به ام‌اس موثر باشد.

نقش کمبودهای تغذیه‌ای در ابتلا به این بیماری تا چه اندازه پررنگ است؟

برخی کمبودهای تغذیه‌ای هم می‌توانند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشند. مثلاً کمبود دریافت انواع آنتی‌اکسیدان‌ها ناشی از نخوردن میوه‌ها و سبزی‌های تازه یا کمبود ویتامین D که این روزها بسیار هم شایع شده است، می‌توانند در بروز بیماری ام‌اس نقش داشته باشد. هر الگوی غذایی که باعث بالا رفتن استرس اکسیداتیو یا رادیکال‌های آزاد در بدن شود و التهاب را تشدید کند، خطر ابتلا به ام‌اس را افزایش می‌دهد.

آیا فرد مبتلا به ام‌اس، باید از رژیم غذایی خاصی پیروی کند یا بعد از ابتلا به بیماری، نوع تغذیه دیگر نقشی در روند درمان بیماری ندارد؟

وقتی فردی به بیماری ام‌اس مبتلا می‌شود، تمام تلاش کادر درمانی برای کند شدن روند پیشرفت بیماری او صورت می‌گیرد. یعنی هرچند که درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما می‌توان با تدابیر پزشکی و تغذیه‌ای خاصی، جلوی پیشرفت بیماری و وخیم شدن اوضاع بیمار را تا حد مطلوبی گرفت.

مصرف فراوان غذاهای چرب، شور،‌ کنسروی، فرآوری‌شده و سرخ‌کردنی،مواجهه مداوم با استرس‌های محیطی، استعمال دخانیات و مشروبات الکلی،مصرف ناکافی میوه‌ها و سبزی‌های تازه و سالم و ابتلا به چاقی و اضافه‌وزن هم می‌توانند باعث بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری ام‌اس شوند

نقش تغذیه در این میان چیست؟

در درمان نگه‌دارنده بیماران مبتلا به ام‌اس، بخشی از درمان به مراقبت‌های تغذیه‌ای اختصاص داده شده است. مثلاً کادر درمانی تلاش می‌کنند تا سطح دریافت ویتامین D این بیماران را به حد مطلوبی برسانند،‌ مصرف خوراکی‌هایی که استرس اکسیداتیو را تشدید می‌کنند، ممنوع می‌کنند، تا حد امکان غذاهای سالم و تازه را در برنامه غذایی‌شان می‌گنجانند و محدودیت‌هایی را برای مصرف غذاهای کنسروی،‌ فرآوری‌شده، دارای قند ساده و دارای چربی اشباع بالا برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. ضمن اینکه این بیماران به خوردن میوه و سبزی فراوان و تازه و غذاهای دست اول که کمترین فرآیندی روی آن‌ها انجام شده باشد، تشویق می‌شوند.

آیا شیوه غذا خوردن بیماران مبتلا به ام‌اس هم باید تغییر کند؟

تا حدودی، بله. افراد مبتلا به ام‌اس باید وعده‌های غذایی خود را بیشتر و حجم غذایی که در هر وعده می‌خورند، کمتر کنند تا میزان هضم و جذب خوراک در بدن آن‌ها افزایش یابد. مجموعه تمام عواملی که به آن‌ها اشاره کردیم، به کند شدن پیشرفت بیماری کمک می‌کند.

اگر بیماری ام‌اس فردی پیشرفته باشد هم باید نکته‌های تغذیه‌ای که به آن‌ها اشاره کردید، رعایت کند؟

بله، تمام بیماران، در تمام مراحل ابتلا به بیماری باید الگوهای تغذیه‌ای را بر اساس آنچه که گفتیم و آنچه پزشکشان می‌گوید، رعایت کنند. به طور کلی، در روند درمان تمام بیماری‌هایی که در آن‌ها بافت عصبی و قسمت‌های مختلف بدن درگیر می‌شوند، درمان نگه‌دارنده حتی در مراحل شدید پیشرفت بیماری هم ادامه می‌یابد تا حال و روز بیمار بدتر نشود. بد نیست بدانید که در هر مرحله از بیماری ام‌اس، اگر الگوهای تغذیه‌ای رعایت نشوند و بیمار به جای مصرف غذاهای سالم و تازه، به خوردن انواع غذاهای چرب، سرخ‌کرده، فرآوری‌شده و پرکالری روی بیاورد، آتش بیماری خود را شعله‌ورتر می‌کند. ناگفته نماند تمام تلاش کادر پزشکی در درمان نگه‌دارنده برای این است که عوارض ناشی از بیماری را برای بیمار به حداقل ممکن برسانند و این امر بدون کمک و همکاری خود او میسر نخواهد بود.
هر الگوی غذایی که باعث بالا رفتن استرس اکسیداتیو یا رادیکال‌های آزاد در بدن شود و التهاب را تشدید کند، خطر ابتلا به ام‌اس را افزایش می‌دهد

رژیم ضد ام‌اس
می‌توانید یک رژیم ضد ام‌اس پیشنهاد کنید؟

راستش را بخواهید، نمی‌توانیم بگوییم با پیروی از فلان رژیم غذایی، می‌توان صددرصد از ابتلا به بیماری ام‌اس پیشگیری کرد. با این حال، همه می‌توانیم با رعایت برخی نکته‌های تغذیه‌ای و تغییر در شیوه زندگی، شانس ابتلا به این بیماری را کاهش بدهیم.

به افرادی که مایل‌اند شانس ابتلا به این بیماری را در خودشان کاهش بدهند، توصیه می‌کنم آزمایش تعیین سطح ویتامین D بدهند تا در صورت کمبود آن، تحت درمان پزشکی قرار بگیرند و مثلاً با تجویز پزشک، مصرف مکمل‌های ویتامین D را آغاز کنند. شانس بروز ام‌اس در افرادی که از کمبود ویتامین D رنج می‌برند، بیشتر است. اگر کمبود ویتامین D در سال‌های نخست زندگی به صورت مزمن وجود داشته باشد، خطر ابتلا به ام‌اس به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، مصرف فراوان غذاهای چرب، شور،‌ کنسروی، فرآوری‌شده و سرخ‌کردنی، مواجهه مداوم با استرس‌های محیطی، استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، مصرف ناکافی میوه‌ها و سبزی‌های تازه و سالم و ابتلا به چاقی و اضافه‌وزن هم می‌توانند باعث بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری ام‌اس شوند. // 28

منبع : تبیانتاريخ : یکشنبه ششم بهمن ۱۳۹۲ | 16:7 | نویسنده : همدل |

 

حبیبی با بیان اینکه 25 درصد از بیماران مجرد هستند، تصریح کرد: زندگی 3.2 درصد از بیماران نیز به جدایی انجامیده است.

مسئول کمیته تحقیق و پژوهش ام.اس مازندران با اشاره به هزینه‌های بالای دارویی و درمانی بیماران ام.اس، گفت: هزینه درمان بیماران ام.اس ماهانه 22 میلیون ریال است.

به گزارش فارس، رضا حبیبی ساروی ظهر امروز در نخستین همایش سراسری مدیران انجمن‌های ام.اس کشور در هتل نوید ساری با اشاره به وضعیت شیوع بیماری ام.اس در استان، اظهار داشت: متوسط شیوع سن بیماری در استان 32 سال در زمان ثبت است.

وی با بیان اینکه در زمان بیماری سن بیمار زیر 30 سال است، بیان داشت: 393 نفر از بیماران استان مرد و یک‌هزار و 143 نفر زن هستند.

حبیبی با بیان اینکه 25 درصد از بیماران مجرد هستند، تصریح کرد: زندگی 3.2 درصد از بیماران نیز به جدایی انجامیده است.

وی با اشاره به اینکه بیماران همزمان با ام.اس به بیماری‌های دیگری نیز دچار می‌شوند، یادآور شد: این بیماری 25 درصد با سایر بیماری‌ها همراه است.

مسئول کمیته تحقیق و پژوهش ام.اس مازندران خاطرنشان‌ کرد: 53 درصد از بیماران استان یک یا دو بار سابقه بستری دارند و 30 درصد دیگر بستری نشده‌اند.

وی با بیان اینکه 66 درصد بیماران بیکار هستند، افزود: 42 درصد از بیماران را طیف خاص و یا زنان تشکیل می‌دهند.

حبیبی گفت: 354 بیمار شاغل و 107 نفر از بیماران ازکارافتاده هستند.

این مسئول برآورد هزینه سالانه بیماران را بالغ بر27 تا 32 میلیون تومان اعلام کرد و یادآور شد: هزینه درمان هر بیمار به طور متوسط در هر ماه 2 میلیون و 200 تومان است.

مسئول کمیته تحقیق و پژوهش ام.اس مازندران هزینه درمانی بیماران ام.اس در طول دوران بیماری را 1.5 تا 2.5 میلیارد تومان اعلام کرد.تاريخ : پنجشنبه سوم بهمن ۱۳۹۲ | 15:33 | نویسنده : همدل |

 

یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه افزایش غلظت آلاینده های هوا بر سیستم عصبی انسان اثر می گذارد، گفت: برخلاف اینکه همواره به بیماران ام.اس توصیه می کنیم، ورزش کنند، اما متاسفانه ورزش در هوای آلوده یک اثر معکوس دارد و جذب آلاینده ها را افزایش می دهد.

دکتر عبدالرضا مقدسی در گفت وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تاثیرآلاینده های هوا بر سیستم مغز و اعصاب توضیح داد: اظهارات متفاوتی درباره اثرگذاری آلاینده های هوا بر بدن از جمله دستگاه عصبی وجود دارد اما مشاهده شده است آلودگی هوا می تواند بر روی بسیاری از بیماری ها اثرگذار باشد.

وی افزود: به عنوان مثال سردردهای میگرنی در دوره افزایش غلظت آلاینده ها در هوا، افزایش پیدا می کنند. همچنین سمومی که در زمان آلودگی هوا وارد بدن می شوند، می توانند یک حالت شبه آلزیمری ایجاد کنند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه همچنین مشاهده شده است آلودگی هوا شمار سکته های مغزی را افزایش می دهد، درباره بیماری ام.اس و تاثیر آلاینده های هوا بر آن، گفت: درباره ام.اس گفته می شود چون یک بیماری التهابی است، آلودگی هوا می تواند بر آن اثرگذار باشد و حملات ام.اسی را افزایش دهد.

مقدسی ادامه داد: برخلاف اینکه همواره به بیماران ام.اس توصیه می کنیم، ورزش کنند، اما متاسفانه ورزش در هوای آلوده یک اثر معکوس دارد و جذب آلاینده ها را افزایش می دهد. بنابراین ورزش در هوای آلوده می تواند درمان های کمکی چون ورزش را نیز برای بیماران ام.اس بی اثر کند.

وی توصیه هایی برای بیماران ام.اس داشت و گفت: همه بیماران بویژه بیماران مبتلا به ام.اس تا حد امکان خروج غیر ضروری از منزل نداشته باشند و اگر این امکان برای آنها وجود دارد، دستگاه های اکسیژن ساز خریداری کرده و در منزل خود قرار دهند.

این متخصص مغزواعصاب ادامه داد: دستگاه های اکسیژن ساز از میزان عود بیماری هایی که تحت تاثیر آلاینده ها هستند، می کاهد. همچنین مصرف شیر می تواند به سم زدایی از بدن در این مواقع کمک کند.تاريخ : پنجشنبه سوم بهمن ۱۳۹۲ | 15:25 | نویسنده : همدل |
تحقیقیات نشان می دهد شخصیتهای مختلف با انواع متفاوتی از بیماریها مرتبط هستند مثلا بیماران قلبی معمولا دارای شخصیت نوع A هستند که مسئولیتهای سنگین به عهده دارند ، غذای کم می‌خورند، اکثراً سیگار می‌کشند و معمولاً قبل از حضور در جلسات مهم، میزان مصرف سیگار را تا بیشتر از خط قرمز وخطرناک آن افزایش می‌دهند. افراد سرطانی هم شخصیت خاصی دارند که روانشناسان را به عنوان شخصیت نوع C توصیف می‌کنند. سرطان بیشتر برای افرادی روی می‌دهدکه در ابراز خشم و عصبانیت خود ناتوانند و به جای تخلیه احساسات خود، آن را در درون مخفی می‌دارند، مواظب هستند با خواسته‌ها و امیال خود کسی را نیازارند.
بررسی های جلینک و همکاران هم روی بیماران ام.اس شخصیت خاصی را بر این بیماران نشان می دهد. ازجمله:
1-این بیماران دارای تمایلات قوی هستند.
2- افرادی مستقل بوده و هیچ کمکی را از طرف دیگران نمی‏پسندند.
3-پایبند به گفته های خود هستند و در اجرای کارها نکته سنج و دقیق اند
4-بسیار مصمم و جدی و درعین حال عاطفی و حساس هستند.
5-در رعایت حال دیگران زیادی مواظبند و سعی دارند کسی را از خود نیازارند.
6-دارای قلبی پرحرارت هستند و در دوست داشتن ها قوی و پایدار هستند.
7- نیک خواه هستند و در این مورد ایده های خاصی را در ذهن می پرورانند.
8-اهداف بلند پروازانه زیادی دارند
وبالاخره:
اغلب مغرور و سمج هستند.


