دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛
اختلالات جنسی در مردان مبتلا به ام اس (MS)
در مغز و نخاع شوکی مراکزی هستند که عملکر جنسی فرد را کنترل می کنند. اگر ام اس سبب تخریب این مراکز شود، فرد مبتلا به اختلالات جنسی خواهد شد. اگر مردی مبتلا به ام اس شود، سیر آن از خانمها بدتر می باشد.

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه نهم مرداد ۱۳۹۱ | 17:3 | نویسنده : همدل |
 

يك متخصص مغز و اعصاب گفت: لازم است مبتلايان به ام‌اس كه شرايط روزه‌داري دارند سحري مصرف كنند، در طول روز بايد فعاليت كمتري داشته باشد و در محيط گرم حضور نيابند.

خبرگزاری ایسنا: يك متخصص مغز و اعصاب گفت: لازم است مبتلايان به ام‌اس كه شرايط روزه‌داري دارند سحري مصرف كنند، در طول روز بايد فعاليت كمتري داشته باشد و در محيط گرم حضور نيابند.

دكتر اميررضا عظيمي افزود: برخي از مبتلايان به ام اس بدون هيچ مشكلي اوايل ماه رمضان را روزه مي‌گيرند اما در ادامه دچار مشكل مي‌شوند بنابراين لازم است هر بيماري براي روزه‌داري با پزشك خود مشورت كند.

 وي افزود: در صورتي كه بيماري شرايط خوبي دارد اما اگر پس از چند روز روزه‌داري احساس كرد كه با روزه‌ گرفتن برخي از علايم بيماري او تشديد مي‌شود، به عنوان نمونه گزگز دست او بيشتر مي‌شود، نبايد روزه بگيرد.

 اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه درباره تاثير روزه بر مبتلايان به ام‌اس تحقيقات كافي انجام نشده است، گفت: ثابت شده است كه هر گونه استرس بر وضعيت مبتلايان به ام‌اس تاثير منفي مي‌گذارد. گرسنگي طولاني مدت هم ممكن است موجب وارد شدن استرس به آنان شود.

 وي به مبتلايان به ام‌اس توصيه كرد: چنان كه اين بيماران توان روزه گرفتن را در خود احساس مي‌كنند و بيماري آنها به طور كامل كنترل مي‌شود و پزشك معالج به آنها اجازه روزه‌داري مي‌دهد اقدام به انجام اين كار كنند.

 عظيمي در پايان گفت: بيماراني كه بيماري‌شان هنوز به طور كامل كنترل نمي‌شود يا افرادي كه روزه‌داري باعث وخيم شدن حالشان و وارد شدن استرس به آن‌ها مي‌شود به هيچ عنوان روزه‌داري براي آنان توصيه نمي‌شود.

اگر بيماري تمايل زيادي به روزه‌داري دارد مي‌تواند تنها در روزهاي محدود و خاصي از ماه رمضان روزه بگيرد يا هر چند روز يك‌بار روزه‌داري كند.  تاريخ : شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۱ | 23:31 | نویسنده : همدل |
 

میلاد ویسمه هنوز ۱۸ سال ندارد، اما توانسته است به عنوان یک جوان موفق ایرانی چهار اختراع ثبت کند و از همه مهمتر اینکه داروی گیاهی ای برای درمان بیماری MS ارائه دهد.

دارویی که مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات رومانی و مدال طلای ویژه بزرگ ترین مسابقات اختراعات جهان را به گردن این جوان برتر بیندازد و از طرف اتحادیه اروپا به عنوان جوان ترین مخترع سال ۲۰۱۲ شناخته شود. هرچند در داخل کشور چندان به او و اختراعاتش توجهی نشده و در طی هفت خوان اعتمادسازی برای ثبت اختراعات و تولید انبوه دارویی که با همت او تهیه شده است، هیچ دست یاری گری به سوی وی دراز نشده است. میلاد اما با انگیزه تر از آن است که از این رفتارها دلسرد شود. به سراغ جوان ترین مخترع جهان رفته ایم و می خواهیم وی را از زبان خودش معرفی کنیم.
آقای ویسمه! چه شد که در خط اختراع و ابتکار افتادی؟
خیلی تصادفی بود. سوم راهنمایی بودم که تصمیم گرفتم یک موتور الکترونیکی برای یک هلی کوپتر بسازم. اگر چه آن بالگرد را به دلیل داشتن مشابه در بازار نساختم ولی از آنجا بود که علاقه ام به طراحی و ابتکارات و اختراعات جدید کلید خورد.
داروی MS پر سر و صداترین کار توست. چه انگیزه ای سبب شد تا به سراغ دارویی برای درمان بیماری MS بروی؟
بیماران MS اکثراً از نظر اقتصادی جزو قشر ضعیف و متوسط جامعه هستند در حالی که هزینه داروهایشان بسیار بالاست.
آیا این بیماری را از نزدیک لمس کرده بودی به این مفهوم که کسی از خانواده، اقوام یا دوستانت مبتلا به این بیماری باشد؟
نه اصلاً، فقط یک بار از انجمن MS شهرستان ساوه بازدید داشتم. از آنجا بود که با کمک خود بیماران MS و رئیس انجمن MS شهرستان ساوه و پژوهش سرای شهید اسماعیل اسدی کار ساخت داروی MS را شروع کردیم. داروی ما بر پایه یک مکمل کاملاً گیاهی است که وقتی بیماران به صورت داوطلبانه از آن استفاده می کردند؛ بهبود قابل توجهی می یافتند.
چطور به ترکیب این دارو رسیدی؟ طبیعتاً تحقیقاتی داشتی. درباره روند این تحقیقات بگو.
بله. یک تحقیق کلی روی ۳۰۰ نفر از بیماران داشتم و توانستم برخی نکات را از میان این ۳۰۰ نفر پیدا کنم. این مشترکات را به عنوان فرضیه بیماری قرار دادیم که در دسته بندی کلی چهار علت شد و بعد برای هر کدام از این چهار، یک مکمل جداگانه طراحی کردم که در حال حاضر سه مکمل غذایی به دست آمد.
برای آنکه به ترکیب دارویی امروز دست پیدا کنی چه پیش فرضی داشتی و از کجا می دانستی باید سراغ چه موادی بروی؟
اولش کاملاً تصادفی بود و با سؤال از بیماران در می یافتیم با خوردن چه غذاهایی تسکین پیدامی کنند. بعد با بررسی مواد تشکیل دهنده غذا، داروها را تهیه می کردیم.
گفتی که مرحله به مرحله داروهای ساخته شده را روی بیماران امتحان می کردی. آیا برای این کار مجوز داشتی؟
بیماران خودشان می خواستند و داوطلبانه بود و کار زیر نظر هیچ نهادی نبود. ضمن آنکه داروی ما مکمل غذایی بود و دارو به حساب نمی آمد.
آقای ویسمه! تحقیقات شما در پژوهش سرای شهید اسماعیل اسدی بود. برای ورود به این مجموعه پارتی نداشتی؟ چگونه به تو اعتماد کردند و امکاناتشان را در اختیارت قرار دادند؟
این پژوهشگاه زیر نظر آموزش و پرورش است و نگاهش به تمام افراد یکسان است. آنها طرح را می بینند و بررسی می کنند و کاری به شخص ندارند. آن زمان حتی اختراعات من ثبت نشده بود و در حد طرح بود. ولی این پژوهش سرا از سال ۷۰ که تأسیس شده است جوانان نخبه زیادی را یاری کرده و فضای بسیار صمیمی و دوستانه ای در آنجا وجود دارد. الان هم من خودم اینجا همکاری دارم و اینجا هیچ پارتی بازی ای در کار نیست.
برای ساخت داروی MS چقدر انگیزه مادی داشتی؟
من اگر انگیزه مادی داشتم، می توانستم امتیاز این دارو را در رومانی بفروشم اما این کار را نکردم. با وجود اینکه در ایران هیچ نهادی از من حمایت نمی کند.
ولی هلال احمر اعلام کرد از تولید انبوه داروی تو حمایت می کند.
نه، هلال احمر برای سفر به رومانی به من یک کمک هزینه ای داد ولی مابقی سفرهایم به کشورهای خارجی از هزینه شخصی بوده است.
برای تولید انبوه دارو هم متأسفانه یک سری داروی جدید راهی بازار شده است که ۸۰ درصد بازدهی داشته. این همان داروی اسرائیلی است که ایران توانسته انحصارش را بشکند اما این دارو نگهدارنده است و درمان کننده نیست اما داروی گیاهی ما خاصیت درمانی دارد و بسیاری از بیمارانی که این دارو را مصرف کرده اند بهبود قابل ملاحظه ای داشته اند ولی نه فقط من حمایت نمی شوم، بلکه یک سری سنگ اندازی هایی هم وجود دارد.
اما آقای جعفریان رئیس سازمان جوانان هلال احمر از تولید انبوه این دارو توسط این جمعیت خبر داد. پس تو تکذیب می کنی؟
ما یک مذاکراتی داشتیم و ایشان هم حمایت خوبی داشته اند اما هنوز وارد عمل نشده ایم. من خودم هم خواستم تا با تشکیل جامعه آماری و دریافت تأیید پزشکی با دست پرتری برای تولید انبوه دارو اقدام کنیم.
در واقع عجله ای برای تولید انبوه نداری؟
چرا عجله داریم چون طرح های دیگری را هم در دستور کار داریم. یکی MS بود که دارویش درست شده است. بیماری دیابت و HIV طرح های بعدی ماست. برای بیماری دیابت هم به نتایجی رسیدیم که قرار است در مسابقات جهانی کرواسی شرکت کنیم.
آیا در اجرای طرح داروی MS تنها بودی یا به صورت گروهی کار انجام شد؟
طرح و ساخت دارو از خودم بود ولی دوستانی مرا در کارهای اداری همراهی می کردند.
تاکنون چقدر برای ساخت این دارو هزینه کرده ای؟
حدود ۳ میلیون تومان.
آیا از سوی کشورهای خارجی پیشنهادی برای فروش دارویت نداشتی؟
چرا دانشگاه الکساندر رومانی هم پیشنهاد بورسیه تحصیل و ادامه تحقیقات روی دارو را به من دادند. پیشنهادات دیگری نیز برای ادامه تحصیل از طرف برخی دانشگاه های دیگر داشتم، مثل ترکیه و برخی جاهای دیگر.
خب چرا قبول نکردی؟
من خیلی دوست دارم این کار را در ایران اجرا کنم چون این طرح در آن کشورها اجرا می شد و وقتی به تولید انبوه می رسید با قیمت بالا به دست بیماران MS کشورمان می رسید، در حالی که من وضعیت مالی بیماران MS را دیده ام و دلم نمی خواهد کسی نتواند داروی گیاهی ای را که من ساخته ام تهیه کند.
نگاهت به بیماری MS چگونه است؟
اگر در بحرش بروی مثل سرماخوردگی است به همان کوچکی. ولی بیماران مبتلا به این بیماری خیلی اذیت می شوند چون درمان نداشته است. داروهایی مثل آواناکس یا بتافرون هم که در حال حاضر موجود است نگهدارنده هستند؟، نه درمان کننده و عوارض جانبی زیادی مثل میگرن دارد.
مخترعین و نخبه ها در کشور ما چه مشکلاتی دارند؟
در کشور ما هیچ اهمیتی به نخبه ها داده نمی شود و حتی برای ورود به دانشگاه هیچ فرصتی برای امثال من در نظر نمی گیرند. در حالی که وقتی کسی در خط اختراع و کارهای تحقیقاتی باشد ممکن است نمراتش افت کند و نتواند در کنکور قبول شود اما حتی دانشگاه آزاد هم برای دارندگان مدال های جهانی اختراعات و اکتشافات ورود بدون کنکور به دانشگاه را ندارد.
تو یکی از جوانان برگزیده جشنواره حضرت علی اکبر (ع) نیز بودی. وزارت ورزش و جوانان از تو حمایتی نکرد؟
خیر. این وزارتخانه نیز بیشتر از آنکه به جوانان اهمیت دهد به ورزش اهمیت می دهد و در ورزش هم فوتبال. در همین جشواره من با وجود آنکه مقام جوان ترین مخترع سال جهان را از سوی اتحادیه اروپا به دست آورده بودم اما در بخش جوان مخترع برگزیده نشدم و در بخش دانش آموزی برگزیده شدم. این درحالی بود که جوانان مخترع برتر برگزیده این جشنواره سنشان از من بسیار بیشتر بود.تاريخ : چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۱ | 15:45 | نویسنده : همدل |
سایه سنگین کم‌توجهی به بیماران "ام اس"
جملات پزشک مرتب در ذهنش مرور می شود. «این بیماری مسری نیست و از دسته بیماری‌های ارثی هم محسوب نمی‌شود و با وجودی که هنوز هیچ درمان قطعی‌ای برای آن وجود ندارد، اما شیوه‌های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری موثر هستند.»ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۱ | 15:34 | نویسنده : همدل |
برخی بیماران‌ ام اس ماهی ۴ میلیون تومان هزینه دارویی پرداخت می‌كنند


سلامت نیوز : دبیرعلمی نهمین کنگره‌ام اس ازافزایش قیمت داروهای بیماران‌ام اس دركشور خبرداد و گفت:‌ هزینه تامین برخی از داروها برای مبتلایان به این بیماری ماهی بیش از 4 میلیون تومان برآورد می شود.

امیررضا عظیمی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد وضعیت دارویی بیماران‌ام اس، گفت: دولت برای داروهای‌ام اس سهیمه‌ای در نظر گرفته بود اما به تازگی به دلیل افزایش قیمت دارو‌ها این سهمیه کاهش یافته است. وی با بیان اینکه داروهای شناخته شده ‌ام اس در دنیا هنوز به کشور وارد نشده است، افزود: داروی «تای سابری» که از سال ۲۰۰۶ در دنیا مصرف می‌شود و پرمصرف‌ترین دارو برای مبتلایان به‌ام اس در آمریکا است، هنوز به کشور وارد نشده است. وی ادامه داد: با این حال برخی از بیماران این دارو را از کشورهای اطراف ازجمله امارات به طور شخصی سفارش می‌دهند و مصرف می‌کنند.

