بيماري ام اس سبب سرگيجه از نوع سرگيجه وضعيتي مي‌شود که در اين حالت چرخش در بستر يا تغيير وضعيت از حالت خوابيده و نشسته به حالت ايستاده سرگيجه را تشديد مي‌کند.احمد چيت ساز دانشيار گروه اعصاب دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: يکي از بيماريهايي که موجب سرگيجه واقعي مي شود بيماري ام اس است و اولين حمله ام اس مي‌تواند فقط به صورت سرگيجه باشد و سرگيجه هم در شروع ام اس و هم در زمان عود بيماري ام اس شايع است.
 وي گفت: حدس ميزان شيوع سرگيجه در ام اس به دليل آنکه در بسياري از موارد اين علامت با ساير علائم بيماري ام اس هم پوشاني دارد مشکل است.
با بيان اينکه در مطالعه اي ميزان شيوع سرگيجه را در ام اس 16 درصد گزارش شد چيت ساز تصريح کرد: در صورتي که شروع ام اس اولين بار با يک سرگيجه حاد همراه تهوع  واستفراغ و نداشتن تعادل طي را ه رفتن باشد تشخيص آن از بيماري و سيتوبليت حاد (التهاب ساختمان تعادلي در گوش داخلي) مشکل است.
وي خاطرنشان کرد: مکانيسم ايجاد سرگيجه در ام اس برزو پلاک‌هاي ميلين‌ زدا در شروع و يا در سير بيماري در ساقه مغز، مخچه و مسيرهاي ساقه مغز مخچه، ريشه‌ها و هسته‌ عصب هشتم و زاويه پل دماغي مخچه‌اي است که MRI روش تشخيص مناسب براي نشان دادن پلاک‌هاي ام اس در ساقه مغز و مخچه است.
چيت ساز يادآور شد: در ام اس حملات سرگيجه معمولاً خودبخود يا درمان با کورتن درماني و يا درمان‌هاي علامتي برطرف مي‌شود که در اين صورت امکان عود مجدد وجود دارد .

http://www.ms-links.org/2010/06/blog-post_7809.htmlتاريخ : سه شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۹ | 13:32 | نویسنده : همدل |
محققان علوم پزشکی اعلام کردند : داروی جدیدی به صورت قرص ساخته اند که علیه بیماری ام اس مصرف خواهد شد.

داروی ساخت شرکت نووارتیس که "گیلنیا" یا "فینگولیمود" نام گرفته است به صورت قرص عرضه می شود و قادر است روند بیماری ام اس را متوقف کند.

سازندگان دارو ، در انتظار تایید نهایی اداره دارو و غذای امریکا ، اف دی ای ، برای عرضه آن به بازار هستند.

بیماری ام.اس ( مولیتپل اسکلروزیس ) یکی از شایعترین بیماری های سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع ) است و بر اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود.

میلین غلافی است که فیبرهای عصبی را احاطه می کند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد.

در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل شده و موجب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون میگردند.

در بیماری ام.اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی شود و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می شود.

این بیماری مسری نبوده و از دسته بیماریهای ارثی هم محسوب نمی شود، اما نقش ژنتیک در ایجاد آن تایید شده است.

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما شیوه های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری مؤثر هستند.


تاريخ : سه شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۹ | 13:31 | نویسنده : همدل |

عصب بينايي بيش از يك ميليون فيبر عصبي دارد كه در بيماري ام اس تعدادي از اين فيبرها ممكن است ملتهب شده و عملكرد آنها مختل مي شود.
رضا دانشور كافكي متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: در بيماري ام اس ، عمدتا عصب بينايي مورد آسيب واقع شده و سبب اختلال در درك تصاوير مي شود.
 وي گفت: عصب بينايي بيش از يك ميليون فيبر عصبي دارد كه در بيماري ام اس تعدادي از اين فيبرها ممكن است ملتهب شده و عملكرد آنها مختل شود .
وی ادامه داد: شايعترين اختلال ديدي كه در اثر التهاب عصب بينايي رخ مي دهد از دست رفتن ناگهاني و كامل ديد يك چشم است و معمولا ديد مركزي چشم كه بهترين ديد را فراهم مي كند از دست مي رود و  گاهي اوقات از بين رفتن ديد به صورت جزئي است و بيمار احساس مي كند از پشت شيشه مات نگاه مي كند.
 دانشور تصريح كرد: اغلب از دست رفتن بينايي با درد بخصوص هنگام حركت چشم همراه است و تقريبا در تمام موارد قدرت تشخيص رنگ نيز كاهش مي يابد.
 وي اظهار داشت: علاوه بر اشكال در ديد رنگي حاشيه تصاوير نيز كاملا واضح نيست كه به اصطلاح گفته مي شود كانتراست تصوير كم شده است و اختلال ديد بيمار معمولا در عرض چند ساعت يا يك تا دو روز به حداكثر شدت مي رسد.
 اين متخصص ادامه داد: نقص بينايي در ساعات مختلف شبانه روز ممكن است تغييرات جزيي داشته باشد كه عمدتا با بيماران در  روز ديد ضعيف تر و شب ها ديد بهترين دارند و اين تغيير در قدرت بينايي با تغيير دماي بدنه و ورزش سنگين نيز ديده مي شود .
 دانشور كافكي خاطرنشان كرد: در 90 درصد مبتلايان به ام اس قدرت ديد به طور تدريجي در طي 6 تا 12 هفته به شرايط نرمال بر مي گردد ولي در برخي از بيماران مقداري اخلال ديد باقي مي ماند و در برخي از موارد تا 6 ماه طول مي كشد كه بطور كامل ديدشان بهبود مي يابد.
  دانشور كافكي يادآور شد: در برخي از موارد بيماران حتي پس از بهبود كامل احساس مي كنند ديد چشمشان با قبل از شروع بيماري و يا با چشم سالم تفاوت دارد كه عمدتا مربوط به اختلال در درك رنگ و وضوح تصوير است


تاريخ : سه شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۹ | 13:30 | نویسنده : همدل |
باتغییر الگوهای زندگی دچار بیماری ام اس نشوید

زندگی بدون استرس به همراه ورزش، رژیم غذایی و مدیریت درست نسبت به زندگی می تواند بسیاری از بیماری ها و از جمله بیماری ام اس را دور کند.

راسخون: فرشته اشتری دانشیار دانشگاه گفت :بیماری ام اس یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی بوده که سیستم عصبی مرکزی شامل نخاع ومغزرا درگیرمیکند که دراین قسمت ها پلاک هایی ایجاد میشودو با مرورزمان این پلاک ها بیشترشده ونهایتا سیستم ایمنی شما قسمتی از بدنتان را مانند جسم خارجی تصور کرده وبه آن حمله میکند.
وی گفت:این بیماری به صورت رفت و برگشت عمل می کند که تعداد و دفعات این رفت و برگشت ها بستگی به جای قرار گرفتن پلاک ها دارد.
وی اضافه کرد:بیماران به دودسته در این بیماری تقسیم بندی می شوند:بیمارانی که از طریق بینایی مورد حمله قرار می گیرند ودسته دوم بیمارانی هستند که ازطریق پاها مورد حمله قرار می گیرند.
وی افزود:ازجمله نشانه ها وعلایم این بیماری می توان به :دوبینی،مورمورشدن انگشتان دست وپا،بی حس شدن وکرخ شدن بعضی انگشتهای دست وپا،کاهش قدرت وسرگیجه،عدم هماهنگی اعضاء خصوصاّ در هنگام راه رفتن،اشاره کرد.
وی ادامه داد:درصورتی که بیماری به موقع تشخیص داده شود می توان آن را درمان وجلوی پیشرفت بیماری را گرفت .
دکتراشتری توضیح داد: با پیشرفت بیماری میزان رفت و برگشت حمله ها کم ترشده و علایم وخیم تر وهرچه پیشرفت بیماری بیشتر شود موفقیت دردرمان کم تر میشود.
وی افزود:درصدبسیارکمی ازبیماران حمله ندارند ودرمان در آنها تاثیری ندارد.
وی گفت:بیماری ام اس بیشتر در بین جوانان شایع است ودرزنان بین 20تا 40 سال بیشتر دیده می شود هنوزهیچ علت مشخصی برای این بیماری تشخیص داده نشده.
وی اضافه کرد:هنوز درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است .امروزه ازدرمان های خوراکی و تزریقی برای کاهش حملات ام اس استفاده می شود.
دکترفرشته اشتری درپایان گفت: پیشگیری بهتر از درمان است و با داشتن یک زندگی سالم می توان از بروزاین بیماری وبسیاری ازبیماری ها جلوگیری کرد.تاريخ : شنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۹ | 15:21 | نویسنده : همدل |
افراد بالاي 45 سال مبتلا به ام اس مشكلات حركتي بيشتري دارند
نتيجه تحقيقات نشان مي دهد،كه افراد بالاي 45 سال با مشكلات بيشتري در هنگام راه رفتن روبرو شده و ضايعاتي در نخاع و مخچه آنان به وجود مي آيد.

سيد مسعود نبوي،عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شاهد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: با وجود شيوع قابل توجه ام اس در افراد و نقش افزايش سن در مشكلات اين بيماران، تحقيقي را بر روي 108بيمار مبتلا به ام اس كه با تشخيص قطعي تا بهمن سال 88 براي تشكيل پرونده به انجمن ام اس خراسان شمالي مراجعه كرده بودند، انجام داديم.

وي ادامه داد:با توجه به اينكه "ام آر آي"مناسب ترين روش تصويرنگاري و تشخيص بيماري ام اس بوده اطلاعات لازم در اين تحقيق به وسيله ام آر آي بدست آمد.

نبوي،يادآور شد،بيماران مبتلا به ام اس كه در اين تحقيق مورد بررسي قرار گرفته اند در محدوده سني 16 تا 67 سال بوده و 3/71 درصد آنان زن و 7/28 درصدشان را مردها تشكيل مي دادند.

وي تصريح كرد:نتيجه تحقيقات نشان داد كه افراد بالاي 45 سال مبتلا به ام اس بيشتر به مشكلات شديد در هنگام راه رفتن دچار بوده و ضايعاتي در نخاع و مخچه آنان به وجود آمده و 10 درصد بيماران كه بيشتر زن ها بودند به طور همزمان به بيماري سينوزيت نيز دچار بودند./زادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۹ | 22:21 | نویسنده : همدل |

نويسنده: طيبه هاشم زاده
بيماري MS از بسياري جهات بيماري است اسرار آميز و رازگونه. پس از 120 سال مطالعه و تحقيق، هنوز درباره علل بيماري، پيشگيري يا درمان آن چيز زيادي نمي دانيم. اين بيماري به صورت الگوهاي خاصي در جهان روي مي دهد و برخي از نژادها را بيش از سايرين گرفتار مي کند. هيچ روشي براي پيش بيني احتمال مبتلا شدن افراد به اين بيماري وجود ندارد. تشخيص، به ويژه در مراحل اوليه بيماري مي تواند مشکل باشد و پزشکان قادر به پيش بيني آينده فرد مبتلا به MS نيستند، زيرا روند پيشرفت آن در افراد بسيار متغير است. اما علي رغم اسرار آميز بودن اين بيماري، آنچه هم اکنون مي دانيم راه را براي تحقيق و پژوهش اميدبخش درباره اين بيماري هموار مي کند و به احتمال بسيار در آينده ي نه چندان دور اسرار آن کشف و راه درمان آن مشخص مي شود.

MS چيست؟

MS بيماري مزمن و پيش رونده اي است که باعث از بين رفتن ماده ميلين (پوشش پروتئيني تارهاي عصبي) در دستگاه عصبي مرکزي مي شود. آسيب ديدگي و از بين رفتن پوشش ميلين باعث بروز بسياري از نشانه هاي بيماري MS مي شود. اکسوني (تار عصبي) که بخشي از عايق خود را از دست داده است نمي تواند علائم را خوب از بدن به مغز و برعکس هدايت کند. اگر دستگاه عصبي مرکزي را به صورت مدار الکتريکي در نظر بگيريم، وجود قطعه هاي ميلين آسيب ديده باعث بروز اتصال هاي کوتاه مي شود.

تشخيص

هنوز هيچ آزمايش واحدي براي تشخيص قطعي بيماري در دسترس نيست، به ويژه در مراحل اوليه هيچ نشانه اي که تنها مختص به اين بيماري باشد وجود ندارد. مشکل ديگر آن است که هر فرد مبتلا درجات و ترکيب هاي متفاوتي از نشانه ها تجربه مي کند، هيچ دو فردي دقيقاً از مجموعه علائم مشابهي برخوردار نيستند.
آزمايش هايي که به تشخيص ياري مي رسانند، عبارتتند از:
1- آزمايش مايع نخاع
2- الکترو فروز
3- نوار مغز (EEG)
4- MRI
5- اندازه گيري واکنش هاي ايجادي بصري (در اينجا الکترودي که روي پيشاني بيمار است، سرعت انتقال پيام ها از چشم ها و اعصاب بينايي را به مغز اندازه مي گيرد که از طريق تغييراتي که روي تصوير تلويزيون مي افتد مشخص مي شود.)

علائم

حس هايي که اکثراً مورد آسيب قرار مي گيرند، عبارتند از: حس لامسه، بينايي، شنوايي، بويايي يا چشايي. مبتلايان از درد، سوزن سوزن شدن اندام ها و عدم توازن در حرکت دست و پاها شاکي هستند. گاهي عملکرد مثانه و دفع مدفوع در بيماران مختل مي شود. و اين نشانه ها در اکثر مواقع با اختلال عملکرد جنسي همراه است. همچنين خستگي يکي ديگر از نشانه هاي رايج اين بيماري است که در اغلب موارد باعث از کارافتادگي فرد مي شود.
ابتلاء به بيماري MS، اثرات رواني نيز به همراه دارد و گاهي بيمار دچار اضطراب، بي قراري و افسردگي نيز مي شود.

شيوع بيماري

MS در گروه هاي زير بيشتر ديده مي شود:
1- بزرگسالان: نشانه ها معمولاً اولين بار بين سنين 20-40 سال ظاهر مي شود. تشخيص بيماري قبل از 15 سالگي بسيار نادر است.
2- ساکنين مناطقي با آب و هواي سرد: بروز بيماري در مناطق نزديک به قطب از مناطق حاره و معتدل بيشتر است.
3-زنان: در مقابل هر 10 مرد مبتلا 12 تا 20 زن مبتلا وجود دارد. اين عدم توازن نيز در مناطق مختلف جهان تغيير مي کند.
4- سفيدپوستان: MS در ميان نژاد سفيد بيش از ساير گروههاي نژادي ديده مي شود.

علل بيماري MS

علل احتمالي اين بيماري عبارتند از:
ممکن است علت بيماري نوعي ويروس نادر باشد که در افرادي که مستعد اين بيماري مي باشند بروز مي کند.
واکنش بيش از حد يا نقص دستگاه ايمني بدن مي تواند با عامل فوق ترکيب شود.
دستگاه ايمني بدن ممکن است علت اصلي باشد. شايد چون به نحوي غيرعادي به ويروس رايج واکنش نشان مي دهد.
اگر علت وجود ويروس باشد. اين ويروس مي تواند از نوعي باشد که پيش از دوباره فعال شدن سالها به حالت خفته در بدن زنده بماند. اما هنوز هيچ شواهد مستقيمي براي ويروس خاصي که باعث بروز MS شود، وجود ندارد.

عقايد نادرست در مورد MS

اين بيماري مهلک و افراد مبتلا طول عمر کوتاهي دارند- بسيار نادرست است، زيرا اکثر مبتلايان به MS طول عمر طبيعي دارند.
مسري و عفونت زا است- اين بيماري از شخصي به شخص ديگر سرايت نمي کند.
يک بيماري موروثي است، به نظر مي رسد که استعداد مبتلا شدن به MS ارثي باشد، اما خود بيماري موروثي نيست.
MS يک بيماري مغزي و رواني است - اين حقيقت که بيماري باعث آسيب ديدگي پوشش هاي ميلين در مغز مي شو بدين معنا نيست که MS يک بيماري «ذهني» يا رواني است و يا نتيجه «ضعف اعصاب» مي باشد.
بيماران MS نمي توانند ازدواج کنند - بيماران مبتلا به MS هيچ مشکلي براي ازدواج ندارند و حتي مي توانند بچه دار شوند. در حال حاضر زنان مبتلايي هستند که بعد از بچه دار شدن متوجه شده اند سالها پيش به اين بيماري مبتلا بوده اند.

درمان

اين بيماري قابل پيشگيري نيست اما درمانهاي دارويي بسياري براي کنترل بيماري رايج است که عبارتند از :
1- داروهاي ضد التهاب
2- اينتر فرون ها (که گروهي از پروتئين هاست که از مورد حمله واقع شدن سلولهاي همجوار توسط ويروس ها جلوگيري مي کند)
3- داروهاي سرکوب کننده دستگاه ايمني بدن
4- پيوند بافت، تزريق، جراحي روي نخاع و طب سوزني نيز براي بهبود و کاهش علائم MS استفاده مي شود.
منبع: جوانان امروز، شماره 2096

تاريخ : شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۹ | 18:33 | نویسنده : همدل |

قرص "ام اس" تولید شد

جامعه > سلامت  - به گزارش واحد مرکزی خبر:

محققان علوم پزشکی اعلام کردند : داروی جدیدی به صورت قرص ساخته اند که علیه بیماری ام اس مصرف خواهد شد.

داروی ساخت شرکت نووارتیس که "گیلنیا" یا "فینگولیمود" نام گرفته است به صورت قرص عرضه می شود و قادر است روند بیماری ام اس را متوقف کند.

سازندگان دارو ، در انتظار تایید نهایی اداره دارو و غذای امریکا ، اف دی ای ، برای عرضه آن به بازار هستند.

بیماری ام.اس ( مولیتپل اسکلروزیس ) یکی از شایعترین بیماری های سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع ) است و بر اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود.

میلین غلافی است که فیبرهای عصبی را احاطه می کند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد.

در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل شده و موجب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون میگردند.

در بیماری ام.اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی شود و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می شود.

این بیماری مسری نبوده و از دسته بیماریهای ارثی هم محسوب نمی شود، اما نقش ژنتیک در ایجاد آن تایید شده است.

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما شیوه های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری مؤثر هستند.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۹ | 18:33 | نویسنده : همدل |
نتایج مطالعه جدیدی که می‌تواند به بهبود روشهای درمان آسیب‌های مغزی و بیماریهای مرتبط با مغز منجر شود نشان می‌دهد مغز انسان قادر به تولید سلولهای عصبی جدید است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز، محققان در گذشته متوجه شده بودند برخی دیگر حیوانات از قبیل موشها در طول حیات خود سلولهای مغزی جدیدی تولید می‌کنند و شواهد غیر مستقیمی بدست آمده بود که نشان می‌داد انسانها نیز قادر به تولید سلولهای جدید در مغز خود هستند.
هم‌اکنون محققان دانشگاه “آکلند” در نیوزیلند و آکادمی “ساهلگرنسکا” در “گوتنبرگ” سوئد با استفاده از اسکن “ام‌آرآی” و نیز تصاویر تهیه شده با میکروسکوپهای الکترونی از بافتهای مغزی اهدایی افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند، برای نخستین بار موفق به مشاهده تولد سلولهای جدید در مغز شده‌اند.

این سلولهای بنیادی درست همانطور که در مغز موشها رخ می‌دهد، پس از متولد شدن در مغز به بخش مربوط به حس بویایی مغز مهاجرت می‌کنند و در خلال این جابه‌جایی به سلولهای عصبی تبدیل می‌شوند.
این محققان در گزارشی که در شماره روز جمعه نشریه “ساینس” به چاپ رسیده است اعلام کردند در حیوانات آسیب مغزی سبب تولد سلولهای مغزی جدید می‌شود و مطالعه جدید از وجود شواهدی مهم از وضعیتی مشابه در مغز انسانهای بالغ خبر می‌دهد.
از آنجا که مغز انسان بسیار پیچیده‌تر از مغز حیوانات است، در گذشته جستجوی این قبیل سلولهای جدید در مغز انسانها به نتیجه نرسیده بود.
پیش از این ثابت شده بود که سلولهای جدید در بخش جلویی مغز موشها متولد شده و سپس به بخش مربوط به حس بویایی مغز منتقل می‌شوند و بدین ترتیب این حیوانات می‌توانند انواع بوهای جدید را شناخته و خود را با آنها سازگار کنند.
هرچند حس بویایی در انسانها در مقایسه با موشها از اهمیت کمتری برخوردار است، اما به هرحال این حس برای مواردی نظیر شناسایی بوی دود و نیز بوی مواد غذایی فاسد برای انسانها مهم است و تحقیقات قبلی نشان داده است کاهش حس بویایی می‌تواند نشانه اولیه ظهور برخی بیماری‌های مغزی نظیر پارکینسون باشد.
به گفته دکتر “مارک بکستر” محقق دانشگاه آکسفورد انگلیس که در این مطالعه حضور نداشته، کشف جدید می‌تواند به شناسایی روشهای جدید برای ترمیم آسیبهای مغزی در انسان بینجامد و به علاوه نشان‌دهنده اهمیت تحقیقات انجام گرفته روی حیوانات در هدایت یافته‌های پزشکی در انسانهاست.
“سباستین برندنر” محقق عصب‌شناسی دانشگاه کالج لندن نیز در زمینه کشف اخیر اعلام کرد درک زیست‌شناسی سلولهای بنیادی برای مطالعه ترمیم آسیبهای مغزی در بیماری‌هایی نظیر آلزایمر اهمیت زیادی دارد و ممکن است حتی سلولهای بنیادی در پیدایش برخی تومورهای مغزی نیز نقش داشته باشند و به همین علت کشف توانایی ایجاد سلولهای جدید در مغز انسان دارای اهمیت زیادی است.
بازدید کننده  محترم
در صورتی که به اطلاعات بیشتری در رابطه با این موضوع احتیاج دارید اینجا را کلیک کنید
شما همچنین می توانید از این صفحات بازدید کنید( کلیک کنید)
,  همچنین می توانید  از مطالب گروه سلولهای بنیادی دیدن کنید ( کلیک کنید)

تاريخ : شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۹ | 18:31 | نویسنده : همدل |
تاريخ : چهارشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۹ | 20:34 | نویسنده : همدل |
بيماري‌هاي مزمن ؛ معضل قرن بيست و يكم


امروزه، بيماري‌هاي مزمن يکي از مهمترين مشکلات عرصه سلامتي محسوب مي‌شوند و روز به روز توجه به آنها، ضرورت و اهميت بيشتر مي‌كند.