ترجمه از :

همدم


Reference:
*Jelenek , George , Overcoming multiple sclerosis.Australia: 2010
*Siegel BS. Love, Medicine And Miracles. New York: HarperCollins, 1990
Kern S, Ziemssen T. Review: brain-immune communication psychoneuroimmun*
ology of multiple sclerosis.2007
*Isaksson AK, Gunnarsson LG, Ahlstrom G. The presence and meaning of chronic
sorrow in patients with multiple sclerosis. J Clin Nurs 2007تاريخ : دوشنبه شانزدهم دی ۱۳۹۲ | 22:18 | نویسنده : همدل |

 

10 اکتبر ، 2013 - نظام بهداشتی دانشگاه لویولا برنامه میزان توانایی راننده را آغاز کرده است که یک ارزیابی جامع در مورد این که آیا یک بیمار با خیال راحت می‌​​تواند رانندگی کند یا نه فراهم می‌کند.

 

این برنامه برای افراد مسن و بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند سکته مغزی، آسیب مغزی، بیماری پارکینسون، مولتیپل اسکلروزیس و کم بینایی در نظر گرفته شده است.

 

ارزیابی بالینی 1.5 ساعت طول می کشد و شامل یک تاریخچه پزشکی و آزمون از مهارتهای بصری بیمار ، مهارتهای ادراکی ، شناخت، زمان واکنش ، توانایی‌های فیزیکی و عملکرد حرکتی او می‌باشد

گزارشی از نتیجه‌ی این آزمایشات  به پزشک بیمار و واحدها و افراد مرتبط با بیمار و اعضای خانواده فرستاده می‌شود. نتایج حاصل مشخص خواهد کرد که آیا بیمار :

 

برای رانندگی مناسب است .

 

 باید در ارزیابی پشت فرمان قرارگرفتن حین رانندگی شرکت کند

 

 به علت اختلال قابل توجه، مناسب رانندگی نیست.

 

در پایان آزمایش، این موضوع حساس در یک راه دقیق و حساس مورد بحث قرار می‌گیرد و در صورت نیاز، کمک به رانندگان و اعضای خانواده، درک خطرات و جستجوی گزینه‌های دیگر حمل و نقل و ... مورد توجه واقع می‌شود.

 

 

درمواردی،  بازتوانى راننده موجب اتخاذ تغییراتی در ماشین برای احیا توان رانندگی بیماران می شود. همچنین بیماران میتوانند از روشهای درمانی آتی همچون کاردرمانی و مراقبت‌های بینایی بهرمند شوند

 

ممکن است طبق دستور پزشک معالج ، بازتوانى راننده با درمان و بسیاری از طرح های بیمه تحت پوشش قرار گیرد.

 

ترجمه ام در مجله پیام ام استاريخ : جمعه هشتم آذر ۱۳۹۲ | 19:34 | نویسنده : همدل |
سرعت پیاده روی شدت و پیشرفت MS را نشان می دهد

 

طبق مطالعه منتشر شده در مجله نورولوژی، پزشکان احتمالا  قادر به تعیین پیشرفت و شدت بیماری مولتیپل اسکلروزیس(MS)در یک بیمار با استفاده از آزمون قدم زدن 25 فوت می باشند.

MS بیماری مزمن سیستم عصبی مرکزی است. طبق برآورد انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس ، حدود 2.3 میلیون نفر در سراسر جهان از این بیماری رنج می برند.

علائم شایع MS عبارتند از: خستگی، بی حسی، اختلال در راه رفتن و مشکل تعادل ، مشکلات بینایی و اختلال شناختی. عملکرد "25 فوت پیاده روی" در حال حاضر برای تعیین سطح ناتوانی در فرد مبتلا به MS استفاده می‌شود. به گفته‌ی محققان این یافته‌ها نشان می‌دهد زمانی که یک بیمار برای طی این مسافت صرف می‌کند شاخص پیشرفت و شدت بیماری است..

برای این مطالعه، محققان به تحلیل 159 بیمار مبتلا به MS  پرداخته و از آنان خواستند تست پیاده‌روی 25 فوت را انجام دهند.

همچنین از بیماران در مورد اشتغال‌اشان، توانایی‌اشان برای انجام فعالیت‌های روزانه، و نیازشان به عصا یا هر نوع وسیله کمکی دیگری برای تحرک پرسیده شد.

گروه دوم 95بیمار MS برای تایید نتایج این تیم مورد استفاده قرار گرفت.

زمان پیاده‌روی چگونه اثرات MS را بر بیماران تعیین می‌کند؟

محققان دریافتند بیمارانی که بیشتر از 6 ثانیه زمان برای راه رفتن 25 فوت صرف می‌کنند به احتمال زیاد در نتیجه همین اختلال دچار: بیکاری، تغییر شغل ، یا استفاده از عصا برای راه رفتن بوده و برای فعالیت‌های روزانه ، مانند تمیز کردن خانه و پخت و پز نیازمند کمک هستند.

بیمارانی که کمتر از 6 ثانیه زمان نیاز به پیاده روی 25 فوتی داشتند، 59٪ اشتغال داشتند در مقایسه  بیمارانی که بیش از 6 ثانیه زمان صرف می کردند 29٪ به کار اشتغال داشتند..

از بیمارانی که راه رفتنشان سریع تر از 6 ثانیه بود، 43٪اشان  تغییر در شغل در اثر  MS را گزارش کردند، در مقایسه با 71٪ از بیمارانی که طولانی تر از 6 ثانیه این مسافت را طی می‌کردند.

شرکت کنندگانی که 8 ثانیه یا بیشترزمان صرف راه رفتن 25 فوت می‌کردند با احتمال بیشتر بیکار بودند ، طلاق داشتند و نیازمند واکر برای تحرک بوده و استفاده از مدیکید یا مدیکر در آنها بیشتر بود.

آنها همچنین احتمال 70 درصد بیشتر ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزانه، مانند خرید مواد غذایی، تمیز کردن خانه، شستشو و پخت و پز داشتند.

دکتر گیلدمن از دانشگاه شارلوتس ویل ویرجینیا می گوید :

ما در حال حاضر می‌دانیم که سرعت راه رفتن با استفاده از تست 25 فوت زمان  معیارمعنادار جهت سنجش ناتوانی در MS است .

و عملکرد 25 فوت پیاده‌روی از 6 ثانیه یا بیشتر، و 8 ثانیه و یا بیشتر نشان دهنده معیار معنی دار پیشرفت MS است. و این یافته‌ها می‌تواند در ارائه "معیار" برای تعیین پیشرفت MS مفید باشد.

محققان اذعان می‌دارند که اگر چه یافته های آنها در دو گروه از بیماران مبتلا به MS تایید شده است، اما تحقیقات بیشتر برای تعیین  این رابطه مورد نیاز است.

ترجمه ی خودم در  شماره 53  مجله پیام ام.اسادامه مطلب
تاريخ : جمعه هشتم آذر ۱۳۹۲ | 19:24 | نویسنده : همدل |
درمان بیماری ها با لذت بردن /
مصرف دارو منسوخ می شود
 
پژوهشگران سوئیسی سیستم ژنتیکی طراحی کرده‌اند که با لذت بردن فعال می‌شود و در بدن فرد دارو آزاد می‌کند.
مهر: این محققان معتقدند این سیستم، می تواند به ارائه شیوه نوینی در درمان ناخودآگاهانه بسیاری از بیماری‌ها از جمله فشار خون و دیابت منجر شود به طوریکه بیمار بدون آنکه متوجه شود دارو در بدنش آزاد می‌شود.
آنها با استفاده از سیستم پاداش در مغز، از احساس لذت و رضایت برای پایین آوردن فشارخون موش‌‌ها استفاده کردند.مغز همه پستانداران برای اینکه قسمت های دیگر بدن را آگاه کند که نیازهایشان را برطرف کنند، از یک سیستم پیام‌رسانی ویژه استفاده می‌کند. به این ترتیب که پس از برطرف شدن گرسنگی، گوش کردن به موسیقی و بسیاری از نیازهای دیگر، مغز با ترشح هورمونی به نام دوپامین پاداش می‌دهد. اما اگر فرد برای برآوردن این نیازها مقاومت کند ، مغز با کاستن از ترشح دوپامین، در واقع فرد را تنبیه می‌کند.

یکی از وظایف این هورمون ایجاد احساس لذت و شادی است. اما یکی دیگر از تاثیرات این هورمون این است که فشار خون را تنظیم می‌کند. از این رو پس از موفقیت در یک آزمون یا پس از پایان کار روزانه و یا احساس رضایت از موقعیت شغلی، مغز با ترشح این هورمون ما را تشویق می‌کند و ما خوشحال می‌شویم. به این ترتیب مغز کمک می کند تا فرد برای رسیدن به احساس رضایت و شادی، درست تصمیم بگیرد. اما مغز اصولا در هر دور از فعالیت این زنجیره، در ترشح هورمون پاداش زیاده روی نمی‌کند؛ در عوض انتظار دارد هر چه بیشتر این زنجیره فعال بشود تا بتواند دفعات بیشتری ما را تشویق کند؛ شدت این امر البته قابل تعمیم نیست، به عنوان مثال بعضی افراد تا می‌توانند می‌خورند تا این حالت لذت و رضایت تکرار شود. مارتین فوسنئگر، استاد علوم زیست سیستم و مهندسی سرپرست این تحقیقات می‌گوید: هدف ما طراحی سیستمی بود که تحت کنترل ژن‌ها اما کاملا ناخودآگاه عمل کند.

وی تفاوت این درمان را با داروهای رایج این گونه بیان می کند که در حال حاضر، برای درمان بعضی از بیماری‌ها مجبوریم چند بار در روز دارو مصرف کنیم اما باید فکر کنیم و تمرکز داشته باشیم که دارو را در زمان و به میزان مناسب استفاده کنیم. بنابراین ما فکر کردیم که می‌توانیم راهبرد جدیدی کشف کنیم که ناخودآگاه فرد، دستگاه ما را کنترل کند؛ یعنی بدن خودش مداخله درمانی را در زمان بخصوص و به میزان دوز مشخص انجام بدهد. این پژوهشگر می گوید: برای اینکه به هدفمان برای درمان ناخودآگاهانه برسیم ژن‌های درمانی طراحی و بین آنها و بخشی از فعالیت‌های مغز، ارتباط برقرار کردیم. ما در واقع این ژن‌ها را درون سلول‌هایی قرار دادیم که تحت تاثیر دوپامین،میگنا دات آی آر،برای کاهش فشار خون علامت بدهند. سپس این سلول‌ها را داخل کپسول ریزی قرار دادیم تا سیستم ایمنی بدن بر علیه آن‌ها فعال نشود. بعد این محفظه‌های بسیار کوچک را داخل شکم موش ها قرار دادیم. به گفته فوسنئگر هدف این است که فرد در شرایط پاداش دهی مغز مانند خوردن یک غذای خوشمزه، قرار بگیرد تا کپسول میزان هورمون نشاط‌ آور را تشخیص دهد و به نوبه خود هورمون پایین آورنده فشار خون را آزاد کند. در نتیجه هنگامی که بیمار دارای این کپسول، علامت پاداش مغز را دریافت کند یعنی زمانی که خوشحال و راضی است، فشار خون کاهش پیدا می‌کند. البته این شیوه در بیمارانی موثر است که بالا بودن فشارخون، منشا عصبی نداشته باشد؛ یعنی اگر به هر دلیل، مانند افسردگی شدید، دوپامین به اندازه کافی ترشح نشود، سیستم فعال نمی‌شود و هورمون پایین آورنده فشارخون نیز ترشح نخواهد شد.

پروفسور فوسنئگر معتقد است با این روش درمانی می‌توان بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت را درمان کرد و گروه او تنها به عنوان نمونه به بیماری فشارخون پرداختند چون نمی‌توانستند همه موارد را آزمایش کنند. البته هنوز راه درازی برای امتحان این روش روی انسان باقی مانده؛ اما مارتین فوسنئگر با آزمایش این روش روی موش ها به نتایج مثبتی دست یافته است، فشارخون بالای موش‌های نر با دیدن موش‌های ماده پایین آمد؛ درست مثل وقتی که غذای مورد علاقه‌شان را می‌خوردند
منبع : میگنا


تاريخ : جمعه هشتم آذر ۱۳۹۲ | 9:7 | نویسنده : همدل |
 

فريادي که شنيده نمي شود

جام جم آنلاين: تجمع بیماران ام اس در اعتراض به کمبود دارو، بار دیگر نگاه ها را به سوی این بیماران منعطف کرد. رنج مبتلایان به ام اس به اندازه ای است که دیگر نخواهیم مصیبت های دیگری را برای مبتلایان به آن تصور کنیم

، ولی این بیماران در کشورمان ، مشکلات دیگری نیز دارند: کمبود دارو، گرانی دارو، تجویزهای نادرست و...
«علتش مشخص نیست و درمان قطعی ندارد.» این جمله ای است که پزشکان برای بیماران مبتلا به ام اس تکرار و با هر بار تکرار آن احساس وحشتناکی را منتقل می کنند.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۹۲ | 23:45 | نویسنده : همدل |

آیا " کلسترول خوب " در بیماری ام اس نقش دارد؟

 

 ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ | 17:22 | نویسنده : همدل |
آیا پروتئین ترومبین می تواند به تشخیص سریع بیماری ام اس کمک کند؟