دبیرعلمی نهمین کنگره ‌ام اس مزیت داروی «تای سابری» را تزریق آن ماهی یکبار و نه یک روز در میان عنوان کرد و افزود: مشکل داروی تای سابری این است که تا پیش از افزایش نرخ ارز بیماران‌ ام اس ماهانه حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان برای این دارو هزینه می‌کردند. عظیمی در ادامه با اشاره به داروی خوراکی فینگولی مود که از سال ۲۰۱۰ در دنیا تائید شده است، تصریح کرد: البته یک شرکت ایرانی این دارو را تولید کرده اما هنوز وارد بازار نشده است. وی خاطرنشان کرد: در همه جای دنیا وقتی بیماران‌ام اس با «اینترفرون‌ها » جواب نمی‌گیرند و وضعیت بیماری آن‌ها بد‌تر می‌شوند از داروی جایگزین تای سابری استفاده می‌کنند. عظیمی به تولید داروی «گلاتیرامر استات» برای مبتلایان به‌ام اس در کشور اشاره کرد و افزود: این دارو نسبت به «اینترفرون‌ها» برای بیمار عوارض کمتری دارند اما هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته‌اند.

 تاريخ : چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۱ | 0:16 | نویسنده : همدل |
احتمال ارتباط بیماری ام‌اس با یک عفونت ویروسی می‌رود

خبرگزاری فارس: مدیر گروه مغز و اعصاب استان اصفهان گفت: بیشتر متخصصان مغز و اعصاب احتمال دادند که ام‌اس با یک عفونت ویروسی ارتباط دارد یا کمبود ویتامین D در بروز این بیماری موثر است.

خبرگزاری فارس: احتمال ارتباط بیماری ام‌اس با یک عفونت ویروسی می‌رود

فریبرز خوروش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: بر اساس تقسیم‌بندی WHO در گذشته ایران جزو کشورها با شیوع کم ام‌اس بوده است که با روند بالای این بیماری در سطح جهان امروز نیز شاهد شیوع بالای آن در ایران هستیم.

وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که اگر شیوع ام‌اس زیر 5 در صد هزار باشد، کم، بین 5 تا 30 درصد هزار، متوسط و بالای 30 درصد هزار بالا است.

مدیر گروه مغز و اعصاب اصفهان تصریح کرد: روند بیماری ام‌‌اس در ایران هم مثل کویت و حوزه خلیج فارس شیوع بالایی دارد.

وی در ارتباط با اینکه چون هنوز دلیل بروز بیماری ام‌اس در جهان شناخته شده نیست بنابراین داروهای ساخته شده در سطح جهان تنها کنترل‌کننده علائم بیماری است و و حملات آن را به تأخیر می‌اندازد، افزود: این در حالی است که این داروها تأثیری در درمان ام‌اس ندارد.

خوروش تاکید کرد: بیماری ام‌اس اگر چه یک بیماری کشنده‌ای نیست اما درمان قطعی هم ندارد.

خوروش با اشاره به اینکه بیماری ام‌اس یک بیماری ایمنی است، اضافه کرد: این بیماری یک بیماری عصبی نیست که بتوان گفت افسردگی سبب بروز آن می‌شود، اما می‌توان گفت که استرس با حملات ام‌اس ارتباط دارد.

عضو مرکز تحقیقات مغز و اعصاب اصفهان در ارتباط با اینکه آیا موادی که در کارگاه‌های طلاسازی به کار می‌‌‌‌‌رود سبب بروز بیماری ام‌اس می‌شود، گفت: از نظر علمی چنین ارتباطی تاکنون اثبات شده نیست.تاريخ : سه شنبه سوم مرداد ۱۳۹۱ | 8:38 | نویسنده : همدل |
زندگی سالم- اعظم شکوهی: برای مبارزه با پروانه موم خوار در قاب کندوهای زنبور عسل از فسفید آلومینیوم استفاده می شود که طبق برخی نظرات احتمال ایجاد بیماری ام اس را داراست بنابراین نیاز به کار تحقیق و کارشناسی است تا این مورد بررسی شود.
رییس اتحادیه زنبورداران اصفهان با بیان این که براي مبارزه با پروانه ی موم خوار برنج و قاب کندوهای زنبور عسل از سم فسفيد آلومينيوم استفاده مي شود، به خبرنگار سایت زندگی سالم گفت: به دلیل شيوع بیش از پیش بيماري ام اس احتمال مي رود این بیماری به علت سم فسفيد آلومينيوم افزایش یافته باشد كه نظری قطعي نيست و يك محقق بايد در این خصوص نظر دهد.

احمد قربانی در رابطه با خطرآفرین بودن این سم اظهارداشت: شكي نيست که این سم بسیار خطرناک است زيرا در مجاورت هوا تبخير شده و امكان جذب شدن به موم عسل و برنج را دارد.
وی افزود: در ديداري كه محققان خارجي از كندوها و شيوه زنبور داري داشتند به دلیل رایج نبودن استفاده از این سم شگفت زده شدند؛ این در حالی است که هر چند ورود آن به كشور ممنوع شده اما نوع خاصي از آن همچنان وارد و مورد استفاده قرار مي گيرد.
رییس اتحادیه زنبورداران اصفهان با اشاره به این که محققان بايد در اين خصوص تحقيق كنند تا ميزان تبخيراین سم مشخص شود، یادآور شد: مسوولان بايد ماده ي ديگري جايگزين این سم نمایند تا به صورت بيولوژيك با آفات مبارزه شده و از ساخت فسفيد آلومينيوم نیز جلوگيري شود.

قربانی اضافه کرد: دراين زمینه اسيد فورميك مي تواند گزينه مناسبي باشد هر چند هنوز اثبات نشده است به همين علت بايد تحقيقات آزمايشگاهي صورت گيرد تا زنبورداران بدانند آیا اين سم پس از تبخير وارد موم عسل مي شود یا نه؟
وی خاطر نشان کرد: در اين زمينه زنبورداران خسارتي نديده اند و حتی این سم به كمك آنها هم آمده تا از نابودي موم هاي زنبور عسل جلوگيري نماید.

رییس اتحادیه زنبورداران اصفهان تاکید کرد: هم اكنون دنيا به سوي مبارزه بيولوژيك با آفات و توليد محصولات سالم مي رود؛علاوه بر آن، مردم حاضرند كالاي گران تر بخرند اما سالم باشند. از طرفی هنگامی که به طريق بيولوژيك با آفات مبارزه شود كالا ارزان تر نیزخواهد شد.
قربانی با بیان این که زنبورداران فرانسوي حدود 40 سال است از سركه سيب براي از بين بردن آفات استفاده مي كنند تصریح کرد: سرکه سیب نه تنها سم نيست بلكه تقويت كننده و عامل تحرك براي زنبور و انسان نيز می باشد، علاوه بر آن طبق تحقيقات انجام شده اگر مبارزه بيولوژيكي به صورت فيزيكي باشد بسیاري از بيماري هاي بهداشتي و رواني حل خواهند شد.

وی اذعان داشت: به اين منظور نیاز به يك سازمان غیر دولتی پاك است تا محققان بتنوانند تعريف هاي درستی از عسل و سم های دفع آفات داشته باشند اما مافياي عسل كه سود فراواني در این خصوص مي برند بر زنبورداري و نحوه فرآوري عسل حاكم بوده و در نظر دارند در تشكيلات زنبورداري راه پيدا کرده، آن را با مشكل مواجه نمایند.

در همین رابطه مسعود پزشکی، مشاور سلامت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان این که سم فسفید آلومینیوم برای قاب کندوی زنبور عسل به کار می رود، گفت: در این خصوص باید یک کار تحقیقاتی انجام شود زیرا بیماری ام اس عوامل ژنتیکی دارد و نمی توان به راحتی آن را به عامل سم فسفید آلومینیم نسبت داد.
وی همچنین افزود: این سم در فرایند دفع آفات پودر شده، تبخیر می شود و دلیل مستدلی در دست نیست که بتوان برخی بیماری های خاص را به آن نسبت داد بنابراین نیاز به کار آزمایشگاهی وسیع در این زمینه احساس می شود.


تاريخ : دوشنبه دوم مرداد ۱۳۹۱ | 13:21 | نویسنده : همدل |
تجمع سدیم در مغزبا MS مرتبط است.
مطالعه ای جدید نشانه آغاز تحقیقات مهم است که به طور بالقوه می تواند به توسعه و ارزیابی درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS) کمک کند.

محققان دریافتند که بیماران MS در مرحله اولیه بیماری در مناطق خاصی از مغز تجمع سدیم را دارند و در مراحل پیشرفته تر بیماری در کل مغزاین تجمع مشاهده میشود. بنابراین آنان دریافتند ارتباط مستقیم بین تجمع سدیم در مناطق حرکتی مغز و درجه ای از ناتوانی در بیماران مبتلا به مراحل پیشرفته وجود دارد.

دکترپاتریک کوزونه مدیر مرکزرزونانس مغناطیسی در بیولوژی و پزشکی و عضو مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS ) واستاد دانشگاه اکس مارسی در مارسی می گوید "چالش عمده با مولتیپل اسکلروزیس بیماران را برای پیش بینی پیشرفت بیماری آگاه می سازد. پیش بینی دوره بیماری بسیار سخت است


MS باعث می شود گلبول‌هاي سفيد كه نقش دفاعي در بدن دارند، به غلاف ميلين (بجاي يك عامل بيگانه) حمله ‌كنند و هر بار كه اين گلبول‌ها به رشته‌هاي عصبي مربوط به يكي از اندام‌هاي بدن حمله كنند، آن اندام دچار مشكل مي‌شود. بيماري مربوط به سيستم اعصاب مرکزي مي باشد. اين بيماري، معزو نخاع را درگير مي کند. نشانه هاي بيماري بستگي به مقدار از بين رفتن ميلين در سلول عصبی و محل درگير شدن عصب دارد.. نوع و شدت علایم از یک بیمار خود را به دیگری متفاوت است.

دکتر کوزونه ،دکتروفا، اراویی مسئول پژوهش در CNRS،دکتر ژان فیلیپ ،ران ژوا استاد علوم اعصاب دانشگاه اکس مارسی و تیمی از محققان میان رشته ای اروپا از MRI3 تسلا (3T) سدیم به منظور مطالعه MSعودکننده-فروکش یابنده (RRMS)"رایج ترین شکل MS "استفاده کردند. MRI سدیم تصاویر و اطلاعاتی در مورد محتوای سدیم سلول ها بدن ارائه میدهد.

دکتر Zaaraoui میگوید:"ما به منظور توسعه روش برای انجام MRI3 تسلا (3T) سدیم در بیماران مبتلا به مدت دو سال با همکاری شیمیدانان و فیزیکدانان به فعالیت پرداختیم "برای درک بهتر این بیماری، ما نیاز به بررسی مولکول های جدید داریم. لازم است برای کاوش غلظت سدیم مغز وقت بیشتر صرف کند"

محققان بطور خاص از سخت افزار و نرم افزار پیشرفته برای انجام MRI سدیم بر روی 26 نفر بیمار MS، از جمله 14 بیمار عودکننده-فروکش یابنده(RRMS )در مراحل اولیه (طول بیماری کمتر از پنج سال) و 12 نفر MS پیشرفته (طول بیماری بیش از پنج سال)و 15 شرکت کننده بعنوان گروه کنترل همسان ازنظر سن و جنس استفاده کردند.
بیمارانRRMS یا ام اس عود کننده-فروکش یابنده در مراحل اولیه، غلظت غیر طبیعی و بالای سدیم را در مناطق خاص مغز داشتند، از جمله ساقه مغز، مخچه، و قطعه گیجگاهی . بیماران در مراحل پیشرفته تجمع غیر طبیعی و بالای سدیم را بطورگسترده در کل مغزداشتنند.
به گفته دکتر Zaaraoui در بیماران مبتلا به MS عودکننده-فروکش یابنده میزان تجمع سدیم در ماده خاکستری با سیستم حرکتی مرتبط است و به طور مستقیم با درجه ناتوانی بیمار مربوط است "

درمان کنونی MS تنها می تواند پیشرفت بیماری را آهسته گرداند اما این مطالعه نشان می دهد که تجمع سدیم به عنوان عامل انحطاط نورون می تواند در ساخت داروی جدید و ارزیابی و توسعه درمان مورد نظرقرارگیرد.
دکتر رانجوا گفت: " تصویربرداری MR سدیم مغز می تواند ما را به درک بهتر این بیماری و نظارت بر وقوع آسیب عصبی در بیماران مبتلا به MS و احتمالا بیماران مبتلا به اختلالات مغزی کمک کند"


ترجمه ازهمدم:

http://hamdam2002.blogfa.comمنبع:نشریه رادیولوژی. ژوئیه 2012
http://www.ivanhoe.com/channels/p_channe...ryid=29712

تاريخ : جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱ | 20:34 | نویسنده : همدل |
8 سوال کلیدی درباره بیماری MS

بیماری (multiple sclerosis) و یا همان ام اس، یک بیماری مزمن است که در سیستم مرکزی اعصاب بدن، اختلال ایجاد می کند. ام اس به فیبر های عصبی یا همان آکسون ها که همان منتقل کنندگان پیام هستند حمله می کند و رفته رفته باعث از بین رفتن بافتی به نام میلین می شود. این بافت در واقع وظیفه محافظت از آکسون ها را به عهده دارد. در رایج ترین شکل این بیماری که آن را با نام RRMS می شناسند، اشخاص مبتلا در بازه های زمانی مشخص حملاتی را تجربه می کنند اما این حملات شدت بسیار کمتری دارند.