بسياري از مبتلايان بيماريهاي مزمن مانند تالاسمي، ديابت، و صرع موثر است.


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۹ | 20:28 | نویسنده : همدل |
مي‌ترسيد؟ از بيماري ام‌اس مي‌ترسيد؟! اگر امروز يا فردا گذرتان به مطب پزشك متخصص مغز و اعصاب بيفتد و او بگويد شما به ام‌اس مبتلا هستيد چه احساسي پيدا مي‌كنيد؟!

به گزارش «جام جم آنلاين»، بعضي‌ها مي‌گويند ام‌اس يعني ناتواني، اما برخلاف اين شايعات خيلي از آدم‌هاي موفق دنيا به اين بيماري مبتلا هستند، يك پزشك يا پژوهشگري ماهر، دانشجويي ممتاز، استادي دلسوز، همسري وظيفه‌شناس و.... ممكن است هريك از همه اين آدم‌ها در مجموعه بيماران مبتلا به ام‌اس پيدا شوند چون آنها برخلاف منفي‌نگرها، بيماري‌شان را بخوبي شناخته‌اند و با اين شناخت كامل، آن را به زانو درآورده‌اند!

پيش از شروع اين گزارش ما مي‌خواهيم اعتراض بكنيم. يكي از صفات خوب آدم‌هاي موفق اين است كه هميشه جرات دارند به اشتباهاتشان اعتراف كنند و آنها را جبران كنند. روزنامه‌ها هم مثل آدم‌ها هستند و اگر بخواهند موفق باشند بايد با شجاعت به خطاهاي غيرعمدي‌شان اعتراف كنند.

امروز، روز اعتراف ماست. در جام‌جم چندي پيش خبري را درباره ام‌اس به نقل از بخش پزشكي يكي از سايت‌هاي خبري چاپ كرديم كه در قسمت پاياني آن، ادعا شده بود بيماران مبتلا به ام‌اس سرانجام ناتوان مي‌شوند و مي‌ميرند، اما اين ادعا به هيچ وجه واقعيت ندارد و همين موضوع امروز دستمايه تهيه گزارشي براي جبران اشتباه ما شده است در صفحه‌اي كه شما دوستش داريد.

ام‌اس يعني چي؟

ام‌اس نوعي بيماري شايع در سيستم عصبي انسان‌هاست كه معمولا مغز و نخاع را تحريك مي‌كند و در آن لايه حفاظتي سلول‌هاي عصبي (ميلين) آسيب مي‌بيند. دكتر مژگان طباطبايي، متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با «جام‌جم» درباره اين كه بيماري ام‌اس دقيقا چگونه به وجود مي‌آيد، توضيح مي‌دهد: در اين بيماري آنتي‌بادي‌هايي در بدن توليد مي‌شوند كه به غشاء سلول‌هاي عصبي حمله مي‌كنند.

بسته به اين كه هر بار اين گلبول‌هاي سفيد ديوانه شده، به اعصاب كدام يكي از اندام‌هاي بدن شما حمله كنند، نوع اندامي كه در هر حمله ام‌اسي دچار مشكل مي‌شود متفاوت است يعني ممكن است آنها زماني تصميم بگيرند به اعصاب بينايي شما حمله‌ور شوند، روزي ديگر به اعصاب حركتي‌تان و...

اين كه آنها در هر حمله، كدام اندام را انتخاب مي‌كنند هم هنوز غيرقابل پيش‌بيني است و به همين دليل تظاهرات بيماري ام‌اس در هر فرد با فرد ديگر متفاوت است و اين موضوع باعث مي‌شود هيچ وقت نتوانيد دو بيمار ام‌اسي را پيدا كنيد كه در شروع و پيشرفت بيماري كاملا به هم شبيه باشند.

دكتر طباطبايي درباره دليل بيماري ام‌اس مي‌گويد: دليل اين بيماري هنوز كاملا ناشناخته است، البته بيماراني بوده‌اند كه با هم نسبت‌هاي فاميلي داشته‌اند اما احتمال منشاء ژنتيكي ام‌اس هنوز صد درصد نيست.

ايراني‌هاي خوش‌شانس

ام‌اس 4 نوع دارد و اگر به انجمن ام‌اس سري بزنيد، آنجا جزوه‌هايي در اختيارتان قرار مي‌گيرد كه در آنها به شكلي كامل درباره انواع ام‌اس از ديدگاه پژوهشگران صحبت شده است، اگرچه بررسي كامل اين 4 نوع از حوصله اين گزارش خارج است با اين‌حال اگر بخواهيم خلاصه‌اي از آن را برايتان بگوييم مي‌شود گفت بيشتر انواع ام‌اس حمله‌هايي همراه با بهبودي دارند و فقط يك نوع از آن بهبودي ندارد و باعث ناتوان شدن بيمار تا پايان عمر مي‌شود.

دكتر طباطبايي درباره نوع رايج ام‌اس در ايران مي‌گويد: بيشتر بيماران ام‌اسي در ايران به ام‌اس خوش‌خيم مبتلا هستند و حمله‌هاي بيماري در آنها با پسرفت و بهبودي همراه است.

به گفته اين متخصص مغز و اعصاب بيماري ام‌اس معمولا در سنين 20 تا 30 سالگي شيوع بيشتري دارد با اين‌حال كودكان يا ميانسالاني هم وجود دارند كه به آن مبتلا مي‌شوند.

اين علائم را جدي بگيريد

در بسياري از بيماران مبتلا به ام‌اس، بيماري با ايجاد مشكل در بينايي آغاز مي‌شود، اما همان‌طور كه گفتيم اين يك اصل هميشگي نيست.

دكتر طباطبايي هشدار مي‌دهد: بيماري ممكن است با علائمي چون تاري ديد، دو بيني، سرگيجه، عدم تعادل، اختلال در حركت و بي‌اختياري يا بندآمدن يا تكرر ادرار ظاهر شود. او بار ديگر تاكيد مي‌كند: احتمال دارد بيماران با حمله ام‌اس دچار ناتواني‌هايي شوند، اما اين كه ام‌اس باعث مرگ شود به‌هيچ وجه صحت ندارد.

به گفته اين متخصص، ام‌اس بيماري عادي است، بسياري از مردم دنيا به ام‌اس مبتلا هستند و به زندگي طبيعي‌شان ادامه مي‌دهند، اما بهتر است بيماران مبتلا به ام‌اس هميشه زير نظر پزشك و زير پوشش انجمن ام‌اس باشند تا درباره بيماري‌شان آگاهي كافي و به روز كسب كنند.

او درباره شيوه زندگي مبتلايان به ام‌اس مي‌گويد: در كشورهايي مانند ژاپن كه از غذاهاي دريايي استفاده مي‌كنند، ابتلا به اين بيماري كمتر است. مبتلايان به ام‌اس بايد زندگي بدون فشارهاي روحي، همراه با ورزش، تفريح، پياده‌روي و موسيقي داشته باشند.

هواي گرم براي اين بيماران مناسب نيست. فيزيوتراپي هم به شرطي كه خسته‌شان نكند براي آنها مفيد است. با اين حال، هنوز خيلي چيزها درباره ام‌اس ناشناخته است براي مثال چند سالي است پژوهشگران اروپايي درباره رابطه ام‌اس و زيبايي مشكوك شده‌اند تا بفهمند دليل اين كه زيبارويان بيشتر به ام‌اس دچار مي‌شوند، چيست البته آنها هنوز به نتيجه قطعي نرسيده‌اند و احتمال مي‌دهند اين مساله تصادفي باشد.

برخي از پژوهش‌هاي علمي نيز به نتايج اميدواركننده‌اي رسيده‌اند براي مثال دانشمندان وعده مي‌دهند كه در سال‌هاي آينده از طريق سلول‌هاي بنيادي ، تحولي عظيم در درمان اين بيماري ايجاد كنند اما تا زماني كه همه رازها درباره ام‌اس فاش شوند، يك حقيقت را فراموش نكنيد: ام‌اس نمي‌تواند ما را ناتوان كند، مگر وقتي كه در ناخودآگاه‌ تسليمش شده باشيم!

 

 تاريخ : دوشنبه دهم خرداد ۱۳۸۹ | 14:28 | نویسنده : همدل |
بيماري ام اس
 

كارشناس برنامه : دكتر سعید رضا شهامي متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب

قبل از اينكه ما راجع به خود بيماري ام اس صحبت كنيم لازم است كه راجع به آناتومي سلول هاي مغزي مختصري توضيح داشته باشيم .

سلول هاي مغزي دقيقاً از چند جزء ساخته شده اند ، يك جزئي در ساختمان اين ها هست به نام میلین كه ماده اي است از جنس فسفلی كه مي آيد مانند يك غلافي دور تا دور آكسون و سلولهاي عصبي را احاطه مي كند . آكسون يك قسمتي از سلول هاي عصبي است كه پيام هايي را كه از جسم سلول هاي عصبي صادر مي شود را منتقل مي كند و اين پيام ها منتقل مي شود به درواقع ساير سلول هاي عصبي و در نهايت به عضلات و نتيجه اين مي شود كه مغز فرماني را مي دهد كه اين پيام راه جسم سلول عصبي آكسون منتقل مي شود به عضلات يا حركت و درواقع برنامه اي اجرا مي شود در بدن .

حالا میلین درواقع نقش اين غلاف را دارد ، دقيقاً در نظر بگيريد نقش يك روكش سيم برق را ، دليلي كه ما روي اين قضيه بحث كرديم اين است كه در بيماري ام اس كه مي خواهيم راجع به آن صحبت كنيم اتفاقي كه مي افتد اين است كه اين غلاف يا روكش از بين مي رود و سلول عصبي درواقع برهنه باقي مي ماند و درنهايت باعث خواهد شد كه اين سلول پيام عصبي كه از جسم سلول عصبي صادر مي شود نتواند به درستي انتقال پيدا كند ، دقيقاً مثل اينكه در يك سيم برق قطع شدگي اتفاق بيفتد و همان نتيجه اي كه ما مي بينيم كه اگر داخل يك ساختمان يك سيم برقي دچار قطع شدگي بشود ممكن است كه درواقع ما روشنايي آن خانه را از دست بدهيم ، دقيقاً در مغز هم چنين پروسه اي ممكن است حس شود . موقعي كه پيام سلول عصبي نتواند منتقل شود اختلالات عصبي تظاهر پيدا خواهد كرد و باعث يك طيفي از علائم متنوع خواهد شد كه راجع به آن صحبت مي كنيم .

سوال : علت و عوامل اين بيماري يعني ام اس چه مي تواند باشد ؟

جواب : اتفاقي كه مي افتد اينكه در سير تكامل سيستم اعصاب آن سلول هاي سفيد سركوب گري كه داخل بدن هستند به عبارت ديگر دچار خود زني مي شوند يعني اين سلول هاي سفيد خود بدن بر عليه اين میلین كه راجع به آن صحبت كرديم موادي مي سازند كه اين مواد باعث مي شود كه اين میلین از بين برود ، سلول عصبي فاقد میلین بشود و در نتيجه بيماري ام اس ايجاد بشود . يا بطور ديگر مي توان گفت اينكه سلول هاي سفيد يا گلبول هاي سفيد و يا سلول هاي دفاعي بدن اين میلین را درواقع اشتباه مي گيرند با يك عامل خارجي و بيگانه و به آن مانند يك ويروس نگاه مي كنند و براي لئون موادي ساخته مي شود كه منجر به تخريب اين میلین مي شود و در نهايت ام اس ايجاد مي شود .

چه چيزهايي باعث مي شود كه اين اشتباه اتفاق بيفتد ؟ بعضي ها مي گويند كه عفونت ها يا ضربه هاي مغزي مي توانند  براي آزاد نمودن موادي كه منجر به اين اختلالات بشوند مستعد كنند درواقع اين پروسه را . دومين عامل عفونت ها را ذكر مي كنند . يكي از علل احتمال بيماري ام اس وجود انواع عفونت ها مي باشد . بطوري كه مشاهده مي شود عفونت هاي مكرر و گذرا ، سرماخوردگي هاي پشت سر هم و يا عفونت هاي دائمي مي تواند شخصي را مستعد اختلالات سيستم میلین و يا ام اس بكند . در ميان انواع عفونت هايي كه ما داريم رابطه بين عفونت هاي ويروسي و ام اس شناخته شده تر هست . دلايل موجود حاكي از آن است كه در بعضي از بيماران ام اسي ما تيتر آنتی بادی سرخك را ويروسي به نام ويروس هرپس سیمپلکس كه همان عامل تب خال ما بالاتر مي بينيم . اينكه ويروس سرخك يا خود عامل ويروس تب خال یا هرپس سیمپلکس كه بتواند باعث درواقع شروع ام اس بشود مورد ظن است و احتمالش است كه اين دو ويروس بيش از ساير ويروس ها فرد را مستعد به ام اس بكنند .

بد نيست كه بدانيم پس عفونت ها مي توانند نقش داشته باشند در بروز بيماري ام اس . عامل و يا فاكتور بعدي ارث است . ببينيد ما نمونه هاي زيادي داريم كه ام اس را در خيلي از خانواده ها به وفور مي بينيم يعني اينكه ارث و ژنتيك نقش مهمي مي تواند داشته باشد در ابتلاي فرد به اين بيماري ، يافته هاي اپیدمیو لوژیک استعداد بيماري هاي ام اسي به ارثي بودن را به شدت حمايت مي كند . بيست درصد بيماران ام اس يكي از اعضاي خانواده شان هم همزمان به اين بيماري مبتلا هستند ، از 5 نفر شما سوال كنيد يكي شان به شما پاسخ خواهد داد كه بله همچين نمونه بيماري را در خواهر ، برادر و خاله و عمه و يا افراد نزديك و درجه يك سراغ دارند ، شانس اين بيماري در فاميل مبتلايان به ام اس 20 تا 40 برابر نسبت به افراد معمولي بيشتر است .

عوامل محيطي آيا نقش دارند ، بله - يك عامل محيطي كه درواقع باعث بيماري مي شود هر چند ناشناخته است ولي مي تواند موثر باشد ، حالا اين عوامل محيطي مي تواند شامل محيط زندگي باشد ، هواي سرد باشد ، تماس با بعضي از حيوانات باشد ، مصرف گوشت و لبنيات باشد ، اين ها چيزهايي است كه ذكر شده است ولي هيچ كدام هنوز ثابت شده نيست . ضربه هاي مغزي مي توانند به عنوان يك عامل مستعد كننده و شروع كننده بيماري محسوب شوند . ديده شده كه درواقع مي تواند ضربه مغزي در شرح حال بيماران قبل از علائمشان وجود داشته باشد و اين هم به عنوان يك ظن و شك مطرح است . حاملگي در بيماري ام اس تاثيري ندارد ولي در سه ماه بعد از زايمان احتمال بروز علائم زياد مي شود و مي تواند به عنوان يك فعال كننده تلقي شود .

بيماري ام اس يك بيماري نادري نيست . بطوريكه اين بيماري در حال حاضر ميليون ها نفر را در سراسر جهان مبتلا كرده . بيماري در زمان جواني ظاهر مي شود و شايع ترين سن ابتلا هم 24 سالگي است ولي معمولاً در بين سنين 15 تا 50 سالگي مشاهده مي شود ، كمترين سني كه تا به حال اين بيماري ديده شده 24 ماهگي و يا دو سالگي بوده ، بيشترين سني هم كه گزارش كردند در سن 67 سالگي بوده است . در ده درصد موارد سن بروز بيماري بيش از 50 سال است و در كمتر از سه دهم درصد كمتر از ده سال است . زنان تقريباً دو برابر مردان مبتلا مي شوند به اين بيماري و شيوعش هم در نژادهاي گوناگون فرق مي كند بطوريكه اين بيماري تمايل دارد بيشتر در سفيد پوستان ديده شود و در سياه پوستان تقريباً نصف شيوع سفيد پوستان را دارد .

بيماري ام اس بسيار به ندرت در مناطق استوايي ديده مي شود . هر چه از خط استوا دور مي شويم و به قطب نزديك مي شويم بيماران ام اس را شما بيشتر مي بينيد . شيوع اين بيماري در بعضي از كشورها نظير آمريكا خيلي زياد است ، در كشور ما ايران متوسط است ، در جاپان و چين به شدت كم است . علت هم تا به حال مشخص نشده كه چرا چنين اتفاقي می افتد ، ولي مي تواند درارتباط با استعداد هاي نژادي هم باشد . افرادي كه كمتر از 15 سالگي از مناطقي با شيوع زياد مثلا مثل آمريكا به مناطقي با شيوع كم مثل چين و جاپان مهاجرت مي كنند شانس گرفتاري بيماري در آن ها كم مي شود در حالي كه اگر بعد از 15 سالگي اين مهاجرت اتفاق بيفتد شانس بروز بيماري دقيقاً مثل همان كشور مبدأ كه از آن آمدند است . پس محيط جغرافيايي مي تواند در بروز بيماري نقش داشته باشد ، علت بروز بيماري ام اس دقيقاً مشخص نيست ، يك چيزهايي دانشمندان حدس مي زنند ولي هيچ كدام از اين ها صد در صد نيست و كسي نمي تواند قسم بخورد كه تنها اين عامل باعث بروز بيماري خواهد شد .

 

( آقاي جوهرچي ، متخصص داروهاي گياهي )
( خواص انجير )

يكي از ميوه هايي كه داراي خاصيت دارويي است ميوه اي به نام انجير است .

انجير ميوه درختي است از خانواده توت با نام علمي فیکوسکاریکا - درخت انجير معمولاً سالي دوبار يعني در تابستان و پاييز محصول مي دهد و معمولاً ميوه پائيزه را براي خشك كردن انتخاب مي كنند و ميوه رسيده انجير سرشار از قند و يتامين A است . درخت انجير به سرما حساس است و سرماي كمتر از 15 درجه زير صفر را تحمل نمي كند . تكثير آن اغلب از طريق قلمه و گاهي هم از طريق خواباندن شاخه هاي آن در خاك صورت مي گيرد . تهيه قلمه انجير معمولاً در اسفند ماه از شاخه هاي دو تا سه ساله بطول 60 تا 70 سانتيمتر انجام مي گيرد . اين قلمه ها پس از كاشتن در مدت كوتاهي ريشه دار شده و پس از 4 تا 5 سال به يك درخت كاملاً بارور تبديل مي شوند . از پاجوش هاي قوي درختان كهنسال انجير مي توان براي تكثير آن استفاده كرد و سپس آن را پيوند زد . پيوند درخت انجير معمولاً از طريق شكافي است كه در مقطع ساقه اصلي قطع شده درخت انجام مي گيرد . درخت انجير تا 20 سالگي ميوه مي دهد و پس از آن بايد به جوان كردن آن پرداخت . ميوه انجير بصورت تازه و خشك شده آن مورد استفاده قرار مي گيرد . همچنين مربا و يا كمپوت انجير بسيار لذيذ و مقوي است . انجير به اندازه هاي متفاوتي ديده مي شود و معمولاً به رنگ هاي سبز و مايل به زرد و حتي سياه نيز وجود دارد .

طبق نظر حكماي طب سنتي طبع انجير گرم و تر است و داراي خواص زيادي است . انجير معرق و ملين و تسكين دهنده حرارت بدن و رافع تشنگي است . مقوي كبد و نيروي جنسي بوده و در ورم تحال و بواسیر مورد استفاده قرار مي گيرد و همچنين كم بودن ترشح ادرار را رفع مي نمايد و براي رفع گرفتگي صدا و خشونت دستگاه تنفسي و سرفه بسيار موثر است .
خوردن انجير تازه و رسيده براي شفاف كردن پوست و از بين بردن لك و پيس پوست بسيار مفيد است . شيرابه سفيد رنگ انجير سبز ، برگ و مخصوصاً دم برگ آن براي از بين بردن زگيل و زخم هاي بواسير و ميخچه پا بسيار مفيد است . تحقيقات جديد نشان داده است كه انجير داراي يك ماده شيميايي ضد سرطان است كه براي كنترل و يا بهبود سرطان ها اثرات قابل توجهی دارد . همچنين انجير داراي خاصيت ضد ميكروبي بوده و در ازبين بردن گروهي از كرم ها به نام نماتد ها موثر است . افرادي كه به صورت مزمن از ناراحتي هاي گوارشي و دردهاي سخت شكمي و قلنج رنج برده و داراي يبوست نيز هستند بايد مقداري انجير خشك را با يك پنجم آن مغز گردو بكوبند و بخورند تا اين ناراحتي ها از بين بروند . مقدار خوراك انجير خصوصاً انجير خشك براي اين افراد با توجه به وزن بدن در هر وعده حد اكثر تا 150 گرم است .تاريخ : یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ | 19:4 | نویسنده : همدل |
تهران - دست و پايم سوزن سوزن مي‌شود، بدنم كرخت است و خيلي توان تحرك نيست، تاري چشم و دوبيني، شفافيت ديدن تصاوير را از من گرفته است، لرزش و عدم تعادل در راه رفتن صبرم را لبريز كرده است و ... اينها تنها بخشي از گفتارهاي مبتلايان به بيماري مرموز ام.اس است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، پنجشنبه گذشته روجهاني بيماران ام .اس بود كه آمارهاي رسمي حكايت از ابتلاي بيش از ‪ ۴۰‬هزار ايراني به ام.اس و البته كاهش سن ابتلا به اين بيماري دارد.

هم اكنون بنا بر اعلام مسوولان وزارت بهداشت، سن ابتلا به ام.اس تا ‪ ۱۵‬سال نيز كاهش يافته و شمار بسياري از مبتلايان به اين بيماري را افراد جوان و بين سنين ‪ ۲۰‬تا ‪ ۳۵‬سال تشكيل مي‌دهند.