 
 ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ | 17:21 | نویسنده : همدل |
تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۲ | 12:58 | نویسنده : همدل |
پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با مدل سازی مغز انسان روشی را برای درمان بیماری ام اس ارائه دادند.
به گزارش گروه علمی«خبرگزاری دانشجو»، بهاره صفربالی، مجری این طرح، بیماری MS را نوعی بیماری خود ایمنی و اختلال در سیستم اعصاب مرکزی و اعصاب بینایی توصیف کرد و گفت: در این بیماری آکسون، ملین خود را از دست می‌دهد با از بین بردن غلاف چربی و پروتئین روی اعصاب، در سیستم پیام رسانی بین مغز و دیگر اعضای بدن اختلال به وجود می‌آید که عامل اصلی بروز علایم بیماری است و می تواند هر عضوی را دربدن در گیر کند.
وی با بیان اینکه اختلال در سیستم پیام رسانی موجب فعالیت نابه جای آکسون می‌شود، اظهار داشت: از این رو آکسون‌ها الگوهای غیر خطی از خود نشان می‌دهند و در پی این رفتارها، نشانگانی در فرد ظاهر می‌شود.
صفربالی، خستگی، اختلالات شناختی و اختلالات بینایی از از جمله نشانگان مهم این بیماری نام برد و ادامه داد: به منظور ارائه روشی برای درمان و تحلیل بهتر این بیماری پروژه تحقیقاتی در قالب پایان نامه دوره کارشناسی ارشد با عنوان« تحلیل نشانگان عصبی بیماری MS بر پایه مدل سازی الکتریکی» انجام شد.
وی با بیان اینکه در این پروژه تحقیقاتی اقدام به مدل سازی مغز شد، در این باره توضیح داد: برای این منظور از شبکه های نورونی به منظور مدل سازی استفاده شده است.
مجری این طرح با بیان اینکه این شبکه اتصالات ساختاری و عملکردی مغز و نحوه قرار گیری نرون‌ها است، ادامه داد: در این شبکه مدل نرون‌ها نماینده نواحی قشری و زیر قشری درگیر در بیماری MS است که شامل نواحی بینایی، زبان و حسی- حرکتی و دیفالت مد می‌شود.
وی گفت: در این مدل سازی متوجه شدیم که با خراب شدن نرون‌های هر بخش، نواحی مختلف تغییر کرد.
این محقق یادآور شد: نتایجی که از این تحقیقات به دست آمد نشان داد که تغییرات سنکرونی در هر ناحیه منجر به اختلال در انتقال اطلاعات از طریق سیستم عصبی خواهد شد.
صفربالی با بیان اینکه این مدل سازی محققان را در ارائه روش بهینه درمانی یاری خواهد کرد، یادآور شد: از طریق این روش می‌توان تشخیص داد که اثرات تحریکی در کدام بخش منجر به سنکرونی و بهبود وضعیت بیمار می‌شود.
این پروژه با راهنمایی دکتر غریب زاده و دکتر توحیدخواه انجام شده است.


تاريخ : یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۲ | 16:21 | نویسنده : همدل |
ترسیم سراب برای بیماران «ام‌اس»
شفقنا زندگی- بابک زمانی. نایب‌رییس انجمن متخصصان مغز و اعصاب: سوالات و درخواست‌ها درمورد داروی خوراکی ام‌اس چیزی شبیه به یک سونامی است. چندروز پیش چندنفر از بزرگان، تولید داروی خوراکی را از طریق رسانه ملی به اطلاع عموم رسانده‌اند و از معجزات آن داد سخن داده‌اند و بنده هم‌اکنون مشغول تجربه نظریات مارشال مک‌لوهان با پوست و گوشت خود هستم. اما واقعیت این است که داروی خوراکی ام‌اس داروی جدیدی نیست.

سال‌هاست که در تمام دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در کشور ما عمدتا به دلیل قیمت بسیار بالا امکان تهیه آن نبود. این دارو هم مثل ده‌ها دارویی که در سال‌های اخیر برای بیماری ام‌اس کشف شده است، جایگاه مخصوص به خود را دارد، یعنی برخی بیماران در برخی مراحل ممکن است از آن سود ببرند مثل چندین و چند داروی جدیدی که در سال‌های اخیر در تمام دنیا مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

اینکه دارویی در داخل کشور تولید و نیازی را مرتفع سازد به خودی خود رخداد مثبتی است، اما سوالات و ابهاماتی را نیز پدید می‌آورد؛ آیا تنها مکانیسم تهیه دارو برای بیماران ایرانی تولید داخلی است؟ چرا سیستم بیمه‌ای ما نمی‌تواند داروهای جدیدی را که اندیکاسیون‌های محدودی هم دارند تحت ضوابطی پوشش دهد؟ تکلیف ما با داروهای روزافزونی که تاییدیه بین‌المللی می‌گیرند، چیست؟ تاخیر در درمان بیماران (منظور زمان انتظار تا تولید داخلی) را چگونه می‌توان جبران کرد؟ وقتی که واردات کالا به کشور نه‌تنها ممنوع نیست، بلکه رواج فراوانی هم دارد، تنها بیماران مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج باید تاوان این ملی‌گرایی اقتصادی را بدهند؟

راستی آیا این‌همه سروصدا برای تولید داخلی یکی از چند درمان جدید ام‌اس، نشانه ضعف سیستم اقتصاد درمان و صنعت بیمه نیست؟ راستی تکلیف داروی «ناتالیزوماب» که به پول ما سالانه حداقل 70‌میلیون‌تومان هزینه برای بیمار دارد، چیست؟ تکلیف «ریتوکسیماب» و... چه خواهد شد؟ طبیبان معالج آنها که سخت درگیر کارند، می‌دانند که بیماران بسیاری شب‌ها با امید پیدایش یک داروی جدید برای بیماری‌شان سر به بالین می‌گذارند و با چنین سودایی یک لحظه از «اینترنت» و اخبار رسانه غفلت نمی‌کنند و جالب است که در دوران ما هرروز در پاسخ به این آرزو داروهای جدیدی هم کشف می‌شود! آیا برای تهیه این داروها برای این بیماران، دانش و تکنولوژی اقتصاد بیش از تکنولوژی ساخت این داروها مورد نیاز نیست؟

منبع: شرق

تاريخ : یکشنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۲ | 14:18 | نویسنده : همدل |
نشانه هایی که می تواند علایم «ام اس» باشد


سلامت نیوز : معمولاً افراد بعد از بروز علایمی مانند بی حسی و سوزن شدن دست و پا و یا از دست دادن تعادل به پزشک مراجعه می کنند و با انجام آزمایش و معاینه متوجه می شوند که به بیماری MS مبتلا شده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ در این مطلب به علایمی که می تواند نشانه ای از این بیماری باشد اشاره می کنیم.

سوزش در انگشتان:این حالت ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید اما در صورت دائمی شدن آن، بهتر است به پزشک مراجعه کنید شاید این نشانه ام اس نباشد اما می تواند با یک مشکل عضله یا عصب در ارتباط باشد. بنابراین بهتر است که به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید.

التهاب عصب بینایی و مشکلات چشم:این مشکل برای بیش از ۵۰ درصد مبتلایان به ام اس ایجاد می شود و در ۱۵ درصد افراد، جزو اولین علایم است. این مشکل می تواند به شکل دوبینی، چشم درد و دید غیرواضح بروز کند.

خستگی مفرط:خستگی مفرط در بیماری های متعددی دیده می شود از جمله «ام اس»؛ در مرحله اول این بیماری، حدود ۲۰ درصد بیماران دچار خستگی مفرط می شوند.

احساس ضعف در دست و پاها و ضعف عضله!

احساس ضعف، خستگی یا سستی دست و پا علامت شایع این بیماری است.

از دست دادن تعادل:در موارد متعدد، نداشتن تعادل یا راه رفتن به صورت غیرعادی می تواند علایم اولیه این بیماری باشد. برخی از مبتلایان در مستقیم راه رفتن مشکل دارند و به آسانی تعادل خود را از دست می دهند.

نوعی احساس شوک الکتریکی:علامت لرمیت یا نوعی حس الکتریکی شوک که به پشت و اندام تحتانی انتشار می یابد و اغلب هنگام خم کردن گردن بروز می کند، می تواند نشانه ام اس باشد.

اسپاستیسیتی (Spasticity):این حالت، ناتوانی در کنترل عضله است که در مبتلایان به ام اس، بسیار شایع است.

بی اختیاری ادرار:مشکل مثانه یا روده در مبتلایان به ام اس شایع است. در صورت مشکل ساز بودن این مسئله بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

علایم دیگر:سرگیجه، لرزش، درد صورت، اسپاسم عضله، مشکل گفتاری، علایم دیگر بیماری ام اس است.

تاريخ : پنجشنبه نهم آبان ۱۳۹۲ | 23:51 | نویسنده : همدل |
داروی کالسیتریول(calcitriol) بر پایه ی ویتامین D برروی موشها در درمان MS نویدبخش است.


ساینس دیلی-27 سپتامبر 2013 –

تشخیص اسکلروز متعدد (MS) ، بسیار سخت است. بیماری به طور معمول حدود سن 30 سالگی پس از یک سری از مشکلات عصبی مانند تاری دید ، مشکلات راه رفتن ،لرزش و بی حسی تشخیص داده می شود . این بیماری نورولوژیکی بعد از دوره ای بطور مداوم پیشرفت می کند..
تعدادی از افراد مبتلا به MS تا سن 50-45 سالگی شروع به استفاده از نوعی از کمکهای تحرکی مانند عصا ، واکر، روروک و یا صندلی چرخدار خواهند بود ، و آنان که بیماری وخیم تری دارند تا قبل از 60 سالگی معمولا زمین گیر می شوند.. داروهایی که در حال حاضر وجود دارد بیماری را متوقف نمی کند .
در جستجوی گزینه بهتری برای بیماران مبتلا به MS، گروه بیوشیمی دانشگاه ویسکانسین مدیسون روش درمانی امیدبخش جدیدی را بر پایه ویتامین D کشف کردند که توانسته است روند بیماری را در موشها متوقف یا حتی معکوس کند ، در این درمان دوز کمی از دارویی به نام کالسیتریول(calcitriol) که شکل هورمون فعال ویتامین D است، به کار رفته است . به دنبال آن نیز از ویتامین D از طریق رژیم در غذای موش ها استفاده شده است. برای جلوگیری از اثرات جانبی دارو که بالا بردن سطح کلسیم خون می باشد، از دوز پائین آن استفاده است. این پروتکل در یک مقاله علمی در ژورنال نوروایمونولوژی که ماه اوت آنلاین منتشر شد توضیح داده شده است.

کالین هیز استاد بیوشیمی می گوید: " همه حیوانات با مصرف دارو بهتر و بهتر شدند و ما با مشاهده ی آنها شگفت زده شدیم چرا که عملکرد عصبی آنها بهبود یافت" 
حدود 400،000 نفر مبتلا به MS در سراسر کشور وجود دارد که حدود 200 مورد جدید تشخیص در هفته بر آن افزوده می شود. در اوایل، این بیماری ناتوان کننده ی خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی بدن پوشش میلین که محافظت از سلول های عصبی در مغز را برعهده دارد مورد حمله قرار می دهد و موجب علائم ضعف ، از دست دادن مهارت و چابکی و تعادل ، اختلال بینایی و تفکر و به یاد سپاری گردد . همانقدر که بیماری پیشرفت می کند بیمار در راه رفتن، نشستن ، دیدن ، غذا خوردن ، صحبت کردن و فکر کردن به وضوح اختلالاتی پیدا می کند.

هیز می افزاید :درمان های تایید شده از سوی FDA در حال حاضر تنها برای برخی از بیماران مبتلا به MS کارایی دارد و حتی در میان آنها نیز مزایای خیلی کمی دارد . بنابراین یک نیاز واقعی برای درمان بهتر وجود دارد .

در حالی که دانشمندان کاملا نمی دانند که چه چیزی باعث MS میگردد، برخی از مطالعات سطوح پایین ویتامین D را با خطر بالاتر ابتلا به این بیماری مرتبط می داند . هیز در حال مطالعه " فرضیه ویتامین D" در 25 سال گذشته با هدف بلند مدت از کشف اقدامات پیشگیرانه و درمان به نتایجی راه یافته است . در طول این سالها ، او و محققان نشان دادند برخی از مکانیسم های مولکولی درگیر در اقدامات حفاظتی ویتامین D در این خصوص مدنظرند و همچنین توضیح داد که چگونه فعل و انفعالات ویتامین D با استروژن ممکن است خطر ابتلا به بیماری MS و پیشرفت آن در زنان را تحت تاثیر قرار دهد.

در مطالعه حاضر ، که توسط انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس تامین شده است ، گروه هیز درمان های مختلف ویتامین D با داروهای استاندارد MS مقایسه شده است. در هر مورد، درمان مبتنی بر ویتامین D موفق بوده است . موش هایی که دارو را دریافت داشتند علائم فیزیکی ناشی از بیماری را کمتر داشتند.


در ابتدا گروه هیز تاثیر یک واحد دوز از calcitriol را با یک دوز قابل مقایسه از گلوکوکورتیکوئید مقایسه کردند دارویی که در حال حاضر به بیماران مبتلا به MS که یک دوره عصبی بد را تجربه می کنند تجویزمیشود). Calcitriol در این مقایسه سربلند بیرون آمد. طی مصرف ، در 92 درصد موشها به طور متوسط بهبودی نه روزه حاصل شد ، در مقابل 58 درصد موش که گلوکوکورتیکوئید گرفتند بهبودی شش روزه حاصلشان شد.

هیز می گوید: "بنابراین، حداقل در مدل حیوانی ، calcitriol موثرتر از داروهای متداول MS می باشد. 

بعد از آن گروه هیز دوز calcitriol هفتگی بارگیری کنند . آنها دریافتند که یک دوز بارگیری در هفته بیماری را معکوس و به بهبودی پایدار انجامید.