انواع دیگر ام اس هم شامل:


ام اس تصاعدی اولیه (PPMS)

ام اس تصاعدی ثانویه(SPMS)

ام اس تصاعدی همراه با نوسان(PRMS)

چگونه بفهمم مبتلا به MS هستم؟

تشخیص این بیماری، کار دشواری است؛ به دلیل اینکه هیچ آزمایش مخصوصی برای آن کشف نشده است و نشانه های آن هم مطابق با شرایط افراد می تواند مشابه و یا متفاوت باشد. بعضی از نشانه های زودهنگام و رایج، به ترتیب زیر اند:
- بی حسی و یا حس سوزن سوزن شدن، معمولا در بازوها و یا پاها.
- ضعف، خستگی و سرگیجه های بی دلیل.
- دید تار و دوتایی و یا کاهش بینایی.
برخی از علائم ممکن است مستقل از ام اس باشند. پزشکان از آزمایش های زیر ، برای جدا کردن این علائم استفاده می کنند:
- بررسی پرونده ی پزشکی و امتحانات فیزیکی
- تصاویر MRI از مغز و ستون فقرات
- آزمایش مایع نخاعی در ستون فقرات
- گرفتن نوار مغزی برای بررسی سرعت ارتباطات مغزی
قبل از تشخیص رسمی ام اس، پزشکان باید سه چیز را کشف کنند:
- بیماران باید حداقل دو حمله را طی یک ماه به مدت 24 ساعت تجربه کرده باشند.
- هیچ دلیل دیگری نباید برای این حمله ها کشف شود.
- صدمات نخاع و مغز باید در بیش از دو ناحیه پدیدار شوند.

اگر فکر می کنم MS دارم، با چه پزشکانی باید مشورت کنم؟

یک پزشک معمولی هم می تواند ام اس را تشخیص دهد. هر چند، ام اس یک بیماری پیچیده است که بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد. بنابراین مراجعه به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب ، می تواند گزینه بهتری باشد. متخصصان مغز و اعصاب آشنایی بهتری با این بیماری داشته و در روش های مقابله با آن نیز مهارت بیشتری دارند و به اصطلاح به روز ترند.

چگونه به MS مبتلا می شوم؟

دانشمندان به طور دقیق دلیل این بیماری را نمی دانند. هر چند بسیاری بر این باورند که ام اس زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن مختل می شود و به میلین یا همان پروتئین محافظ فیبر های عصبی، حمله می کند و این پوشش را از بین می برد. محققان به این نیز مشکوک هستند که پای ویروسی در میان باشد که در اوایل زندگی وارد بدن شده است و باعث این اختلالات می شود.
این بیماری مختص به قشر خاصی از مردم نیست، ولی در افرادی با شرایط زیر بیشتر مشاهده شده است:
- علائم ام اس برای اولین بار بین سنین 20 تا 40 سالگی نمایان می شوند.
- سفید پوستان دو برابر نژاد های دیگر استعداد ابتلا به ام اس را دارند.
- زنان نیز 2 تا 3 برابر مردان به این بیماری مبتلا می شوند.
- کسانی که در مناطق گرمسیری زندگی می کنند، در مقابل این بیماری مقاوم ترند.
- هیچ مدرکی برای اثبات ارثی بودن این بیماری وجود ندارد.

چگونه MS را درمان کنم؟

هیچ درمان قطعی و ثابت شده ای برای این بیماری وجود ندارد. با این حال، دارو ها و جلسات درمانی مختلفی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا آن را کنترل کنید و زندگی عادی خود را داشته باشید:
- دارو های اصلاح کننده که ظاهرا از فیبرهای عصبی محافظت کرده، از شدت و تعداد حملات می کاهند. این داروهای تزریقی، از طرف سازمان غذا و دارو(FDA) تایید شده اند و عبارتند از: آونکس و ربیف (اینترفرون بتا 1-a)، بتاسرون(اینترفرون بتا 1-b)، کوپاکسون(گلاتیرامر استات)، تایسبری(ناتالیزیوماب) و نوانترون(میتوزانترون). در سال 2010 نیز FDA اولین داروی خوراکی (بلعی) را برای درمان ام اس معرفی کرد. قرصی به نام جیلنیا(فینگولیمد)
- استروئیدها. دارویی که با کاهش التهاب، شدت حمله ها را کاهش می دهد.
- فیزیوتراپی، گفتار درمانی، روان درمانی حرفه ای و گروه های پشتیبانی که به فرد کمک می کنند تا با ناراحتی و افسردگی مقابله کند، سطح عملکرد بدن خود را به حداکثر برساند و مهارت های مقابله با ام اس را فرا گیرد.
- ورزش نیز برای سالم نگه داشتن عضلات بسیار ضروری است.

آیا MS از بین می رود؟

این بیماری تا آخر عمر در فرد باقی می ماند؛ ولی اثرات آن روی هر شخص متفاوت است. الگوی 85 درصد مبتلایان به ام اس، RRMS می باشد. مبتلایان به RRMS حملات شدید همراه با دوره هایی از آرامش مابین آنها را تجربه می کنند و یا برای 1 یا حتی 2 سال رو به بهبودی می روند. این روند های رو به بهبود طی سال های متمادی کمتر می شوند. ماندن روی یک برنامه ی درمانی مشخص، تغذیه ی مناسب، ورزش کردن و کاهش استرس به فرد مبتلا کمک می کند تا زندگی راحت تری داشته باشد.

چگونه مطمئن شوم بیماری من به خوبی مدیریت می شود؟

برای بهترین مراقبت ها:
- یک محیط دوستانه و قابل اعتماد بین خود، پزشکان، پرستاران، پرسنل و دستیاران پزشکی ایجاد کنید.
- برای جلسات ویزیت پزشکان یک دفتر تهیه کنید: علائم بیماری و این که چه چیز آنها را آرام و یا تشدید کرده را یادداشت کنید. صورت جلسه تهیه کنید و سوالاتی را که می خواهید بپرسید را در آن بنویسید.
- برای ورزش و تغذیه خود برنامه بریزید و روی کم کردن استرس خود کار کنید.

آیا MS باعث از کار افتادگی می شود؟

ام اس یک بیماری پیچیده و غیر قابل پیشبینی است که اثراتش روی هر شخص متفاوت است. در کل کسانی که در سن کمتر از 30 سالگی شروع به بروز علائم ام اس کرده اند، می توانند با کمی مشکل تا 20 سال یا بیشتر به فعالیت ها روزانه خود ادامه دهند. با این حال گاهی در ادامه، حملات بیشتر و شدیدتر می شوند و بدن بعضی افراد به صورت تدریجی از کار می افتد.
در آخر برای بهتر زندگی کردن با ام اس، حتما از متخصصان تغذیه مشاوره بگیرید. از جلسات توانبخشی دریغ نکنید و همواره با کمک روان پزشکان از استرس و اضطراب جلوگیری کنید.

 

 

 


تاريخ : جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱ | 16:53 | نویسنده : همدل |

به گفته محققان بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) با مدیریت استرس، سرعت پیشرفت بیماری را كاهش میدهند.به گفته دیوید مور محقق و استاد دانشكده پزشكی دانشگاه فینبرگ در شیكاگو، استفاده از شیوه درمانی مدیریت اضطراب و استرس  آسیب مغزی را در بیماران مبتلا به MS كاهش می دهد.
مور افزودآسیبهای ناشی از ابتلا به MS در مغز عموما با علایم  از دست دادن بینایی، از بین رفتن كارایی اعضای بدن مانندریه ها و درد مرتبط هستند.

دراین تحقیق 121  مبتلا به MS  به صورت تصادفی به دریافت درمان یا مدیریت استرس وگروه شاهد  تقسیم شدند.ودر آن مهارت های مقابله ای برای افزایش توانایی بیماران برای جلوگیری از حوادث استرس زا  و به منظور بهبود ظرفیت خود برای مدیریت پاسخ به حوادث استرس زا آموزش دیدند نیز تکنیک های تمدد اعصاب و مراقبه برای کمک به آنها در کنار آمدن با حوادث استرس زای اجتناب ناپذیر آموزش داده شد. دوره درمانی شامل 16 جلسه روان درمانی  50 دقیقه ای بود و 24 هفته طول كشید.
از آنجایی كه بیماری MS در زنان شایع تر است، دو سوم شركت كنندگان  از زنان انتخاب شدند.مور می گوید: این تحقیق اولین نمونه در بررسی تاثیر مشاوره و یا روان درمانی در کاهش آسیبهای مغزی بود.
ایشان ادامه می دهد: در پیشگیری از آسیبهای مغزی در بیماران MS مسئله برای تصمیم گیری در خصوص شیوه های درمانی، میزان تاثیرگذاری آن است. در این تحقیق 77٪ از شرکت کنندگان اختصاص یافته به برنامه های مدیریت استرس ضایعات جدید، یا صدمه  مغز ی جدید نداشتند. این تحقیق  مرحله جدیدی در شیوه های درمانی محسوب می شود و نشان می دهد باید به مسئله تاثیر اضطراب و استرس در MS توجه بیشتر گردد.» نتیجه این تحقیق در مجله «نورولوژی» چاپ شده است.

بیماری ام اس یک بیماری خودایمنی سیستم مرکز عصبی است  مغز و نخاع را درگیر میسازد..

منبع:

http://www.medicalnewstoday.com/articles/247822.phpتاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۱ | 18:27 | نویسنده : همدل |

 

عینک ردیاب حركات چشم، ممکن است تعامل بیماران مبتلا به MS  با جهان را تغییر دهد

عینک ردیاب حركات چشم  زندگی میلیون ها نفر از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس، پارکینسون، دیستروفی عضلانی، آسیب های طناب نخاعی یا معلولان را متحول می کند. با سيستم جديد اين افراد قادر خواهند بود كه با استفاده از چشمانشان با کامپیوتر و محيط اطراف تعامل برقرار كنند.  قیمت این دستگاه جدید کمتر از 40 پوند است.

دستگاه مزبور مي‌تواند با رديابي حركات چشم دقیقا همان جایی را که شخص به دنبال ردیابی  آن است تعيين كند و به وي امكان برای کنترل مکان نما بر روی صفحه نمایش را درست مثل يك ماوس کامپیوتر معمولي بدهد.

این تکنولوژی شامل دستگاه ردیابی چشم و يك نرم افزار هوشمند می باشد که امروز در مجله مهندسی عصبی ارائه شده است.

محققان از امپریال کالج لندن، عملكرد اين عينك را  توسط گروهی از افراد با  بازی کامپیوتری کلاسیک پنگ بدون استفاده از هر گونه گوشي نشان دادند. علاوه بر این کاربران قادر به مرور صفحات وب و نوشتن ایمیل بدون استفاده از دست بودند

اين دستگاه GT3D از دو دوربين كنسول بازي ويديويي سريع ساخته شده كه كمتر از 20 پوند بها دارند که در خارج از خط دید به يك جفت عينك با قيمت سه پوند متصل‌است.

دوربین مكرر از چشم عکس گرفته و و محل اشاره مردمك‌ها را شناسايي مي‌كند  و از اینرو محققان می توانند مجموعه ای از کالیبراسیون ها را براي پي بردن به اين كه شخص دقيقاً  به  كجاي صفحه نمایش نگاه مي‌كند استفاده کنند.


محققان ،نیز قادر به استفاده از کالیبراسیون دقیق تر براي شناسايي نگاه خيره سه بعدي موردها هستند به عبارت دیگرقادر به تشخیص حد  فاصله نگاه آنها هستند. اعتقاد بر این است که این به افراد اجازه می دهد برای کنترل صندلی چرخدار الکترونیکی به سادگی با نگاه كردن به مكاني كه مي‌خواهند بروند و یا کنترل یک بازوی مصنوعی رباتیک قادر باشند.

 

برای نشان دادن اثر چشم ردیاب، پژوهشگران افراد را به بازی ویدئویی پنگ دعوت کردند. در این بازی، آنها از چشم خود برای حركت دادن چوب براي ضربه زدن به يك توپ كه اطراف صفحه نمایش مي‌جهيد استفاده كردند. انجام این شاهکار با ساز و کارهای دیگراز قبیل امواج مغزی (EEG)  سخت است

در بخش مهندسی زیستی و ارزیابی به عمل آمده شش تن ازاین افراد که قبلا از چشمانشان براي كنترل ورودي استفاده نكرده بودند توانستند يك نمره بين 20 درصد از كاربران توانا پس از فقط 10 دقيقه استفاده از اين دستگاه براي اولین بار بدست آورند.

این دستگاه  با استفاده از فقط یک وات قابل دوام است و می تواند داده ها را بطور بی سیم ازراه Wi-Fi یا از طریق USB به هر کامپیوترو ویندوز یا لینوکس انتقال دهد

سیستم GT3D نیز مشکل تماس MIDAS را با اجازه دادن به  کاربران  با نگاه بر روی یک آیتم صفحه نمایش با استفاده از چشمان خود  به جای کلیک یک دکمه ماوس حل می کند.

این مشکل قبلا با خیره شدن به یک آیکون برای مدت طولانی و یا چشمک زدن حل و فصل شده بود با این حال، پلك زدن بخشی از رفتار طبیعی ما است و ناخواسته اتفاق می افتد در عوض، محققان این سیستم را طوری مدرج كردند که یک چشمک ساده نشانگر، یک کلیک ماوس باشد و تنها به صورت داوطلبانه اتفاق افتد

طراحي نرم‌افزار هوشمندتر و سخت‌افزار براي خلق دستگاه‌هايي كه به مردم سراسر جهان صرف‌نظر از شرايط جسماني‌شان كمك كند، گام بعدي اين دانشمندان است.

دکتر فیصل گفت: "قطعا ما با طراحي سيستم مزبور به دو هدف عمده دست یافتیم:1- طراحي يك چشم سه بعدي كه صدها برابر ارزان تر از سیستم های تجاری است 2- استفاده از آن برای ساخت یک رابط ماشین مغزی اجازه می دهد تا بیماران امکان تعامل بیشتر وسریعتر نسبت به فن آوری های موجود تهاجمی که در حال حاضر دهها هزار برابر گران تر است،داشته باشند.