به عقيده محققان علوم پزشكي، فراهم كردن شرايط مناسب زندگي و شغلي، تاثيرگذارترين عامل در شرايط بيماران ام.اس است و به همين منظور انجمن ام .اس ايران كه حدود ‪ ۱۷‬هزار بيمار عضويت رسمي در آن دارند، شعار اصلي خود را به اميد آنكه روزي همه بيماران ام.اس را درك كنند گذاشته است.


**ام اس چيست؟
بيماري ام.اس (موليتپل اسكلروزيس) يكي از شايعترين بيماريهاي سيستم اعصاب مركزي (مغز و نخاع) است. دكتر رويا ابوالفضلي نورولوژيست و فوق تخصص بيماري‌هاي عصبي در اين‌باره مي‌گويد: ام.اس هنگامي در بدن آغاز مي‌شود كه گلبول‌هاي سفيد كه نقش دفاعي در بدن دارند به ميلين كه حفاظتي براي رشته‌هاي عصبي است و كمك مي‌كند كه پيام‌هاي الكتريكي با سرعتي چندين برابر منتقل شوند، بجاي يك عامل بيگانه حمله مي‌كنند و هر بار كه اين گلبول‌ها به رشته‌هاي اعصاب مربوط به يكي از اندام‌هاي بدن حمله كنند، آن اندام دچار مشكل مي‌شود.

وي افزود: شايد بتوان گفت دو بيمار ام.اس را نمي‌توان يافت كه چگونگي شروع و ادامه بيماريشان شبيه هم باشد ولي در كل بيماري ام اس را مي‌توان به چهار دسته اصلي تقسيم كرد:
‪ -۱‬ام اس خوش خيم (‪ )Benign MS‬كه در اين نوع فقط تعداد كمي حمله رخ مي دهد كه اين حملات نيز معمولا با بهبودي كامل همراه است. اين نوع ام اس در طي زمان بدتر نمي‌شود و معمولا موجب هيچ ناتواني ماندگاري نخواهد شد.

‪ -۲‬نوع عودكننده و فردكش يابنده (‪ ) Relapsihg Remitting MS‬كه اكثر مبتلايان بيماريشان را با همين نوع آغاز مي‌كنند و به اين صورت است كه در آنها هر حمله بيماري، يك دوره آرام در پي دارد كه بيماران در اين مدت مشكلي ندارند، حمله‌ها نيز معمولا غير قابل پيش بيني اند.

‪ -۳‬نوع پيشرونده ثانويه (‪ , ) Secondary Progressive MS‬اين دسته مي‌توان ادامه نوع قبلي دانست يعني پس از چندين سال حمله و آرامش بيمار به حدي مي رسد كه بدون وجود دوره‌هاي واضحي از حمله با گذشت زمان ضعيف تر مي‌شود ‪ -۴‬نوع پيشرونده اوليه (‪ )Primary Progressive‬در اين نوع بيماري هرگز حالت‌هاي عود يا فروكش را ندارند و از همان حالت ممكن است هر زماني متوقف شود يا همچنان بدتر شود.


** علائم ام.اس
علائم بيماري ام.اس در افراد مختلف متفاوت است. دكتر ابوالفضلي تاكيد كرد:
چشم‌ها نيز معمولا اولين و شايع‌ترين عضو درگير هستند، قدرت بينايي نيز معمولا در اشخاصي كه درگيري چشمي داشته‌اند تا حدي كاهش مي‌يابد.

وي اظهارداشت: اندام‌هاي دست و پا نيز ممكن است دچار مشكلات حسي و حركتي شوند مثل احساس كرختي، به خواب رفتگي يا سوزن سوزن شدن، اشكال در راه رفتن و حركات اداري ديگر را مي‌توان نام برد.

گوش‌ها گاهي دچار مشكلاتي نظير وزوز يا كاهش شنوايي مي‌شوند. احساس نياز مكرر به دفع ادرار، بند آمدن و احتباس ادرار، بي‌اختياري در دفع ادرار و بالاخره كاهش ميل و توانايي جنسي از مشكلاتي هستند كه در دستگاه ادراري - تناسلي بيماران به وجود مي‌آيند.

به گفته وي، از دست دادن تعادل هنگام راه رفتن به خصوص در تاريكي ممكن است به خاطر درگيري مخچه باشد به جزء اين موارد مي‌توان به مشكلاتي نظير تمركز حواس و گاهي بي‌حواسي، اضطراب، افسردگي، احساس درد در ماهيچه ها، اشكال در سخن گفتن، اشكال در اجابت مزاج اشاره كرد.


** رشد سريع ام.اس در ايران
رييس انجمن علوم مغز و اعصاب ايران با بيان اينكه امسال تاكنون ‪ ۲‬هزار بيمار ام.اس به بيماران كشور اضافه شده است ، مي‌گويد: اين در صورتي است كه از نظر تقسيم بندي جغرافيايي شيوع ام.اس در كشور ما بايد حداكثر يكصد بيمار در سال باشد كه اين آمار ‪ ۲۰‬برابر كشورهاي منطقه است.

پاكدامن در مراسم روز جهاني ام اس افزود: اينكه چه عاملي باعث شده است كه آمار مبتلايان به ام اس در كشور ما ‪ ۲۰‬برابر ميزان منطقه‌اي باشد هنوز مشخص نيست و متاسفانه بايد گفت كه بيشتر مبتلايان در سنيني هستند كه بالاترين فعال فيزيكي را دارند.

وي تصريح كرد: اميدواريم زماني برسد كه حداقل علت اين افزايش بيش از تصور بيماري را متوجه شويم تا شايد بتوانيم در پيشگيري موفق شويم.

رييس انجمن علوم مغز و اعصاب ايران ادامه داد: ام اس بيماري ويژه كشورهاي پيشرفته است و از نظر درجه شيوع در آنجا از ‪ ۱۰۰‬در ‪۱۰۰‬هزار هم بيشتر است و اين بيماري در كشورهاي جهان سوم خيلي نادر است.

وي گفت: در كشور آمريكا بيش از ‪ ۶۰۰‬هزار بيمار مبتلا ام اس وجود دارد.

پاكدامن خاطرنشان كرد: ام اس بيماري پرهزينه‌اي است و وزارت بهداشت درصد بالايي از بودجه خود را براي يارانه داروي اين بيماران پرداخت مي‌كند.

وي گفت: خوشبختانه دو قلم دارو بيماري ام اس قرار است قبل از ژانويه وارد بازار دارويي كشور شود و ‪ ۹‬سالي است كه روي اين دو دارو تحقيق مي‌شود.

به گفته وي، ام اس يك بيماري هزار چهره است و عوامل متعددي در ايجاد آن موثر هستند و تا با اين عوامل مبارزه نشود نمي‌توان بيماري را درمان كرد.


**چه كساني ام اس مي‌گيرند؟
هنوز چگونگي شروع ام اس دقيقا مشخص نشده است ولي امروزه دريافته‌اند كه مثلا شيوع اين بيماري در مناطق مختلف دنيا با هم متفاوت است. به عنوان مثال در كشورهاي شمال اروپا و آمريكا و افرادي نيز كه پوست، مو و چشم روشن دارند شيوع آن بيشتر ديده مي‌شود ولي در سياه پوستان و ژاپني ها كمياب است.

همچنين ام اس در زنان بيشتر از مردان ديده مي‌شود و شروع آن معمولا در سنين ‪ ۲۰‬تا ‪ ۴۰‬سالگي است. در مورد اثر مهاجرت به ابتلاء به ام اس ديده شده در افرادي كه قبل از ‪ ۱۵‬سالگي به سرزمين ديگري مهاجرت كرده‌اند ميزان شيوع بيماري مانند ميزان شيوع آن در مردم سرزمين جديد است.

اين بيماري بيشتر در كساني بروز مي‌كند كه شخصيت خاصي دارند چنين افرادي معمولا مسئوليت پذير ولي حساس هستند كه هنگام بروز ناملايمات خيلي خودخوري مي كنند.


** استرس، عاملي در تقويت ام.اس
محققان يكي از عوامل مهم و موثر بر بيماران ام.اس را استرس مي‌دانند كه هرچه بر ميزان آن افزوده شود، شرايط بيمار بدتر و هرچه از ميزان آن كاسته شود، بيمار شرايط بهتر را خواهد داشت.

نتايج گسترده دانشمندان نشان مي‌دهد كه استرس و فشارهاي روحي و رواني رابطه نزديكي با بيماري ام اس دارد.

براساس نتايج گسترده‌اي از تحقيقات دانشمندان،ام اس ( ( ‪MS‬رابطه‌اي بسيار نزديك با استرس و فشارهاي روحي و رواني دارد و افرادي كه از لحاظ روحي - رواني در شرايط نامطلوب بسر مي‌برند درمعرض خطر بيشتر ابتلا به ام اس قرار دارند.

از جمله شرايط پراسترس وروحي رواني كه مي‌تواند براي افراد مضر باشد، مي توان به حالاتي از جمله عصبانيت‌هاي زودرس، اضطراب‌ها و استرس‌هاي بي‌مورد و بيش از حد طبيعي ،افسردگي‌ها و ضربه‌هاي روحي شديد اشاره كرد كه مي توانند شرايط مساعدي براي ظهور بيماري ام اس فراهم آورند.

پزشكان توصيه مي‌كنند حتي الامكان افراد مبتلا به ام اس ( (‪MS‬زندگي آرامي را داشته باشند.تاريخ : یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ | 18:53 | نویسنده : همدل |
 • راهکارهایی برای مقابله با علایم خستگی در بیماران ام.اس : خستگي شايع ترين علامت در مبتلايان به ام.اس است ادامه ...
  توصیه های ایمنی برای مبتلایان به بیماری ام.اس : هر وقت لازم بود استراحت كن، خستگي يك مساله در MS است، ادامه ...

  M.S به زبان ساده : یک مرکز تلفن را در نظر بگیرید. در این مرکز خطوط اصلی تلفن از دستگاه تلفن مرکزی منشأ گرفته و به ادامه ...

  تحقيق جديدي نشان داده است که متابولیت‏های تریپتوفان اثر داروهایی را دارند که برای کاهش علائم بیماری ام اس استفاده می‏شوند ادامه ...

  تشخيص مراحل اوليه ام.اس با معاينه چشم : پزشكان آمريكايي درتلاشند با معاينه چشم بيمارانشان نخستين نشانه ام.اس را بيايند ادامه ...

  بنا به گزارشی دربخش اخبار سلامت سایت kvia اعلام شده است که مولکول ترکیبی یی شبیه ویتامین A امید برای درمان به موقع ام.اس را تقویت می کند ادامه ...

  افزون بر همه مضرات سيگار و دود آن ، تحقیقات حاضر نشان می دهد که اين عادت خطرناک موجب پيشرفت بيماري ام.اس مي‌شود . ادامه ...

  گروهي از محققان با همكاري پژوهشگر ايراني دانشگاه كاليفرنيا در تحقيقاتشان به علت بروز اختلال در ترميم ارتباطات مغزي در مبتلايان به ام اس پي بردند. ادامه ...

  مطالعات جدیدی مشخص كرده است که کپسول cladribine میتواند به طور قابل توجهی خطرات ناشی از عود مجدد مولتیپل اسکلروزیس را کاهش دهد . ادامه ...

  در بدن بيماران MS ، مقدار کم اسيد چرب امگا 3 ديده شده است. برخي تحقيقات نشان مي دهد که امگا 3 مي تواند در بهبود علائم بيماري MS مفيد باشد. ادامه ...


 • تاريخ : پنجشنبه ششم خرداد ۱۳۸۹ | 14:8 | نویسنده : همدل |
  رئيس هيئت مديره انجمن ام‌اس قم:
  موفقيت محققان در زمينه درمان بيماري ام‌اس چشمگير است

  خبرگزاري فارس: رئيس هيئت مديره انجمن ام‌اس قم گفت: موفقيت‌هاي پزشكان و محققان در زمينه درمان بيماري ام‌اس چشمگير و روزافزون است.


  به گزارش خبرگزاري فارس از قم، عزيز‌الله حاجيان چهارشنبه شب در همايش «ام‌اس‌» كه در مركز بهداشت قم برگزار شد، با اشاره به فرم‌هاي چهارگانه بيماري ام‌اس گفت: عود كننده ـ بهبود يابنده، عودكننده اوليه، عودكننده ثانويه و پيش رونده ـ عود كننده فرم‌هاي چهارگانه بيماري ام‌اس را تشكيل مي‌دهد.
  وي با بيان هشدارهاي پزشكي، به معرفي يك نوع فرم خاص پرداخت و بيان داشت: سندرم منفرد شامل علايمي مانند سوزن سوزن شدن در اندام‌ها و دوربيني در بينايي است و اگر دو علامت هم زمان در يك بيمار ديده شود و يا در دو زمان يك علامت مشاهده شود، به تشخيص ثابت ام‌اس در فرد مي‌رسيم.
  رئيس هيئت مديره انجمن ام اس قم ادامه داد: جز داروهاي شناخته شده در اين زمينه يك سري درمان علامتي نيز وجود دارد كه البته در كتاب‌هاي علمي به ثبت نرسيده است.
  وي ادامه داد: داروهاي علامتي علايم به جا مانده در بيمار را رفع مي‌كند و اين علائم شامل احساسات خستگي، زود اداراري و افسردگي است.
  حاجيان در ادامه با اشاره به درمان‌هاي مكمل براي درمان بيماران ام اس تصريح كرد: اين درمان‌ها شامل فيزيوتراپي و تمرينات خاص است كه براي جلوگيري از تحليل عضلات، تغيير شكل ستون فقرات، زخم بستر و كنترل حركات روده انجام مي‌شود.
  وي در پايان با اشاره به مطرح شده در خصوص سلول‌هاي بنيادين اظهار داشت: تحقيقات گسترده در طب كلاسيك در اين زمينه سابقه طولاني ندارد.
  رئيس هيئت مديره انجمن ام‌اس قم افزود: البته جاي اميدواري است كه محققان به موفقيت 20 تا 30 درصد در اين زمينه نائل آمده‌اند.
  انتهاي پيام/آ30/ش  تاريخ : پنجشنبه ششم خرداد ۱۳۸۹ | 13:58 | نویسنده : همدل |

  تقدیر انجمن ام اس ایران از فیلم «طلا و مس»

  طلا و مس روایت یك عشق نجیب شرقی

  با اهدا جایزه به نگار جواهریان بازیگر برگزیده جشنواره فجر

  انجمن ام اس ایران از فیلم «طلا و مس» تقدیر می‌كند

  سینمای ما- در مراسم روز جهانی ام اس، از فیلم «طلا و مس» به کارگردانی همایون اسعدیان و تهیه کنندگی منوچهر محمدی، به دلیل پرداختن به موضوع بیماری ام اس و مقابله با تفکر ناتوانی و تقویت اعتماد ، به ویژه تلاش برای بهبود كیفیت زندگی بیمار مبتلا به ام اس ، به عنوان فیلم منتخب تقدیر می‌شود. در این مراسم لوح تقدیر و جایزه انجمن ام اس ایران به سازندگان فیلم و نگار جواهریان بازیگر زن این فیلم اهدا خواهد شد.

  مراسم روز جهانی « ام اس» با حضور شهردار تهران در تالار ایوان شمس تهران برگزار می شود. در این مراسم كه پنجم خرداد به همت انجمن ام اس ایران برگزار می‌شود، جمعی از مبتلایان به ام اس، متخصصان و محققان و همچنین خیرین حضور خواهند یافت.

  ارائه آخرین دستاوردها و تحقیقات داخلی و بین المللی در زمینه درمان بیماری ام اس، معرفی و تقدیر از بیماران موفق ایرانی در راستای پیام سال سازمان جهانی ام اس مبنی بر آیجاد شغل برای بیماران ام اس و همچنین تقدیر از خانواده‌های نمونه پرستار بیماران از برنامه‌های اصلی این مراسم است.

  هم‌چنین انجمن ام اس ایران از فیلم‌سازانی که سوژه‌های مربوط به بیماری ام اس را دستمایه ‌فیلم خویش قرار می‌دهند، تقدیر به عمل می‌آورد.

  به گزارش ایسنا، در فیلم طلا و مس نگارجواهریان در نقش زهرا سادات، با نقش آفرینی درخشانش در قامت زنی مبتلا به ام اس و در عین حال پایبند به وظایف زن در خانواده، ظاهر شده است. سال گذشته «نگار جواهریان» برای بازی در «طلا و مس» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن را به دست آورد.

  در این فیلم زهرا سادات،همسر سید رضا دچار بیماری ام اس می‌شود. رضا مجبور به مراقبت از همسر و فرزندانش می‌شود اما پس از مدتی سید رضا به حكمت این كار پی می‌برد،اینكه مس وجود برای اینكه حكم طلا یابد، نیاز به عبادت دارد، خدمت به اهل خانه كه خود اماناتی از جانب خداوند هستند ، عبادتی مهم است و اینكه نگریستن در سیرت پیران،تنها به پیران و ریش سفیدان مربوط نیست، بلكه تلمذ نزد استاد، می‌تواند در خانه و در كنار همسری باشد كه روزگاری خدمت شوهر كرده و اكنون نوبت تلمذ اوست در خدمت همسر بیمارش .

  در این فیلم سید رضا برای امید بخشی به همسرش، حتی با چشمان ضعیف و كم سوی خود،آیاتی سرشار از امید را تلاوت می‌كند كه خبر از همراهی سختی با آسانی و امید و بازگشت به خداوند را دارد و همین موجب می‌شود زنی كه تا دیروز آرزوی مرگ می‌كرد، این‌گونه زنده بماند.  تاريخ : پنجشنبه ششم خرداد ۱۳۸۹ | 13:56 | نویسنده : همدل |
  دكتر رويا نادري ساعتلو ، فيزيولوژيست ، شايع‌ترين زمان آغاز بيماري MS را بين سنين 20 تا 35 سال عنوان كرد و افزود: درصد بانوان مبتلا به اين بيماري نسبت به مردان بيشتر است.

  اين فيزيولوژيست با اشاره به اين كه درصد مبتلايان به بيماري MS در بانوان 2 برابر مردان است، گفت: بيماري MS به دليل تخريب و التهاب ميلين در سيستم اعصاب مركزي (CNS) ايجاد مي‌شود و افراد بين سنين 20 تا 35 سال را درگير خود مي‌كند كه اين بيماري در افراد زير 20 سال كمتر مشاهده مي‌شود.

  وي با اشاره به نامشخص بودن علت اين بيماري گفت: در منابع متعدد به افزايش هورمون زنانه استروژن ، استعداد ژنتيك ، نارسايي ايمني ، عفونت‌هاي ويروسي و فشارهاي رواني اشاره شده است. 

  نادري خاطرنشان كرد: علايم اين بيماري بسته به اين كه در كدام قسمت سيستم عصبي مركزي ايجاد شده است متفاوت بوده و به صورت سندرم چشمي، نخاعي، حسي، مخچه‌اي، اختلالات بلع، وزوز گوش و اختلالات رواني بروز مي‌كند.

  اين استاد دانشگاه روند اين بيماري را در برخي افراد خوش‌خيم و در برخي افراد بدخيم دانست و افزود: اين نوع بيماري در افراد نوع پيش‌رونده يا بدخيم به مرور زمان باعث زمين‌گير شدن آنها و در نهايت منجر به فوت آنها مي‌شود.

  عوارض اين بيماري در دستگاه‌هاي بدن به صورت كاهش توان بيمار، فلج اندام‌ها، ناتواني جنسي بويژه در مردان، صرع، افسردگي و لرزش شديد هنگام فعاليت است كه در نهايت باعث ايجاد زخم بستر مي‌شود.

  وي گفت: براي بيماري MS درمان قطعي وجود ندارد ولي ممكن است براي كاهش علايم، كورتن‌ تجويز شود. افراد درمان شده براي جلوگيري از بازگشت بيماري MS بهتر است از روغن آفتابگردان استفاده كنند و رژيم كم‌چربي داشته باشند.


  تاريخ : یکشنبه دوم خرداد ۱۳۸۹ | 22:19 | نویسنده : همدل |
  اختصاصی ام.اس لینک - ترجمه از خانم آینا فخیمی - روز پنجشنبه شرکت سازنده ساتیوکس _ داروی جدید ساخته شده از شاهدانه برای درمان علائم ام اس _ اعلام کرد که تا پایان ژوئن امسال، این دارو تائیدیه کشور انگلستان را اخذ خواهد کرد. -  نویسنده: راشل کوپر - بیست و یک می 2010 -

   تلاش ده ساله شرکت دارو سازی GW برای ساخت داروی ساتیوکس _ دارویی که سفتی عضلانی ناشی از بیماری ام اس را رفع میکند _ به نتیجه رسیده و سازنده آن روز پنجشنبه اعلام کرد که تا پایان ماه جاری تائیدیه این دارو در بریتانیا صادر خواهد شد.

  این شرکت اظهار داشت که روشن شدن چراغ سبز نظارتی در اسپانیا، حاکی از حل و فصل شدن تمام مسائل کلی و جزئی مربوط به درخواست تصویب داروی ساتیوکس می باشد.

  تصویب این دارو، در مرحله پایانی خود قرار دارد یعنی همان مرحله نهایی کردن جملاتی که بایستی بر روی بسته بندی محصول درج گردد.

  ساتیوکس که یک اسپری زیرزبانی ست، قرار است در انگلستان توسط شرکت داروسازی آلمانی تبار بایر و در سایر کشورهای اروپایی توسط شرکت اسپانیایی آلمیرال عرضه شود. شرکت GW اظهار داشت هر دوی این شرکا نقش موثری در ساخته شدن دارو داشته اند. این شرکت مقدار قابل ملاحظه ای از این دارو را تولید نموده تا به محض اخذ تائیدیه بریتانیا، در بازار توزیع نماید.

  ساتیوکس اولین داروی ساخته شده از شاهدانه است که توانسته است به مرحله تائید قانونی برسد. این دارو اولین بار در سال 2005 در بازارهای کانادا مطرح شد. اما معرفی تجاری آن در بازارهای بریتانیا، اسپانیا و بعد دیگر کشورهای اروپائی نشانگر بازار وسیع تجاری آن می باشد.