اما calcitriol می تواند برخی از اثرات جانبی قوی هم داشته باشد - آن می تواند سطوح کلسیم خون را در افراد بالا برد ، بنابراین هیز تلاش کرد تارژیم را عوض کند : یک واحد دوز calcitriol را ، با مکمل های ویتامین D در رژیم غذایی ادامه داد " او می گوید : " این یک دوم پانچ "یک موفقیت ابتکاری بود" و صد درصد موش ها پاسخ گرفتند. "

هیز معتقد است که calcitriol باعث مرگ سلول های ایمنی از بین برنده پوشش میلین سلول های عصبی می شود و ویتامین D مانع جایگزینی سلول های جدید به جای آنها می شود. 
در حالی که نتایج به دست آمده در درمان بیماران مبتلا به MS نویدبخش بوده است و موجب شگفتی است محققان خاطر نشان می سازند ممکن است نتایج دیگری در انسان مشاهده شود زیرا انسانها مانند موش های آزمایشگاهی از نظر ژنتیکی همگن نیستند.با اینحال همین کشف نوید بزرگی است و شانس بالایی برای درمان است از آنجا که پایه گسترده ای از داده ها اثرات محافظتی ویتامین D در انسان را نشان داده است. 
گام بعدی آزمایشات آزمایشات بالینی انسانی است گامی که باید توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب برداشته شود.
اگر درمان با این نسخه ها کارآیی داشته باشد بیماران با علائم اولیه MS ممکن است هرگز نیاز به دریافت یک تشخیص رسمی نداشته باشند.

" امید من این است که یک روز پزشکان قادر باشند به گفتن اینکه:« ما قصد داریم به شما دوز خوراکی calcitriol را بدهیم و سطوح ویتامین D را در رژیم غذایی اتان بالا ببریم و پس از آن منتظریم به دنبال این تجویز و رعایت آن در عرض چند ماه بعدی نتایج لازم عایدتان گردد. فقط بعد از طی این اپیزود عصبی همه چیزدر شما به پایان رسیده و نتایج لازم عایدتان گردد .هیز می گوید: "این رویای من است."
ترجمه خودم در سایت ام اس سنتر


تاريخ : چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۹۲ | 19:26 | نویسنده : همدل |
تحقیقات جدید تصویربرداری افزایش آهن در مغز را در مراحل اولیه MS نشان می دهد
[تصویر: 131028114832.jpg]

28 اکتبر، ساینس دیلی2013 - در حالی که بیش از یک قرن است مشخص شده است که رسوب آهن در مغز نقش مهمی در آسیب شناسی بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) بازی می کند تحقیق جدید تصویربرداری در دانشگاه کانادا برای پاسخ این سوال که آیا تجمع آهن خود علت است و یا معلول و نتیجه‌ی بیماری ،کمک می کند. 
دکتر راوی منو و تیم تحقیقاتی اش می گویند: ذخایر آهن مغز در مراحل اولیه بیماری M.S در بخش خاکستری مغز ، افزایش چشمگیری می یابد و از این نکته می توان برای کشف بیماری پی برد. این، بار دیگر محققان را بسوی درمان رهایی بخش که اغلب بحث برانگیزبوده است سوق می دهد.
این پژوهش در اوایل نشریه آنلاین بیماری مولتیپل اسکلروزیس و اختلالات مرتبط آمده است. 
دکتر منون و متی کوین از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) 3 تسلا برای اسکن 22 بیماران مبتلا به سندرم بالینی جدا شده (CIS) استفاده کردند. اینها بیمارانی بودند که فقط یک حمله بالینی را تجربه کرده بودند و حداقل نیمی از آنها با MS تشخیص داده شده بودند.
بقیه احتمالا بیماری دیگری داشتتد. اینها از نظر سن(16 سال) و جنس با گروه شاهد همتا شده و مورد مطالعه قرار گرفتند. 
منون رئیس تحقیقات تصویربرداری مغناطیسی کاربردی کانادا می گوید:" ما می خواستیم بدانیم که آیا ذخایر آهن در اوایل این فرآیند اتفاق می افتد، یا اینکه با گذشت زمان و طی پیشرفت بیماری تجمع می یابد"
ما همچنین به مطالعه رگی که که خون را از مغز به قلب انتقال می دهد و اینکه آیا انسداد این رگ باعث رسوب زیادی آهن در مغز و می شود یا نه پرداختیم، فرضیه ی ناررسایی مزمن وریدهای مغزی نخاعی فرضیه پیشنهادی پائولوزامبونی در سالهای گذشته بود که معتقد بود گرفتگی ورید آزیگوس (در قفسه سینه) یا ورید ژوگولار (در گردن) سرعت خون رسانی به مغز و بالای نخاع را آهسته می کند. این باعث تورم ورید های مغزی می شود و سد میان خون و مغز را هم تحت تاثیر قرار می دهد این گرفتگی رگهای خونی مانع گردش خون با سرعت مناسب شده و باعث التهاب خود ایمنی می گردد که به مغز و پوشش عصبی میلین آسیب می زند و این به نوبه خود باعث MS می شود.
دانشمندان دریافتند ذخایر آهن در گروه CIS بالاتر از مقدار موجود در گروه شاهد بود.
MRI ها نیز برای اولین بار، آسیب ظریف به ماده سفید مغز، حتی در مرحله اولیه را نشان داد. این پژوهشگران اما هیچ همبستگی بین نهشته های آهن و قطر رگ نیافتند. 
"بنابراین در حالی که آهن مغز با ناتوانی افراد رابطه دارد اما آهن موجود در مغز با اندازه ی واقعی قطر وریدهای ژوگولار بستگی ندارد بنابراین فرضیه زامبونی تا آنجا که ذخیره آهن را مربوط به انسداد قلمداد می کند رد می شود ". 
منون دریافت رگ های تنگ شده در گروه کنترل به اندازه ی گروه CIS می باشد، و هر دو گروه دچار رگ های باریک در یک طرف در مقایسه با دیگران بودند. 
منون امیدوار است این تحقیقات تصویربرداری به تشخیص قبل از MS منجر شود. او قصد دارد بیماران را هر چهار ماه یکبار به مدت دو سال پی گیری کند تا به صورت گذشته نگر، مشخصه‌های بیمارانی که با MS تشخیص داده می شوند را در مقایسه با دیگران بسنجند. 
منون می گوید:"ما رویکردهای تشخیصی دیگری را با استفاده از این تحقیقات تصویربرداری جستجو می کنیم. در موارد مشکوک به MS اولین بار آنها در کلینیک تشخیص داده می شوند، در صورتی که مقدار غیر طبیعی آهن بالا در قشر پیشانی مغز احتمالا یک علامت بسیار بارز برای تشخیص MS و یا برخی دیگر از بیماری های مربوط به ماده سفید می باشد. "
این پژوهش در درجه اول توسط موسسه تحقیقات بهداشتی کانادا سرمایه گذاری شد. 
MS شایع ترین بیماری های عصبی موثر بزرگسالان جوان است که علائم آن عبارتند از: از دست دادن تعادل، اختلال در گفتار، دوبینی، خستگی شدید و فلج.
 
ترجمه خودم در سایت ام اس سنتر


تاريخ : جمعه نوزدهم مهر ۱۳۹۲ | 19:28 | نویسنده : همدل |
شفقنا زندگی- هنگامي كه بيمار يا خانواده او از بروز بيماري ام‌. اس، مطلع می‌شوند، اولين واكنش آنان وحشت و سردرگمي است درحاليكه در اغلب موارد هيچگونه خللي در عمر طبيعي افراد ايجاد نمی‌شود. بيماري ام اس، نوعي بيماري اعصاب مركزي است كه می‌تواند هر عضوي از بدن را درگير كند و علائم آن از اختلالات حركتي تا اختلال در گفتار متغير است. در بيماري ام اس، گلبول‌های سفيد كه نقش دفاع از بدن را به عهده دارند به دلايل نامشخصي اشتباها به ميلين ( غلاف‌های عصبي در سيستم عصب مركزي)، به‌جاي يك عامل بيگانه، حمله ور شده و بيماري آغاز می‌شود.هر بار كه اين گلبول‌ها به رشته‌هاي اعصاب مربوط به يكي از اندام‌هاي بدن حمله مي‌كنند، آن اندام دچار مشكل خواهد شد؛ به‌طور مثال فرد ممكن است زماني در راه رفتن و زماني ديگر در ديدن يا حفظ تعادل دچار مشكل شود.

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۲ | 23:4 | نویسنده : همدل |

شفقنا زندگی- پژوهشگران مي‌گويند مصرف بيش از حد نمك ممكن است مقصر اصلي در افزايش ميزان بيماري‌هاي خودايمني مانند ام.‌اس باشد.

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، به گفته اين پژوهشگران مصرف رژيم‌هاي غذايي پرنمك، باعث افزايش نوعي از سلول‌هاي ايمني مي‌شود كه با بيماري خودايمني مرتبط هستند.

بررسي اين دانشمندان نشان داد موش‌هايي كه مهندسي ژنتيك شده بودند تا به ام‌اس دچار شوند، هنگامي كه رژيم غذايي پرنمك را مي‌خوردند، نسبت به موش‌هايي كه ميزان دريافت نمك شان متعادل بود، وضعيت بسيار بدتري پيدا مي‌كردند.

اين يافته‌ها بيانگر آن است كه نمك ممكن است در ايجاد بيماري‌هاي خودايمني مانند ام.‌اس و ديابت نوع يك در افراد مستعد از لحاظ ژنتيكي نقش داشته باشد كه پيش از اين شناخته شده نبود.

دكتر ديويد هافلر استاد ايمني ‌زيست‌شناسي در دانشگاه ييل در آمريكا و سرپرست اين پژوهش مي‌گويد: ايجاد اين بيماري‌ها تنها به ژن‌هاي بد يا عوامل محيطي نامناسب مربوط نيست، بلكه تعامل ميان ژن‌ها و محيط است كه فرد را دچار اين بيماري‌ها مي‌كند.

وي مي افزايد: البته نمك تنها عامل محيطي موثر در اين بيماري‌هاي خودايمني نيست؛ كمبود ويتامين D هم ممكن است در اين مورد نقش داشته باشد. سيگار كشيدن هم يك عامل موثر است.

اگرچه ممكن است سال‌ها طول بكشد تا رابطه بين مصرف نمك و بيماري ام.اس در انسان ها ثابت شود اما هافلر مي‌گويد براي بيماراني كه از پيش در معرض خطر بيشتر بيماري خودايمني هستند كاهش مصرف نمك غذايي ممكن است ايده خوبي باشد.

وي مي‌گويد: اگر من دچار ام.‌اس بودم در كاهش مصرف نمك و خوردن غذاهاي فرآوري‌شده ترديدي نمي‌كردم.

پيش از اين، مصرف بيش از حد نمك در افزايش خطر دچارشدن به بيماري‌هاي قلبي و فشار خون بالا، مقصر شناخته شده است.

اكنون اين بررسي جديد نشان مي‌دهد رژيم‌هاي غذايي پرنمك ممكن است در افزايش ميزان بيماري خودايمني نقش داشته باشند.تاريخ : چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۲ | 23:3 | نویسنده : همدل |

 

براساس برخی از آمارها ، حدود 5/5 میلیون نفر در دنیا با بیماری ام اس زندگی می کنند که اغلب آن ها در سنین جوانی ومیانسالی هستند.

سعید ترابیان زاده متخصص مغز واعصاب در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگارانافزود: بیماری ام اس شایعترین بیماری پیش رونده ناتوان کننده در جوانان است که تا کنون علت دقیق وقطعی این بیماری تشخیص داده نشده است.

وی با بیان این که تعداد مبتلایان به ام اس در جهان در سال های اخیر افزایش یافته است ، تصریح کرد: اگر چه تعداد دقیق مبتلایان به ام اس مشخص نیست ، اما براساس برخی آمارها حدود5/5 میلیون نفر در دنیا با بیماری ام اس زندگی می کنند که اغلب آن ها در سنین جوانی و میانسالی هستند.

ترابیان زاده اظهار داشت: متوسط سن شروع ام اس حدود 30 سالگی است والبته سن تشخیص آن 35 تا 40 سالگی است.

وی با اشاره به این که ام اس در خانم ها شایع تر است، یادآور شد : در مجموع و براساس بررسی ها ، زنان دوتا سه برابر بیشتر از مردان دچار ام اس می شوند وافراد20 تا 40 سال بیشتر از سایر گروه های سنی به این بیماری مبتلا می شوند/ع2تاريخ : چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۲ | 23:2 | نویسنده : همدل |
ویتامین D درمان یا فرار از ام اس
همانطور که خود میدانید ویتامین دی نقش سازندهای در سیستم بدن انسان دارد از رشد استخوانها تا جلوگیری از انواع بیماریها و یکی از تاثیرگذارترین کار ویتامین دی ترمیم غشای عصبی یا همان میلین هاست که تخریب و از بین رفتن ان موجب بیماری ام اس میشود متاسفانه پزشکان بدون در نظر گرفتن نوع تغذیه بیمار برای او فقط داروهای شیمیایی خوراکی و تزریقی تجویز می کنند در صورتی که بدن بیماران مبتلا به ام اس به ویتامین های بیشتری از جمله کلسیم فسفر والخصوص ویتامین دی بصورت کاملا کنترل شده را دارد تا ضمن کمک به بدن در کنترل و بهبودی تاثیر داروها را نیز دوچندان میکند امروزه محققان در کشورهای پیشرفته دنیا زندگی اپارتمانی کمبود نور خورشید را یکی از دلایل عمده به ابتلاع به ام اس میدانند حتی مادران بارداری که در معرض نور افتاب نیستند و یا در رژیم غذایشان از ویتامین دی کمتری استفاده میکنند فرزندانشان در حدود 80% بیشتر در خطر ابتلاع به ام اس خواهند بودمبنع سرشار ویتامین دی نور خورشید است یعنی بدن ما در واکنش به نور خورشید ویتامین دی تولید میکندکه در فرهنگ ما بخاطر نوع پوشش ولباس از این نعمت خدادادی تقریبا بی بهره ایم که در نتجه باید از مواد غذای سرشار از ویتامین دی مانند ماهی قزل آلا ماهی ساردین _روغن جگر ماهی _ زرده تخم مرغ_ جگر _کشمش _خرما_ گردو_ پسته_ بادام_ کاهو _جعفری_ کلم بروکلی_ اسفناج ریحان نعناع _گوجه فرنگی وکدو حلوایی وهمچنین غلاتی که از فیبر بالایی بخوردارند مثل عدس و لوبیا چیتی _لوبیا چشم بلبلی _نخود ابگوشتی بیشتر در غذاهایمان استفاده کنیم . (از این که برای خواندن مقاله ام وقت گذاشتید کمال تشکر را دارم)


تاريخ : یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۲ | 21:31 | نویسنده : همدل |
گی هوا ، در بروز بیماری های ام اس و لوپوس مؤثر است
رئیس بخش بیوتکنولوژی پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از اجرای پروژه مشترکی با دانشگاه علوم پزشکی در زمینه عوامل بروز بیماری‌های صعب العلاج خبر داد و گفت: در این مطالعه به نتایج مطلوبی در زمینه اثرات آلایندگی هوا بر روی تغییر ژن‌ها و بروز برخی بیماری‌ها رسیدیم.
دکتر قاسم آهنگری در گفتگو با مهر تمرکز این تحقیقات را در زمینه نحوه بیان ژن‌ها و تعامل آن ها در تعامل با شرایط محیطی دانست و افزود: در این راستا مطالعات زیادی انجام شده است ولی بیشتر بر روی ژن‌های شناخته شده است.