این نوآوری با صرفه است. طراحی نرم افزار هوشمندتر و سخت افزار برای ایجاد دستگاه هایی که به مردم سراسر جهان صرف‌نظر از شرايط جسماني‌شان كمك كند هدف بعدی محققان است.

ترجمه از:http://hamdam2002.blogfa.com/

 

 ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۱ | 0:40 | نویسنده : همدل |

مخترع داروی ام اس:

خلیج فارس بهترین نام برای ثبت داروی ام اس است

خبرگزاری پانا: مخترع داروی ام اس گفت: خلیج فارس بهترین نام پیشنهادی برای ثبت این دارو است.

به گزارش خبرگزاری پانا، میلاد ویسمه ای افزود: با این نامگذاری ایران اسلامی بار دیگر اقتدار خود را در پهنه بی کران آب های خلیج فارس به نمایش می گذارد.
مخترع داروی ام اس با اشاره به اینکه تولید این دارو نیازمند حمایت مسئولان است، اظهار داشت: برای عرضه داروی ام اس دو میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در صورت تامین بازار داخل می توان آن را به سایر کشورهای جهان صادر کرد.
وی بیان کرد: داروی جدید درمان بیماری ام اس مورد تایید اتحادیه اروپا و ITEX کشور مالزی است.
ویسمه ای گفت: داروی درمان ام اس گیاهی است و به دو صورت مایع و ژله ای تولید می شود.
این مخترع ساوه ای افزود: تاکنون دانش داروی جلوگیری از افزایش بیماری ام اس تنها در اختیار کشور اسرائیل بود که ساخت این دارو بار دیگر باعث افزایش اقتدار ایران اسلامی می شود.
میلاد ویسمه ای در مسابقات جهانی مخترعین و مبتکرین کشور رومانی که به همت انجمن مخترعین اروپا در اردیبهشت ماه جاری برگزار شده بود،‌ با ارائه داروی MS در بخش پزشکی این مسابقه ها صاحب مدال طلا شده بود.تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۱ | 22:18 | نویسنده : همدل |

تشخیص زودهنگام ام اس با بهره گیری از بیوماکرها

محققان کشور در صددند تا با مطالعات ژنتیکی و بهره گیری از بیوماکرهای قدرتمند در تشخیص درست و زودهنگام بیماری ام اس گام بردارند.

عباس نیک روش، استادیار گروه زیست شناسی دانشگاه زابل در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: مالتیپل اسکلروزیس یک یک بیماری التهابی دمیلینه شدن و تخریب سیستم عصبی مرکزی با سبب شناسی ناشناخته است.

وی گفت: حوزه تحقیقات بر روی این بیماری پیچیده به چند بخش تقسیم می شود که مهمترین آنها مطالعات ژنتیکی است.

محقق کشور در ادامه افزود: بسیاری از مطالعات قصد دارند تا به فهم بیماری زایی این بیماری کمک کرده و بیوماکری قدرتمند براي تشخیص درست و زودهنگام آن ایجاد کنند.

وی در ضمن اظهار امیدواری مطالعات ارزشمند از بهره گیری نتایج محققان در روش های درمانی در آینده خبر داد./حتاريخ : شنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۱ | 15:16 | نویسنده : همدل |
رنج 25 سال بیماری ام اس

بیمار بودن حتما احساس ناخوشایندی است؛ احساس درد و ناراحتی از یک طرف و شبیه دیگران نبودن از طرف دیگر تو را رنج می‌دهد؛ مخصوصا وقتی بدانی افراد کمی به این بیماری مبتلا هستند و علتش هم مشخص نیست؛ آن وقت است که مدام با خودت می اندیشی که چرا به این بیماری گرفتار شده ای و بیشتر رنج می‌کشی. اوضاع زمانی بدتر می شود که بفهمی هیچ درمانی هم برای بیماری تو وجود ندارد و فقط با مصرف مداوم چندین داروی جور واجور می‌توانی این عارضه را کنترل کنی؛ همه اینها کافی است که حال آدم گرفته شود، ولی حتی اگر این بیماری درمانی هم نداشته باشد، باز هم باید به آینده امید داشت؛ ام.اس آخر راه نیست، ابتدای یک زندگی جدید است برای تو.

25 سال پیش وقتی آقای "مهرداد محمدعلی نژاد" با علائم سردرد و عدم تعادل مواجه شد، فکر می‌کرد یک مشکل ساده است و خودش خوب می‌شود؛ دو عدد قرص استامینوفن دوای درد می‌شود و می‌خوابی و وقتی بیدار شدی، همه چیز تمام شده، ولی همه چیز به همین‌جا ختم نشد و این تازه شروع یک دوره جدید بود.

آقای علی نژاد حالا توی خانه‌اش روی یک صندلی چرخدار نشسته و تنها می‌تواند به سختی صحبت کند و حرف‌های دیگران بشنود؛ تمام حرکاتش به همین اندازه محدود شده است؛ می‌گوید: "وقتی دیدم سردردهایم خوب نمی‌شود رفتم دکتر؛ دکتر هم چند قلم داروی مختلف داد؛ گفت مشکل خاصی نیست به خاطر فشارهای عصبی است، من هم مانند یک مشکل ساده با آن برخورد کردم و این مشکلات همینطور ادامه پیدا کرد و من هم نسبت به آن بی تفاوت بودم. هفت سال به همین ترتیب گذشت و یک روز که از خواب بیدار شدم، همه اجسام اطراف را دوتایی می دیدم؛ پیش خودم می‌گفتم نکند دنیا تغییر کرده؛ بقیه اعضای خانواده مشکلی نداشتند و فقط من دچار دوبینی شده بودم. به دکتر مراجعه کردم و پس از معاینه، دکتر گفت که مشکوک به ام.اس هستم."

او ادامه می دهد: "به توصیه دکتر برای انجام ام.آر.آی به تهران رفتم؛ آن زمان در اهواز ام.آر.آی وجود نداشت. وقتی آزمایش ها اثبات کرد که ام.‌اس دارم، اصلا نمی‌دانستم ام.اس چیست؟ وقتی دکتر توضیح داد که عامل آن ناشناخته است و ممکن است تا فلج کامل پیش برود، نمی‌دانستم باید چکار کنم؛ انگار همه دنیا توی سرم خراب شد. توانایی گفتن این موضوع به نامزدم را نداشتم؛ خیلی سخت بود؛ سخت‌تر از آن، گفتن موضوع به مادرم بود؛ برادر بزرگم هم عقب ماندگی ذهنی داشت و مادرم به خاطر این موضوع بسیار زجر کشیده بود."

وی می گوید: "آن موقع تازه نامزد کرده بودم و هزار آرزو برای آینده داشتم. وقتی به نامزدم گفتم که بیمارم، از او خواستم که برود و به زندگی خودش برسد؛ برود و دلشوره آینده من را نداشته باشد؛ ولی او نرفت، ماند و زندگی کرد، ماند و همه مشکلات ام.اس را تحمل کرد."

خانم علی نژاد می‌گوید: "آن موقع اصلا فکرش را هم نکردم که از او جدا شوم؛ گفتم می‌مانم، از کجا معلوم که فلج شود؛ آینده این بیماری که قابل پیش بینی نیست. دکتر هم همه مشخصات بیماری را برایم توضیح داده بود؛ با وجود مشکلات بسیار زیاد این بیماری و سختی هایی که در این سال ها تحمل کرده ام، پشیمان نیستم."

آقای علی نژاد ادامه می‌دهد: "با گذر زمان ام.اس هرچه بیشتر خودش را به من نشان داد؛ توی رگ و ریشه‌ام خانه کرد و در وجودم پیشرفت کرد. بعد از مدتی دچار عدم تعادل شدم؛ نمی‌توانستم درست راه بروم؛ پاهایم مقابل یکدیگر پیچ می‌خوردند؛ زمین می‌خوردم و افرادی که از کنارم رد می‌شدند، به من می خندیدند؛ قهقهه می‌زدند و من بین تمام نگاه‌های آنها دور می‌شدم، آنقدر که کسی افتادنم را نبیند.

دکتر برایم داروی "متیل‌پردنیزولون" نوشته بود؛ می‌خوردم، ولی تاثیری نداشت. بعد از آن دکتر برایم "بتا اینترفرون" تجویز کرد که آنهم فایده نداشت و هر روز بدتر می‌شدم؛ آنقدر بد که تصمیم گرفتم دارو را قطع کنم؛ چند سالی است که دیگر دارو مصرف نمی‌کنم."

او به بیماری برادرش هم اشاره می کند و می گوید: "برادرم هم چهار سال پیش متوجه شد که به ام.اس مبتلا شده است، ولی چون به موقع شناسایی شد، بیماری او در این مدت پیشرفتی نداشته است؛ دارو هم مصرف می‌کند. دکترها می‌گویند احتمالا این بیماری در خانواده ما زمینه ارثی دارد، چون هیچ یک از عوامل دیگر بیماری در من و برادرم وجود ندارد؛ حتی استرس زیادی هم در زندگی نداشته‌ایم."

با همه ناتوانی های جسمی که این بیماری برای آقای علی نژاد ایجاد کرده، ولی او با این بیماری کنار آمده، تا جایی که از سال 80 تاکنون، یعنی در سال های اوج بیماری، سه جلد کتاب شعر به چاپ رسانده است. "ارمغان مستی" عنوان مجموعه شعر او است که در سه جلد به چاپ رسیده و جلد سوم این مجموعه هم سال گذشته چاپ شده؛ بیشتر شعرهای آقای علی نژاد عارفانه و در قالب غزل سروده شده‌اند. او شعرهایی درباره حال و احوال خودش و مشکلاتی که ام.‌اس برایش ایجاد کرده هم نوشته است؛ می‌گوید: "بعد از اینکه ام.اس من را خانه نشین کرد، مجبور بودم خودم را با چیزی سرگرم کنم و به همین دلیل به شعر روی آوردم. اوایل خودم شعرها را می‌نوشتم، ولی حالا دست هایم قدرت ندارد و به همین دلیل شعر می گویم و همسرم می نویسد. شعر به من کمک می کند که ام.اس را بهتر بیان کنم."

او ادامه می دهد: "با وجود اینکه ام.اس خیلی چیز‌ها را در زندگی از من گرفت، ولی با این حال باز هم دوستش دارم. این بیماری من را از غفلت گذشته‌ام بیرون کشید؛ حالا هر روز قرآن می‌خوانم و با خدا حرف می‌زنم؛ شاید همین موضوع موجب آرامش من شده و حالا هرچه بیماری بیشتر پیشرفت می‌کند، نگرانی من کمتر می شود. اگر این بیماری ناگهان در وجود من ظاهر می شد، شاید نمی توانستم با آن کنار بیایم، ولی حالا می توانم با آن کنار بیایم و حتی آن را دوست داشته باشم."

زندگی کردن با فردی که حتی توان انجام کارهای کوچک و سبک را هم ندارد قطعا خیلی سخت است، ولی خانم علی نژاد می‌گوید: "اوایل اذیت می‌شدم و انجام دادن کارها برایم سخت بود؛ از وقتی همسرم روی صندلی چرخدار نشسته هم انجام همه امور داخل و خارج خانه بر عهده من است. غذا دادن به او و انجام کارهای روزانه‌اش هم به بقیه کارها اضافه شده؛ با این وجود حالا زیاد احساس سختی نمی کنم و اذیت نمی‌شوم؛ به این وضعیت عادت کرده‌‌ام. البته از همان آغاز زندگی خودم را برای چنین روزهایی آماده کرده بودم و پذیرش آن برایم زیاد سخت نیست."

آقای علی نژاد می‌گوید: "این بیماری برای یک زن خیلی بدتر است. اگر تا به حال توانسته‌ام دوام بیاورم و بیماری آنقدر برایم سخت نبوده به خاطر این است که همسرم همه کارهای من را انجام داده، ولی یک مرد نمی‌تواند به این خوبی از همسر بیمارش مراقبت کند و حتما مشکلات زیادی برایش ایجاد می‌شود."

ام.اس یا "اسکلروز چندگانه" Multiple sclerosis)) یک بیماری خودایمنی است که در آن بدن به سلول‌های خود آسیب وارد می‌کند، به گونه‌ای که سیستم دفاعی به سیستم مرکز اعصاب حمله کرده و برخی نواحی مغز و نخاع دمیلینه می‌شود. این حالت ممکن است علائم فیزیکی، روحی و روانی فراوانی را سبب شود و اغلب، پیشرفت آن در ناتوانی‌هایِ فیزیکی و ادراکی است. این بیماری بیشتر در سنین بین ۲۰ تا ۴۵ سالگی بروز می‌کند و در بین زنان شایع‌تر است و میزان شیوع آن بین ۲ تا ۱۵۰ در هر 100 هزار نفر است. ام. اس برای اولین بار در سال ۱۸۶۸ توسط "جین مارتین چارکات" متخصص اعصاب در فرانسه معرفی شد. این بیماری درمان خاصی ندارد، اما ثابت شده که چندین روش معالجه برای کنترل این بیماری می تواند مفید باشد.

حرکت غیر ارادی چشم یکی از نشانه‌های ام.‏اس است. شروع ام. اس ممکن است ناگهانی یا تدریجی باشد. علایم ممکن است شدید یا به اندازه‌ای خفیف باشد که بیمار ماه‌ها یا سال‌ها به پزشک مراجعه نکند. علایم ام. اس بسیار متغیر است و به محل و شدت ضایعات در سیستم عصبی مرکزی بستگی دارد. شامل تغییر در حس لامسه، ضعف و سستی در ماهیچه، گرفتگی و انقباض غیرعادی ماهیچه‌ها، مشکل در حرکت، ناهماهنگی حرکتی، اختلال در تکلم، دوبینی، کاهش بینایی، تاری دید یا کاهش دید رنگی، خستگی و دردهای جسمی، نشانه‌های دردهای شدید طولانی که بیش‌تر از حد معمول طول کشیده‌اند، مشکلات در مثانه، روده و شکم و اختلالات عصبی ازجمله علائم این بیماری است.