  این شرکت با همکاری شرکت ژاپنی اوتسوکا در حال توسعه درمانی این دارو برای استفاده از آن در درمان سرطان های پیشرفته است.

  روز پنجشنبه، دکتر جفری گای رئیس شرکت GW گفت: شش ماه اول امسال در تاریخ این شرکت بسیار پررنگ و مهم بوده است زیراکه در طول این شش ماه توانسته ایم به پیشرفتهای زیادی در خصوص معرفی ساتیوکس در بازارهای اروپا نائل آمده و اطلاعات خوبی در خصوص درمان دردهای ناشی از بیماری سرطان بدست آوریم.

  این شرکت داروسازی همچنین به زیان 2.7 میلیون پوندی در شش ماهه اول سال جاری در مقایسه با سود 4 میلیون پوندی در شش ماهه اول سال قبل اشاره کرد. این در حالی ست که 8 میلیون پوند هم برای آنها کارسازی شده بود.

  تحلیل گران شرکت «پایپر جفری» اعلام کردند که با اخذ تائیدیه این دارو، اولین ماشه برای فروش این محصول چکانده شده و داروهایی به ارزش 10 میلیون پوند توسط شرکت بایر روانه بازار خواهد شد.

  کارگزاران پیش بینی میکنند که فروش ساتیوکس فقط در اروپا به 107 میلیون پوند برسد.

  http://www.ms-links.org/2010/05/blog-post_9119.html

   بیماری ام‌اس، ژنتيك است يا ارثي؟

  نتایج حاصل از تزریق سلولهای بنیادی به بیماران ام اس در بیمارستان فرنچای، امیدوار کننده بوده است.  تاريخ : شنبه یکم خرداد ۱۳۸۹ | 20:51 | نویسنده : همدل |
  رئیس اداره پيوند و بيماري هاي خاص وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي گفت: هزينه درمان بيماران خاص 60 ميليون ريالدريکسال است که اين ميزان هزار برابر هزينه بيماران معمولي است.  دکترمحمدرضا عقيقي روز سه شنبه در همايش بيماران خاص در شيراز افزود: بالا بودنسرانه هزينه درمان بيماران خاص يک پيام مهم دارد و آن اين است که بايد همه امکاناترا براي بهره وري بهتر و ارائه خدمات مطلوب به اين قشر بکار بنديم.
  وي افزود:با اين هزينه هاي گزاف که براي درمان بيماران خاص در کشور صرف مي شود اگرنتوانيم رضايت اين بيماران را جلب کنيم و خدماتي ارائه دهيم که در خور و شايستهباشد بايد در خدمتگزاري خود تجديد نظر کنيم.
  رييس اداره بيماري هاي خاص وزارتبهداشت با بيان اينکه منابع مالي و تجهيزات در کشور ما براي خدمات رساني به بيمارانخاص محدود است گفت: خيلي دقت کنيم که از اتلاف منابع جلوگيري شود و در نهايتبتوانيم رضايت بيماران را نيز جلب کنيم.
  دکتر عقيقي خاطر نشان کرد: بيمارانتالاسمي ، هموفيلي ، ام اس و کليوي در گروه بيماران خاص هستند و بايد با حرکت بهسمت عدالت محوري سعي کنيم که به همه اين افراد نگاهي توام با عدالت در برخورداري ازخدمات داشته باشم وي گفت: براي ارائه خدمات بهتر به اين بيماران هم بايد وزارتبهداشت و سازمان هاي بيمه و وزارت رفاه و بقيه مسوولان همت کنند و هم بيماران دراينزمينه مشارکت بيشتر داشته باشند و با همت جمعي کار را بهتر انجام دهيم.
  رييساداره بيماري هاي خاص وزارت بهداشت در مورد بيماران کليوي گفت: متاسفانه اين نوعبيماري در کشور ما رو به افزايش است و در حاليکه درصد رشد آن در دنيا بين هفت تا 12درصد است کشور ما در اين زمينه رشدي 10 درصدي دارد .
  وي افزود:در باره بيماريتالاسمي هم وزارت بهداشت برنامه پيشگيري تدوين کرده که اميد است با اجراي دقيق آناز روند بروز اين بيماري کاسته شود.
  دکتر عقيقي در باره بيماري ام اس گفت: متاسفانه هنوز علت اين بيماري در جهان به طور دقيق شناخته نشده از اين رو نمي توانبرنامه دقيقي براي پيشگيري از آن ارائه داد و تمام تلاش ها در زمينه شناخت و علتيابي اين بيماري است.
  در اين همايش دو روزه مسوولان بيماري هاي خاص ازدانشگاههاي علوم پزشکي سراسر کشور فرايند هاي کنترل بيماري هاي خاص را ارائه داده وبه بررسي نظرات و راهکارهاي علمي پرداختند.
  رييس اداره پيوند و بيماران خاصوزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي همچنين گفت: امسال همهاعتباراتي که براي درمان بيماران خاص اختصاص يافته 9 هزار و 500 ميليارد ريال استکه حدود 9 درصد کل اعتبارات حوزه سلامت و بهداشت است.
  عقيقي افزود: در حوزهسلامت از محل اعتبارات وزارت بهداشت و وزارت رفاه و ساير اعتبارات حدود 121 هزارميليارد تومان اختصاص يافته است.
  وي اضافه کرد: اين ارقام که در مورد هزينهبيماران خاص اعلام شده هزينه هايي است که به طور مستقيم براي اين بيماران صرف ميشود در حاليکه اگر بخواهيم هزينه هاي غير مستقيم را هم در نظر گيريم ارقام بسياربيشتر مي شود..دکتر عقیقی مسئول اداره پیوند و بیماریهای خاص معاونت درمان وزارت بهداشت در هشتمین همایش سراسری مسئولان بیماریهای خاص دانشگاههای علوم پزشکی کشور در شیراز گفت:در ایران 76 هزار نفر بیمار خاص و 70 هزار بیمار صعب العلاج وجود دارد .وی افزود :در ایران 17 هزار بیمار تالاسمی – 7 هزار بیمار هموفیلی و 17 هزار بیمار ام – اس و 35 هزار بیمار کلیوی و پیوندی وجود دارد که آمار نسبتاً بالایی است و باید قبل از اینکه این آمار افزایش یابد منابع و اعتبارات و امکانات لازم برای پیشگیری و درمان آن در نظر گرفته شود .وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف وزارت بهداشت کمک به درمان این گونه بیماران است افزود: در بحث بیماران ام اس که آمار آن رو به افزایش است تا کنون علت این بیماری مشخص نشده است .
  دکتر عقیقی افزود : رشد بیماریهای کلیوی در جهان بین 7 تا 12 درصد است که ایران نیز از آن مستثنی نیست .
  دکتر درویشی مسئول بیماریهای خاص دانشگاه علوم پزشکی فارس گفت : در استان فارس حدود 7 هزار بیمار خاص وجود دارد که از این تعداد 1840 بیمار ام اس - 2 هزار بیماران کلیوی - 1500 بیمار تالاسمی و 1100 بیمار دیالیزی وجود دارد و روزانه بین 1 تا2 نفر به جمع بیماران دیالیزی استان افزوده می شود .
  وی افزود : اگر برای درمان و پیشگیری از این بیماریها برنامه ریزی مدون صورت نگیرد در آینده کنترل این بیماریها غیر ممکن می شود پس لازم است شبکه های مراقبتی و اتاقهای فکر پیش بینی شود تا در آینده با مشکل مواجه نشویم .
  در این همایش دو روزه حدود 100 نفر از مسئولان بیماریهای خاص دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور ضمن تبادل اطلاعات، راههای پیشگیری و درمان بیماریهای خاص را بررسی
  می کنند.
   


  تاريخ : پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:4 | نویسنده : همدل |
  شیوع سردرد در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس «مرکز تحقیقات علوم اعصاب اصفهان»

  اشتری فرشته,چیت ساز احمد,شیشه گر مهدی*

  * اصفهان، خیابان صفه، بیمارستان الزهرا، گروه نورولوژی

  مقدمه: مولتیپل اسکلروزیس از بیماریهای شایع نورولوژیک در افراد جوان می باشد که علایم بالینی متنوعی دارد. سردرد دربسیاری از بیماران مبتلا بهMS  دیده می شود که با توجه به افزایش این بیماری در اصفهان به منظور تعیین شیوع سردرد دراین بیماران مطالعه حاضر انجام گرفت.
  روش کار: این مطالعه به صورت توصیفی - مشاهده ای - مقطعی در بیماران مبتلا به MS مراجعه کننده به کلینیک های نورولوژی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نیمه اول سال 1380 انجام شد. اطلاعات مربوطه توسط پرسشنامه گردآوری گردیده و سپس توسط نرم افزار SPSS ورژن 11 مورد آنالیز آماری قرار گرفت.
  نتایج: از 100 نفر بیمار مورد مطالعه %67 سردرد داشتند که 58 نفر (%86.6) از بیماران زنان بودند. سردرد تنشی در %47.7 و سردرد میگرنی در %34.3 وجود داشت. از کل بیماران 23 نفر (%23) مبتلا به سردرد میگرن بودند. 36 نفر قبل از ابتلا به MS سردرد داشتند که در %52.8 پس از بروز MS تشدید یافته بود. 7 نفر (%10.4) از بیماران در شروع MS سردرد داشته اند و در 5 نفر از بیماران (%6.8) سردرد تنها تظاهر اولیه بیماری MS بوده است و علایم نرولوژیک به فاصله کوتاهی بعد از آن شروع شد.
  نتیجه گیری: بر اساس مطالعه حاضر سردرد در بیماران ام اس شایع است به طوری که سردرد میگرنی در این بیماران شایعتر از افراد جامعه وجود دارد، لذا با توجه به سردرد در بیماران ام اس تعیین نوع و ارتباط آن با حملات ام اس حایز اهمیت است.

  كلید واژه: مولتیپل اسکلروزیس، سردرد، میگرن  تاريخ : پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:4 | نویسنده : همدل |
  گزارشي از بيماري MS در کشور ؛ روباهي در مغز

  ادامه مطلب
  تاريخ : پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:0 | نویسنده : همدل |
  تهران، گروه زراعت، دانشکده کشاورزي، دانشگاه تربيت مدرس


  گاوزبان گياهي از خانواده Boraginaceae است که ارزش دارويي و غذايي بالايي را دارد و براي درمان بيماري هاي مختلف انسان استفاده مي شود. روغن بذر گياه گاوزبان، غني ترين منبع گياهي گامالينولنيک اسيد است. عموما گامالينولنيک به عنوان مکمل هاي غذايي و داروي تجويزي براي درمان بيماري هاي قلبي، اگزماي موضعي، cyclical mastalgia، ديابت ها، ورم مفاصل و بيماري MS استفاده مي شود. اين گياه يکي از گياهان دارويي با ارزش است که مي تواند نقش مهمي را در درمان بيماري هاي انسان داشته باشد. به همين دلايل، کشت آن اخيرا مورد توجه قرار گرفته است. در اين مقاله، گياه گاوزبان از جنبه هاي مختلف از قبيل مشخصات گياه شناسي، کشت و توليد، موارد مصرف در طب سنتي و بررسي هاي باليني مربوط به اين گياه و نظاير آن بررسي مي شود.


  تاريخ : پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ | 21:58 | نویسنده : همدل |
  اختصاصی ام.اس لینک - ترجمه از خانم آینا فخیمی -  نویسنده: ریچارد واتز-
  - دوازدهم مه 2010- 
  کورنلیا والنتیک که در شهر سوری انگلستان زندگی می کند برای رهایی از علائم ام اس، اقدام به انجام این روش آزمایشگاهی در بیمارستان دولتی ویکتوریا کرده است. لازم به توضیح است که پزشک معالج این بیمار بخاطر انجام این عمل جراحی مورد مواخذه پزشکی قرار گرفته است.

  کورنلیا سی و هشت ساله، مادر سه فرزند می گوید بخاطر این بیماری، تقریبا در آستانه ناتوان شدن بوده است.

  همه امید او از اقدام به باز کردن رگ گردنی اش در ماه اخیر این بوده است که از دست سردردهای مدامش راحت شود.

  اما در عرض 48 ساعت پس از عمل، او توانست بهتر راه برود، بینائی اش بهبود پیدا کرد، حس دستها و پاهایش را به دست آورد و مجدد توانست مثانه خود را کنترل نماید.

  والنتیک در مصاحبه تلفنی گفت: فقط می خواستم سردردم خوب شود. اما نتایج بهتری هم گرفتم؛ یعنی الان می توانم به تنهایی حمام کنم، بینائی ام بهتر شده، رعشه دستم برطرف شده، و می توانم قهوه ام را بدون ریختن بر زمین بنوشم.

  انتظار بهبودی تا این حد را نداشتم. اما میدانید چیست؟ حالم خیلی بهتر شده است.

  هفته پیش اعلام شد رادیولوژیست ویکتوریا که این عمل را با کمک دستیارش انجام داده است، بخاطر اقدام به انجام یک روش تجربی که هنوز در مراحل درمان آزمایشگاهی ست، مورد بازخواست مقامات مسئول پزشکی ونکوور قرار گرفته است.

  بیماران ام اس و حامیانشان از زمانی که این روش درمانی که نام روش رهایی بخش را به خود گرفته است اولین بار توسط جراح عروق ایتالیایی پائولو زامبونی در سال 2008 انجام شد، اصرار به انجام آن دارند.

  تئوری زامبونی اینست که بیشتر علائم ام اس مثل درد، خستگی عاجز کننده، کمی بینایی و فلج پیشرونده در نتیجه تشکیل ساختارهای آهنی در مغز، ایجاد می شوند.

  دکتر زامبونی برای درمان این علائم، روش آنژیوپلاستی را مطرح میکند یعنی وارد کردن بالون کوچک به رگهایی که خون را از مغز به بیرون انتقال میدهند.

  آزمایشات بالینی برای اثبات این روش جدید، اکنون در سراسر دنیا از جمله دانشگاه بریتیش کلمیبا و دانشگاه مک مستر در همیلتون آنتاریو در حال انجام هستند.

  اما بیماران ام اس نمی خواهند منتظر بمانند. آنها هزاران دلار پرداخت میکنند تا به ایتالیا، لهستان و اخیرا هند بروند تا مورد درمان توسط این روش درمانی قرار گیرند.

  هفته گذشته، بیماران ام اس و خانواده هایشان در سراسر کانادا در تظاهراتی مبنی بر درخواست اختصاص بودجه دولتی به این روش درمانی، شرکت کردند.

  اما پزشکان و مقامات پزشکی تمایلی به انجام تجربی آن بدون طی شدن مراحل تائیدی این روش ندارند.

  ایک کلوگ استاد فلسفه دانشگاه ویکتوریا که تخصصش در خصوص اخلاق زیست پزشکی است، در دادگاه حق را به پزشکانی داد که برای انجام این روش درمانی، خواستار طی مراحل تائیدی آن هستند.

  او گفت که پزشکان از لحاظ اخلاقی ملزم به انجام و تجویز آن دسته از روشهای درمانی هستند که با مدارک مستدل عملی تائید شده اند.

  او ادامه داد درست است که برای بیماران ام اس، رد شدن انجام یک روش درمانی محتمل، بخاطر اینکه زمان لازم را برای تکمیل آزمایشات بالینی طی نکرده است غم انگیز است _ _ اما این باعث نمیشود که دولت یک تصمییم اشتباه بگیرد.

  بعضی اقدامات ممکن است تراژیک به نظر برسند اما این باعث نمیشود که آنها را غیر اخلاقی بنامیم.

  اما والنتین معتقد است محاکمه کردن پزشکی که فقط به وظیفه اش عمل کرده است بسیار احمقانه به نظر میرسد.

  او ادامه داد به نظر هیچ کس نمیخواهد کسی را که ام اس دارد جراحی کند.

  آنژیوپلاستی رهایی بخش شاید یک روش درمانی برای ام اس نباشد. اما می دانید موضوع چیست؟ موضوع اینست که این روش، زندگی مرا کمی آسانتر کرده است.
  کورنلیا والنتیک مبتلا به ام اس (در وسط)، با مادرش زدنکا والنتیک (سمت چپ) و خواهرش گوئن والنتیک موریسون.

  عکاس: بیل کی، سرویس خبری کان وست، روزنامه تایمز کلونیست  تاريخ : یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:17 | نویسنده : همدل |
   اختصاصی ام.اس لینک - ترجمه از خانم آینا فخیمی - موسسات ملی بهداشت و سلامت، در صدد تامین بودجه برای کمک به محققان دانشگاه مرکزی فلوریدا، برای کشف راههای کاهش خسارات ناشی از ام اس و سایر اختلالات عصبی هستند.

  استفان لامبرت استادیار دانشکده پزشکی و عضو آزمایشگاه سیستم های هیبریدی * UCF  مبلغ 428,000 دلار بابت اولین قسط این پروژه دریافت کرد. برای این پروژه چهار ساله مبلغ 1.9 میلیون دلار اختصاص داده شده است. تیم او در حال تحقیق بر روی آسیب های پوشش میلین است. غلاف میلین سلولهای عصبی مغز و طناب نخاعی را پوشش داده و محافظت میکند. انتقال پیامهای الکتریکی بین سلولهای عصبی و ماهیچه ها از طریق این مسیر انجام میگیرد.

  مطابق آمار انجمن ملی ام اس حدود 400,000 هزار نفر در آمریکا و در کل حدود 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری ام اس رنج می برند. داروهای فعلی جهت کنترل طبیعت التهاب زای این بیماری برای جلوگیری از پیشرفت ضایعات عصبی آن است و عملا هیچ کاربردی برای کاهش آسیب های حاصله ندارد.

  لامبرت اظهار داشت فرآیند میلین دار کردن، فرآینده فوق العاده پیچیده ای است. با بازتولید این پوشش خاص در آزمایشگاه، می توان اطلاعات بهتر و تکمیل تری در خصوص علل بیماری های ناتوان کننده ای که هر ساله مردم زیادی را مبتلا میکنند پیدا کرد. ما امیدواریم تحقیقاتمان نهایتاً منجر به یافتن داروهای جدید برای کاهش ضایعات حاصل از این بیماری گردد تا بیماران ام اس زندگی سالمتر و طولانی تری داشته باشند.

  بیشتر این تحقیقات در آزمایشگاههای سیستم های هیبریدی UCF متعلق به مرکز فن آوری علوم نانو انجام میگیرد.

  در این مرکز، رهبری تیم تحقیقاتی بر عهده جیمز هیکمن مهندس بیولوژی دانشگاه مرکزی کالیفرنیاست. او سال گذشته برای اولین بار نشان داد که پوشش میلین می تواند در محیط آزمایشگاه بدون استفاده از هیچ کدام از انواع سرم های رشد تولید شود.

  یافته های این مرکز دارای اهمیت فوق العاده ای هستند زیرا این امکان را به محققان میدهند که با وضوح بیشتری علل از بین رفتن میلین و همچنین تاثیر درمانهای شیمیایی ارائه شده را مطالعه کنند. هر دوی اینها می توانند به طور بالقوه منجر به فهم بیشتر دلایل اختلالات عصبی از جمله ام اس و دیابت ناشی از نوروپاتی محیطی منجر گردند.

  تحقیق قبلی هیکمن مربوط به سلول های سیستم عصبی محیطی و همچنین عصب هایی بود که نقش ارتباطی بین اندامها و اعضای بدن با مغز را دارند. تحقیق جدید هم برای اولین بار با استفاده از ابزارهای فناوری نانو به بررسی آسیب های میلین در نواحی داخلی مغز و طناب نخاعی خواهد پرداخت.

  هیکمن گفت "در بررسی این مشکل پیچیده، استفاده از ابزارهایی با فن آوری بالا در آزمایشگاه مرکز علوم نانو، در قدم اول ما را به کشف داروهای حدید و در قدم دوم به یافتن درمان برای بیماری هایی مثل ام اس نزدیکتر خواهد کرد.

  توضیح داخل متن : * دانشگاه مرکز فلوریدا

  نویسنده : بارب آبنی - دانشگاه مرکزی فلوریدا - یازدهم مه 2010


  تاريخ : یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:14 | نویسنده : همدل |
  اختصاصی ام اس لینک - ترجمه از دنیز 
    -  2010- مه - 12-  
   دنور - کلرادو - 
   محققان موفق به یافتن راه درمان قطعی برای ام اس شدند . 
   در حال حاضر قطعات مهمی از پردیس های دانشگاه پزشکی Anschutz در کلرودا برای این منظور اختصاص یافته است.

   "بانک مغز"به نوعی فن والایی است که از بافت های مغز اهدا شده از سراسر جهان تشکیل یافته است ، آنهم در- کلرادو - که جزو ایالت هایی است که بالاترین نرخ ام اس را دارد.

   بافت ها در فریزرهایی دریک ساختمان نگهداری می شود که پژوهشگران می گویند کلیدی است برای گشودن علت و درمان بیماری ام اس که بزودی آنجا، بزرگترین مجموعه ای درجهان ، سرشار از بافت مغزی اهدا شده توسط بیماران ام اس خواهد شد .

  در حال حاضر بیمارانی از بین بیماران  کلرادو ساکن  لزلی نیز آمده و علاقه  خود را برای اهدای مغز و بافت نخاع خود  به آن مرکز اعلان کرده اند.

   کین از جمله بیماران اهل و ساکن  لزلی کلرادو است  که  تعهد خود را برای اهدای مغز و بافت نخاع خود به مرکز اعلانم کرده است. او میگوید : " این هدیه ای لایتناهی است ". ممکن است کسی ، روزی دانش آموزی باشد و یاد بگیرد چیزی از مغزی که شما اهدا کرده اید یا ممکن است کسی ، در عرض ده سال چیزی که یاد می گیرد ، هدیه ی شما باشد.

  بیش از 350 نمونه از هر دو گروه بافت مغز سالم و بیمار در بانک وجود دارد . بررسی تفاوت های موجود بین این دو بهترین امید را برای پیدا کردن درمان به محققان می دهد .