محقق این طرح به جزئیات این طرح اشاره کرد و ادامه داد: مطالعات اولیه نشان داد که تغییرات پیرامونی به ویژه آلودگی هوا بر روی تک تک سلول‌ها اثر می‌گذارد؛ چراکه آلودگی هوا باعث می‌شود که گازهایی چون ناکس، CO2(دی اکسید کربن)، CO(منواکسید کربن) و سایر عوامل واسطه‌ای دیگر آزاد شوند و با جذب آن از طریق ریه‌ها سطح این گازها در خون افزایش می‌یابد.

آهنگری ادامه داد: در این مطالعه ریه افرادی که در شهر تهران با افرادی که در خارج از تهران زندگی می‌کردند، مطالعه و مشاهده شد که تقریبا الگوی بیان ژن‌های افرادی که در شرایط آلودگی هوا زندگی می‌کنند با الگوی افزایش بیان ژن بیماران مبتلا به آسم مشابه است در حالی که بیان ژن‌ها در افرادی که خارج از تهران زندگی می‌کنند از این الگو تبعیت نمی‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه این مطالعات نشان داد که در زمان آلودگی هوا اولین جایی که هدف قرار می‌گیرد ریه است، یادآور شد: بروز این اثرات به صورت آسم قابل مشاهده است ولی اثرات دیگری نیز دارد.

آهنگری با اشاره به شیوع بیماری‌هایی چون لوپوس و MSاظهار داشت: این بیماری ها از جمله معضلات قرن اخیر و هزاره سوم هستند که عوامل ایجاد کننده این بیماری‌ها آلاینده‌های زیست محیطی است که طیف وسیعی از بیماری‌ها را به همراه دارد.

http://www.ettelaat.com/etiran/?p=22929تاريخ : پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۲ | 23:53 | نویسنده : همدل |
چرا بیماری ام اس در زنان بیشتر است؟
به دلايل نامعلومي، بيشترين قربانيان بيماري هاي خود ايمني ( 75% )را زنان تشكيل مي دهند. نكته ي جالب ديگر اينكه سير و پيشرفت بيماري در مردان مبتلا سريعتر از زنان است!

رسول اكرم صلى‏ الله ‏عليه ‏و ‏آله: كودكان را دوست بداريد و به آنان مهربانى كنيد و هرگاه به آنها وعده داديد وفا كنيد زيرا آنها شما را روزى دهنده خود مى‏ دانند.

جام خانواده؛

ام.اس (M.S) بيماري مزمني است كه در آن سلول هاي ايمني اشتباها و بطور غير عادي به پوشش و غلاف سلولهاي عصبي ( ميلين ) در مغز و نخاع حمله كرده و علائم متنوعي از قبيل ضعف عضلاني وسفتي، اختلال تعادل، و هماهنگي قسمت هاي مختلف بدن ، كرختي ، مشكلات روحي و خلقي ، و تاري ديد را پديد مي آورد.

به دلايل نامعلومي، بيشترين قربانيان بيماري هاي خود ايمني ( 75% )را زنان تشكيل مي دهند. نكته ي جالب ديگر اينكه سير و پيشرفت بيماري در مردان مبتلا سريعتر از زنان است!

شايعترين سن ابتلاء به ام اس در هر دو جنس مرد و زن، بين 40-50 سالگي بوده، زنان سفيد پوست شانس ابتلاء بيشتري از زنان سياه پوست دارند.

ميزان ابتلاء به ام اس درخلال سال هاي 1980-1990 در ميان زنان بيش از 50 % رشد داشته است، در حاليكه اين ميزان در مردها تفاوتي نكرده است.اين مسئله و اينكه ميزان بيماري هاي خود ايمني در خانم ها شايعتر از اقايان است زمينه ي تحقيقات وسيعي را در پيش روي محققين قرار داده است.

علت شيوع بيشتر اين بيماري در زنان نسبت به مردان هنوز در هاله اي از ابهام قرار دارد. علائم ام اس معمولا در طول بارداري كاهش مي يابد ولي در طول سه ماهه ي اول پس از زايمان شدت بيشتري به خود مي گيرند!

آنچه تقريبا مسلم است اينست كه تفاوت هاي هورموني نقش قابل توجهي در تفاوت شيوع اين بيماري در دو جنس دارند ولي تفاوت هاي ژنتيكي وتمايلات خانوادگي نيز در اين زمينه حائز اهميتند. براي مثال شانس ابتلاء به بيماري هاي خود ايمني مثل لوپوس يا آرتريت روماتوئيد در خواهر يك بيمار مبتلا به بيماري ام اس بيشتر از سايرين است.

يك مطالعه ي انجام شده در اروپا نشان داده است كه تزريق ماهيانه ي اينترفرون بتا يك آ بصورت زير پوستي در ابتداي تشخيص ام اس موجب كاهش عوارض و سرعت پيشرفت اين بيماري خواهد شد. اما هنوز راه زيادي براي قطعيت اين مسئله در پيش روست.

مطالعه ي ديگري نيز نشان داد كه تزريق داخل وريدي ايمونوگلوبولين(I.V.I.G) پس از اولين علائم ام اس احتمال بروز حالات پيشرفته ي اين بيماري را كاهش مي دهد و مشخصا عوارض مغزي آن را كاهش مي دهد.

با وجود درمان های متعددی که برای این بیماری به کار گرفته می شود، ام اس هم چنان یکی از ناتوان کننده ترین بیماری هایی است که جنبه های مختلف زندگی فرد مبتلا را تحت تاثیر خود قرار می دهد.تاريخ : دوشنبه هشتم مهر ۱۳۹۲ | 13:40 | نویسنده : همدل |
21سپتامبر ، 2013
Alemtuzumab (دارویی که با به راه اندازی مجدد سیستم ایمنی بدن در درمان مولتیپل اسکلروزیس با موفقیت همراه بوده است) در اروپا به تصویب رسید.
تحول جدید برای درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS) - نتیجه بیش از سه دهه تحقیق در کمبریج - امروز آژانس اتحادیه اروپا آلمتوزوماب را به تصویب رساند.
آژانس داروهای اروپا (EMA) : داروی Alemtuzumab با نام تجاری Lemtrada را برای درمان MS را تایید کرده است .
مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه فیبرهای عصبی و عایق محافظ( غلاف میلین در مغز و نخاع) را مورد حمله قرار می دهد. آسیب حاصل از اعصاب در نهایت منجر به تخریب آنها می شود، و در نتیجه ناتوانی جسمی و شناختی را به بار می آورد.

Alemtuzumab سیستم ایمنی بدن را با تخلیه کلیدی طبقه ای از سلولهای ایمنی به نام لنفوسیتها راه انداری مجدد می کند. این سیستم سپس پاسخ ایمنی اصلاح شده را جایگزین می کند. دارو فواید مهمی درکاهش میزان عود بیماری MS دارد با اینحال با عوارض جانبی همراه است و در یک سوم از بیمارانی که با این دارو درمان می‌شدند، یک اختلال شدید تیروئیدی خود ایمنی به وجود آمد

مولتیپل اسکلروزیس تقریبا 100،000 نفر در انگلستان، 400،000 نفر در ایالات متحده و چندین میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار دارد.
علائم این بیماری می تواند از دست دادن مهارت های فیزیکی، حسهای مختلف کنترل مثانه، و توانایی های فکری می باشد.

اگر چه این دارو برای استفاده در اتحادیه اروپا به تصویب رسید، هنوز توسط رهنمود‌هاي موسسه ملي تعالي باليني و سلامت (NICE)برای درمان MS ارزیابی نشده است.
ترجمه از: همدم
http://hamdam2002.blogfa.com/


منبع:
http://nextbigfuture.com/2013/09/europe-...ug-to.html


تاريخ : پنجشنبه چهارم مهر ۱۳۹۲ | 17:11 | نویسنده : همدل |
بهترين درمان گياهخواري استفاده روزمره از سبزي ها و ميوه هاي خام است.
به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛ يافته هاي اخير دانشمندان نشان مي دهد، فلفل دلمه ، كلم، كاهو باعث تقويت سيستم ايمني بدن و بافت هاي سلولي شده و از حمله سلول هاي عصبي بدن به نقاط بدن جلوگيري مي كنند.

بررسي هاي جديد نشان مي دهند، ويتامين B ارتباط مستقيمي با جلوگيري از بيماري ام اس دارند از اين رو بيماران مبتلا به ام اس حتماً بايد براي ايمني بدن خود از مكمل هاي ويتامين B استفاده كنند.

مطالعات دانشمندان همچنين نشان مي دهند، خستگي و كسالت بدن را در بيماران ام اس مي توان با ويتامين B از بين برد و حتماً تخم مرغ، مكمل هاي ويتامين B، كلم بروكلي و سبزيجات در رژيم غذايي بيماران مبتلا به ام اس گنجانده شود.
 


تاريخ : چهارشنبه سوم مهر ۱۳۹۲ | 14:0 | نویسنده : همدل |
گاه یک بیماری، انسان را بدخواب و آرامش را از چشم‌هایش دریغ می‌کند اما گاهی هم یک بیمار خواب آسوده را از چشم‌های خانواده می‌رباید.

به گزارش خبرگزاری فارس از قروه، همسر سوسن خانم صاحب یک شغل آبرومند بود و زمین کشاورزی آن‌ها هم در حوالی شهر کمک خرج خوبی برای خانواده آن‌ها بود، روزگار بر وفق مراد سوسن خانم و همسرش می‌گذشت...

این داستان زندگی آنان بود تا 22 سال قبل که یک روز آقای کریمی، همسر زحمتکش سوسن خانم گفت که دستش از کار افتاده و دیگر حس نمی‌کند و حتی نمی‌تواند آن را حرکت دهد و کمی بعد دچار دو بینی شد.

دستش کمی گزگز می‌کرد و چشم‌هایش سیاهی می‌رفت، دیگر قادر به انجام کار نبود و از روزی که در بازار دچار این علایم شد تا وقتی که به دکتر مراجعه کرد زمان زیاد نگذشته بود که به او گفتند دچار بیماری ام‌اس شده است.

بیماری که پزشکان می‌‌گویند؛ سیستم ایمنی بدن در بیماری ام‌اس به بافت چربی درون مغز حمله کرده و نقاط مختلفی را درگیر می‌کند بنابراین علائم بیماری با توجه به ناحیه‌ای که درگیر می‌شود متفاوت خواهد بود؛ علائم بینایی، حرکتی و حسی از جمله مشکلاتی است که فرد با آن روبه‌رو خواهد شد.

ام‌اس بیشتر در سنین جوانی و در دوران طلایی زندگی بروز می‌کند و به همین دلیل رسیدگی و درمان آن اهمیت ویژه‌ای دارد.

شایع‌ترین حالت درگیری بیماری با علائم حسی نمایان می‌شود، که در چنین شرایطی معمولاً فرد در قسمت‌های انتهایی هر 2 دست و هر 2 پا «قسمت‌هایی از بدن که فرد از دستکش و جوراب استفاده می‌کند» سوزش و گزگز شدیدی را احساس خواهد کرد.

در حالت دیگری از درگیری‌های حسی بیماری ام‌اس، نیمی از بدن فرد یا قسمت پایین‌تر از سینه او در یک طرف بدن بی‌حس می‌شود.

دومین نشانه ام‌اس تاری دید است که از علائم شایع این بیماری است؛ در این بیماری گاهی شخص متوجه کاهش قدرت و توانش می‌شود؛ به عنوان مثال ممکن است هنگام بالا رفتن از پله حس کند پاهایش ضعیف‌تر از قبل شده است و گاهی نیز یک سمت بدن فرد دچار ضعف شدید می‌شود.

یکی دیگر از علائم بیماری ام‌اس مشکلات تعادلی است؛ در این حالت شخص کم‌کم حس می‌کند تعادل ندارد، دائم زمین می‌خورد یا هنگام راه رفتن بدنش به یک طرف متمایل می‌شود.

و حالا آقای کریمی همه این نشانه‌ها را دارد و کم‌کم زمین‌گیر می‌شود.