درد و اختلالات عصبی از عمومی‌ترین نشانه‌های ام. اس است؛ این درد به صورت پایدار، خسته کننده و ایجاد حس خارش، کرختی، گزگز و مورمور، سوزن‌سوزن شدن یا سوزش دردناک توصیف شده‌ است و معمولاً در پاها بروز می کند. در اثر این بیماری، اغلب عصب‌های بینایی و عصب‌های نخاعی آسیب می‌بینند، که منجر به نوروپاتی نوری و آتاکسی می‌شود.

علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نیست، اما این بیماری در اغلب موارد دارای توارث ژنتیکی است و فرزندان افراد مبتلا به ام. اس بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. گمان می‌رود ام.اس با آنتی ژن‌ها در ارتباط باشد؛ بر این اساس، یک ژن فرضی برای این بیماری در نظر گرفته شده‌ است که «MSSG» نامیده می‌شود. همچنین به تازگی مشخص شده‌ است که جهش در ژن «PTPRC» که بر روی کروموزوم شماره یک قرار دارد نیز در بروز ام.‌اس نقش دارد.

بر اساس تقسیم بندی‌های جغرافیایی باید در هر 100 هزار نفر، 3 نفر به ام.اس مبتلا باشند که بر اساس محاسبات اکنون باید 2 هزار مبتلا به ام.اس در ایران وجود داشته باشد، این در حالی است که در کشور ما حدود 50 هزار مبتلا به ام.اس زندگی می کنند و متخصصان موفق به یافتن علت این افزایش بیش از اندازه مبتلایان نشده‌اند. بیشتر بیماران نیز در تهران و اصفهان ساکن هستند و متوسط سنی مبتلایان نیز 20 تا 35 سال است.

هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ام.اس بر باروری و ازدواج افراد تاثیرگذار بوده است، بنابراین باید از نگرانی‌ها کاست. هر بیمار مبتلا به ام.اس بدخیم نمی‌شود و بسیاری از بیماران حتی علائم خاصی از بیماری را نشان نمی‌دهند. به دلیل ناشناخته بودن بیماری نمی‌توان اطمینان داشت که یک روز خود ما نیز به این بیماری مبتلا نشویم و به همین دلیل هر روز صبح که از خواب بیدار می شویم و می بینیم که سالم هستیم، باید خدا را شکر کنیم.

فراموش نکنیم که افراد مبتلا به ام.اس نیز روزی مانند ما زندگی می کردند و اگر روزی بیماری را در خیابان دیدیم که نمی تواند به درستی راه برود، حداقل او را تمسخر نکنیم. ام.‌اس هم مانند هر بیماری دیگری جسم را درگیر می‌کند و تنها روحی استوار می‌تواند در برابر آن مقاومت کند، مانند آقای علی نژاد که با تمام ناتوانی‌های جسمی که این بیماری برایش به ارمغان آورده، باز هم سرزنده و امیدوار با ام.اس می جنگد.

 تاريخ : شنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۱ | 14:53 | نویسنده : همدل |
بیمه‌ها هنوز ۳ داروی پیشنهادی وزارت بهداشت را برای بیماران ام اس پوشش نمی‌دهند
نایب رئیس انجمن ام‌اس ایران گفت: وزارت بهداشت از مدتی پیش پوشش بیمه‌ای ۳داروی جدید و گرانقیمت بیماران ام اس را از بیمه‌ها خواسته است اما سازمانهای بیمه گر هنوز این داروها را زیر پوشش نبرده‌اند و این مسئله فشار زیادی را به بیماران نیازمند به این داروها وارد می‌کند.

محمدعلی صحرائیان در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: با توجه به رشد بیماری ام اس در کشور و شرایط خاصی که اکنون برای واردات دارو مواجهیم گاهی دچار مشکلاتی در توزیع دارو هستیم ولی کمبودها تا کنون مقطعی بوده و دارو تهیه شده است.

وی در مورد مشکلات پیش روی بیمارن ام اس اظهار داشت: مشکلات دیگر مربوط به داروهای جدید بیماری ام‌اس وجود دارد چون در چند سال اخیر داروهای جدیدی وارد چرخه دارویی دنیا شده‌اند که متاسفانه وارد چرخه دارویی کشور ما نشده‌اند که مهمترین دلیل آن قیمت داروها است.

3 داروی بیمارن ام اس در لیست بیمه

صحرائیان ادامه داد:‌ در لیستی که اوایل امسال با تلاش‌های وزیر بهداشت برای بیمه‌ها تهیه و فرستاده شد و به عنوان داروهای زیر پوشش بیمه به تصویب رسید، سه داروی مربوط به بیماران ام‌اس در این لیست قرار داشت که ناتالمی زوماب (با قیمت حدود 3هزار دلار)، فینگولیمود (اولین داروی خوراکی مورد استفاده در ام اس) گیلاتری‌مد استات که توسط شرکت‌های داخلی تولید شده ولی باز قیمت بالایی دارد که هنوز پوشش بیمه‌ای اجرایی نشده است.

نایب رئیس انجمن ام اس اظهار امیدواری کرد تا این پروسه عملیاتی شود و بیماران بتوانند از پوشش بیمه‌ای این داروها بهره مند شوند. این داروها قیمت بالایی دارند و در برخی موارد حتی مشابه ایرانی آنها هم ساخته شده است.

وی در مورد پوشش بیمه‌ای برخی داروهای گران‌قیمت ام‌اس بار مالی زیادی را به بیمه‌ها تحمیل می‌کند که بیمه‌ها به این دلیل زیر بار آن نمی‌روند گفت: وقتی سازمانی به عنوان سازمان بیمه‌گر شناخته می‌شود این نگاه که پوشش دارو مقرون به صرفه هست یا نیست صحیح نیست. بیمارانی هستند که حقوق بیمه‌ای خود را پرداخت کرده‌اند و الان دچار بیماری خاص شده‌اند و نیاز به دارو دارند.

وی تصریح کرد: آن چیزی که بار بزرگی را به بیمه‌ها تحمیل می‌کند داروهای ارزان قیمت هستند که به تعداد زیاد مصرف می‌شوند مانند انواع آنتی‌بیوتیک‌ها، مسکن‌ها و دارویی مانند استامینوفن و اگر یک نظرخواهی بین مردم شود که آیا مایلند یک داروی سرماخوردگی توسط بیمه پوشش داده نشود ولی داروی بیماری خاصی مانند سرطان یا ام اس پوشش داده شود بسیاری از مردم به مورد دوم رای می‌دهند که دارو و درمان بیماری‌های خاص پوشش داده شود.

به گفته صحرائیان متاسفانه بیماری‌های خاصی مانند سرطان بیماری‌هایی است که افراد خانواده را درگیر کرده و حمایت از بیماران بحث منطقی است.

وی در پاسخ به اینکه دولت چه سیاستگذاری برای بیماران خاص از جمله ام‌اس می‌تواند داشته باشد گفت:‌ حمایت و کمک در جهت تامین دارو و کاهش هزینه‌های درمان بیماران خاص از جمله ام‌اس می تواند راهگشا باشد. اگرچه برخی هزینه‌های درمان به ظاهر گران‌قیمت است ولی به دلیل مزمن بودن بیماری و مداوم بودن آن بیمار در طول عمرش مکرر باید از خدمات درمانی استفاده کند و گاهی نیاز به بستری شدن دارد تامین این داروها به طور مناسب پراهمیت است که همت دولت و سازمان‌های بیمه‌گر را می‌طلبد.تاريخ : شنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۱ | 13:54 | نویسنده : همدل |
درمان ام‌ اس تنها به حوزه مغز و اعصاب محدود نمی شود


در حال حاضر مشخص شده که درمان ام‌ اس تنها به حوزه مغز و اعصاب محدود نمی‌شود، بلکه تغذیه، روانشناسی و توانبخشی نیز در درمان آن موثر است.
 
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، دکتر حسین کرمان‌پور در گردهمایی حامیان انجمن ام اس که شب گذشته در تالار آبگینه برگزار شد، گفت: خانواده در نظام سلامت شامل پدر و مادر، پدر و مادر پدر و مادر، نوه‌ها و نتیجه‌ها می‌شود، اما خانواده در نظام ثبت‌احوال به معنای مادر، پدر و فرزندان است.
 
وی تاکید کرد: معمولا خانواده‌ها بر اساس تعریف ثبت‌احوال به بیماری‌های ویروسی و واگیردار مبتلا می‌شوند، اما بر اساس تعریف خانواده در نظام سلامت دچار بیماری‌های ژنتیک مانند عوارض قلبی عروقی می‌شوند.
 
دبیر اجرایی نهمین کنگره بین‌المللی ام‌ اس درباره ویژگی‌های این رویداد، اظهارکرد: تاکنون در زمینه درمان مبتلایان به ام‌اس، متخصصان مغز و اعصاب‌، محور محسوب می‌شدند، چون این بیماری سلسله اعصاب مرکزی را گرفتار می‌کند، اما در حال حاضر مشخص شده که درمان ام‌ اس تنها به حوزه مغز و اعصاب محدود نمی‌شود، بلکه تغذیه، روانشناسی و توانبخشی نیز در درمان آن موثر است.
 
وی افزود: متخصصانی مانند ایمنی‌شناسان در شناسایی و درمان ام اس نقش مهمی دارند، بنابراین در کنگره نهم متخصصان رشته‌های مختلفی چون ژنتیک، روانشناسی، مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، چشم، بیماری‌های داخلی، روانپزشکی، شرکت می‌کنند.
 
کرمان‌پور تصریح کرد: پرستاران در درمان بیماری ام اس نقش زیادی دارند، علاوه بر آن نحوه برخورد پزشکی که برای نخستین بار قرار است ابتلا به ام اس را به اطلاع بیمار برساند، بسیار مهم است و نحوه اطلاع دادن او به بیمار، نقش مهمی بر درمان بیمار دارد.
 
این عضو هیات مدیره انجمن ام اس افزود: پزشکان عمومی نقش ویژه‌ای در شناسایی و ارجاع درست بیماران ام اس دارند. در این جهت لازم است که پزشکانی که قرار است در طرح پزشک خانواده فعالیت کنند، توانایی‌های لازم را در شناسایی علائم اولیه ام اس و ارجاع صحیح بیماران به متخصصان داشته باشند.
 
وی در پایان با بیان اینکه ام اس، سرطان نیست، تاکید کرد: این بیماری جزو موارد واگیردار محسوب نمی‌شود و هنوز علت اصلی آن مشخص نیست. جوانان به ویژه زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.تاريخ : جمعه بیست و سوم تیر ۱۳۹۱ | 0:9 | نویسنده : همدل |

 

بیماری ام اس (مالنیپل اسکلروزیس) در پانزده سال اخیر در کشور شیوع چشمگیری پیدا کرده است.
محمد حسین صنعتی عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: این بیماری از جمله بیماری های پیچیده خود ایمنی سیستم عصبی مرکزی است که در حال حاضر شصت هزار نفر در جهان به آن ابتلا دارند.

وی گفت: التهاب مزمن، از دست رفتن پوشش میلین تخریب آکسونی و نقص عملکردی پیشرونده عصبی از مواردی است که این بیماری را از سایر بیماریها جدا می سازد.

صنعتی در ادامه افزود: الگوهای پیچیده ای از بیان ژن ها در آسیب سیستم عصبی مرکزی در بیماران مبتلا به ام اس نشان دهنده فاز التهابی حاد به فاز غیر فعال مزمن در آمده است.

از بررسی محققان کشور در خصوص نقش میتوکندری در بیماری ام اس ازنظر جهش ژن های موثر و تاثیر آنها بر آسیب های آکسونی خبر داد./عط


تاريخ : سه شنبه بیستم تیر ۱۳۹۱ | 8:26 | نویسنده : همدل |

سلول های عصبی و فرایند ام اس

دانشمندان کشف کردند که چرا داروهایی که زمانی امید آن می رفت که خیلی در درمان ام اس موثر باشند، به بیماران مبتلا به این بیماری کمکی نمی کنند.

یک تیم از دانشگاه آکسفورد می گوید تغییر ژنتیکی در بیماری ام اس بدین معناست که داروهایی که در درمان مبتلایان به بیماری های سیستم ایمنی، موثر هستند، روی بیماران مبتلا به ام اس تاثیری ندارند.

بر اساس گزارشی که این تیم تحقیقاتی در مجله نیچر منتشر کرده این گونه داروها حتی می توانند عوارض بیماری ام اس را تشدید کنند.

متخصصان می گویند تحقیقاتشان نشان می دهد که ژنتیک چگونه می تواند بر نوع پاسخ به داروها و درمان های مختلف اثر بگذارد.

 

این داروها که آنتی تی ان اف نامیده می شوند در مبتلایان به بیماری التهابی روده و آرتریت روماتوئید موثر هستند، اما بر بیماران مبتلا به ام اس تاثیری ندارند. محققان هنوز دلیل قطعی این موضوع را نمی دانند.

اعضای تیم تحقیقاتی آکسفورد یک تغییر ژنتیک خاص را که قبلا تصور می شد با بیماری ام اس ارتباط دارد، مورد مطالعه قرار دادند.

پزوهشگران متوجه شدند که ژن جهش یافته باعث تولید پروتئینی متفاوتی می شود که کوچکتر است و مانع از فعالیت تی ان اف می شود، یعنی دقیقا همان کاری را می کند که داروهای مهار کننده تی ان اف انجام می دهند. تی ان اف ماده ای است که سیستم ایمنی بدن برای دفاع در مقال عفونتها و تومورها ترشح می کند اما خود آن می تواند علائمی را ایجاد کند که برای کاهش آنها ممکن است نیاز به درمان باشد.