  به گفته دکتر John Corboy پژوهشگر و مدیر بانک مغز واقعا هیچ جایگزینی برای بافت های انسانی وجود ندارد" برای اینکه ما فرا بگیریم واقعیتهای زیادی در مورد روند بیماری در ارگانیسم انسان فقط از بافتهای خود آنها می توانیم کمک بگیریم و هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد."

  در ایالت کلرادو بیش از 9000 بیمار ام اس ثبت شده ، که دارای یکی از بیشترین تعداد این بیماری ویرانگر در کشورآمریکا می باشد .  و شگفت اینکه ، اهدا کنندگان کلرادو بهترین کمک کننده هستند به دلیل اینکه بافت آنها را می توان سریع بازیابی و زودتر به مرکز آورد.

  کارن ونزل ، مدیر اجرایی کوهنوردی راکی و رئیس مرکز ام اس گفت:" با ارزش ترین بافت مغز ، آن است که بتوان به سرعت بازیابی و آماده کرد"

  آنچه محققان بعنوان با ارزش ترین بافت در بین مردم کلرادو دریافته اند  انتخاب شرکت کنندگان ازبین آنها و برای این تحقیق در سراسر جهان ، بسیار ارزشمند خواهد بود . در طول چند سال گذشته ، این محققان ، استفاده از بافتهای نگهداری شده در "بانک مغز" ، را نویدبخش ترین نتیجه در مورد ام اس میدانند .
  یافته های حاصل از بافت های نگهداری شده در ' بانک مغز ' به پیدا کردن درمان قطعی مولتیپل اسکلروزیس کمک می کند
        بانک مغز و بافتهای مغزی انتظارمی رود در آینده ای نزدیک به هزاران نمونه توسعه یابد. انجام این پژوهش در حدود 2000 دلار است. لازم به ذکر است که : بیشتر بودجه های این پژوهش از طرف انجمن ملی ام اس تامین می شود.


  منبع  
  اگر با لود شدن ویدیوی بالایی مشکل داشتید میتوانید ویدیوی دیگری را در ارتباط با خبر فوق در ( اینجا ) ملاحظه کنید

  http://www.ms-links.org/2010/05/blog-post_14.html  تاريخ : شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 0:56 | نویسنده : همدل |
  فرایند ساخت میلین تا دو سال اول زندگی یک فرد تکمیل می شود (در موارد بسیار نادری حداکثر تا 10 سالگی) و این غشاء پس از تخریب دیگر قادر به ترمیم نیست.
  مهر: گروهی از پژوهشگران ایتالیایی ژن جدیدی را کشف کردند که می تواند عامل بروز بیماری خود ایمنی "ام. اس" شود.

  "ام. اس" یک بیماری التهابی مزمن است که به دستگاه عصبی مرکزی آسیب می رساند. این بیماری خود ایمنی به اشکال مختلفی بروز می یابد و بر اساس قدرت تخریب میلین (غشای نورونها که انتقال دهنده پالسهای عصبی است) علائم بالینی حاد و یا کم شدت را نشان می دهد.

  فرایند ساخت میلین تا دو سال اول زندگی یک فرد تکمیل می شود (در موارد بسیار نادری حداکثر تا 10 سالگی) و این غشاء پس از تخریب دیگر قادر به ترمیم نیست.

  امروزه با دارو امکان کاهش علائم بیماری وجود دارد اما تاکنون هیچ درمان قطعی برای این بیماری ارائه نشده است. این بیماری در افراد بین 14 تا 40 ساله بروز می یابد و در حال حاضر به سه میلیون نفر در دنیا و نیم میلیون نفر در اروپا آسیب می رساند.

  به همین منظور گروهی از دانشمندان شورای ملی تحقیقات ایتالیا که نتایج بررسیهای خود را در مجله نیچر ژنتیک منتشر کرده اند با مطالعه بر روی هزار و 755 فرد شامل 883 بیمار و 872 داوطلب سالم موفق شدند یک گونه از ژنی با عنوان CBLB را شناسایی کنند که خطر توسعه این بیماری را افزایش می دهد.

  این محققان در این خصوص توضیح دادند: "این ژن یک تنظیم کننده سیستم ایمنی است که پروتئینی را تولید می کند که عملکردهای چندگانه ای به عهده دارد و قادر است فعالیت گیرنده های لنفوسیتی را تنظیم و کنترل کند."

  نتایج تحقیقات مشابهی که بر روی موشها انجام شد نشان داد که فقدان این ژن منجر به بروز یک بیماری مشابه ام. اس در مدلهای آزمایشگاهی می شود.

  براساس گزارش آنسا، بررسی تغییرات DNA در بروز این بیماری می تواند منجر به ارائه درمانهای جدید شود


  تاريخ : چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:29 | نویسنده : همدل |
   

  بيماري مالتيپل اسکلروزيس(Selerosis Multiple)  يا تصلب متعدد که به اختصار به آن ام اس(MS)  گفته مي شود يک بيماري مزمن دستگاه اعصاب مرکزي (يعني مغز و نخاع) است. در حال حاضر در حدود دو ميليون نفر در سرتاسر دنيا دچار اين بيماري هستند که حدود سيصد هزار نفر از آنها در ايالات متحده آمريکا زندگي مي کنند.
  بحث هاي زيادي در اين زمينه وجود دارد که آيا بيماري ام اس در تمام طول تاريخ، بشر را گرفتار مي ساخته است يا فقط از حدود 200 سال پيش براي انسانها مشکل ساز شده است؟  اگر چه مدارکي از تاريخ باستان وجود دارد که علايمي از بيماري اي مشابه بيماري ام اس را توصيف مي کند، اما پزشکان مطمئن نيستند که آن چيزي که توصيف شده است، ام اس است يا يک بيماري ديگري که در بعضي ويژگيها مشابه ام اس است.
  خواه بيماري ام اس از چند هزار سال پيش وجود داشته است يا اينکه در چند قرن اخير ايجاد شده باشد، تا سال 1835 ميلادي هنوز بطور رسمي توصيف نشده بود. تاريخدانها اولين توصيف علايم باليني ام اس را در کتابي که توسط دکتر ژان کروويليه(Cruveilhier Jean)  استاد دانشکده پزشکي پاريس در فرانسه نوشته شده است، پيدا کرده اند. دکتر ژان کروويليه در اين کتاب در مود چندين بيمار دچار ضعف پيشرونده، فلج دست ها و پاها، اختلال در بينايي، اسپاسم يا گرفتگي عضلات و چند علامت ديگر توضيح داده است. همچنين بيان کرده است که در معاينه و بررسي نخاع اين افراد، مناطقي خاکستري از بافت اسکار (جاي زخم) ديده مي شود که او آنها را لکه يا نقطه ناميد. دکتر ژان کروويليه اين بيماري را "فلج بر اثر تحليل و از بين رفتن رشته هاي خاکستري نخاع" توصيف نمود.  ادامه مطلب
  تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:37 | نویسنده : همدل |
  فواید زهر مار
  در گفتگو با ٢ متخصص سم شناس بررسي شد.

  چگونگي كنترلMSو سرطان با استفاده از سم مار  هر گرم زهر خشك مار معادل 680 بشكه نفت ارزآوري دارد
  محققان موسسه واكسن و سرم سازي رازي موفق به استخراج تركيبي از زهر مار و عقرب با نام «ICD» شده اند كه رشد سلول هاي سرطاني را به ميزان 20 درصد متوقف كرده و موجب مرگ طبيعي اين سلول ها شده است.
  اين ماده در واقع توده سرطاني بدخيم را به خوش خيم تبديل كرده است. دكتر عباس زارع ميرك آبادي رئيس بخش جانوران سمي و تهيه پادزهر موسسه رازي، با اعلام اين خبر به خراسان مي گويد: در حال حاضر اين آزمايش ها روي موش هاي مبتلا به سرطان ادامه دارد و تبديل اين دارو به ميكروكپسول نيز به زودي انجام خواهد شد.
  وي مي افزايد: پادزهرهاي توليد شده توسط محققان ايراني از نظر كيفيت، كميت و تنوع حرف اول را در منطقه خاورميانه مي زند و قادر به رقابت با كشورهاي صاحب نام غربي در اين زمينه است. دكتر زارع مي گويد: سالانه 85هزار آمپول محتوي پادزهر مار و عقرب براي داخل و ٧ تا 10 هزار آمپول براي صادرات تهيه مي شود كه هر آمپول محتوي 10 سي سي پادزهر باقيمت 52 دلار صادر مي شود ولي قيمت جهاني آن 40 دلار است. به عبارتي هر10 سي سي پادزهر مار ساخت متخصصان ايراني حدود 70 ليتر نفت، ارزآوري دارد. در واقع از هر يك گرم سم خشك مار، حدود يك هزار و 500 ويال آمپول پادزهر توليد مي شود ( هر ويال معادل 10 سي سي است).

  با يك محاسبه ساده مي توان به اين نتيجه رسيد كه هر گرم زهر خشك مار معادل 680 بشكه نفت صادراتي مي تواند براي كشورمان ارزآوري داشته باشد.

  ادامه مطلب
  تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:33 | نویسنده : همدل |
  سلول‌هاي بنيادين دريچه‌اي جديد براي درمان بيماري «ام.اس»

  خبرگزاري فارس: نتايج پژوهش جديد دانشمندان حاكي از آن است كه سلول‌هاي بنيادين در آينده نزديك نقش مهمي را در درمان بيماري «ام.اس» ايفا مي‌كنند.


  به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، اين روش درمان كه تحول عظيمي محسوب مي‌شود، با تزريق سلول‌هاي بنيادي بيماران كه از مغز استخوانشان گرفته شده انجام مي‌گيرد.
  گروهي از دانشمندان انگليسي كه در دانشگاه بريستول اين پژوهش را انجام داده‌اند، معتقدند درمان‌هايشان وضعيت بيمار را پايدار ساخته و مزايايي نيز داشته است.
  مدير اين تيم تحقيقاتي در اين باره مي‌گويد: از نتايج اين آزمايش‌ها رضايت داريم، سلول‌هاي بنيادي كه از مغز استخوان هستند به درمان بيماري كمك مي‌كنند.
  «ام.اس» بيماري غيرقابل درماني است كه در سراسر دنيا افراد زيادي به آن مبتلا هستند و تنها در انگليس 85 هزار نفر از آن رنج مي‌برند.
  به گزارش «تلگراف»،‌ پژوهش‌هايي كه پيش از اين صورت گرفته بيانگر آن است كه سلول‌هاي بنيادي قابليت تبديل‌شدن به سلول‌هاي نوع ديگر را دارند.
  در اين پژوهش كه طي يك سال انجام گرفته، از سلول‌هاي بنيادين خود بيماران براي درمانشان استفاده شده است.
  «ام.اس» يكي از بيماري‌هاي سيستم اعصاب مركزي (مغز و نخاع) است و بر اثر تخريب غلاف ميلين ايجاد مي‌شود، ميلين غلافي است كه فيبرهاي عصبي را احاطه مي‌كند و در انتقال سريع امواج عصبي نقش مهمي دارد. در حالت طبيعي با وجود اين غلاف امواج عصبي به سرعت منتقل شده و موجب توانايي بدن در ايجاد حركات هماهنگ و مي‌شود.

  http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8902181226  تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:31 | نویسنده : همدل |
  اولین نتایج امیدبخش درمان بالینی "ام. اس" با کمک سلولهای بنیادی
  دانشمندان آمریکایی با آزمایش بالینی بر روی گروه کوچکی از بیماران موفق شدند با استفاده از سلولهای بنیادی مغز قرمز استخوان به نتایج امیدبخشی در درمان بیماری خودایمنی "ام. اس" دست یابند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، بررسیهای گذشته نشان می داد که سلولهای بنیادی مغز استخوان قادرند اثرات مثبتی بر روی مدلهای حیوانی مبتلا به مغز استخوان برجای بگذارند.

  اکنون محققان دانشگاه بریستول بر روی گروه کوچکی از بیماران آزمایشات بالینی مثبتی را انجام دادند.

  این دانشمندان سلولهای بنیادی را از مغز استخوان این بیماران استخراج کردند و در همان روز دوباره این سلولها را به خون بیماران تزریق کردند.

  نتایج اندازه گیریهای پارامترهای بالینی تثبیت بیماری را نشان می داد درحالی که آزمایشات نوروفیزیولوژی تائید می کرد که این روش درمانی اثرات مثبتی دارد.

  این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "معتقدیم که سلولهای بنیادی استخراج شده از مغز استخوان و تزریق آنها به خون می توانند شرایط بالینی بیماران را بهبود بخشند و به طور مثبتی بر روی حفاظت نورونی و متعادل کردن سطح سیستم ایمنی اثر بگذارند."

  براساس گزارش تلگراف، مغز استخوان محتوی سلولهای بنیادی است که می توانند در بسیاری از بافتها و اندامهای مختلف سلولها را تعویض کنند. بنابراین از پتاسیل بالایی برای درمان بسیاری از بیماریها به خصوص بیماریهای مرتبط با دستگاه عصبی برخوردارند.

  http://www.titrnews.com/?K1qrPPnt

  تاريخ : یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:22 | نویسنده : همدل |
  امیدهای تازه برای درمان بیماری ام.اس

  امیدهای تازه برای درمان بیماری ام.اس

  جامعه  -  دانشمندان به روش جدیدی برای درمان بیماری ام.اس با کمک سلول‌های بنیادی دست پیدا کردند.

  مدت‌های طولانی است که محققان معتقدند سلول‌های بنیادی می‌توانند آسیب‌های مغزی و نخاعی را در بیماران مبتلا به ام.اس نصف کرده و حتی متوقف کنند.
  اکنون و برای اولین بار محققان انگلیسی این نظریه را با موفقیت آزمایش کرده و درست بودن آن را به اثبات رساندند.
  یک تیم تحقیقاتی از دانشگا بریستول ادعا کرده اند که با استفاده از این روش توانسته اند این بیماری را به حالت پایدار برسانند.
  پروفسور نیل اسکولدینگ که این تیم را رهبری کرده است در این باره گفت : نتایج تحقیقات امیدهای بسیاری را به وجود آورده است.ما معتقدیم سلول‌های بنیادی که از مغز استخوان به داخل خون حرکت کرده اند در این بیماری موثر هستند و به شکل‌های گوناگون باعث بدتر شدن بیماری می‌شوند.
  بیماری ام.اس یکی از بیماری‌های غیرقابل درمان است که سالانه نزدیک به 85 هزار نفر را در کشور انگلستان به خود دچار می‌کند.این بیماری به آرامی به سیستم اعصاب مرکزی حمله کرده و در نهایت قربانیان خود را ناتوان کرده و به روی ویلچر می‌نشاند.
  در این بیماری ، به دلایل خاصی سیستم ایمنی بدن انسان سلول‌های سالم را هدف قرار داده و به آن‌ها آسیب می‌رساند.
  مطالعات قبلی در آزمایشگاه نشان داده بود که سلول‌های بنیادی می‌توانند به سلول‌های دیگری تبدیل پیدا کرده و از طریق جریان خونی به سمت مغز حرکت و توسط قسمت‌های آسیب‌دیده جذب شوند.
  در نهایت دانشمندان توانستند برای اولین بار و با استفاده از سلول‌های مغز استخوان خود بیمار، ام.اس را درمان کنند.
  در این روش، مغز استخوان از لگن 6 بیماری مبتلا به ام.اس خارج شد.سپس محققان این مواد را از استخوان و چربی جدا کرده و سلول‌های بنیادی خالص را به بازوی بیماران تزریق کردند.
  در طول یک سال بعد از انجام این کار، بیماران ام.اسی به دقت توسط پزشکان تحت نظر قرار گرفتند تا تاثیر این روش درمانی را بررسی کنند.
  آزمایشات محققان نشان داد ، این روش هیچ اثر جانبی جدی به همراه ندارد و بعد از مدتی این بیماری به حالت پایدار درآمده و حتی بخشی از عصب‌های آسیب دیده شروع به بهبود کردند.
  مغز استخوان شامل سلول‌های بنیادی است که قادرند حایگزین انواع مختلف بافت‌ها و اعضا در بدن انسان شوند به همین دلیل دانشمندان به سختی در حال انجام تحقیقات روی این سلول‌ها هستند تا بتوانند درمان‌های برای انواع گوناگونی از بیماری‌ها خصوصا بیماری‌های سیستم عصبی مانند ام.اس پیدا کنند.

  http://www.khabaronline.ir/news-60030.aspx  تاريخ : جمعه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 8:21 | نویسنده : همدل |
  بيماري ديستروفي از بيماري MS تخريب كننده‌تر است
  مدير عامل انجمن حمايت از بيماران مبتلا به دستروفي گفت:بيماري ديستروفي بسيار تخريب كننده‌تر از بيماري MS است اما به راحتي با دارو قابل كنترل است.

  محمد همتيان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود:ديستروفي عضلاني به يك گروه بيماري‌هاي ژنتيكي اطلاق مي‌شود كه با پيشرفت،ضعيف شدن و انحلال اسكلت و ماهيچه‌هاي ارادي در كنترل بدن را به همراه دارد.

  وي اضافه كرد:ديستروفي يك بي نظمي در ماهيچه است و هنگامي كه ماهيچه تحليل مي‌رود بافت چربي جانشين آن مي‌شود.

  مدير عامل انجمن حمايت از بيماران مبتلا به ديستروفي عضلاني به همكاري مسئولان بهزيستي براي خاص شدن اين بيماري تأكيد كرد و گفت:انجمن با تمام تلاشي كه انجام داده نتوانست رضايت مسئولان وزارت بهداشت را براي خاص شدن اين بيماري جلب كند.

  وي ادامه داد:بيماري MS كه به راحتي با دارو قابل كنترل است جزء بيماري‌هاي خاص محسوب مي‌شود اما بيماري‌ ديستروفي كه بسيار تخريب كننده‌تر از MS است جزء بيماري‌هاي خاص به حساب نمي‌آيد./د

  http://www.ghatreh.com/news/5089331.html

  ادامه مطلب
  تاريخ : شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 14:53 | نویسنده : همدل |
  مقایسه ژنتیکی دوقلوها، راز ام.اس را آشکار می‌کند؟

  مقایسه ژنتیکی دوقلوها، راز ام.اس را آشکار می‌کند؟

  دانش > پزشکی  - بررسی توالی کامل ژنتیکی دوقلوهای همسان که یکی مبتلا به ام.اس و دیگری سلامت است، نشان می‌دهد هیچ تفاوت معنی‌داری میان ژنوم آنها و حتی بیان ژن‌ها وجود ندارد. آیا ام.اس متاثر از یک محرک خارجی است؟

  محبوبه عمیدی: با کمک تکنیک‌های تازه ارزیابی کامل ژنوم انسانی و وجود دوقلوهای همسانی که یکی درگیر بیماری و دیگری سلامت است، یکی از رؤیاهای بزرگ محققان علم ژنتیک، به خصوص آن دسته که در جستجوی ریشه‌های وراثتی بیماری‌های گوناگون هستند، تحقق پیدا کرده است.

  به گزارش نیچر، این اولین‌بارست که علم امکان بررسی کامل ژنوم دو خواهر دوقلوی همسان را پیدا کرده که یکی در سلامت است و دیگری به بیماری خودایمنی مولتیپل اسکلروز یا «ام.اس» دچار است. محققان باید تجربه بسیار‌باارزشی را پشت سر گذاشته باشند اما نتایج به دست آمده آنقدر امیدوار‌کننده نیستند، آنها نشان می‌دهند تحلیل دقیق ژنتیکی هم نمی‌تواند پاسخ روشنی برای علل این بیماری داشته باشد.

  بدون‌شک بیماری خودایمنی ام.اس که در آن گلبول‌های سفید که نقش تأمین ایمنی بدن فرد را به عهده دارند، به غلاف میلین سلول‌های عصبی حمله می‌کنند، مؤلفه‌های ژنتیکی درگیر هم دارد. مطالعات نشان می‌دهند شانس ابتلا به ایام.اسن بیماری در افرادی که وابستگان نسبی آنها دچار این بیماری هستند، به مراتب بالاتر از افراد دیگر است و اگر یکی از دوقلوهای همسان به این بیماری دچار باشد، خطر ابتلا دیگری به این بیماری بیش از 25 درصد خواهد بود. اما زمانی که تیم تحقیق، ژنوم کامل این دو خواهر را با یکدیگر مقایسه کرد، هیچ تفاوت ژنتیکی مشخصی که بتواند عامل بیماری باشد، پیدا نشد!

  سرجیو بارنزینی، محقق ارشد این تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو به همراه استیفن کینگزمور از مرکز ملی منابع ژنتیکی ایالات متحده در سان‌تافه، نیومکزیکو در مراحل آتی به بررسی تفاوت‌های احتمالی در اپی‌ژنتیک- تغییرات شیمیایی دی.ان.ای که می‌توانند نوع بیان ژن را تغییر دهند، اما اثری روی توالی ژنتیکی فرد نخواهند داشت- سلول‌های ایمنی بدن این دو خواهر و یک دوقلوی همسان دیگر که شرایط مشابهی داشتند، پرداختند. در این مرحله هم هیچ تفاوت مشخصی میان سطح بیان ژن‌های کلیدی وجود نداشت.

  محققان این‌بار به بررسی کامل توالی‌ها در ژنوم دوقلوهای دیگر نپرداختند اما بررسی و مقایسه 1‌میلیون SNPs یا پلی‌مورفیسم تک نوکلئوتیدی در توالی‌های ژنتیکی اثبات کرد، ژنوم دوقلوی همسان دیگر نیز یکی است.

  دیوید هفلر، عصب‌شناس دانشگاه ییل می‌گوید: «این مطالعه در سطح جامعی ژنوم را مورد بررسی قرار داده و به همین دلیل این نتیجه منفی باورنکردنی، بسیار‌حائز اهمیت است. نتایج نشان می‌دهند که هیچ دلیل ژنتیکی مشخصی برای توضیح ابتلای یکی از دوقلوها به ام.اس و پیشرفت این بیماری در بدن او در حالی که دیگری سلامت است، وجود ندارد».