زمین‌گیر شدن سرپرست خانواده موجب می‌شود تا خانواده برای سرپا شدن مجدد وی از همه توان خود بهره بگیرد، هزینه‌های سرسام‌آور دارو و درمان، کم‌کم همه دارایی خانواده کریمی را از آن‌ها می‌گیرد اما سوسن خانم تنها به یک امید همه مشکلات را تحمل می‌کند و آن هم بهبود همسر مهربانش است.

اوایل داورهای خارجی مصرف می‌کردند اما کم‌کم با کاهش منابع مالی، به مصرف داروهای ایرانی روی آوردند و بعدها که دیگر پولی برایشان نمانده بود، مصرف داروها مقطعی شد و بعضی وقت‌ها کاملًا قطع شد. مثل امروز که آقای کریمی دیگر پولی ندارد تا بابت خرید دارو هزینه کند.

هرچند خانواده کریمی با از دست دادن خانه بزرگ، مغازه و بسیاری دیگر از دارایی خود، دوران بسیار سختی را داشته‌اند اما 2 فرزند پسر این خانواده با امید به خدا و همراهی مادر خود که تنها از یک مادر می‌توان سراغ گرفت به درس خود ادامه دادند و هر 2 دانشجو هستند.

یکی در رشته برق تحصیل می‌کند و دیگری جوشکاری دانشگاه صنعتی اصفهان، اما برای خرج تحصیل خود دائماً در مضیقه هستند و از هر فرصتی برای کمک به مخارج خود و خانواده استفاده می‌کنند ولی کار در کنار تحصیل، شاید با شرایطی که این خانواده با آن مواجه هستند واقعاً کمرشکن باشد.

اما مادر خانواده، همه این بار سنگین را به دوش کشیده است و با مراقبت از همسرش، این دغدغه فرزندانش را کمی التیام بخشیده تا آنان با فراغ خاطر به درس خود بپردازند اما مگر چقدر می‌توان تحمل کرد؟

سوسن خانم در گذشته دارای مال و ثروت بسیار بود و همواره به فقرا یاری می‌رساند اما مشیت الهی و امتحان خدایی امروز بر این قرار گرفته است که سوسن خانم خود را به بوته آزمایش بگذارد.

اولین نشانه سربلندی این خانواده در این آزمایش، نماز اول وقت است که در بدترین شرایط هم ترک نشد.

سوسن خانم گله و شکایتی از درگاه خدا نداشت و نشانه ایمان قوی در این زن باعث شد تا روح بلندش همواره در تعالی باشد ولی جسمش دیگر توان یاری وی را نداشت.

از سال‌ها قبل احساس کرد چشمهایش دیگر نیازی به جستن آرامش در خواب ندارند و رفته‌رفته خواب بر چشمانش حرام شد و اکنون هفت سال است که به خواب نرفته است.

خوابی که می‌توانست کمی از رنج مریض‌داری وی بکاهد ولی خواب هم خود را از چشمان خسته این زن فداکار دریغ کرد و قوی‌ترین قرص‌های خواب هم نتوانست کمی آرامش به این چشم‌ها هدیه کند.

پزشکان علت این امر را افسردگی شدید عنوان کرده‌اند. وقتی با سوسن خانم پای گفت‌وگو نشستم، تنها قادر بودم تا بغض خود را برابر صبوری این زن فرو بخورم تا مبادا احساس کند بخاطر ترحم بغض کرده‌ام اما من تنها در مقایسه خود بودم در برابر این زن که مشکلاتش در قیاس با مشکلات من اقیانوسی در برابر قطره بود.

شاکر درگاه خدا بود و این را قسمت و تقدیر الهی می‌دانست، خستگی ناشی از بی‌خوابی را می‌شد در چشمانش به خوبی دید ولی شکایتی نداشت، وقتی از او خواستم تا درخواستی داشته باشد از خیرین و مسئولان، تنها با نشستن اشک در چشمانش پاسخم را داد.

در دلم می‌گویم با کریمان کارها دشوار نیست، منتظرم خانم کریمی که با گوشه روسری اشک از چشمانش گرفته، درخواستش را بگوید و او می‌گوید: داشتن بیمار ام‌اس سخت است، خیلی سخت.

هرچه منتظر می‌مانم تا کلمه‌ای مبنی بر یاری خواستن از هم‌نوعان از زبان وی بشنوم، چیزی نمی‌گوید و اینجاست که قطرات اشک بر پهنای صورتش جاری می‌شود.

حالا دیگر اشک‌های مرد خانه هم روان شده است، رنج می‌برد از این‌که خانم مهربان خانه‌اش که کدبانویی به تمام معناست، تمام خوشی و راحتی زندگیش را بخاطر وی از دست داده و مستاجر یک خانه کوچک شده‌اند.

روح آقای کریمی بیشتر از تن رنجورش در عذاب است وقتی می‌بیند فرزندانش توان تامین هزینه تحصیل خود را ندارند.

آقای کریمی از بی‌خوابی همسرش رنج می‌کشد وقتی می‌بیند، شب و روز برایش یکی شده است و آرامش خواب از چشمان وی رخت بسته است.

دیگر بیماری خود را از یاد برده است، نه این‌که درد نمی‌کشد نه بلکه دردهایش فراتر از رنج بیماری است او دنیایی از درد در برابر دیدگانش دارد.


تاريخ : شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ | 16:15 | نویسنده : همدل |
یافته های امیدبخش پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی اهواز در درمان بیماری MS

جدیدترین یافته های پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حاکی از وجود ارتباط بین بیماری "ام اس مولتیپل اسکلروزیس"با "نوسانات میدان مغناطیسی زمین"است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خوزستان - بر اساس پژوهش انجام شده توسط دکتر سید آیدین ساجدی، دستیار ارشد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب و دکتر فهیمه عبدالهی دستیار تخصصی بیماری های داخلی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که در نشریهBMC Neurology به چاپ رسیده است، نوسان میدان مغناطیسی زمین نه تنها حدود 56% از تغییرات در شیوع این بیماری را توضیح می دهد بلکه حتی توانایی بالقوه برای پیش بینی در خصوص زمان افزایش خطر بروز حملات و تغییرات اپیدمیولوژیک "ام اس" را دارد زیرا تغییرات میدان مغناطیسی زمین تحت تاثیر جریان بادهای خورشیدی بوده و بنابراین تا حد قابل توجهی توسط ایستگاه های مداری قابل پیش بینی است.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که شدت نوسانات میدان در نقاط مختلف زمین متفاوت است، در گام نخست این فرضیه با چگونگی توزیع بیماری در سطح جهان نسبت به موقعیت قرار گیری جوامع در رابطه با این نوسانات آزموده و فرضیه جاری مبنی بر نقش نور خورشید و ویتامینDنیز با آن مقایسه شد که نتیجه به طور قابل توجهی به نفع فرضیه ما بود.

این پژوهشگر ادامه داد: پس از اعلام نتایج این تحقیق در قالب یک سخنرانی در کنفرانس جهانی نورولوژی و اپیدمیولوژی در فرانسه، مرحله دیگری از آزمون این فرضیه را با مقایسه تغییرات سالانه بروز بیماری با این نوسانات آغاز کردیم که تاکنون نتایج این مرحله نیز موید وجود ارتباط قابل توجه بین این 2 پدیده است.

ساجدی با بیان این که در حال حاضر ما در این زمینه پیشرو هستیم، تصریح کرد: البته طی 6 ماه گذشته 2 گروه پژوهشی از کانادا و یونان نیز یافته هایی در تایید این موضوع گزارش کرده اند که حاکی از توجه سایر مراکز پژوهشی به این مسأله است. این موضوع از یک سو خوشحال کننده است، زیرا راه را برای دستیابی سریع تر به رهیافت های جدید می گشاید، اما از سوی دیگر چنانچه بخواهیم موقعیت برتر کشور در این زمینه حفظ شود، نیاز به همکاری گسترده مراکز و پژوهشگران سراسر کشور و دسترسی به امکاناتی است که فراتر از ظرفیت های یک دانشگاه بوده و حمایت همه جانبه وزارت بهداشت را می طلبد.

وی مهم ترین انتظار خود را حمایت مسولان کشوری در ادامه مسیر این تحقیقات عنوان کرد و افزود: برای ادامه تحقیقات خود نیازمند حمایت مسولان ارشد وزارت بهداشت هستیم زیرا در صورت عدم پشتیبانی و حمایت آن ها در روند این پژوهش بزرگ توقف ایجاد خواهد شد و در این صورت به عنوان یک متخصص و پزشک بالاجبار در مراکز درمانی مشغول به کار خواهم شد و از کار تحقیقاتی و پژوهشی خود دور می شوم.

این محقق و پژوهشگر جوان با بیان این که سیاست های کلی نظام و دولت و تاکید مقام معظم رهبری بر متوقف نشدن پژوهش های علمی است، ادامه داد: خواستار هیچ بودجه میلیاردی از دولت نیستم و تنها خواسته ام از مسولان وزارت بهداشت این است که اجازه دهند کارهای پژوهشی خود را در یکی از مراکز تحقیقات ادامه دهم و در این صورت طی 3 سال آینده به نتایج بسیار امیدوار کننده ای در خصوص شناخت دقیق تر و درمان بیماری MSخواهیم رسید که به طور قطع در دنیای پزشکی موردتوجه قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر سید آیدین ساجدی محقق جوان 32 ساله کشور در حال حاضر مشغول اخذ تخصص خود در رشته مغز و اعصاب از دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز است؛ وی در سال 82 به عنوان پژوهشگر نمونه و همچنین دانشجوی نمونه در دانشگاه علوم پزشکی گیلان معرفی شد. ساجدی در سال 90 مجددا به عنوان دانشجوی نمونه در رشته دستیاری تخصصی مغز و اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز معرفی شد و در سال 91 به عنوان پژوهشگر نمونه از سوی همین دانشگاه مورد تجلیل قرار گرفت.

پژوهش انجام شده توسط وی و همسرش دکتر فهیمه عبدالهی دستیار تخصصی بیماری های داخلی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با عنوان "ارتباط میدان مغناطیسی زمین با بیماری MS" جدیدترین پژوهش در این زمینه است و نتایج به دست آمده آن توسط مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا از جمله سازمان فضایی ناسا و همچنین سازمان فضایی روسیه تایید شده و طی مقاله ای در چندین کنفرانس جهانی از جمله کنفرانس نورولوژی و اپیدمیولوژی در کشور فرانسه ارائه و مورد توجه محققان صاحب نام قرار گرفته است.

دکترBreus از پژوهشگران ارشد سازمان فضایی روسیه که سابقه طولانی در بررسی تاثیرات بیولوژیک میدان مغناطیسی زمین بر سلامت انسان دارد و یکی از داوران بررسی کننده مقاله ارائه شده توسط دکتر ساجدی در کنفرانس علمی نورولوژی و اپیدمیولوژی فرانسه بوده است، درنظرکتبی خود به BMC Neurology، این مقاله را پژوهشی دانسته که نه تنها می بایست توسط پزشکان، بیوشمیست ها و اپیدمیولوژیست ها مطالعه شود، بلکه برای فیزیکدان ها هم حاوی نکات قابل توجهی است

http://khouzestan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=43456

 

 تاريخ : شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ | 16:11 | نویسنده : همدل |
خواب کافی و مناسب بازتولید سلولهای میلین ساز را افزایش و در نتیجه بیماری M.S را بهتر می کند.
خواب تولید سلول های مغز را افزایش می دهد
ساینس دیلی 3 سپتامبر ، 2013 - طبق یک مطالعه حیوانی منتشر شده در شماره 4ماه سپتامبر مجله علوم اعصاب خواب، بازتولید و تکثیر سلولهایی را که در ساخت ماده عایق میلین نقش دارد، افزایش می دهد. 
دانشمندان می گویند این یافته میتواند منجر به بینش های جدیدی در مورد نقش خواب در ترمیم و رشد مغز و نیز درمان ام.اس گردد. 
دانشمندان برای سالهاست تشخیص داده اند که بسیاری از ژن های تخریب کننده سلولی در طول خواب نسبت به طول دوره های بیداری خاموشند.
با این حال گرچه مکانیزم آن معلوم نیست اما خواب بر افزایش تولید انواع سلولهای خاص، مانند الیگودندروسیتها، که باعث تولید میلین در مغز است تاثیر بسزایی دارد.
همانند عایق اطراف سیم برق، میلین اجازه می دهد تا پیامهای الکتریکی به سرعت از یک سلول به سلول بعدی انتقال یابد. 
در مطالعه حاضر، چیارا سیرلی و همکارانش از دانشگاه ویسکانسین، مدیسون، فعالیت ژن دخیل در الیگودندروسیتها را درموشها به وقت خواب و یا بیدار ماندن اندازه گیری کردند. 
این گروه دریافتند که ژن موجد و ترمیم میلین در طول خواب افزایش چشمگیری دارد. در مقابل، ژن های دخیل در مرگ سلول و پاسخ استرس سلولی زمان بیدار در حیوانات افزایش یافت.
به گفته مهدی تفتی از دانشگاه لوزان در سوئیس این یافته ها نشان می دهد خواب و یا کمبود خواب ممکن است تعمیر و یا صدمه مغزی را منجر گردد.
تجزیه و تحلیل اضافی نشان داد که بازتولید سلول های پیش ساز الیگودندریتی خودی (OPCs) (سلولهایی که به الیگو دندروسیتها تبدیل میشوند) - در طول خواب دو برابر میشود، به خصوص در طول حرکت سریع چشم (REM) ، که با دیدن رویا همراه است. 
سیرلی میگوید: "برای مدت زمان طولانی، پژوهشگران خواب، بر روی چگونگی تغییر فعالیت سلول های عصبی در زمان خواب و بیداری حیوانات متمرکز بودند. 