به این ترتیب روشن می شود که چرا ده سال پیش، یک تحقیق پزشکی نشان داد که این داروها بیماری ام اس را تشدید می کنند.

نیک رایک، مدیر بخش تحقیقات جمعیت ام اس در این باره گفت ژن های زیادی به بیماری ام اس مربوط هستند ولی در مورد اینکه هر کدام دقیقا چه نقشی دارند، اطلاعات اندکی داریم .

به گفته او، تحقیقات مهم اخیر نشان داده است که برخی ژن های جوان در این باره که بیمار به دارویی پاسخ مثبت بدهد یا خیر، نقش تعیین کننده دارند.

آقای رایک می گوید نتایج این تحقیقات به پزشکان کمک می کند که در آینده به هر بیمار مبتلا به ام اس، دارویی را تجویز کنند که برایش موثر باشد.

 http://www.bbc.co.uk/persian/science/2012/07/120709_l06_ms_drugs_genum_scientist.shtmlتاريخ : سه شنبه بیستم تیر ۱۳۹۱ | 0:19 | نویسنده : همدل |

ساینس دیلی(2جولای 2012) – با توجه به نتایج تحقیق جدید منتشر شده در جولای 2012، در مجله آکادمی نورولوژی آمریکا، سم بوتولینوم درجلوگیری از وقوع رعشه یالرزش دست و بازو در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS)، موثر است.
در بیماران مبتلا به MS لرزش‌ در دست‌ها و گاهی نیز در پاها، شایع است برای همین انجام كارهای روزمره نیز برای این بیماران گاه دشوار می‌شود، به علاوه لرزش در این بیماران در روزهای بسیار گرم و یا زمانی كه خسته هستند، شدیدتر می‌گردد.
به گفته دکتر آنیك‌وان در والت متخصص اعصاب و كارشناس پزشكی بیمارستان سلطنتی ملبورن در استرالیا و همکاران او از جمله دکتر اندرو ایوانز، داروهای موجود برای درمان لرزش های MS به اندازه کافی موثر نیست و گزینه های جدید ی مورد نیاز است،. یك روش دیگر كاشت الكترود در حین جراحی مغزی است اما تاثیر این روش هم کوتاه مدت است.
برای انجام این مطالعه ، محققان بیمارستان رویال استرالیا و دانشگاه ملبورن، 23 نفر از افراد مبتلا به MSرا طی 6 ماه موردمطالعه قرار دادند.
طی سه ماه اول آزمایش، به بیماران MSابتدا سم بوتولینوم نوع A بصورت تزریقی و سپس پلاسبوی شور داده شد.در سه ماهه دوم آزمایش، این چرخه عوض شد یعنی ابتدا پلاسبوی شور و سپس سم بوتولینوم به آنها تزریق شد.
بر اساس این پژوهش، شدت لرزش افراد پس از تزریق بوتولینوم در مقایسه با هنگام استفاده از پلاسبو بهبود چشمگیری داشت. بطوریکه بیماران توانستند بنویسند و یا حتی نقاشی بكشند.
دانشمندان شدت لرزش و توانایی نوشتن و رسم کردن را در طی و بعد از دریافت درمان اندازه گیری کردند .ارزیابی های ویدئویی نیز هر شش هفته به مدت شش ماه گرفته شده است.
این مطالعه بهبود قابل توجهی در شدت لرزش ، نوشتن و طراحی را در شش هفته و سه ماه پس از درمان سم بوتولینوم در مقایسه با بعد از پلاسبو نشان داد. شدت لرزش شرکت کنندگان در مقیاس 10-نقطه ای به طور متوسط دو نقطه بهبود داشته است، ولرزش آنان از متوسط به خفیف کاهش داشته است. نوشتن و طراحی، شرکت کنندگان نیز به طور متوسط تا یک نقطه در یک مقیاس 10-نقطه ای بهبود یافته است.
وان در والت گفت:" مطالعه ما نشان می دهد چالش‌های بزرگ درمانی برای معالجه لرزش‌های بیماری "MS" وجود دارد، این تحقیق راه درمانی جدید و چارچوبی کلی برای مطالعات گسترده ، پیش روی پژوهشگران قرار میدهد.
ضعف عضلانی در 42 درصد از افراد پس از درمان با سم بوتولینوم کاهش داشت، درحالیکه با مصرف پلاسبو شش درصد کاهش مشاهده شد.. ضعف به طور کلی خفیف بود و در عرض دو هفته ازبین رفت.
به نوشته روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد، برای استفاده از این روش، بیماران باید در چندین نوبت دوز مشخصی از این دارو را دریافت كنند.

این مطالعه توسط بنیاد تحقیقاتی MSدر بیمارستان اعصاب رویال ملبورن حمایت شد

ترجمه ازهمدم:

http://hamdam2002.blogfa.comمنبع:

http://www.sciencedaily.com/releases/201...210046.htm


تاريخ : چهارشنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۱ | 20:23 | نویسنده : همدل |
مایو کلینیک با استفاده از رویکردی جدید مولتیپل اسکلروزیس(MS) را در مدل موش معکوس کرد.

ساینس دیلی (28 ژوئن، 2012) - پژوهشگران مایو کلینیک، مولکول های DNA کوچکترو پیچ خورده را با موفقیت ، برای تحریک بازسازی و ترمیم پوشش عصب در موش های مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) استفاده کردند. آنها می گویند این یافته که 28 ژوئن در مجله موسسه پلوس ONE منتشر شده است، نشان می دهد درمان های جدید ممکن است برای بیماران مبتلا به MS به این روش مهیا گردد.
"
دکترال.جیمز ماهر بیوشیمیست مایو کلینیک و نویسنده ارشد این مقاله می گوید: "مشکل ما تاکنون پیدا کردن راهی برای تشویق سیستم عصبی به ترمیم میلین (پوشش اعصاب) بوده است تا سلول های عصبی بتواند از حملهMS درامان باشند.ما نشان دادیم که این مولکولهای کوچک که اﭘﺘﺎﻣﺮ نامیده می شودﻣﻮﻟﻜﻮل وﻳﮋه ا ی هستند که توانستند ترمیم میلین را در موش های مورد مطالعه ما تحریک کنند."

بیش از 2.5 میلیون نفر نفر درسراسر جهان به ام اس مبتلاهستند . تاکنون هیچ درمان موثری برای جلوگیری از پیشرفت یا تعمیر آسیب به غلاف میلین که رشته های اعصاب را احاطه و از آن محافظت میکند یافت نشده است. فیبرهای عصبی آسیب دیده منجر به کاهش تحرک و عملکرد شناخت و دیگر عوارض ناتوان کننده می شود.

محققان MS، از جمله موسی رودریگز، متخصص مغز و اعصاب کلینیک مایوبر برای تحریک ترمیم میلین در موش برآنتی بادیهای منوکلونال ( آنتی بادی منوکلونال نوعی انتی بادی است که تنها بر علیه یک شاخص توانایی پاسخ را دارد ) متمرکز شده است. رودریگز و تیم ماهر، درهمکاری با یکدیگر، تعیین کرده اند که اﭘﺘﺎﻣﺮ به تنهایی موثر نیست، اما آنها برای سنتزکردن دارو آسان و ارزان هستند ( نکته مهم برای توسعه دهندگان دارو)


آنها همچنین با ثبات هستند واحتمال ندارد منجر به پاسخ ایمنی گردد. این رویکرد جدید باید در مدلهای دیگر موش ثابت شود تا ببینیم که آیا ممکن است کاندید آزمایشات کلینیکی انسانی شود.
آنتی بادیهای مونوکلونال مورد استفاده در پژوهش های پیشین بزرگ و پیچیده هستند، اما برای کمک به هر دو سیگنالینگ سلولی و رمیلیناسیوندربرابر ضایعات سیستم عصبی مرکزی در موش موثر بوده است. اﭘﺘﺎﻣﺮ مورد استفاده در این مطالعه کمتر از یک دهم اندازه ا آنتی بادی و تک رشته DNA حاوی تنها 40 واحد نوکلئوتید هستند.
این تحقیق توسط مایو کلینیک و انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس مورد حمایت قرار گرفت.

ترجمه ازهمدم:

http://hamdam2002.blogfa.com


منبع:

http://www.sciencedaily.com/releases/201...131414.htm


تاريخ : سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ | 23:26 | نویسنده : همدل |
شركت داروسازي اسوه (سهامي عام) به عنوان يكي از شركت هاي پيشرو در صنعت داروسازي كشور همواره در تلاش است تا با بهره گيري از فناوري‌هاي نوين و بر اساس استانداردها و معيارهاي بين المللي در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه فعاليت نمايد.

لذا شركت داروسازي اسوه با رويكرد فعاليت در زمينه درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاج نظير تالاسمي، نقايص آنزيمي ژنتيكي، ام اس، سرطان، پيوند اعضاء و ... در حال حاضر ده‌ها قلم دارو به سبد داروئي كشور عرضه نموده است كه از اين ميان مي‌توان به دفراسيروكس (اسورال)، نيتيزينون، گلاتيرامراستات (اسويمر)، ايماتينيب، كپسيتابين (اسلودا)، اگزمستان (آرومستان)، مايكوفنولات (سيتوگان)، اريتروپوئتين (اسوه پويتين) و ... اشاره نمود.

شركت داروسازي اسوه اقبال و اعتماد جامعه فرهيخته پزشكي را سرمايه خود مي‌داند و جهت حفظ اين سرمايه گرانقدر كه حاصل بيش از 40 سال خدمت‌رساني به عرصه سلامت مي‌باشد از هيچ كوششي دريغ نخواهد ورزيد.
http://www.osvahpharma.com/
 


تاريخ : دوشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۱ | 8:37 | نویسنده : همدل |
پيش بيني وجود يک بيمار ام اس در هر خانواده تا 10 سال آينده
هر خانواده يك بيمار خواهد داشت

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس ایران با بیان اینکه طی 10 سال آینده در هر خانواده ایرانی یکنفر به ام اس مبتلا خواهد شد، افزود: کمبود ویتامین D می تواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.

دکتر امیر رضا عظیمی در تشریح یافته های علمی در نهمین کنگره بین المللی ام اس که طی روزهای 11 و 12 آبان ماه امسال در هتل المپیک برگزار می شود، گفت: در این کنگره سعی شده موارد جدید تشخیص بیماری و یافته جدید درمانی عنوان شود همچنین از گروههایی که تا به حال مانند پرستاری، روانشناسی، توانبخشی، تغذیه و... با بیماری ام اس در ارتباط هستند و از آنها در درمان استفاده نمی شد بهرمند شویم.

وی عنوان کرد: شهرهای تهران و اصفهان بیشترین شیوع ابتلا به این بیماری را دارند ولی به طور قطع این آخرین آمار نیست ولی نتایج بزودی اعلام خواهد شد و طبق این امار پیش بینی می شود که طی 10 سال آینده در هر خانواده ایرانی یکنفر مبتلا به ام اس خواهد بود.

عظیمی افزود: بنابراین وظیفه ما در این است که اطلاع رسانی داشته باشیم و با شناسایی درخواستها کارهای تحقیقاتی در این زمینه را شروع کنیم و با شناسایی علتها بتوانم جلوی پیشرفت این بیماری را بگیریم.

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس ایران با بیان اینکه هدف اصلی از برگزاری این گنگره ارتقای سطح علمی متخصصان و هدایت آنها به سوی کارهایی تحقیقاتی است بیان داشت: ما برآن هستیم تا بتوانیم به یک راهنمای عملی برای طبابت در ام اس براساس شرایط کشور برسیم. همچنین در این کنگره جزئیات چند داروی خواراکی و تزریقی که در مرحله آخر تحقیقات است اطلاع رسانی خواهد شد.

نقش کمبود ویتامین D در ابتلا به بیماری ام اس
به گفته وی، کمبود ویتامین D نیز می تواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.

عظیمی افزود: مهمترین مسئله ای که در ابتلا به ام اس احتمال دارد نقش داشته باشد کمبود ویتامین D است و با کارهای تحقیقاتی که در این خصوص صورت گرفته 8 درصد بیماران ام اس و اقوام درجه یک آنها کمبود ویتامین D داشته اند.

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس ایران در پایان تاکید کرد: شاید یکی از راههای پیشگیری، جبران کمبود ویتامین D باشد.


تاريخ : یکشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۱ | 23:14 | نویسنده : همدل |
استفاده از سلول‌درمانی برای درمان بیماری‌های عصبی در اصفهان
اصفهان - خبرگزاری مهر: عضو کمیته سلول های بنیادی دانشگاه اصفهان گفت: با توجه به افزایش بیماری‌های عصبی مانند ام اس در اصفهان این کمیته که وابسته به معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری بوده، در تلاش است راه‌هایی برای کنترل سرعت رشد این بیماری‌ها با استفاده از سلول درمانی بیابد.

کامران قائدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیماری‌های نورو دی ژنرتیپ به بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر، پارکینسون و ام اس گفته می‌شود که در جوامع صنعتی و در حال رشد شایع است و در اصفهان نیز افراد مبتلا به بیماری ام اس در حال افزایش است.

وی افزود: با مطالعه مکانیسم‌های مولکولی درگیر در نوروژنز( تبدیل سلول‌های بنیادی به عصب) می‌توانیم پی ببریم چه مواد ترکیبی و مولکول‌هایی در این روند موثر هستند تا با استفاده از آنها بتوانیم پیشرفت این بیماری‌ها را کنترل کنیم که ما نیز در کمیته به دنبال این موضوع هستیم.

عضو هیئت علمی گروه زیست‌شناسی دانشگاه اصفهان درباره طرح‌های تجاری‌این مرکز بیان داشت: طرح‌های تجاری ما بیشتر درباره سل‌تراپی است و در حال بررسی این موضوع هستیم که چگونه به طور مستقیم فیبروبلاست‌ها(سلول‌های بنیادی عصبی) را می‌توان به سلول‌های عصبی تبدیل کرد.