  اغلب متخصصان ژنتیک گروه‌های بزرگی از بیماران را برای کشف SNPs مرتبط با بیماری مورد بررسی قرار می‌دهند. البته روش بررسی کامل توالی که در مورد دوقلوهای همسان انجام‌شده، روش به مراتب دقیق‌تری است و شاید ما را به این نتیجه برساند که ژنوم هر دو کاملا‌مشابه شکل‌گرفته اما جهش‌هایی در مراحل اولیه رشد در یکی رخ داده که دیگری از آنها مصون مانده است.

  محققان پیش از این تعدادی از ژن‌های مرتبط با خطر بالای ابتلا به ام.اس را شناسایی کرده‌اند و بررسی توالی‌ها نشان می‌دهد همگی دوقلوهای یکسان مورد مطالعه، حداقل چندتایی از آنها را در ترکیب ژنتیکی‌شان دارند. کینگزمور می‌گوید: «هر دوی دوقلوها با شرایط ژنتیکی یکسان و شانس بالای ابتلا به بیماری ام.اس به دنیا آمده‌اند. اما عامل ژنتیکی چیزی نبوده که به تنهایی بتواند آنها را به ام.اس مبتلا کند. ابتلا به بیماری نیازمند شرایط تشدید‌کننده‌ای بوده که شاید در محیط زندگی یکی وجود داشته و برای دیگری وجود نداشته است».

  تعیین ژنوم کامل اعضای خانواده این دوقلوها برای کشف جهشی که منجر به این بیماری شده اولویت بعدی تیم تحقیق است.

  تحقیق اپی‌ژنتیک و تشخیص بیان ژن بر روی 3 گروه دوقلوی همسان انجام‌شده و توالی کامل ژنتیکی تنها یک گروه بررسی شده است و این چیزی نیست که محققان بتوانند آنرا نتیجه نهایی و قابل‌استناد قلمداد کنند. کینگزمور می‌گوید: «اگر بتوانیم توالی ژنتیکی حداقل 12 گروه را با شرایط مشابه دوقلوها بررسی کنیم به نتایج قانع‌کننده‌ای دست پیدا خواهیم کرد. از سوی دیگر ما در این تحقیق توالی ژنتیکی سلول‌های ایمنی را هدف گرفته بودیم و فکر می‌کنم اولویت بعدی برای ما باید تعیین توالی ژنتیکی سلول‌های عصبی تشکیل‌دهنده بافت مغز باشد. شاید راز ابتلا به ام.اس در بطن این سلول‌ها نهفته است».

  http://www.khabaronline.ir/news-58576.aspx  تاريخ : شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 14:49 | نویسنده : همدل |

  کمبود نور خورشید امکان ابتلا به ام‌.اس را در نوزادان افزایش می دهد

  جامعه > سلامت  - پژوهشگران برآنند که باید در خصوص تجویز مکمل‌های ویتامین D به مادران باردار تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

   ایسنا نوشت:

  پژوهشگران دریافتند زمان و مکان تولد یک نوزاد می تواند در ابتلا به بیماری ام اس نقش داشته باشد.

   نتایج این تحقیقات مشخص کرد که خطر ابتلا کودکان متولد شده به بیماری ام اس از مادرانی که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند کمتر است.

  نتایج این تحقیق که به صورت آنلاین در BMJ منتشر شد بیانگر این مهم بود که چنین روندی می تواند ناشی از تاثیر نور خورشید بر افزایش سطح ویتامین D در بدن زنان باردار در پنج ماهه آخر دوران بارداری باشد، زیرا کمبود این ویتامین در ارتباط با افزایش احتمال ابتلا به ام اس می باشد.

  در این پژوهش آمار کودکان متولد شده استرالیایی طی سالهای 1920 تا 1950 مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد امکان ابتلا نوزادان مادرانی که در معرض نور خورشید نبوده اند به بیماری ام اس در قیاس با دیگر نوزادان تا 30 درصد افزایش می یابد.

  پژوهشگران برآنند که در این زمینه می بایست در خصوص تجویز مکمل‌های ویتامین D به مادران باردار تحقیقات بیشتری صورت گیرد.  ادامه مطلب
  تاريخ : شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 14:47 | نویسنده : همدل |
   

   

  با التهاب مزمن و تخريب انتخابى ميلين CNS مشخص مى‌گردد. دستگاه عصبى محيطى مبتلا نمى‌شود. از نظر پاتولوژيکى به اين ضايعات چندکانونى همراه با اسکار پلاک مى‌گويند. گمان مى‌رودکه اتيولوژى آن خودايمنى باشد و عوامل ژنتيکى و محيطى استعداد ابتلاء به آن را معين مى‌کنند. ۳۵۰،۰۰۰ آمريکائى MS دارند. شروع بيمارى غالباً در اوايل يا اواسط بزرگسالى است و زنان حدوداً دو برابر مردان دچار اين بيمارى مى‌شوند

  شروع بيمارى مى‌تواند پر سر و صدا يا تدريجى باشد. بيشترين شکل بيمارى وقوع حملات راجعه اختلال عملکرد نورولوژيک به‌صورت موضعى است که به‌طور تيپيک هفته‌ها يا ماه‌ها طول مى‌کشد و به‌دنبال آن بهبودى به‌درجات مختلفى حاصل مى‌شود. تعدادى از بيماران از تبدا اختلال نورولوژيک تدريجاً پيشرونده دارند. خستگي، استرس، ورزش يا گرما غالباً به‌طور گذرا موجب بدتر شدن علائم مى‌شوند. MS تظاهرات مختلفى دارد (جدول - علائم اوليه MS -) ولى عموماً به‌صورت ضعف و يا کاهش حس در يک اندام، اختلالات بينائي، اختلالات راه رفتن و هماهنگي، فوريت يا تکرر ادرار و خستگى غير طبيعى است. اختلال حرکتى مى‌تواند به‌صورت اندام سنگين، سفت، ضعيف يا تنبل خود را نشان دهد. گزگز شدن لوکاليزه، سوزن‌سوزن شدن و احساس ”بى‌جان بودن“ از علائم حس شايع هستند. نوريت اپتيک موجب تارى ديد، خصوصاً در مرکز ميدان بينائى - مى‌شود که غالباً با درد پشت چشم همراه است و اين درد با حرکت چشم تشديد مى‌شود. درگيرى ساقه مغز مى‌تواند دوبيني، نيستاگموس، سرگيجه يا درد صورت، کرختي، ضعف، همى‌اسپاسم يا ميوکيمى (انقباضات موج‌دار عضلاني) ايجاد کند. آتاکسي، لرزش، و ديزآرترى ممکن است از نشانه‌هاى بيمارى مسيرهاى مخچه‌اى باشند. علامت لرمتى (Lhermitte Symptom) - نوعى احساس شبيه به شوک الکتريکى لحظه‌اى که با فلکسيون گردن پديد مى‌آيد - بيمارى طناب نخاعى را نشان مى‌دهد. معيارهاى تشخيصى در جدول (- معيارهاى تشخيصى MS -) فهرست شده‌اند

   

   

  جدول علائم اوليه MS

   

   

  علامت

   

   

  درصد موارد

   

   

  کاهش حس

   

   

  ۳۷

   

   

  نوريت اپتيک

   

   

  ۳۶

   

   

  ضعف

   

   

  ۳۵

   

   

  پارستزى

   

   

  ۲۴

   

   

  دوبينى

   

   

  ۱۵

   

   

  آتاکسى

   

   

  ۱۱

   

   

  سرگيجه

   

   

  ۶

   

   

  حملات پاروکسيسمال

   

   

  ۴

   

   

  مثانه

   

   

  ۴

   

   

  لرميت

   

   

  ۳

   

   

  درد

   

   

  ۳

   

   

  دمانس

   

   

  ۲

   

   

  کاهش بينائى

   

   

  ۲

   

   

  فلج صورت

   

   

  ۱

   

   

  ناتوانى جنسى

   

   

  ۱

   

   

  ميوکيمى

   

   

  ۱

   

   

  صرع

   

   

  ۱

   

   

  افتادن از حالت ايستاده

   

   

  ۱

   

  جدول معيارهاى تشخيصى MS

   

   

  ۱. در معاينه بايد اختلالات عينى CNS آشکار شود.

   

   

  ۲. درگيرى بايد حاکى از گرفتارى مسيرهاى بلند ماده سفيد باشد که معمولاً شامل اين موارد است: ۱. مسيرهاى هرمى ۲. مسيرهاى مخچه‌اى ۳. فاسيکل طولى ميدال ۴. عصب اپتيک و ۵. ستون خلفي

   

   

  ۳. معاينه يا شرح حال بايد نشان‌دهنده درگيرى ۲ ناحيه از CNS باشد:

   

   

   

   

  - وقتى در معاينه فقط يک ضايعه مشاهده شود مى‌توان با استفاده از MRI ضايعه دوم را پيدا کرد. MRI تأئيدى بايد چهار يا سه ضايعه در ماده سفيد داشته باشد که مورد اخير در صورتى است که يکى از آنها در ناحيه دور بطنى باشد. ضايعاتى قابل قبول هستند که بيش از ۳mm قطر داشته باشند. در بيماران بالاى ۵۰ سال بايد دو عدد از معيارهاى زير هم وجود داشته باشند: الف. اندازه ضايعه >۵mm ب. ضايعاتى که در مجاور تنه بطن‌هاى جانبى باشند يا ج. ضايعه يا ضايعاتى که د حفره خلفى باشند.

   

   

   

   

  - ممکن است از تست پاسخ برانگيخته براى يافتن ضايعه دومى استفاده شود که در معاينه بالينى کشف نشده بود.

   

   

  ۴. الگوى بالينى بايد شامل موارد زير باشد: ۱. دو يا چند اپيزود بدتر شدن درگيرى نواحى مختلف CNS که هر يک حداقل ۲۴ ساعت طول بکشد و لااقل يک ماه از هم فاصله داشته باشند يا ۲. پيشرفت تدريجى يا مرحله‌اى در طى حداقل ۵ ماه در صورتى که با افزايش ساخت IgG در CSF يا دو يا چند باند اليگوکلونال همراه باشد.

   

   

  ۵. سن شروع بين ۱۵ و ۶۰ سالگى

   

   

  ۶. وضعيت نورولوژيک بيمار را نتوان به بيمارى ديگرى نسبت داد. تست‌هاى آزمايشگاهى که ممکن است در موارد خاصى مفيد باشند غبارتند از: آناليز MRI ، CSF سر يا نخاع، سطح B12 سرم، تيتر ويروس لنفوتروپيک سلول T تيپ HTLV-1) ESR)، فاکتور روماتوئيد ANA آنتى‌بادى ضدٌ VDRL ،(SLE) DAN سرم، آنزيم مبدل آنژيوتانسين (سارکوئيدوز)، سرولوژى بوريل (بيمارى لايم)، اسيدهاى چرب با زنجيره‌هاى خيلى بلند (آدرنولکوديستروفي) و لاکتات سرم يا CSF، نمونه‌بردارى عضله يا آناليز DNA ميتوکندرى (اختلالات ميتوکندريال)

   

   

  دسته‌هاى تشخيصى

  معاينه بالينى

   

   

  ۱. MS قطعي: تمام شش معيار صدق مى‌کند.

   

   

  ۲. MS احتمالى: تمام شش معيار صدق مى‌کند به‌جز اينکه: ۱. على‌رغم دو اپيزود علامت‌دار فقط يک اختلال عينى وجود دارد و يا ۲. على‌‌رغم دو يا چند اختلال عينى يک اپيزود علامت‌دار وجود دارد.

   

   

  ۳. در معرض خطر MS: تمام شش معيار صدق مى‌کند جز اينکه فقط يک اپيزود علامت‌دار و يک اختلال عينى يافت شود.

  معاينه بالينى

   نشانه‌هاى غير طبيعى معمولاً گسترده‌تر از آن چيزى هستند که از شرح حال بيمار انتظار مى‌رود. اختلالات ميدان بينائي، کاهش حدت بينائي، اختلال در درک رنگ، رنگ‌پريدگى اپتيک و پاپيليت، اختلال رفلکس‌هاى مردمک، نيستاگموس، افتالموپلژى بين‌هسته‌اى (کاهش يا فقدان اداکشن يک چشم يا نيستاگموس چشمى که در نگاه به لترال در حالت ابداکت ايجاد مى‌شود)، کرختى صورت يا ضعف، ديزآرتري، عدم هماهنگي، آتاکسي، ضعف و اسپاستيستي، هيپررفلکسي، فقدان رفلکس‌هاى شکم، کلونوس مچ پا، بالا رفتن انگشتان و اختلالات حسى بيمار را بايد مورد بررسى قرار گيرند

     ادامه مطلب
  تاريخ : چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 9:10 | نویسنده : همدل |
     
  دوشنبه, 06 ارديبهشت 1389 11:53

  مهر: داروي درمان بيماري«ام.‌اس» با پايه کاملا گياهي و بدون مواد شيميايي توسط محققان کشور ساخته شد که در فاز حيواني نتايج کاملا مثبتي از آن استخراج شده است و به زودي با حمايت معاون علمي و فناوري رياست‌جمهوري وارد فاز انساني خواهد شد. فاطمه قاسمي‌سخا، مجري توليد داروي درمان و پيشگيري از ام‌اس گفت: توليد اين دارو در مرحله حيواني به انجام رسيده و به صورت کامل جواب مثبت داده است. اين مرحله در دو فاز پيشگيري‌کننده و درماني انجام شده است.
  وي ادامه داد: آزمايش‌ها در فاز مدل حيواني در دو جنس نر و ماده در فصل زمستان و تابستان انجام شد و به زودي در مرکز تحقيقات MS بيمارستان سينا وارد فاز انساني اين دارو خواهيم شد.
  اين دارو به صورت خوراکي مصرف مي‌شود و فاقد هرگونه ماده شيميايي است و با مواد گياهي توليد مي‌شود و برخلاف داروهايي که در اين بيماري مصرف مي‌شود هزينه بسيار پاييني دارد.

  http://www.gostareshonline.com/health-food/43600---lr----------.html  تاريخ : سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 11:47 | نویسنده : همدل |
  كمبود ويتامين ب2 باعث التهاب اعصاب مي‌شود و علائمي شبيه به بيماري مولتي پل اسكلروز به وجود مي‌آورد.
  در ام.اس يا مولتي پل اسكلروز كه ناشي از التهاب سيستم عصبي است، پروتئين ميلين سلول‌هاي مغزي كه اطراف رشته‌هاي عصبي را گرفته است تخريب مي‌شود و فرد را دچار علائمي مانند ضعف عضلاني، لرزش دست يا پا، اختلال ذهني و حسي، به خواب رفتن يا سوزن سوزن شدن آن مي‌كند. علي‌رغم آن‌كه علت دقيق اين بيماري هنوز مشخص نشده است، مكمل غذايي و ماساژ درماني در درمان ام.اس مفيد واقع شده است.

  گوشت قرمز و سفيد، غلات، حبوبات بخصوص عدس، قارچ، ماهي و دانه آفتابگردان مواد غذايي غني از ويتامين ب2 است كه بدن انسان روزانه به 4/2 ميلي گرم از آن احتياج دارد.
  http://www.inn.ir/newsdetail.aspx?ID=40082  ادامه مطلب
  تاريخ : دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 21:20 | نویسنده : همدل |
  در صورتی که نمی خواهید دچار بیماریهای سرطان سینه، پروستات، بیماری MS، آرتروز، افسردگی و اعصاب شوید و ضمنا اسید اوریک، اوره و چربی خونتان بالا نرود، گوشت بوقلمون مصرف کنید.
  بر اساس تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران و طبق آزمایشات انجام شده فسفر موجود در بوقلمون چهار برابر میگو که یک غذای دریایی است، همچنین بهتر است که بدانید 80 درصد عامل تشکیل کلسیم در استخوانهای بدن فسفر است و میزان فسفر در بوقلمون 238mg/100g است.

  پروتیین موجود در بوقلمون 81/28 بیشتر از هر گوشتی است.

  بوقلمون فاقد اوره و اسید اوریک نسبت به گوشتهای دیگر است که طبق تحقیقات انجام شده اسید اوریک یکی از عوامل سکته مغزی است.

  گوشت بوقلمون به علت عدم وجود چربی میان بافتی حجم گوشت در هنگام پخت برعکس گوشت مرغ، گوساله، گوسفند و... کم نمی شود و در نهایت مرغ بعد از پختن 55 درصد، گوشت 60 درصد و بوقلمون 85 درصد گوشت پخته به دست می آید.

  بوقلمون دارای انواع ویتامین B از جمله B1، B3، B6 و B12 به میزان 7.7mg/100gr است و برای جلوگیری از افسردگی و بیماری MS و از بین بردن کم خونی موثر است.

  در بوقلمون مقدار زیادی امگا3 وجود دارد که باعث باز شدن مجاری عروق بدن و پایین آورنده کلسترول می شود و از مزمن شدن بیماریها جلوگیری می کند.

  اسیدهای آمینه ای به نام تریپتوفان 35mg/100g است که در بدن تبدیل به پروتیین می شود که عامل شادابی است. اسیدهای آمینه در مرمت سلولهای ماهیچه ای و اندام بدن، ناخن، پوست، مو و غدد ترشحی نقش بسیار بسزایی دارد و برای ورزشکاران بسیار مفید است.

  در بوقلمون کلسیم 98mg/100g و برای کلیه افراد بخصوص خانمها بسیار مفید است و همچنین کلسیم باعث کاهش کلسترول و فشار خون می شود.

  چربی و کلسترول موجود در بوقلمون کمترین چربی و کلسترول نسبت به دیگر گوشتها است.

  پتاسیم موجود در بوقلمون 935mg/100g بیشترین پتاسیم در تمام گوشتهاست.

  پتاسیم ضدسرطان است و برای جلوگیری از سرطان سینه در خانمها بسیار موثر بوده همچنین در ساختمان قلب و ماهیچه ها و خون نقش مهمی دارد، وجود آن عامل مهمی برای بسته نشدن سرخرگها و مشکلات وریدی است همچنین پتاسیم در کاهش کلسترول نقش مهمی دارد.

  پادرد عمدتا نتیجه کمبود پتاسیم و منیزم بدن، اسپاسم ماهیچه انسداد و تنگ شدن سرخرگ، مشکلات وریدی تاثیر سوء دیابت روی عضلات، اعصاب پا، رگ گرفتگی و... تورم مفاصل است.

  استفاده از گوشت بوقلمون در خانواده به معنی بالا رفتن فرهنگ مصرف خانواده است.

  45mg/100g سلنیوم در بوقلمون چه اهمیتی دارد.

  سلنیوم همراه با کلسیم، پتاسیم و ویتامین B6-C-D و روی که همگی در گوشت بوقلمون است ضد کلیه سرطانها بخصوص سرطان پروستات و سینه است. سلنیوم تنظیم متابولیسم را به عهده دارد و برای از بین بردن سلولهای غیرنرمال موثر بوده و اگر گوشت بوقلمون با قارچ و گوجه فرنگی میل شود خاصیت ضدسرطانی آن افزایش پیدا می کند.

  میزان سدیم 33mg/100g در گوشت بوقلمون است و از بیماریهای قلبی جلوگیری می کند و باعث تنظیم فشار خون می شود و همچنین سدیم عامل جذب کلسیم و فسفر در بدن است.

  روی در بوقلمون 63mg/100g بوده و روی باعث رشد خردسالان می شود ضدسرماخوردگی است و به ساختن DNA و هورمون مردانه در بدن کمک می کند و همچنین روی باعث تنظیم سن بلوغ در افراد می شود.

  بوقلمون دارای ماده ای به نام(COQ 10 اکسیر جوانی) است که برای جلوگیری از پیری زودرس مفید است.


  تاريخ : دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 21:13 | نویسنده : همدل |
  چشمهایی که دیگه خوب نمی بینند،گوشهایی که خوب نمی شنوند ،پاهایی که بدون عصا دیگه قادر به راه رفتن نیستند و دستهایی که دیگه بخودی خود نمی توانند حرکت کنند!پیری؟!!نه!!! اینها ممکنه علایم پیری باشه اما برای دوونیم میلیون نفر در سراسرجهان علایم یه بیماریه!

  خیلی دردناکه هرروز که بیدار میشم به خود می گویم امروز می خواهم مثبت فکر کنم ،ادامه بده ....اما پشت همه اینها می دونم دارم رو به زوال می روم...........................

  قسمتهایی از فیلم را از اینجا دانلود کنید و ببینید:

  http://www.youtube.com/watch?v=IQhCh1RYsT4

  این هم تکه ای از ترانه ای که ابی در این کنسرت خطاب به بیمارها خونده:

  با تو این تن شکسته، داره کم کم جون میگیره

  آخرین ذرات موندن، توی رگهام نمیمیره

  با تو انگار تو بهشتم، با تو پرسعادتم من

  دیگه از مرگ نمیترسم، عاشق شهامتم من....................  ادامه مطلب
  تاريخ : پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 14:7 | نویسنده : همدل |
  رييس پايگاه تحقيقاتي علوم سلولي پژوهشکده رويان اصفهان گفت: ايران آماده عرضه و فروش جنين هاي منجمد گاوهاي شيروار به سراسر دنياست.