در حال حاضر روشن است که نحوه عملکرد دیگر سلول های پشتیبان در سیستم عصبی نیز در زمان خواب و بیداری حیوانات به طور قابل توجهی متغیر است. 
علاوه بر این، سیرلی بر این باوراست که کمبود خواب شدید و / یا مزمن احتمالا می تواند به تشدید برخی علائم MS (با حمله به میلین و از بین بردن آن) منجر شود. 
به گفته سیرلی آزمایش های آینده به بررسی ارتباط بین الگوهای خواب و شدت علایم MS خواهد پرداخت. 
خواب عمیق باعث آزاد سازی هورمون رشد در کودکان و نوجوانان می شود. همچنین در طول خواب عمیق تولید بسیاری از سلولها افزایش و تجزیه پروتئینها کاهش می یابد.
و از آنجا که پروتئینها اجزای سازنده لازم برای رشد سلول و ترمیم آسیب دیدگی ناشی از عواملی مانند استرس و پرتوهای فرابنفش هستند خواب عمیق می تواند بسیار مهم باشد.
این تحقیق توسط دانشگاه ویسکانسین گروه روانپزشکی تامین شد. 


ترجمه از: همدم
http://hamdam2002.blogfa.com/ 


منبع:
http://www.sciencedaily.com/releases/201...193807.htm


تاريخ : پنجشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۲ | 0:8 | نویسنده : همدل |
علائم این بیماری در افراد مختلف، متفاوت است اما از علائم مهم و اولیه آن می‌توان به بی‌حسی، کاهش انرژی، احساس کرختی و خواب‌رفتگی در قسمت‌های مختلف بدن، ضعف عضلانی، اختلال در حفظ تعادل بدن، اختلال بینایی که بیشتر به صورت دوبینی در افراد ظاهر می‌شود.
سارا امیری: بیماری MS یا multiple sclerosis از شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب است که قسمت‌هایی از نخاع یا مغز را گرفته و پاره‌ای از توانایی‌های جسمی و حرکتی بیمار را با مشکل مواجه می‌سازد.

بیماری MS یا multiple sclerosis از شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب است که قسمت‌هایی از نخاع یا مغز را گرفته و پاره‌ای از توانایی‌های جسمی و حرکتی بیمار را با مشکل مواجه می‌سازد. علائم این بیماری در افراد مختلف، متفاوت است اما از علائم مهم و اولیه آن می‌توان به بی‌حسی، کاهش انرژی، احساس کرختی و خواب‌رفتگی در قسمت‌های مختلف بدن، ضعف عضلانی، اختلال در حفظ تعادل بدن، اختلال بینایی که بیشتر به صورت دوبینی در افراد ظاهر می‌شود و عدم کنترل و دفع ادرار و مدفوع اشاره کرد.

۵۰ تا ۶۰ هزار مبتلا در ایران

با توجه به عدم مراجعه همه مبتلایان به انجمن ‌ام‌اس، آمار دقیقی از تعداد بیماران مبتلا در کشور وجود ندارد اما پیش‌بینی می‌شود حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار مبتلا به ‌ام‌اس در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۸ هزار نفر در انجمن ثبت‌نام کرده‌اند. این بیماری عمدتا در بالغین جوان بروز پیدا می‌کند و بیشترین میزان شیوع بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است اما متاسفانه امروزه شاهد بروز این بیماری در سنین پایین هستیم به‌گونه‌ای که بیش از ۱۵۰ بیمار زیر ۱۵ سال در انجمن ‌ام‌اس ایران عضو شده‌اند. گفتنی است علت بروز این بیماری نامشخص است اما به نظر می‌رسد بدن به‌طور بی‌اختیاری علیه اجزای خودش مواد مضر تولید می‌کند و باعث اختلال کار آنها می‌شود. ویروس‌ها می‌توانند چنین مشکلاتی را ایجاد کنند،
البته هنوز این موضوع ثابت نشده است. این بیماری درمان قطعی ندارد ولی داروهای موجود برای کنترل بیماری بسیار موثر است. براساس مطالعات ثابت شده است که بیماران مبتلا به ‌ام‌اس سطح پایین‌تری از فعالیت‌های روزانه را نسبت به افراد سالم جامعه دارند. در همین راستا برخی عوارض شناخته‌شده بی‌تحرکی و عدم فعالیت از قبیل افزایش خطر پوکی استخوان، افسردگی، خستگی، بیماری قلبی و عروقی و... در این گروه از بیماران دیده شده است.
خستگی؛ مهم‌ترین نشانه ‌ام‌اس

همراه با پیشرفت این بیماری، علائم آن مانند اختلال در عملکرد، ناتوانی و کاهش کیفیت زندگی رو به زوال می‌گذارد و خستگی، رایج‌ترین نشانه این بیماری است که ۴۰ درصد از بیماران از آن شکایت دارند.

به عقیده پزشکان نواقص مربوط به راه رفتن از رایج‌ترین عوارض بیماری ‌ام‌اس است که به‌عنوان عامل محدود‌کننده زندگی روزمره بیماران شناخته شده است که بر همین اساس سال‌ها بود که بیماران مبتلا به ‌ام‌اس از انجام هر گونه فعالیت ورزشی بر حذر داشته می‌شدند. افرادی که چنین توصیه‌ای می‌کردند، بر این باور بودند که دوری از فعالیت ورزشی باعث حفظ انرژی بدن و کم‌شدن خستگی می‌شود اما مطالعات جدید تاثیر مثبت فعالیت جسمانی روی بیماران را به اثبات رسانده است. به‌طور طبیعی افراد سالم جامعه پس از انجام فعالیت‌های ورزشی دچار تغییراتی در حالات طبیعی بدن می‌شوند که در بیش از ۴۰ درصد بیماران مبتلا به ‌ام‌اس نیز بعد از فعالیت ورزشی تعداد یا شدت علائم حسی عود می‌کند

اما این عواقب همگی جسمانی بوده و ۳۰ دقیقه بعد از اتمام فعالیت ورزشی در بیش از ۸۵ درصد بیماران به حالت عادی بازمی‌گردد. شواهدی وجود دارد که بیماران ‌ام‌اس می‌توانند در هر دو نوع تمرین استقامتی و قدرتی شرکت کنند و از تاثیرات مطلوبی که هر یک روی بدن دارند، بهره‌مند شوند. از طرف دیگر مطالعاتی که تاثیرات تمرینات ترکیبی مقاومتی- استقامتی را بررسی می‌کنند، رو به افزایش است. افزایش سرعت و استقامت در پیاده‌روی، بهبود کیفیت پیاده‌روی و عملکرد سیستم ایمنی، افزایش قدرت عضلات تنفسی، احساس مفید بودن، کاهش خستگی، افت ناتوانی فیزیکی و اجتماعی و کاهش نشانه‌های بیماری عروق کرونر را می‌توان از تاثیرات سودمند تمرینات مقاومتی در بیماران ‌ام‌اس دانست.

ورزش‌های آبی، کششی و تعادلی

به عقیده دانشمندان و محققان انجام هرگونه فعالیت‌ ورزشی برای بیماران مبتلا به ‌ام‌اس بسیار مفید است و موجب کاهش خستگی، گرفتگی عضلانی، ضعف عضلانی و محدودیت‌های حرکتی و افزایش نیروی عضلانی و کیفیت زندگی می‌شود. البته شکل‌های متفاوتی از فعالیت‌های ورزشی از قبیل ورزش‌های آبی، کششی، تمرینات تعادلی، تای‌چی، یوگا و پیلاتس وجود دارد که بیماران ‌ام‌اس می‌توانند آن را انجام دهند که این حرکات می‌تواند روی قدرت یا سیستم قلبی- تنفسی بیماران تاثیرگذار باشد.

و اما نکته آخر؛ با پزشک خود مشورت کنید

در پایان شایان ذکر است که یادآور شویم با وجود اینکه ورزش می‌‌تواند به تخفیف علائم بیماری ‌ام‌اس کمک کند، اما بسیار مهم است که برای موفق شدن، احتیاط‌های لازم را در یک برنامه‌ ورزشی در نظر گرفت. برای مثال این بیماران به افزایش دمای بدن بسیار حساس هستند و باید همواره این موضوع را در تمرینات ورزشی خود مورد توجه قرار دهند. اگر بیماران در ورزش‌های کششی افراط کنند، ممکن است موجب کشیدگی عضلات و آسیب به سیستم عضلانی شود. لذا توصیه می‌شود قبل از آغاز برنامه‌ ورزشی همواره با پزشک خود مشورت کنند.

منبع: کوله پشتی( ویژه نامه هفتگی روزنامه فرهیختگان)
تاريخ : یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۲ | 14:58 | نویسنده : همدل |
یافته های پژوهشگران حاکی از وجود ارتباط بین بیماری ام اس مولتیپل اسکلروزیس با نوسانات میدان مغناطیسی زمین است.

بیماری "ام اس (MS)" یا (مولتیپل اسکلروزیس) ، یک بیماری ناتوان کننده سیستم اعصاب مرکزی است که در نتیجه آسیب به غشای میلین رشته های عصبی در مغز و نخاع، بوسیله سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود. نزدیک به 130 سال از شناخت "ام اس" به عنوان یک بیماری سیستم اعصاب مرکزی می گذرد. در پس این سالها هزینه و زمان زیادی صرف جستجوی علت این بیماری شده است.

آنچه که اکنون کلیه پژوهشگران در آن اتفاق نظر دارند این است که برای مبتلا شدن به "ام اس" اگرچه استعداد ژنتیکی لازم است اما حداکثر تاثیر ژنها در ابتلا به آن 30% است. خصوصیات رفتاری و روانی و سطح اجتماعی- اقتصادی افراد نیز در مجموع اثری در حد 10% دارد و مابقی، یعنی حدود 60% از علت ابتلا به این بیماری ریشه در یک و یا چند عامل محیطی ناشناخته دارد.

سالهاست که دانشمندان در جستجوی این عامل یا عوامل مرموز محیطی در تلاش هستند. روشن شده که ارتباط خطر ابتلا به "ام اس" با محل زندگی، ماه تولد و مهاجرت، کاملا وابسته به میزان برخورد با عوامل محیطی است.

اگرچه عوامل محیطی مختلفی از قبیل متغیر های اقلیمی، سموم، عوامل تغذیه ای ، ویتامین ها و تابش نور خورشید مد نظر قرار گرفته و فرضیه های زیادی مطرح و مورد پژوهش بوده اند، اما هیچ کدام از آنها توانایی پاسخ گویی کامل به سئوالات اساسی در مورد "ام اس" را نداشته اند.

در این بین دستاورد جدید پژوهشگران جوان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور جالب توجه است.

بر اساس نتایج یک مطالعه اکولوژیک وسیع از نوع متا آنالیز که داده های 111 مکان از 24 کشور را در بر می گیرد، نوساناتمیدان مغناطیسی زمین شرایط لازم برای پاسخگویی به ویژگی های این بیماری در سطح سلولی واپیدمیولوژیک را داشته و دلایل علمی و فیزیکی لازم برای توجیه رابطه "ام اس" با محل جغرافیایی سکونت، ماه تولد و مهاجرت را دارد.

بر اساس این پژوهش که توسط دکترسید آیدین ساجدی، دستیار ارشد تخصصی بیماریهای مغز و اعصاب و دکترفهیمه عبدالهی، دستیار تخصصی بیماریهای داخلی ازدانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انجام شده و در نشریهBMC Neurology به چاپ رسیده است، نوسان میدان مغناطیسی زمین، نه تنها حدود 56% از تغییرات در شیوع این بیماری را توضیح میدهد بلکه حتی توانایی بالقوه برای انجام پیش بینی درخصوص زمان افزایش خطر بروز حملات وتغییرات اپیدمیولوژیک "ام اس" را دارد. زیرا تغییرات میدان مغناطیسی زمین تحت تاثیر جریان بادهای خورشیدی بوده و لذا تا حد قابل توجهی توسط ایستگاه های مداری قابل پیش بینی است.

دکتر Breus از پژوهشگران ارشد سازمان فضایی روسیه که سابقه طولانی در بررسی تاثیرات بیولوژیک میدان مغناطیسی زمین بر سلامت انسان دارد و یکی از داوران بررسی کننده این مقاله بوده است، درنظرکتبی خود بهBMC Neurology، این مقاله راپژوهشی دانسته که نه تنها میبایست توسط پزشکان، بیوشمیستها و اپیدمیولوژیستها مطالعه شود،بلکه برای فیزیکدانها هم حاوی نکات قابل توجهی است.

دکتر ساجدی در این رابطه در گفتگو با خبرنگار وب دا خوزستان، اظهار داشت: میدان مغناطیسی زمین اگرچه جزو میدانهای بسیار ضعیف طبقه بندی می شود، لیکن مغز بسیاری از موجودات توانایی تشخیص آن را داشته و بطور مثال در جهت یابی از آن استفاده می کنند و از تغییرات آن تاثیر می پذیرند. شواهد قابل توجهی نیز حاکی از تاثیر نوسانات این میدان بر عملکرد هورمونی، سلول های ایمنی و مغزی انسانی، از جمله بر عملکرد سد "خونی- مغزی" که نقشی مهم در پاتوفیزیولوژی بیماری "ام.اس" دارند وجود دارد.