وی ادامه داد: یکی از این طرح‌ها که جزو ایده‌پردازی‌های دانشجویی بوده است از جمله 10 طرح برتر ستاد سلول‌های بنیادی شناخته شده است اما هنوز بودجه‌ای به آن تخصیص نیافته است.

قائدی با بیان اینکه تاکنون ستاد سلول‌های بنیادی معاونت فناوری ریاست جمهوری هزینه‌ای برای این کمیته تخصیص داده نشده، تاکید کرد: این تقاضا را از این ستاد داریم که بودجه‌ای را برای هزینه‌های جاری این کمیته اختصاص دهند تا زیرساخت‌های لازم را در این دانشگاه فراهم کنیم و بتوانیم مستقل عمل کنیم.

وی درباره کمیته سلول‌های بنیادی دانشگاه اصفهان اظهار داشت: این کمیته در سال 1389 به دنبال تاسیس کمیته‌های راهبردی دانشگاه اصفهان تاسیس شد که از برنامه‌های این کمیته مطالعه بیماری‌های عصبی نورو دی ژنرتیپ، کاربرد سلول‌های بنیادی در سل‌تراپی و درمان این بیماری‌ها و استفاده از ترکیبات نو ترکیب به منظور جلوگیری از پیشرفت روند بیماری‌های نورو دی ژنرتیپ است.

عضو هیئت علمی گروه زیست‌شناسی دانشگاه اصفهان اضافه کرد: این کمیته ارتباطات خوبی در با پژوهشکده رویان دارد و با امضای قراردادهایی میان دانشگاه اصفهان و پژوهشکده رویان از این پس میان این دو نهاد همکاری‌های آموزشی و پژوهشی برقرار شده است و قصد داریم دوره کارشناسی ارشد سلول‌های بنیادی را برای نخستین بار در دانشگاه اصفهان و همچنین دوره دکترای مشترک سلول‌های بنیادی را با پژوهشکده رویان راه‌اندازی کنیم.

وی تصریح کرد: طرح دیگر مشترک با پژوهشکده رویان انتقال برخی مولکول‌ها به کمک DNA حلقوی کوچک‌هاست که در درمان بیماری‌ها با استفاده از ژن‌ها کاربرد دارد.

قائدی ادامه داد: تولید داروهایی به نام (gcmsf) به صورت نوترکیب برای درمان بیماری‌های عروقی از دیگر طرح‌های مشترک این کمیته با پژوهشکده رویان است که قصد داریم آن را تجاری‌سازی کنیم.تاريخ : جمعه نهم تیر ۱۳۹۱ | 14:58 | نویسنده : همدل |
بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس در معرض خطر پایینی ازسرطان قرار دارند
ساینس دیلی (21 ژوئن، 2012) - بر اساس یک مطالعه جدید که توسط محققان در دانشگاه بریتیش کلمبیا و بهداشت ساحلی ونکوور رهبری شد خطر ابتلا به سرطان در بیماران اسکلروز متعدد(MS) پایین برآوردشد.
مطالعه آنلاین در مجله مغز منتشر شده است و برای اولین بار به بررسی خطر ابتلا به سرطان به طور کلی در بیماران مبتلا به MS در شمال امریکا پرداخته است.
ایلین کینگ وایل محقق اصلی مطالعه و فوق دکترا در دانشکده پزشکی و مرکز تحقیقات مغز در UBC و VCH وموسسه تحقیقات VCHمی گوید"از آنجا که سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در هر دو سرطان و MS، ایفا می کند ما خواستیم بدانیم خطر ابتلا به سرطان برای افراد مبتلا به MS تا چه حد متفاوت است،که در یافتیم نه تنها خطر ابتلا به سرطان، به طور کلی در بیماران مبتلا به MS پایین است، بلکه به طور خاص، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ به طور قابل توجهی در بین این بیماران پایین تر بود
تحقیق مربوط به تشخیص سرطان در بیماران مبتلا به MS در بریتیش کلمبیا با جمعیت عمومی مقایسه شده است. محققان دریافتند در حالی که بیماران مبتلا به MS در معرض خطر به طور کلی پایین تر سرطان - و به ویژه سرطان روده بزرگ هستند درعین حال خطر سرطان مغز و سرطان مثانه درآنها کمی بالا بود (البته نه به میزان قابل توجهی). در بیماران مبتلا به MS عود شروع، خطر ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوم به میزان قابل توجهی بیشتر بود.
برای درک دلایل کاهش خطر ابتلا به سرطان درحالت کلی مطالعات بیشتری مورد نیاز خواهد بود
یافته های غیر منتظره ای که حاصل شد نشان داد مبتلا یان MS که به سرطان نیز مبتلا بودند، اندازه تومور شان در زمان تشخیص، بزرگتر از سایرمبتلایان بود. برای تعیین اینکه چرا بعضی از تومورها ممکن است بعداً بیماران MS راگرفتار کند کار بیشتری مورد نیاز است.

هلن ترملت نویسنده ارشد این پژوهش و استاد در دانشکده پزشکی UBC می گوید:از آنجا که علائم MS گسترده و شامل احساس خستگی و...... است این امکان وجود دارد که علائم و نشانه های سرطان که در مواردی مشابه علایم MS است پنهان یا نادیده گرفته شوند و موجب بزرگ شدن تومور در طی زمان بی خبری گردد او اضافه می کند که بدون در نظر گرفتن یافته ها، بیماران مبتلا به MS و پزشکان آنها باید با جدیت پیروی از رهنمودهای غربالگری سرطان را دنبال کنند. تیم او در حال برنامه ریزی برای پیگیری مطالعه به منظور تعیین این امر هستند که آیا میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در بیماران مبتلا به MS تفاوتی با دیگران دارد یا نه..

این مطالعه توسط موسسه کانادایی تحقیقات بهداشت، انجمن مولتیپل اسکلروزیس کانادا، و بنیاد تحقیقات بهداشتی مایکل اسمیت تامین می شود
ترجمه ازهمدم:

http://hamdam2002.blogfa.comمنبع ترجمه:
http://www.sciencedaily.com/releases/201...113329.htm


تاريخ : دوشنبه پنجم تیر ۱۳۹۱ | 16:49 | نویسنده : همدل |

سیمافیلم بیماری ام‌اس را معرفی می‌کند

» سرویس: فرهنگي و هنري - تلويزيون و راديو

 

مستند «معرفی بیماری ام‌اس» به کارگردانی سهیل نصیری و میثم شاه‌حسینی محصول مرکز سیمافیلم در حال تولید است.

به گزارش سرويس تلويزيون ايسنا، سهیل نصیری ـ یکی از کارگردان‌های این مستند ـ با اعلام این خبر گفت: بیماری ام اس یکی از بیماری‌های نسبتا فراگیر در جامعه است اما اطلاع‌رسانی کافی در خصوص این بیماری صورت نگرفته است و این امر سبب شد تا ضرورت تولید اثر مستندی که در آن به زوایای مختلف این بیماری و همچنین زندگی افراد مبتلا به آن پرداخته شود احساس شود و به همین دلیل تولید این کار را آغاز کردیم.

وی افزود: تولید این اثر با نام موقت «معرفی بیماری ام اس» از حدود دو ماه و نیم پیش آغاز شده است و در آن علاوه بر گفت‌وگو با بیماران مبتلا به این بیماری و همچنین به تصویر کشیدن بخشی از زندگی آنها، با پزشکان و پژوهشگرانی که در این حوزه به طور جدی به فعالیت مستمر می‌پردازند به گفتگو نشسته‌ایم؛ البته تمرکز بر این نکته که این بیماران توانایی غلبه بر مشکل خود را دارند و می توانند با تلاش همانند انسانهای عادی به زندگی خود ادامه دهند بسیار حائز اهمیت است.

این کارگردان تصریح کرد: من به اتفاق میثم شاه حسینی کارگردانی این اثر را بر عهده داریم و تصویربرداری فیلم تا دو هفته دیگر به اتمام می‌رسد.

نصیری اذعان كرد: این مستند در پنج قسمت متوالی تولید می‌شود و قرار است از بطن این مجموعه یک اثر مستقل «مستند ـ درام» 70 دقیقه‌ای تدوین شود.

سهیل نصیری این مستند را در گروه اجتماعی مرکز سیمافیلم تهیه می‌کند.

 تاريخ : یکشنبه چهارم تیر ۱۳۹۱ | 22:7 | نویسنده : همدل |

نوع حمله ای، شایع ترین شکل بیماری ام. اس

در نوع حمله ای ام. اس، بیمار دچار علایم حاد بیماری می شود و در طول یک ماه، به صورت کامل یا نسبی بهبودی خود را به دست می آورد.

به گزارش گروه علمي،‌ پزشكي باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ دکتر احسان یعقوبی، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ضمن بیان این مطلب گفت: نوع دیگری از بروز این بیماری، حالت پیشرونده است که علایم به صورت تدریجی و یا به آهستگی شدیدتر می شود.

دکتر احسان یعقوبی در رابطه با روش های درمانی بیماری ام. اس تصریح کرد: داروهایی که برای پیشگیری از حملات ام. اس تجویز می شود، داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن هستند که آنکس، سینووکس، ربیف، رسیژن و بتافرون را شامل می شود.

وی ادامه داد: برای درمان حملات این بیماری که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه خود بدن فعالیت می کند، از داروهای کورتون دار استفاده می شود.

این متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: بررسی های پزشکی این بیماری، تاثیر عواملی مانند استرس در بیمار و یا بیماری های ویروسی نظیر سرماخوردگی را ثابت کرده است.

وی در رابطه با علل شناسایی شده برای ابتلا به بیماری ام . اس گفت: یکی از عللی که پزشکان در ردیف علل ابتلا به این بیماری مطرح می کنند، کمبود ویتامین D است./حتاريخ : یکشنبه چهارم تیر ۱۳۹۱ | 20:8 | نویسنده : همدل |

در ايستادن، راه رفتن و تعادل بدن دچار مشکل شده، دو بینی، تاری دید، افزایش دمای بدن، عدم کارایی دست‌ها، از دست دادن کنترل ادرار، ابتلا به بیماری‌های عفونی و لکنت زبان برایش تازگی دارد، پیش از این با موارد این چنینی مواجه نبود.

برقراری ارتباط با محيط اطراف برایش سخت شده، بي‌خوابي به سراغش آمده، هنگام حرف زدن به سختي جمله درست می‌کند، هرچه درس می‌خواند متوجه مطالب نمی‌شود، بي‌حسي و مورمور شدن دست‌ها و پاها، احساس خارش، گرفتگي عضلات و تخريب و متلاشي شدن زانوها به او اثبات می‌کند که یک بیمار مبتلا به "ام اس" است.

"زهرا" دختری 32 ساله با روحيه‌اي خوب است که 15 سال از ابتلایش به این بیماری می‌گذرد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه همدان، می‌گوید: بعد از ظهور علائم بیماری به پزشک مراجعه کردم اما پس از اینکه فلج شدم، بیماری‌ام تشخیص داده شد.

زهرا بيشترين مشكل فعلي مبتلايان به ام اس در همدان را نبود انجمن ويژه مبتلايان می‌داند و اضافه می‌کند: نبود اين انجمن در روحيه مبتلايان بسيار تاثير گذاشته چرا كه با ثبت انجمن مبتلايان به ام اس مي‌توانند در كنار هم جمع شوند و احساس تنهايي نكنند.

وی خاطرنشان مي‌كند: استان‌هایی مانند اصفهان انجمن ويژه مبتلايان به ام اس دارند اما در استان همدان مبتلايان به ام اس از داشتن انجمني ويژه محرومند. در صورتيكه انجمن مبتلايان به ام اس در استان ثبت شود خيران مي‌توانند كمك‌هاي خود را به حساب اين انجمن واريز كنند.

زهرا تصريح مي‌كند: انجمن ويژه حمايت از بيماران كليوي در همدان وجود دارد و خيران براي كمك، هزينه مورد نظر را به حساب انجمن واريز مي‌كنند اما متاسفانه نبود انجمن حمايت از بيماران ام اس براي ما بسيارملال آور است.

زهرا بالا بودن قيمت داروها را بزرگترين مشكل خود تلقي كرد و افزود: هزينه داروهاي خارجي بسيار بالا بوده و در خريد آنها ناتوان هستيم در حاليكه داروهاي ايراني پاسخگوي نياز بدن ما نيست و در صورت عدم استفاده از داروهاي خارجي بيماري ما پيشرفت مي كند.

با حقوق کارگری و اجاره خانه نمی توان استرس نداشت و بیماری را کنترل کرد

"بهروز" که 32 ساله دارد و متاهل است نیز به خبرنگار ايسنا گفت: بيشترين مشكل من تامين هزينه دارو، در كنار پرداختن اجاره خانه و تامین ساير هزينه‌هاي زندگي است.

وي اظهار كرد: پس از رفت و آمدهاي زياد و مراجعه به پزشكان مختلف بيماري من در بهمن ماه سال 90 تشخيص داده شد.

وي بيان كرد: تپش قلب زيادي داشتم و به هنگامي كه سرم را پايين مي انداختم احساس رعشه در ناحيه سر احساس مي كردم بنابراين به پزشك مراجعه كرده و شرح حالم را براي پزشك معالج توضيح دادم كه متاسفانه پزشك من گفت فقط سرت را بالا نگير!

وي گفت: اگر بيماري من زودتر تشخيص داده مي‌شد تا اين حد پيشرفت نمي كرد.

بهروزخاطرنشان كرد: استرس و اضطراب براي ما سم بوده و در صورت ايجاد استرس و اضطراب پيشرفت مي‌كند اما چگونه مي توان با حقوق كارگري هم هزينه دارو را تامين كرد، هم هزينه اجاره خانه را و هم ساير هزينه‌هاي زندگي را تا هيچ گونه استرس و اضطرابي نداشت؟

وي افزود: حمله‌هاي خود بيماري از يك طرف و هزينه‌هاي سنگين درمان از طرف ديگر برايم ملال آور شده در حاليكه محيط آرام و عاري از هر گونه استرس براي ما توصيه شده است.