  دکتر "محمد حسين نصر اصفهاني" روز يکشنبه هنگام بازديد استاندار اصفهان از پژوهشکده رويان اصفهان افزود: اين پژوهشکده موفق به توليد جنين هاي منجمد گاو شيروار جهت فروش به دامداران داخلي و خارجي با دستيابي به دانش " افزايش شيرواري از طريق انتقال جنين" شده است.
  وي اظهار داشت:هر جنين گاو شيروار توليد کشور آمريکا با قيمت دو تا سه هزار دلار به فروش مي رسد در حاليکه پژوهشکده رويان موفق به عرضه اين جنين گاو به قيمت 300 دلار به دامداران داخلي شده است.
  به گفته وي اين دستاورد در راستاي اجراي طرح افزايش شيرواري حاصل شده است که منجر به درآمدزايي بيشتر و افزايش توليد شير در بخش دامپروري و دامداري ايران خواهد شد.
  رييس پژوهشکده رويان اصفهان گفت: توليد حيوانات تراريخت جهت توليد داروي TPA به منظور درمان بيماران سکته اي از طريق شبيه سازي يکي ديگر از اهداف و طرح هاي اين پايگاه تحقيقاتي است.
  نصر اصفهاني با اشاره به اينکه توليد اين دارو در انحصار آمريکا است، افزود: در صورت اجراي موفقيت آميز اين طرح، ايران نيز تا دو سال آينده قادر به توليد اين دارو خواهد بود.
  اين پژوهشگر، حفظ گونه هاي در حال انقراض از جمله "قوچ قميشلو" را يکي ديگر از اهداف و برنامه هاي پژوهشکده رويان اصفهان عنوان کرد و گفت: قوچ قميشلو تنها گونه قوچ ايراني ثبت شده در دنياست که لازم است براي حفظ آن تلاش شود.
  به گفته وي براي دستيابي به اين هدف از روش شبيه سازي قوچ وحشي در دل گوسفند اهلي استفاده شده است و در صورت عدم بروز مشکلات از جمله شيوع بيماري تب برفکي اميد است تا يک ماه آينده اولين مورد تولد حيوانات بين گونه اي را در ايران داشته باشيم.
  نصر اصفهاني ديگر اهداف پژوهشکده اصفهان را افزايش کارايي روش هاي نوين درمان نا باروري از طريق انتخاب بهترين اسپرم و استفاده از سلول هاي بنيادين در درمان بيماري هاي صعب العلاج مرتبط با اعصاب مانند MS و قطع نخاعي اعلام کرد.
  وي برخي از دستاوردهاي مهم پژوهشکده رويان را تولد اولين نوزاد حاصل از انجماد جنين پس از 10 سال، توليد اولين رده سلول هاي بنيادين انساني در ايران و خاورميانه، تولد نوزاد از روش تشخيص ژنتيک قبل از لانه گزيني و تولد اولين گوسفند، بز و گوساله شبيه سازي شده در ايران و خاورميانه عنوان کرد.
  نصر اصفهاني يکي از مهمترين دستاوردهاي اين پايگاه تحقيقاتي را دستيابي به فناوري توليد سلول هاي بنيادين القايي به عنوان پنجمين کشور جهان برشمرد و گفت: اولين بانک خون بند ناف نوزاد در ايران و خاورميانه نيز در اصفهان ايجاد شده است.
  وي با اشاره به اينکه پژوهشکده رويان به توليد اولين رده سلول هاي مولد انسولين در ايران دست يافته است، افزود: اميد است تا پنج سال آينده به اولين مورد درمان سلول هاي بنيادين براي انسولين دست يابيم.
  منبع:
  http://pug.ir/tabid/36/mid/440/ShowAll/true/Default.aspx

  تاريخ : پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 13:21 | نویسنده : همدل |
  پرونده يك بيمار،‌ تشريح يك بيماري
  ام- اس "Multiple sclerosis"
    


  دكتر احسان الله ‌محمدي
  خانم شهره قائدي 26 ساله است. در گذشته به طور ناگهاني، دچار سرماخوردگي شديد شده، با درد پشت و ناپايداري هنگام راه رفتن به بيمارستان مراجعه نموده و طي پذيرش به احتباس شديد ادراري و سوزش پا دچار گرديده، دماي بدنش 38 درجه سانتي‌گراد و تعداد نبض 96 بار در دقيقه است. بيمار باز هم به طور ناگهاني دچار تاري ديد چشم مي‌شود. كرختي اندام،‌ شدت مي‌يابد، گشاد گشاد، راه ‌مي‌رود، احساس ضعف شديد در پاها، او را به زمين‌ مي‌اندازد. اختلال در تكلم پيدا مي‌كند، درمان با داروي ضد التهاب داخل وريدي، متيل پرد نيزولون آغاز مي‌گردد.
  در MRI مغزي، تصاوير، مناطق هيپرسكينال را در ماده سفيد اطراف بطن‌هاي درون مغزي به صورت تراكم پروتون و تصوير t2-waighted نشان مي‌دهد در مايع مغزي نخاعي، پروتئين افزايش يافته و افزايش سلول‌هاي لنفوسيتي و افزايش ايمنو گلوبولين جي (IgG) و وجود باندهاي ايمونوگلوبولين اوليگو كلونال، كاملا براي مايع مغزي نخاعي بيمار مشخص است.
  اسكلروز متعدد (MS)، شايع‌ترين بيماري دميلين نورون‌هاي سيستم مغزي نخاعي است. از دست رفتن پوشش ميلين روي آكسون نورون، به صورت ناتواني عصبي در بالغين جوان، مشخص است. نسبت ابتلاي زنان به مردان سه به دو است، علت بيماري ناشناخته است، اما احتمالا مجموعه‌اي متشكل از عوامل زمينه‌اي ژنتيكي، تماس با يك يا چند عامل محيطي اعم از استرس و ويروس‌ها و توكسين‌ها، و تنظيم ناقص پاسخ‌هاي ايمني (بيماري اتوايمون) و ... دخالت دارد.
  MS، اختلال به صورت حملات عودكننده و پيش رونده مي‌باشد.
  RELAPSINY-REMITTINY/PROGRESSIVE-RELAPSINY
  اين حملات سبب درگيري ماده سفيد سيستم مغزي نخاعي (مجموعه اكسون‌ها و پوشش ميلين روي آن) مي‌شود. MS در ايران به عنوان يك بيماري التهابي در نظر گرفته مي‌شود كه در آن لنفوسيت و ماكروفاژها، سبب تخريب غلاف ميلين و همچنين گاهي اوقات سبب آسيب كامل خود آكسون مي‌شود. اين بيماري در زنان به شدت شايع شده است و معمولا از سن 25 سالگي تا 40 سالگي خود را نشان مي‌دهد به طور كلي براي اولين بار اين بيماري توسط جين مارتين- شاركوت اهل فرانسه، يك نورولوژيست مشهور در سال 1868 ميلادي با وجود پلاك‌هاي ميلين در بافت عصبي مغزي، همراه با پرش‌هاي ناگهاني مردمك چشم (نيستاگموس) و لرزش دست‌ها (ترمور) و اختلال كلامي (گفتار تلگرافي) به عالم بشري معرفي گرديد. به طور كلي MS يك بيماري اتوايمون بوده كه سلول‌ها، عليه ميلين (غشاء خودي آكسون) اقدام به يورش تخريبي مي‌نمايد (حمله به سرباز دفاعي خودي) و بدين ترتيب علي‌رغم تلاش‌هاي زياد، تابلوي MS با علائم زير نمودار مي‌شود؛
  1- با علائم مركزي: خستگي، اختلال شناخت، افسردگي، خلق و خوي به هم ريخته و عصباني
  2- با علائم بينايي: اختلال ديد رنگي، اختلال ميدان بينايي، فقدان بينايي، نيستاگموس، عفونت عصب بينايي، دو بيني.
  3- با علائم كلامي و صحبت: صحبت تلگرافي.
  4- با علائم اختلاف در مري و لوله گوارشي: اختلال در مسير گلو
  5- با علائم اختلاف حسي: كرختي، سوزن سوزن شدن، سنگيني در يك اندام
  6- با علائم يك مرتبه ناگهاني: دو بيني، اختلال بلع يا تكلم.
  7- با علائم حركتي: ضعف، اسپاسيتي (گرفتگي عضلاني)، كرامپ عضلاني.
  8- با علائم خاص يك مرتبه: ضعف صورت، اختلال مثانه، اختلال در كار روده.
  9- اختلال راه كورتكس به نخاع و اختلال درگيري ساقه مغز به صورت علائم ناگهاني، ضعف، گرفتگي عضلاني، افزايش رفلكس‌ها، رفلكس مثبت بابينسكي در كف، فقدان حس ارتعاش،‌ كاهش حس درد
  10- گرما،‌ سبب تشديد بيماري مي‌گردد، و سريعا يك حمام گرم، گرفتگي چند ثانيه‌اي تا چند دقيقه‌اي را به صورت گرفتگي سفت و پيوسته (اسپاسم تونيك) براي فرد به وجود مي‌آورد.
  تشخيص: در صورتي كه بيمار يك يا چند عامل از علائم تابلوي مكان‌هاي مغزي و نخاعي را داشته باشد، MS براي بيمار مشخص مي‌شود.
  1- MRI (اين تصوير مغزي نخاعي)، ضايعات متعدد (پلاك‌هاي ميلين) را در ماده سفيد اطراف بطن‌ها، كورپوس كالوزوم (رابط بين دو نيمكره مغز)، ساقه مغز، طناب نخاعي در مجراي پشت مهره‌اي نشان مي‌دهد.
  2- تغييرات در مايع مغزي نخاعي (CSF) به صورت افزايش سلول و افزايش پروتئين و افزايش نسبت ايمنوگلوبولين جي به آلبومين و افزايش انديكس ايمنو گلوبولين(IgG )‌ ,(G) و وجود باندهاي اوليگوكلونال
  ايمنو گلوبولين مي‌باشد.
  3- با استفاده از پتانسيل‌هاي برانگيخته (EP) بخصوص استفاده از كليك‌هاي بينايي بيروني، اختلال و غيرطبيعي بودن مسائل چشمي عصبي را كاملا نشان مي‌دهد (فقدان ميلين در ماده سفيد مغز نخاعي)
  4- افزايش هيپرسيگنال‌هاي متعدد در MRI به صورت T2 (افزايش پروتون‌ها) از وجود ضايعات فعال انواع پلاك‌هاي ميلين‌ جدا شده از روي آكسون) كه به طور نسبي با ناتواني فعاليت‌ بيمار ارتباط دارد، تصميم‌گيري و درمان را براي بيماري MS مشخص مي‌نمايد.
  طبقه بندي جديد انواع MS (4 زير گروه)
  1- نوع R-R (عودكننده- بهبود يابنده) بيماران علائم حركتي، حسي، مخچه‌اي، بينايي را تجربه مي‌نمايند، براي مدت 2-1 هفته علائم طول مي‌كشد. سپس حمله بدون درمان يا بادرمان داروهاي كورتيكو استروئيد به مدت 8-4 هفته بهبود كامل پيدا مي‌كند. اين نوع در ايران بسيار زياد است.
  2- گذرا (يا پيشرونده ثانويه SP) بيمار بعد از حمله به وضعيت طبيعي خود بر نمي‌گردد و در هر حمله ناتواني بيمار، مختصري باقي مي‌ماند. اين افراد ممكن است يك جزء منفي پيش رونده (پروگرسيو) را در بيماري خود داشته باشند و نياز به داروهاي سركوب كننده ايمني يعني داروهاي
  ايمونو ساپرسيو خواهند داشت تا از حملات پيش رونده تخريبي عصبي جلوگيري شود.
  3- نوع پيشرونده اوليه (PP)، بيماري از همان شروع علائم خود را به صورت مداوم و آهسته و تخريبي آغاز مي‌كند و حملات عودكننده بهبود يابنده اصلا ندارد.
  4- عودكننده پيش رونده (PR): از شروع بيماري سقوط تدريجي علائم را به صورت يك نواخت دارند اما همچنان از حملات رنج مي‌برند (Suffer-Attaeks). كمترين مدل MS اين گروه است.
  عامل مهم در تمامي طبقه‌بندي‌ها بهبودي يا REMISSION مي‌باشد.
  درمان‌هاي امروزي MS:
  1- درمان اصلي با استفاده از 5 گروه دارويي كه تعديل‌كننده بوده و روي سيستم ايمني اثر دارد.
  2- درمان فرعي علامتي كه براي بهبود عملكردهاي سيستم عصبي مغزي نخاعي به كار مي‌رود.
  الف: درمان‌هاي تعديل كننده MS:
  5 گروه دارويي شامل:
  1- گروه تزريقي اينترفروئون B1a با معرفي 4 دارو در ايران كاربرد دارد
  ONEX+CINNOVEX+RECIGEN+REBIF و معمولا از ري بيف استفاده مي‌شود.
  2- گروه اينتر فروئون B1a با معرفي يك دارو در ايران كاربرد دارد( BETASEREN(BETAFERON)
  3- گروه استات گلاتايرامر GLATIRAMER-ASSETATE يا كوپاكسون كه اين گروه غير استروئيدي بوده و تزريقي مي‌باشد.
  4- گروه دارويي سيتوكسان ترون، يا سركوبگر سيستم ايمني
  5- گروه دارويي ناتاليزومآب (تي سابري) NATALIZUMAB ( TYSABRI)I
  اكثر اين 5 گروه دارويي سبب كاهش توليد اينترفرون گاما مي‌شوند بعضي از آنها سبب توليد سايتوكاين‌هاي ضد التهابي مانند اينتركولين 4 و 10 فاكتور رشد با فتي بتا، (TGF-B) مي‌شوند همچنين اين داروها روي عبور و مهاجرت سلول‌ها به داخل مغز و نخاع تاثير مي‌گذارند.
  1- MS با حمله حاد: اگر حمله بيمار خفيف باشد، نياز به درمان ندارد. در صورتي كه روي عملكرد فرد تاثير بگذارد با كورتيلو استروئيدي وريدي در مدت كاملا كوتاه درمان مي‌شود اگر بيمار در زمان حمله و عود بيماري، علائم ناتوان كننده، همراه با اختلال عصبي مشخص، داشته باشد از
    متيل پرد نيز ولون وريدي 100mg ميلي گرم در روز در يك دوره يك هفته اي استفاده مي‌شود.
  2- در بيماري عودكننده بهبود يابنده MS: براي درمان دو نوع اينترفرون B يعني اينتروفرون lb و la و گلاتيرامر استات تائيد مي‌گردد. اينترفرون Blb به صورت يك روز در ميان و زير جلدي تزريق مي‌شود و اينترفرون Bla سه روز در هفته به صورت زير جلدي يا هر هفته به صورت داخل عضلاني تزريق مي‌شود.
  3- براي بيماراني كه MS از نوع عودكننده و بهبود يابنده دارند ولي به بتااينترفرون و يا گلاتيرامراستات، پاسخ نمي‌دهند از سري داروهاي ديگر نجات بخش استفاده مي‌شود.
  اين داروها شامل: پالس متيل پرد نيزولون داخل وريدي، داروهاي سيكلوفسفاميد و ميتوكسانترون كه هر دو سركوب‌كننده سيستم ايمني است استفاده مي‌شود.
  4- در بيماراني كه MS پيشرونده دارند، درمان شامل، داروهاي سيكلوفسفاميد، ميتوكسانترون، متوتروكسات خواهد بود.
  ب) درمان‌هاي علامتي در بيماري MS:
  1- اسپاسم و گرفتگي را با داروهاي باكلوفن، واليوم و تيزائيدين، رفع نماييد و ورزش منظم و كشش عضلاني بسيار موثر است.
  2- درد را با آمي تريپتلين، نورتريپتلين و كاربامازپين و مكسيلتين‌ رفع نماييد.
  3- خستگي را با آمانتادين و مودافينيل رفع نماييد.
  4- ترمور و لرزش را باايزونيازيد، بنزوديازپين و پيريميدون و پروپرانولول رفع نماييد.
  5- براي رفع اختلال عملكرد مثانه و روده‌ها از كمك ارولوژيست استفاده نماييد. داروهاي آنتي كولي نرژيك مانند اكسي بوتينين، پروبانتيلين و ايمپيرامين، سبب كاهش علائم تكرر ادرار،‌ اضطرار در ادرار كردن و رفع بي‌اختياري ادرار مي‌شود.
  اگر ا حتباس ادرار به دنبال عفونت دستگاه ادراري صورت گرفت، با اسيدي كردن ادرار از طريق خوردن ويتامين c (اسيد آسكوربيك) يا شربت زغال اخته به رفع آن اقدام مي‌نماييم. اما وجود يبوست در MS، بخصوص در بيماراني كه از ويلچر استفاده مي‌نمايند،‌ با استفاده از افزايش مايعات آبي و افزايش غذاي سبوس دار و نهايتا استفاده از شياف گليسرين و متاموسيل رفع مشكل خواهد بود.
  6-اختلالات عملكرد مسائل جنسي در بيماران MS بخصوص در سيستم نخاعي با استفاده از داروهاي سيلد نافيل، سيترات (Silde Nafil Citrate) و فنتولامين، به رفع اختلال‌هاي نعوظي اقدام مي‌گردد.
  7- عفونت و التهاب عصب بينايي با استفاده از پالس وريدي متيل پردنيز ولون رفع مي‌شود.
  8- ناتواني‌هاي فولمينانت (ناتواني‌هاي يك مرتبه و سريع و توفاني) در MS، اين ناتواني‌ها تنها با استفاده از روش پلاسمافورز بهبودي از نظر رفع علائم امكان‌پذير خواهد بود.
  9- حملات MS در بارداري كاهش مي‌يابد و نيازي به دارو نيست.
  10- تشنج‌هاي پيوسته و حمله‌اي در MS: تشنج‌ها جدا از خود بيماري MS بوده و با انتقال جريان‌هاي عصبي در يك موضع، فعاليت ناگهاني آغاز مي‌شود كه با استفاده از دوزهاي بسيار كم داروهاي كاربامازپين، فني توئين و باكلوفن، اقدام عملي براي رفع تشنج‌ها صورت مي‌گيرد.
  نكات مهم در MS:
  1- هر بيمار MS مي‌تواند به راحتي و با كمك يك همسر مراقبت‌كننده و حفظ سطح انرژي خود اقدام به ازدواج نمايد.
  2- دو داروي جديد خوراكي كلارد ري باين و فين گو ليمود، اينك مسير بهبودي MS را بهتر انجام مي‌دهند بزودي از اين دو دارو در ايران استفاده بيشتري خواهد شد. CLAD RIBINE/ FINGOLIMOD
  3- كمبود وريدهاي مغزي نخاعي و كمبود آهن در سيستم مغزي نخاعي علت جديدي براي بيماري MS در سطح جهاني مطرح گرديده كه با يك عمل جراحي قابل درمان خواهد بود مسائل اين ادعا براي بيماري MS همچنان ادامه دارد.
  4- آيا شروع علامت حساسيت الكتريكي فورم در پشت بدن و افزايش حرارت بر اثر گرما در آغاز گري بيماري MS مهمترين علامت است (علامت حرارتي هرميت) يا اينكه MS بيماري كاملا ژنتيكي و ناشي از تغييرات در ناحيه كروموزوم 6 (HLA) (تغييرات در آنتي ژن كمپلكس سازگاري بافتي بزرگ) مي‌باشد بحث ژنتيكي MS به شدت دنبال مي‌شود.
  5- چرا با التهاب‌هاي ويروسي و هجوم لنفوسيست‌هاي خوني به جاي دفاع از سيستم و به جاي نقش ايمني ناگهان منجر به هجوم گسترده به داخل مغز و نخاع و حتي شكستن سيستم ژني و انواع موتاسيون‌ها و ايجاد سرطان (CANCER) مي‌شود؟ آيا نقش استرس‌ها، به عنوان عامل اكسيداتيو (كاهش دهنده اكسيژن درون مغزي نخاعي) در MS موثر مي‌باشد؟
  6- آيا آينده بيماري MS را مي‌شود با نظم آهنگ‌هاي بدني نظير استفاده از ورزش‌هاي هنري نظامي MARTIAL تغيير داد؟ اين بهبودي‌ها در بيماري MS تا چه حدي جدي است؟ چرا مهاجرت‌ها از يك منطقه كاملا گرمسير (استان خوزستان) به مناطق كوهستاني (استان آذربايجان) تاكيد بر نقش ويتامين D و گرما در جلوگيري از بيماري MS ندارد؟!
  7- مهندسي ژن و بيوتكنولوژي و استفاده از كلونينگ و STEM سازي آيا دو موسسه رويان ايران مي‌تواند ملكول‌هاي سيستم ايمني بدن بيماري MS را در مسير تغييري جديد قرار دهد و فرصت‌هاي جديد بيوتكنولوژي در ايران مي‌تواند به كمك بيماران بيايد؟
  8- آيا به جاي مهندسي ژني در MS و يا كاشت بافت جديد نوروني طبيعي با استفاده از STEM-CELLS مي‌توان از تكنولوژي نانو در انتقال نورون‌هاي مصنوعي استفاده كرد؟ نانو تكنولوژي به جاي بيوتكنولوژي در MS تا چه حد مي‌تواند اميد بخش باشد؟
  9- ايمنولوژي، محيط، عفونت‌ها، ژن‌ها، كدام يك تئوري اصلي بيماري MS است؟ آنان كه نزديك مناطق گرمسيري (كشورهاي استوايي) زندگي مي‌كنند و بعضي از قبايل نژادي چرا هرگز به MS مبتلا نمي‌شوند؟ آيا نقش وجود ويتامين B12 مهمترين عامل در مبتلا نشدن به MS است؟!
  10- نقش فرآورده‌هاي دارويي MEDICATION
  توان سازي‌هاي فرهنگي REHABILITATION
  كدام يك در رفع علائم بيماري MS موثرتر است؟ چرا از طب مكمل در ايران در رفع علائم MS دنبال نمي‌شود؟ بياييم با دقت روي پرونده‌هاي بيماران MS به ورزش، به تغيير رژيم غذايي گوشتي، به ميوه‌ و حبوبات، به مديريت رفع استرس، به قرار گرفتن در طبيعت زيباي محيطي و فقدان توكسين‌هاي سربي و آلودگي‌هاي الكترومغناطيستي،  بيشتر بينديشم!!  ادامه مطلب
  تاريخ : چهارشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 13:42 | نویسنده : همدل |
  تاريخ : شنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۸۹ | 11:38 | نویسنده : همدل |
  یک زن انگلیسی با کمک نیش 1500 زنبور عسل توانست با بیماری خود مبارزه کند و روی پاهایش بایستد.

  یک زن انگلیسی با کمک نیش 1500 زنبور عسل توانست با بیماری خود مبارزه کند و روی پاهایش بایستد.

  گزارش خبرآنلاین، این زن 45 ساله به خاطر ابتلا به بیماری ام اس زمینگیر بود. او خود را در مدت 18 ماه در معرض نیش زنبورهای عسل قرار داد تا دردها وعوارض این بیماری خطرناک را کاهش دهد.