وی همچنین اضافه کرد: از آنجا که شدت نوسانات میدان در نقاط مختلف زمین متفاوت است، ما در قدم نخست، این فرضیه را با چگونگی توزیع بیماری در سطح جهان نسبت به موقعیت قرار گیری جوامع در رابطه با این نوسانات آزمودیم و فرضیه جاری مبنی بر نقش نور خورشید و ویتامین Dرا نیز با آن مقایسه نمودیم که نتیجه بطور قابل توجهی به نفع فرضیه ما بود.

ایشان ادامه داد: پس از اعلام نتایج در قالب یک سخنرانی در کنفرانس جهانی نورولوژی و اپیدمیولوژی در فرانسه، مرحله دیگری از آزمون این فرضیه را با مقایسه تغییرات سالانه بروز بیماری با این نوسانات آغازنموده ایم که تاکنون نتایج این مرحله نیز موید وجود ارتباط قابل توجه بین این دو پدیده است. در حال حاضر ما در این زمینه پیشرو هستیم اما در طی شش ماه گذشته دو گروه پژوهشی از کانادا و یونان نیز یافته هایی در تایید این موضوع گزارش نموده اند که حاکی از توجه سایر مراکز پژوهشی به این مساله است. این موضوع از یکسو خوشحال کننده است، زیرا راه را برای دستیابی سریعتر به رهیافت های جدید می گشاید، اما از سویی دیگر چنانچه بخواهیم موقعیت برتر کشور را در این زمینه حفظ نماییم، نیاز به همکاری گسترده مراکز و پژوهشگران سراسر کشور و دسترسی به امکاناتی را داریم که فراتر از ظرفیت های یک دانشگاه بوده و حمایت همه جانبه وزارت بهداشت و درمان رامی طلبد.

دکتر ساجدی در پایان خاطرنشان کرد که حداقل در حال حاضر این نتایج دلیلی برای نگرانی از بابت تاثیر سایر میدان های مغناطیسی در رابطه با "ام اس" ایجاد نمی کند، زیرا شدت، فرکانس و نوع نوسانات میدان مغناطیسی زمین با میدانهای ناشی از وسایل ساخت بشر تفاوت عمده ای دارد.

فرضیه جدید بررسی شده دراین مطالعه که مرحله اولیه تایید خود را با موفقیت پشت سرگذارده است، درصورت تایید نهایی درمطالعات آینده نگر،افقهای جدیدی را در پیشگیری واستراتژی های درمان "ام اس" خواهد گشود


تاريخ : سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۹۲ | 0:35 | نویسنده : همدل |
رعایت رژیم غذایی با چربی های حیوانی کم، و غیر اشباع ، روغن گیاهی آفتابگردان، گل پامچال و حتی روغن ماهی انجام یوگا، پرهیز از مصرف چای زیاد، غذاهای بسیار شیرین، پیتزا، کیک و بیسکویت، انواع کولاها، فست فود ها در بهبود این بیماران بسیار موثر است.
نوشیدن روزانه حداقل 8 لیوان آب موجب هیدراته شدن بدن بیماران مبتلا به ام اس و بروز خستگی کمتر می شود.

دکتر محمد شریعت پناهی متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: ترکیبات غذایی شامل: خرما، شیر، سویا، جوانه گندم و دارچین و به طور کلی مواد غذایی که خاصیت گرم دارند، اثرات بسیار مفیدی در کنترل ام اس دارند.

وی افزود: ورزش منظم، تغذیه صحیح حاوی مواد سرشار از ویتامین E، فیبر و پروتیئن، مصرف روزانه حداقل 7 نوع میوه و سبزیجات و نگه داشتن وزن بدن در حد مطلوب از اهمیت بسیاری در پیشگیری و کنترل بیماری ام اس دارد.

این متخصص خاطرنشان کرد: افزایش وزن ممکن است افراد را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد.

شریعت پناهی اظهار داشت: استعمال دخانیات تداخل دارویی و مصرف الکل موجب تشدید علائم بیماری ام اس می شود.

وی یادآور شد: مصرف سیگار ممکن است سرعت پیشرفت اختلال مذکور را افزایش داده و درمان را با مشکل مواجه سازد.

این متخصص تصریح کرد: رعایت رژیم غذایی با چربی های حیوانی کم، و غیر اشباع ، روغن گیاهی آفتابگردان، گل پامچال و حتی روغن ماهی انجام یوگا، پرهیز از مصرف چای زیاد، غذاهای بسیار شیرین، پیتزا، کیک و بیسکویت، انواع کولاها، فست فود ها در بهبود این بیماران بسیار موثر است.

شایان ذکر است: مصرف رژیم غذایی حاوی اسید لیفونیک بسیار مفید است نوشیدن آب برای هیدارته کردن بدن بیماران مبتلا بسیار مفید است.

خواب کافی شنا و انجام ورزشهای آبی در تخفیف علائم ام اس بسیار موثر است.

خطر وقوع بیماری مذکور در 9 ماه حاملگی کمتر است ولی میزان ابتلا در سه ماه نخست پس از زایمان شایعتر است.

مصرف منظم دارو بهترین راه تضمین درمان است که اثر آن در کمک به حفظ توانایی بیماران در دراز مدت مشاهده می شود.
 


تاريخ : پنجشنبه سوم مرداد ۱۳۹۲ | 23:4 | نویسنده : همدل |
عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران:
شیر دادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در این افراد کاهش می‌دهد. استفاده از هرگونه دارو در حین دوران شیردهی، باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد.
زن باردار

خطرات مربوط به زایمان بر روی بیماران مبتلا به ام اس، همواره یکی از نگرانی‌های زنان جوان مبتلا به ام اس است. اما مطالعاتی که درباره بارداری و پیامدهای تولیدمثل در این بیماران انجام شده است، نشان می دهد این نگرانی‌ها کاملاً بی‌مورد بوده و تاکنون شواهدی دال بر این که ام ‌اس باعث اختلال در باروری می‌شود، پیدا نشده است.

دکتر امیررضا عظیمی عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران، در گفتگو با خبرنگار مهرخانه در این خصوص گفت: در مورد مادران بارداری که مبتلا به بیماری ام اس هستند، دو مسئله وجود دارد؛ یک مسأله مربوط به اثری است که بیماری ام اس بر روی جنین می‌گذارد و دیگری اثر بیماری بر روی مادران است.

آیا ام اس مادر تأثیری بر روی جنین دارد؟
وی به تأثیر بیماری ام اس بر روی جنین اشاره کرد و گفت: بیماری ام اس مادر هیچ اثری بر روی جنین ندارد. در زن بارداری که ام اس دارد میزان بروز عوارض در نوزاد زن مبتلا به ام‌اس (MS)، مانند سقط‌های خودبخودی و تولد جنین مرده، مثل افراد سالم است و هیچ تفاوتی با افراد طبیعی ندارد.

یک ماه قبل از بارداری باید مصرف دارو در بیماران ام اس قطع شود
عظیمی به مصرف دارو در مدت بارداری اشاره کرد و گفت: با توجه به آنکه مصرف دارو در زمان بارداری مشکل به وجود می‌آورد، لازم است قبل از بارداری قطع شود. زیرا ممکن است این داروها اثرات سوء بر جنین داشته باشد. بنابراین یک ماه قبل از بارداری زن مبتلا به ام اس، باید مصرف دارو متوقف شود.

بیماری ام اس در دوران بارداری کاهش می‌یابد
عضو کمیته علمی انجمن ام اس در ادامه اظهار داشت: مسئله دیگر وضعیت مادر در طول دوران بارداری است. به طور کلی در دوران بارداری شیوع حملات ام اس کاهش پیدا می‌کند و ورود نوزاد به زندگی مادر موجب فروکش یافتن ام اس می‌شود. بنابراین معمولاً برای مادران مشکلی به وجود نمی‌آید. البته به شرط آن که فرد زمانی باردار شود که پزشک معالج او این اجازه را به وی بدهد و بارداری با اجازه پزشک صورت گیرد و بیماری در مرحله کنترل شده باشد.

بارداری تأثیری در افزایش حملات بیماری ام اس ندارد
وی افزود: حاملگی با سیر بهتر بیماری در آینده مرتبط است. احتمال اینکه مادری در زمان بارداری دچار حمله شود، بسیار کم است. اما اگر مادری در طول دوران بارداری خود دچار حمله شد، باید از استروئیدها (کورتون) استفاده کند.

حاملگی اثر محافظت‌کننده بر بیماری ام اس دارد
عظیمی در ادامه بیان کرد: اکنون ثابت شده است زنان مبتلا به ام اسی که زایمان می‌کنند، نسبت به زنان بیماری که زایمان نکرده‌اند، روند بیماری‌شان بهتر طی خواهد شد. به شرط آنکه مادر تحت نظر پزشک معالج باردار شود. در این صورت بیماری کنترل شده و مشکلی برای مادر و جنین پیش نمی‌آید. حاملگی، اثر محافظت‌کننده بر بیماری ام اس دارد، زیرا باعث تغییراتی در سیستم ایمنی می‌شود.

شیردهی مادر مبتلا به ام اس از بروز حملات پیشگیری می‌کند
عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در ادامه به شیردهی مادران مبتلا به ام اس اشاره کرد و گفت: هر چند بیماری ام اس در دوران بارداری فروکش کرده و حملات آن کاهش پیدا می‌کند، اما در سه ماهه اول بعد از بارداری تقریباً در 30 درصد از بیماران، این بیماری تشدید می‌شود. مصرف دارو در دوران شیردهی مجاز نیست. البته بررسی‌های اخیر نشان داده‌اند که شیردهی مادر اثر محافظتی دارد و از بروز حملات پیشگیری می‌کند.

مادران مبتلا به ام اس، شیردهی به کودک خود را قطع نکنند
عظیمی خاطرنشان کرد: در اکثر مواقع بعد از زایمان مشکلی برای مادر به وجود نمی‌آید. 2-3 هفته بعد از زایمان ام آر آی بر روی بیماران انجام می‌شود، اگر نتیجه ام آر آی نشان داد که بیماری فعال نیست و مادر مشکل خاصی ندارد، در صورتی که دوران بارداری را نیز به خوبی پشت‌سر گذاشته باشد، مصرف دارو شروع نمی‌شود و به مادر اجازه داده می‌شود که در 6 ماهه اول بعد از بارداری، شیردهی داشته باشد. بیمار ام اس که تحت‌نظر پزشک معالج خود باردار می‌شود، دوران بارداری و شیردهی یکسانی با دیگر مادران خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر مادر در زمان بارداری دچار حمله شود و یا در آزمایش ام آر آی بعد از زایمان نشان داده شود که بیماری فعال است، داروهایی به صورت ماهانه به مادر داده می‌شود تا بتواند شیردهی هم داشته باشد. می‌توان گفت تمام مادران بیمار می‌توانند در 6 ماه اول شیردهی داشته باشند.

شیردادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در افراد کاهش می‌دهد
عضو کمیته علمی انجمن ام اس در پایان تأکید کرد: گاه با شروع غذای کمکی خطر تشدید بیماری افزایش می‌یابد و شرایط مادر بدتر می‌شود، اما اگر فرد تحت‌نظر پزشک معالج باشد، مشکلی به وجود نمی آید و می‌تواند بعد از 6 ماه نیز شیردهی داشته باشد. شیر دادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در این افراد کاهش می‌دهد. استفاده از هرگونه دارو در حین دوران شیردهی، باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد.
http://www.ghatreh.com/news/nn14937809/%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D9%86%D8%AF


تاريخ : دوشنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۲ | 13:44 | نویسنده : همدل |
بیماران ام اس، از هلال احمر خبرهای خوب می شنوند 

رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر، از عرضه داروهای کمیاب بیماری ام اس از صبح امروز در داروخانه‌های تحت پوشش این جمعیت خبر داد.
ظاهر رستمی، با اعلام خبر خوش در حوزه داروهای کمیاب بیماران «ام اس» اظهار کرد: داروهایی همچون «آمپیرا»، «تای سابری» و «هیومیرا» از داروهای موردنیاز و کمیاب بیماران ام اس است که جمعیت هلال احمر بر اساس نیاز این گروه از بیماران و درخواست انجمن ام اس نسبت به واردات این داروهای مورد نیازاقدام کرده است.

وی با بیان اینکه متقاضیان این نوع داروها می توانند با در دست داشتن معرفی نامه از انجمن «ام اس» به داروخانه های جمعیت هلال احمر در سراسر کشور مراجعه و برای دریافت داروهای خود اقدام کنند، تصریح کرد: سازمان تدارکات پزشکی از ابتدای امسال تاکنون، 7060 عدد داروی آمپیرا وارد کشور کرده است.

رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر از ورود 3024 عدد دیگر نیز خبر داد و افزود: این تعداد دارو تا دو ماه پاسخگوی نیاز بیماران «ام اس» است و این درحالی است که تعداد موردنیاز داروی امپیرا در کشور سالانه 35 هزار عدد است.

وی با بیان اینکه در این مرحله همچنین 96 عدد داروی «هیومیرا» وارد کشور شده است، افزود: نیاز واقعی به این دارو هم سالانه 1500 تا 2000 عدد است که این تعداد وارد کشور شده است.

توزیع داروی «تای سابری» شنبه هفته آینده

رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر همچنین در مورد داروی «تای سابری» که یکی دیگر از داروهای مورد نیاز بیماران «ام اس» است؛ اظهار کرد: سالانه به 2000 عدد از این نوع دارو نیازمندیم که جمعیت هلال احمر در این مرحله 200 عدد وارد کرده است و از شنبه آینده در اختیار بیماران قرار می گیرد.
http://www.jamejamonline.ir/NewsPreview/...3530866056


تاريخ : یکشنبه سی ام تیر ۱۳۹۲ | 23:46 | نویسنده : همدل |
امکانات وب
  • سه سیب
  • بوم اف