  زن انگلیسی با سم درمان کننده زنبورهای عسل هم اکنون می تواند روی پاهایش بایستد.

  پزشکان می گویند: سم زنبور عسل علاوه بر اینکه دردهای بیماران مبتلا به بیماری ام اس را کاهش می دهد میزان مقاومت بدن انسان را افزایش می دهد.


  تاريخ : چهارشنبه هجدهم فروردین ۱۳۸۹ | 19:36 | نویسنده : همدل |
  اختصاصی ام . اس لینک  -  ترجمه از  دنیز -
  پژوهشی در دانشگاه استنفورد این امکان را فراهم آورده است  که بیماران ام اس نحوه پاسخ دادنشان به داروهای ام اس مشخص گردد.
  به گفته پزشکان، تشخیص افتراقی بین کسانی که پاسخ مطلوب به اینترفرون بتا دارند و آنهایی که چنین پاسخی ندارند، می تواند به هزاران بیمار که با علم به ضرورت دارو، به خاطر عوارض آنفولانزایی یا مانند آن از استفاده کردن آن  اجتناب می ورزند کمک کند.
  پژوهشگران ، به رهبری لارنس استینمن و رابرت سی اکستل از بخش مغز و اعصاب استنفورد ، نشان دادند که یک آزمایش خون ساده می تواند مشخص کند که بیماران مبتلا احتمال بهره گیری شان از اینترفرون بتا چقدر است و تا چه حدی می تواند احتمال عود ام.اس را کاهش دهد.
  پژوهش ، در یکشنبه (آنلاین) در جهان پزشکی منتشر شده است و می تواند پیامدهای 4 میلیارد دلاری اینترفرون بتا را تحت تاثیر داشته باشد. شرکتهای عضو تولید کننده انواع مختلف از اینترفرون بتا عبارتند از: Biogen Idec Inc. ، Novartis، Serono ،Sandrock ، Biogen Idec '
  معاون ارشد رئيس جمهور ، این تحقیق از تحقیقات مغز و اعصاب را ، تحت عنوان" جالب اما مقدماتی " توصیف کرد و گفت که" این خبر می تواند یک پیشرفت بسیار مفید برای بیماران ام.اس باشد"
  وی اضافه کرد : شرکت او برنامه و هماهنگی های لازم را به همراه دکتر Steinman در زمینه این تحقیقات به عمل آورده است.
  به طور کلی اعتقاد بر این است که ام.اس یک نوع بیماری خود ایمنی است که درآن سيستم ايمني به بافت هايي که ميلين مي سازند حمله مي کند. حدود400،000 نفر در آمریکا و 5/2 میلیون نفر در سرتاسر جهان ام.اس دارند.
  بیشتر موارد ام.اس نوع عود کننده و فروکش یابنده ( Relapsihg Remitting MS ) که اکثر مبتلایان بیماریشان را با همین نوع آغاز می‌کنند و به همین ترتیب است که در آنها هر حمله این نوع بیماری، یک دوره آرام در پی دارد که بیماران در این مدت مشکلی ندارند، و حمله‌ها نیز معمولا غیر قابل پیش‌بینی‌اند .
  اینترفرون بتا ، یک داروی تزریقی است که قیمت سالانه آن حدود 25،000 دلار به بالا ست و برای کاهش میزان عود تقریبا یک سوم از بیماران بکار می رود و یک دوم آنان می توانند پاسخ لازم را دریافت کنند.
  این دارو همچنین باعث علایم آنفولانزا مثل درد ، تب و درد عضله می گردد که می تواند تا آخرین ساعات روز تزریق ادامه داشته باشد. این عوارض جانبی اغلب منجر به اجتناب بیماران از مصرف داروی تجویز شده میگردد ، در حالیکه حداقل دو سال طول می کشد تا مشخص شود تزریق و یا استفاده از آن دارو مفید است یا نه .
  به گفته دکتر Steinman تحقیق کنونی می تواند کمک کند دریابیم اینترفرون چقدر می تواند موثر باشد .
  عموما تصور براین است که اینترفرونها کلا " اثرمتوسطی" در کاهش عود دارند، زیرا آنها فقط در برخی از افرادی که آنرا مصرف می کنند موثر می افتد. اما این ادراک از دارو می تواند تغییر کند ، "اگر ما بشناسیم کسانی را که دارو روی آنها موثر است از کسانی که برایشان کاربرد ندارد . در میان برخی بیماران ام اس حتی شاید در پاسخ به - اینترفرون بتا ، اثر دارو به طور بالقوه بیشتر ازآن حدی باشد که می پنداشتند".
  محققان دو راه متمایز را از طریق داروهای ضد التهابی پیداکرده اند که منجر به پاسخ سیستم ایمنی بدن دربرابر بیماری ام اس می شود.. یکی از مسیرها برای کمک به کسانی که پاسخ مطلوب را به اینترفرون بتا دارند و دیگری به کسانی که این پاسخ را ندارند.
  پژوهش برای اولین باربر روی موش ها انجام شد ، سپس در تجزیه و تحلیل نمونه خون روی 26 نفر تأیید شد. استنفورد روش عملی آشکاری را برای آزمایش خون برای تشخیص نوع پاسخها به اینترفرون بتا اختراع کرده است که به گفته استنفورد این روش از نظر اقتصادی به نفع محققان نخواهد بود.

  http://www.ms-links.org/2010/03/blog-post_30.html  تاريخ : چهارشنبه هجدهم فروردین ۱۳۸۹ | 19:35 | نویسنده : همدل |
  بيش از 30 سال است كه دانشمندان مي‌دانند، نرخ ابتلا به بيماري ام اس در ارتفاعات و نواحي مرتفع شايع‌تر از نواحي حاره‌اي و استوايي است.


  به گزارش ايسنا، از آنجا كه نور خورشيد در نزديكي استوا فراوان‌تر و شديدتر است، بسياري از محققان همواره ترديد داشته‌اند كه آيا ميزان بالاي توليد ويتامين D در بدن در اثر تماس با نور خورشيد مي‌تواند علت اين الگوي نامعمول نسبت شيوع بيماري ام اس باشد.

  هكتور دي لوسا، پروفسور تحقيقاتي در رشته بيوشيمي در دانشگاه ويسكونسين مي‌گويد: ويتامين D ممكن است علائم ام اس را كاهش دهد اما در پژوهشي كه در نشريه پيشرفت‌هاي آكادمي علوم آمريكا منتشر شده است، اين محقق و دستيارش برايان بكلوند خاطرنشان مي‌كنند كه بخش مادون قرمز نور خورشيد بيش از ويتامين D در كنترل ام اس مي‌تواند نقش داشته باشد.

  به گفته متخصصان؛ بيماري ام اس با نام علمي كامل مولتيپل اسكلروسيز يا فلج اعصاب، يك بيماري نورولوژيك دردناك است كه عامل بروز آن تخريب در هدايت الكتريكي عصبي است.

  آمارها نشان مي‌دهد كه هم اكنون در آمريكا حدود 400 هزار نفر بر اثر ابتلا به اين بيماري فلج و ناتوان شده‌اند. در سالهاي اخير، آشكار شده است كه سيستم ايمني بدن بيماران در حال تخريب هدايت الكتريكي در رشته‌هاي عصبي است.

  محققان مي‌گويند؛ بخش تشعشعات مادون قرمز نور خورشيد، بدن را به توليد ويتامين D ترغيب مي‌كند و اين ويتامين به همراه تشتشع مادون قرمز با هم مي‌توانند سيستم ايمني بدن را تنظيم كنند و شايد حتي روند بيماري ام اس را كندتر كند. اما سوالي كه اكنون ذهن دانشمندان را مشغول كرده اين است كه آيا تنظيم سيستم ايمني مستقيما نتيجه عملكرد اشعه مادون قرمز، تاثير غيرمستقيم توليد ويتامين D و يا هردوي اين فاكتورها است؟‌

  اين پژوهش با هدف تشخيص نقش ويتامين D و نور فرابنفش در توجيه علت افزايش نرخ ابتلا به ام اس در نقاط دورتر از خط استوا، انجام گرفته است.

  دكتر دلوس مي‌گويد: از دهه 1970 تاكنون بسياري از مردم معتقدند كه نور خورشيد از طريق تاثير ويتامين D در كاهش احتمال ابتلا به ام اس نقش دارد. البته اين درست است كه دوزهاي زياد از نوع فعال ويتامين D مي‌تواند بيماري را در نمونه‌هاي حيوانات آزمايشگاهي متوقف كند. اين ويتامين به ميزان غيرقابل انتظاري سطح كلسيم را در خون افزايش مي‌دهد اما ما مي‌دانيم كه ساكنان نواحي استوايي اين ميزان بالاي كلسيم را ندارند اما با اين حال درصد ابتلاي آنها به ام اس پايين است. بنابراين به نظر مي‌رسد كه عامل ديگري غير از ويتامين D مي‌تواند اين تفاوت جغرافيايي را توجيه كند.

  محققان براي كشف اين ارتباط موش‌هايي را كه مستعد ابتلا به ام اس بودند به مدت يك هفته در معرض اشعه مادون قرمز قرار دادند. محققان دريافتند: تماس با اين اشعه اگرچه تعداد موش‌هاي مبتلا به بيماري شبه ام اس را كاهش نداد اما علائم اين بيماري را در موشها، بويژه موشهايي كه هر روز در معرض تشتشع قرار مي‌گرفتند، كاهش داد.

  دي لوس تاكيد كرد: اين يافته هنوز در مرحله آزمايش است و براي بررسي كاربردهاي عملي آن در مبتلايان انساني، انجام تحقيقات بيشتر و دقيق تر ضروري است.


  تاريخ : دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۹ | 19:43 | نویسنده : همدل |
  دستگاه يك نفره اكسيژن هيپرباريك براي نخستين بار در دانشگاه علوم پزشكي ايران ساخته شد.
  به گزارش ايرنا، دكتر حسن سعيدي عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران و سازنده اين دستگاه با بيان اينكه مطالعات ساخت اين دستگاه از اواخر سال 84 آغاز شد و در شهريور ماه سال 88 به اتمام رسيد، افزود: اندازه اين دستگاه به طول 2/30 سانتي متر و دهانه 80 سانتي متر براي يك انسان تا وزن 200 كيلوگرم طراحي شده است.
  وي گفت: دستگاه اكسيژن هيپرباريك شامل يك محفظه هواي فشرده و اكسيژن خالص است و 14 تا 16 مورد تجويز پزشكي دارد. گفتني است اين دستگاه براي درمان مقاوم سوختگي، مسموميت با گاز دي اكسيد كربن، آمبولي زخمهاي ديابتي و عفونتهاي استخواني مزمن كمك چشمگيري خواهد كرد.
  به گزارش روابط عمومي دانشگاه علومي پزشكي ايران مزاياي دستگاه جديد نسبت به نمونه هاي خارجي آن اين است كه در دستگاه جديد نرم افزار و برنامه نويسي جديد تعريف شده و چون دستگاه هوشمند است، در صورت ايراد، اپراتور متوجه مي شود. همچنين هزينه ساخت اين دستگاه در كشور يك چهارم نمونه هاي خارجي برآورده شده است.
  براساس اين گزارش، بسياري از كشورها از جمله كشورهاي اروپايي، آمريكا و چين، روسيه و تركيه از اين دستگاه براي حدود 80 مورد بيماري از جمله بيماري ام اس، فلج مغزي و توانبخشي بعد از سكته ها، به عنوان روش كمك درماني يا درمان قطعي استفاده كرده اند.
  پژوهشگران، روش كار اين دستگاه را اكسيژن رساني ويژه تحت فشار و غلظت خاص در مدت زماني معلوم به بافتهاي ضايعه ديده اعلام كرده اند.

  روزنامه کیهان

     تاريخ : دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۹ | 19:41 | نویسنده : همدل |
  اختصاصی ام.اس لینک - ترجمه از  دنیز  -
  به گزارش خبرگزاری CBC : دو برادر  یکی از وینیپگ و دیگری از اتاوای کانادا ، که در لهستان تحت عمل جراحی برای درمان بیماری ام.اس قرار گرفته بودند از عمل خویش ابراز خوشنودی کرده و امید بیشتری برای کاهش علائم این بیماری دارند .


  دانکن تورنتون ، 47 ساله با برادرش ایوان ، 49 ساله برای انجام یک پروسه درمانی که فعلا در کانادا میسر نیست این کشور را به مقصد کشور لهستان ترک کرده اند . 
   جراحی ، برپایه افزایش جریان خون در مغز بیماران ام.اس هنوز هم در بسیاری از جوامع تخصصی پزشکی در حد آزمایش مطرح است و این درحالی است که در موارد زیادی ، بیماران نتایج امیدوار کننده ای را در همین زمینه گزارش کرده اند.
   خبرگزاری CBC در روز چهارشنبه اعلام کرده است  : بر روی هر دو برادر عمل جراحی انجام گرفته و حال هردوی آنها خوب گزارش شده و آنها احساس بهتر شدن دارند.
  دانکن اظهار میدارد : خون در دست و پاهایم به گردش در آمده و من به طرز محسوسی بهبود یافته ام .
  همچنین ایوان تورنتون بعد از عمل گفت : "همه خواسته ی من این بود که از اینی که هستم بدتر نشوم ،" و الان متوجه تغییرات قابل توجه و مهمی در خود شده ام .
  دانکن اضافه میکند : "من بی وققه گرم شدن دست ها و پاهایم را احساس می کنم و آن شبیه نوعی جایزه بسیار بزرگ در عظیم ترین بخت آزمایی زندگی ام می باشد و الان دستها و پاهایم  بسیارگرمتر از آنچه بود می باشند.و این اثربسیار شگفت انگیز بعد از این عمل است . راستش ، امیدی که ما الان بدست آورده ایم بیشتر ازآنی است که انتظار داشتیم. "
  این دو برادر هنوز در بیمارستانی در کاتووایثسه لهستان هستند و تا اوایل جمعه آینده ترخیص خواهند شد.
  باتوجه به این که اثرات اولیه این عمل مثبت و سودمند بوده است شاید تا چند ماه آینده روند درمان بیماری ام.اس را تحت تاثیر خود قرار دهد .
  هزینه عمل این جراحی برای هرمورد حدود10،000 دلار است. این روش تحت پوشش هیج بیمه ای نیست، زیرا هنوز هم در شمال امریکا در حال تحقیق است.
  درمان بر این فرض گرفته شده است که ام.اس با نارسایی مزمن وریدی، مغزی ، نخاعی پیوند خورده است که در آن شرایط به رگ گردن یا قفسه سینه خللی وارد می آید که از تخلیه ی مناسب خون از مغز جلو گیری می شود.

  http://www.ms-links.org/2010/03/blog-post_26.html  تاريخ : جمعه ششم فروردین ۱۳۸۹ | 20:30 | نویسنده : همدل |
  ابی ( ابراهیم حامدی) برای عید دیدنی با دوستدارانش، این هفته به سالن ضبط موسیقی بی بی سی آمد و از میان خوانده هایش طی چهل سال گذشته، با ارکستر، ۵ ترانه اجرا کرد. برنامه ای که تدارکش یک سال طول کشید و نتیجه روزها تمرین بود.


  پیام نوروزی ابی و ترانه ای که برای برنامه نوروزی امسال بی بی سی فارسی به بیننده ها تقدیم کرده، روز شنبه ۲۰ مارس ۲۹ اسفند، پیش از سال تحویل از شبکه بی بی سی فارسی پخش خواهد شد.

  ابی نوروز پرکاری را در پیش دارد؛ او امسال، جز دوبی، در اربیل (کردستان عراق) هم به روی صحنه می رود.

  ابی: خوشبختانه علاقمندان ترانه های من بیشتر شده اند؛ امسال بی صبرانه منتظر اجرا در اربیل هستم؛ سرزمین جدید و روحیه جدیدی را تجربه خواهم کرد.

  پنج سال قبل که با ابی در خانه اش لس آنجلس ملاقات داشتم، از بازنشستگی صحبت می کرد؛ در حالی که تابستان پیش در خانه اش در اسپانیا از بین نامه های رسیده از ایران، شعر جدیدی را از ته دل دکلمه می کرد و می گفت: اینو حتما میخونم "!  امسال لابه لای ضبط تلویزیونی آهنگ هاش در بی بی سی وسوسه شدم که این موضوع را به او گوشزد کنم!

  ابی: هر بار که روی صحنه می روم و هر بار که آلبومی منتشر می کنم، چیز جدیدی یاد می گیرم؛ تجربه های تازه ای در خواندن ترانه به ذهنم می آید و به این خاطر می بینم که هنوز باید ادامه داد؛ دو تا آلبوم در دست دارم. یکی از ساخته های شادوران بابک بیات است و دیگری کاری است با همکاری شوبرت آواکیان.

  ابی عید امسال ظاهر متفاوتی دارد؛ موهای بلند و آرامشی بیشتر.در حالی که فشارهای پشت صحنه، روی زندگی هنری اش سایه انداخته.

  او در ضبط در استودیو بی بی سی با اینکه ارکستر شخصی خودش همراهش نبود، ترانه ها را بی نقص و بدون اشتباه یا برداشت دوباره اجرا کرد.

  ابی: سال های سال است که در هیچ تلویزیونی اجرای زنده نداشته ام و این یک اتفاق استثنائی است. آخرین بار پیش از انقلاب بود - زمانی که با بیشتر خواننده های معروف پاپ آن روز دور هم جمع شدیم و یک برنامه نوروزی تلویزیونی اجرا کردیم. آن روزها دل هایمان به هم نزدیکتر بود؛ الان شاید در یک شهر باشیم ولی... دور از هم.

  ۲۰ آوریل، برابر با ۳۱ فروردین، ابی با ارکستر کلاسیک در سالن آلبرت هال لندن، کنسرت بزرگی خواهد داشت که درآمد آن به نفع MS society که مرکز خیریه ای برای کمک به مبتلایان به بیماری ام اس است صرف خواهد شد  گفته می شود که در ایران، جوانان زیادی به این بیماری مبتلا هستند.

  ابی: من دوستی در لندن داشتم که به کنسرت هایم می آمد؛ ۲۳ سالش بیشتر نبود. خود من شاهد پیشرفت تدریجی بیماری این پسر جوان بودم و همیشه علاقه داشتم که بتوانم کمکی بکنم. الان با اجرای این کنسرت، قدمی در این راه خواهم برداشت.

  البته برای طرفداران ابی این کنسرت استثنائی خواهد بود؛ آلبرت هال جایی است که خیلی از بزرگان موسیقی دنیا در آن کنسرت داشتنه و دارند. ورود به این سالن به این سادگی ها نیست.

  http://www.music-baran8.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=46821  تاريخ : دوشنبه دوم فروردین ۱۳۸۹ | 14:9 | نویسنده : همدل |
   

  سال و مال و فال و حال و اصل و نسل و بخت و تخت
  بادت اندر شهریاری برقرار و بر دوام

  سال خرم، فال نیكو، مال وافر، حال خوش،
  اصل ثابت، نسل باقی، تخت عالی، بخت رام  تاريخ : یکشنبه یکم فروردین ۱۳۸۹ | 12:20 | نویسنده : همدل |
  ام اس موجب التهاب فيبر عصبي مي شود
  عصب بينايي بيش از يك ميليون فيبر عصبي دارد كه در بيماري ام اس تعدادي از اين فيبرها ممكن است ملتهب شده و عملكرد آنها مختل مي شود.

   رضا دانشور كافكي متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: در بيماري ام اس ، عمدتا عصب بينايي مورد آسيب واقع شده و سبب اختلال در درك تصاوير مي شود.
   وي گفت: عصب بينايي بيش از يك ميليون فيبر عصبي دارد كه در بيماري ام اس تعدادي از اين فيبرها ممكن است ملتهب شده و عملكرد آنها مختل شود .

  وی ادامه داد: شايعترين اختلال ديدي كه در اثر التهاب عصب بينايي رخ مي دهد از دست رفتن ناگهاني و كامل ديد يك چشم است و معمولا ديد مركزي چشم كه بهترين ديد را فراهم مي كند از دست مي رود و  گاهي اوقات از بين رفتن ديد به صورت جزئي است و بيمار احساس مي كند از پشت شيشه مات نگاه مي كند.
   دانشور تصريح كرد: اغلب از دست رفتن بينايي با درد بخصوص هنگام حركت چشم همراه است و تقريبا در تمام موارد قدرت تشخيص رنگ نيز كاهش مي يابد.
   وي اظهار داشت: علاوه بر اشكال در ديد رنگي حاشيه تصاوير نيز كاملا واضح نيست كه به اصطلاح گفته مي شود كانتراست تصوير كم شده است و اختلال ديد بيمار معمولا در عرض چند ساعت يا يك تا دو روز به حداكثر شدت مي رسد.
   اين متخصص ادامه داد: نقص بينايي در ساعات مختلف شبانه روز ممكن است تغييرات جزيي داشته باشد كه عمدتا با بيماران در  روز ديد ضعيف تر و شب ها ديد بهترين دارند و اين تغيير در قدرت بينايي با تغيير دماي بدنه و ورزش سنگين نيز ديده مي شود .
   دانشور كافكي خاطرنشان كرد: در 90 درصد مبتلايان به ام اس قدرت ديد به طور تدريجي در طي 6 تا 12 هفته به شرايط نرمال بر مي گردد ولي در برخي از بيماران مقداري اخلال ديد باقي مي ماند و در برخي از موارد تا 6 ماه طول مي كشد كه بطور كامل ديدشان بهبود مي يابد.
    دانشور كافكي يادآور شد: در برخي از موارد بيماران حتي پس از بهبود كامل احساس مي كنند ديد چشمشان با قبل از شروع بيماري و يا با چشم سالم تفاوت دارد كه عمدتا مربوط به اختلال در درك رنگ و وضوح تصوير است./گ

   

  ام اس لینک  ادامه مطلب
  تاريخ : دوشنبه دهم اسفند ۱۳۸۸ | 17:57 | نویسنده : همدل |
  امکانات وب
 • سه سیب
 • بوم اف