بهروز اذعان كرد: اطلاعات برخي افراد در جامعه از اين بيماري بسيار پايين بوده و با نگاه خود به اين بيماري نگرش اعضاي خانواده را تحت تاثير قرار مي دهند.

وي بيان كرد: بيماري ما در صورت ايجاد استرس و اضطراب و عصبانيت پيشرفت مي‌كند بنابراين با فشارهاي موجود وضعيت ما بدتر مي شود.

اين بيمار جوان گفت: براي بهبود بيماري ام اس بايد از استخرهاي روباز استفاده شود در حالي كه در استان همدان استخري ويژه بيماران ام اس احداث نشده است.

برای زنبور درمانی، درمانم را قطع کردم بیماری ام عود کرد

"بهنام" كه 28 سال از عمر خود را پشت سر گذاشته و مجرد است نیز گفت: باید اطلاعات و آگاهي جامعه از بيماري ام اس بالا برود چرا كه يكي از دلايل پيشرفت بيماري من ناآگاهي بود.

وي اظهار كرد: نزديك به شش سال است كه بيماري ام اس دارم و در حال حاضر از ناحيه كمر به پايين در گير هستم.

اين بيمار تاكيد كرد: بيماران مبتلا به ام اس بايد ميزان اطلاعات خود را در اين زمينه افزايش دهند و سر خود داروهاي تجويزي را قطع نكنند و از روشهايي كه هيچ نوع دليل علمي قانع كننده‌اي ندارد استفاده نكنند.

وي افزود: در گذشته روش زنبور درماني به من معرفي شد كه داروهاي تجويزي را قطع كردم و به دنبال استفاده از روش زنبور درماني بيماري من پيشرفت كرد.

وي تصریح کرد: باید به جایی برسیم که بيماران با ارائه دفترچه‌هاي بيمه به راحتی بتوانند داروهای خود را تهیه کرده و دردی بر دردهایشان اضافه نشود. اما متاسفانه امروز سنگيني قيمت داروها درد ما را چندين برابر كرده و به فكر بهبودي نيستم و تنها به قيمت داروها فكر مي كنيم.

بهنام گفت: من مجرد هستم و تمام هزينه‌ها را خانواده‌ام متقبل مي شوند اما برخي بيماران علاوه بر بيماري و هزينه درمان آن مسووليت زندگي را عهده دار هستند كه اين شرايط براي آنها طاقت فرسا خواهد بود.

"منيرا" بيمار 27 ساله و مجرد نيز از گراني و نوسان قيمت داروها گلايه داشت و افزود: پزشك معالجم داروي خارجي تجويز كرد اما نوسان قيمت داروهاي خارجي و افزايش قيمت آن براي ما كمرشكن است.

مردم با شنیدن اسم بیماری از ما فاصله می گیرند

"طاهره" نيز به نداشتن شرايط رفاهي براي بيماران ام اس در استان اشاره کرد و گفت: باید شرایطی برای بیمارانی مانند ما فراهم شود که بتوانیم لحظه ای استراحت کرده و استرس را فراموش کنیم.

وی از نوع نگرش افراد جامعه گلايه و بيان كرد: برخي افراد به محض اطلاع از نوع بيماري، از ما فاصله مي‌گيرند در حاليكه از اين نوع بيماري هيچ گونه اطلاعاتي ندارند.

اين بيمار گفت: بايد از روش‌هاي مختلف مردم جامعه سطح اطلاعات خود را افزايش داده و نوع نگرش خود را نسبت به اين بيماري تغيير دهند و با نوع نگاه خود در حق ما اجحاف نكنند.

يكي ديگر از بيماران مبتلا به ام اس مادري به نام "اعظم" بود که گفت: ماهانه 500 هزارتومان تنها براي بيماري هزينه مي كنيم.

مادري ديگر به نام "فريده" كه 45 سال سن داشت، بيان كرد: كارت‌هاي ويژه براي بيماري ما توسط مجموعه بهزيستي تعلق يافته در حاليكه اين كارت هيچ ارزشي ندارد.

داروخانه‌ها گرانفروشی کنند رسیدگی می کنیم

معاون غذاو داروي دانشگاه علوم پزشكي همدان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه همدان،‌ عنوان كرد: در صورتيكه داروخانه‌اي براي فروش داروهاي بيماران ام اس گران فروشي كند با اعلام شكايات بيماران،‌ رسيدگي مي‌شود.

دكتر"علي اصغر وحيدنيا" افزود: نوسان قيمت داروها مربوط به وزارتخانه بوده و ما مسؤوليتي در نوسان و افزايش قيمت داروهاي افراد مبتلا به ام اس نداريم.

وي اظهار كرد: در صورتيكه بيماران با كمبود دارو مواجه شوند به محض اطلاع ميزان سهميه همدان را افزايش مي‌دهيم تا بيماران با كمبود دارو مواجه نشوند.

دكتر وحيدنيا در پايان خاطرنشان كرد: برخي داروهاي اين بيماران در داخل کشور مشابه داروهاي خارجي در حال ساخت است و افراد مبتلا مي توانند از اين داروها استفاده كنند.

گزارش از خبرنگار ایسنا: زهرا فرامرزدوست

 تاريخ : یکشنبه چهارم تیر ۱۳۹۱ | 17:34 | نویسنده : همدل |

هزينه‌هاي كمرشكن" و "دوري مراكز درماني" گزنده‌تر از درد بيماري


بیماران خاص به علت دیردرمان بودن همواره ناگزیر از تحمل رنج تامین داروهایشان علاوه بر درد بیماریشان هستند که البته در شرایطی استرس و نگرانی ناشی از عدم تامین این داروها وضعیت بیماری آنها را بدتر می‌کند و این در حالی است که نداشتن اشتغال مناسب این دسته از بیماران بر وضعیت بد موجود می‌افزاید.
 
مشكل اساسي اين بيماران زماني نمايان مي‌شود كه بيماري به حدي مي‌رسد كه تنها صرف هزينه‌هاي هنگفت راهگشاست كه اين علاوه بر درد و رنجي است كه اين بيماران به لحاظ ابتلاء به بیماری تحمل مي‌کنند. این بیماران به علت درمان مستمر و تامین داروهای گران قیمت همواره از مشكلات اقتصادي و رفاهي در رنجند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه چهار محال وبختياري، در اواخر سال 88 اعلام شد برای حذف بوروکراسی اداری و مشکلات صادرات و واردات دارو سازمان غذا و دارو تشکیل می‌شود و در حالی این سازمان برای حل معضلات دارویی کشور تشکیل شد که هم‌چنان شاهد بروز مشکلات دارویی در سطح کشور هستیم که از نمونه‌های بارز آن می‌توان به ورود داروهای آرژانتینی بیماران ام.اس اشاره کرد که در هیچ کشوری مجوز توزیع و پخش نداشت در ایران نیز بدون طی مراحل آزمایش‌هاي بالینی وارد بازار دارویی کشور شد. هم‌چنین چندی پیش با وجود سابقه 10 ساله مصرف داروی ایرانی سل سپت داروی اروگوئه‌ای آن وارد کشور شد و طبق اعلام بیمه‌ها بیماران مجبور به تامین این نوع دارو بودند.
 
يكي از مبتلایان به ام.اس در چهارمحال وبختياري در خصوص مشکلات تامین دارو در استان می‌گوید: مراحل تاييد دارو در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي شهركرد بسيار دشوار و طاقت‌فرساست بيماران ام.اس كه غالباً در راه رفتن دچار مشكل هستند بايد مسير طولاني شيب‌داري را پياده‌روی ‌ کنند.
 
وي هم‌چنین درباره کیفیت نامناسب داروها می‌افزاید: هم‌اكنون براي درمان و جلوگيري از عود حمله از داروي ايراني سينووكس استفاده مي‌كنم كه عوارض فراواني دارد پس از تزريق دارو تا چند روز دچار تب و لرز مي‌شوم و حتي قادر به حركت نيستم.
 
اين بيمار مبتلا به ام.اس تصريح می‌کند: بيمه، داروي سينووكس را پس از تائيد رايگان در اختيار بيماران قرار مي‌دهد اما هزينه تامين اين دارو بدون پوشش بيمه‌اي هفته‌اي 45 هزار تومان است.
 
وي اظهار می‌کند: داروخانه شهدا تنها داروخانه در شهركرد است که داروهاي بيماران ام.اس را تهيه و توزيع مي‌كند و اين داروها به صورت هفتگي در اختيار بيماران قرار مي‌‌گيرد.
 
اين بيمار مبتلا به ام.اس ادامه می‌دهد: با صدور كارت هوشمند و تامين دارو از اين طريق، بيماران نيازي به مراجعه به معاونت درمان و دریافت تاییدیه ندارند و این در حالی است که ماهيت بيماري ام.اس به نحوي است كه گرما سبب تشديد و يا عود حمله مي‌شود از اين‌رو بيماران براي دريافت تاييدیه دارو ناچارند صبح‌هنگام به دانشگاه مراجعه كنند.
 
به گفته وي، پس از ابتلا به بيماري در زندگي زناشويي با مشكل مواجه شده است همسرش پس از 8 سال زندگي مشترك به مدت 15 ماه وی را ترك كرده است و در آستانه جدايي است او درك صحيحي از بيماري ام.اس ندارد و معتقد است هزينه تامين داروهاي ام.اس او را به لحاظ اقتصادي در تنگنا قرار مي‌دهد.
 
"قدرت‌الله انديك"،يك بيمار مبتلا به سرطان نيز به ايسنا می‌گوید: تاكنون دوبار براي درمان جراحي شدم و همسايه‌ها و اقوام هزينه‌هاي عمل جراحي من را تامين كردند.
 
وي درباره هزینه‌های سنگین درمان و وضعیت اقتصادیش می‌گوید و می‌افزاید: در ابتداي ابتلا به بيماري كارگر ساده‌اي بودم هم‌اكنون فاقد پوشش بيمه‌اي هستم و همه هزينه‌هاي درمان را آزاد پرداخت مي‌كنم، متاهل و صاحب دو فرزند هستم. خانواده‌ام روزگار به سختي مي‌گذارنند 8 جلسه شيمي‌درماني را با هزينه جلسه‌اي 1 تا 1.5 ميليون تومان پشت سر گذاشتم در تامين همه اين هزينه‌هاي درماني آشنايان كمك می‌کنند، در حالي ماهانه 70 هزار تومان قسط وام پرداخت مي‌كنم كه هم‌اكنون بيكار و توانايي پرداخت حتي قبوض آب و برق را هم ندارم زندگي خود و خانواده‌ام را تنها با يارانه‌هاي ماهانه مي‌گذرانم.
 
وي ادامه می‌دهد: هر ماه براي سي.تي.اسكن شكم و لگن، 180 هزار تومان و انجام آزمايش‌هاي خون 35 هزار تومان هزينه پرداخت می‌كنم این در حالی است که از تامين هزينه‌هاي روزمره زندگي خود و خانواده‌ام هم عاجزم.
 
انديك داشتن شغل و یا وام کم بهره‌ای را برای تامین مخارج درمان و خانواده خود و تسویه بدهی‌هایش را آرزو و عنوان می‌کند: در انجمن بيماران خاص، مددكاري و بيمارستان علوم پزشكي شهركرد تشکیل پرونده داده‌ام اما اي كاش شغل مناسبی داشتم.
 
به گزارش ايسنا، "معصومه معمارزاده"، رييس انجمن بيماران خاص چهارمحال وبختياري نيز می‌گوید: حدود 1750 بيمار خاص در استان شناسايي شدند كه در اين انجمن تشكيل پرونده داده‌اند كه از اين تعداد 750 نفر بيمار ام.اسي، بيش از 800 بيمار سرطاني و بقيه بيماران كليوي و تالاسمي هستند.
 
وي از کمک‌های مالی اما ناکافی انجمن به بیماران خاص می‌گوید و می‌افزاید: انجمن بسته به وضعيت مالي و اعتباري، ماهانه كمك‌هاي مالي به بيماران خاص اين مجموعه مي‌‌كند كه البته كافي نيست.
 
براساس اين گزارش،"معمارزاده"، رييس انجمن بيماران خاص چهارمحال وبختياري با بيان اينكه هم‌اكنون داروخانه شهداي شهر کرد تنها توزيع‌كننده داروي بيماران خاص استان است، تصريح می‌کند: هم‌اكنون بیماران ام.اس برای تهيه داروي بتافرون با مشكل مواجه هستند به طوري كه این بيماران براي تهيه آن به شهرستان بروجن (واقع در 60 كيلومتري شهركرد) مي‌روند.
 
و در خصوص بی‌کیفیت بودن داروهای ایرانی و افزایش قیمت برخی داروها اظهار می‌کند: بيماران خاص اعتقادي به تاثیر و استفاده از داروي ايراني ندارند، برخي داروها هم گران شدند و عده‌ای از بيماران براي تهيه داروهاي خود مجبورند به استان اصفهان يا بروجن بروند، مسوولان هم همواره عنوان می‌کنند سهميه استان به بروجن داده می‌شود.
 
رييس انجمن بيماران خاص چهار محال وبختياري با بيان اينكه بيمه شمار اندكي از داروهاي بيماران سرطاني را تحت پوشش دارد، خاطرنشان می‌کند: هزينه داروهاي سرطان در هر دوره 20 ميليون تومان است، ماه پيش براي دومين بار در استان مادري براي تامين هزينه‌هاي داروي فرزند مبتلا به سرطانش به یکی از آسیب‌های اجتماعی رو آورد.
 
وي با اشاره به محک به عنوان تنها مرکز درمان کودکان سرطانی در کشور تصريح می‌کند: تهيه دارو براي بيماران بسیار سخت و دشوار است، انجمن، بيماران سرطانی زير 14 سال را تحت پوشش قرار نمي‌دهد و اين افراد براي دريافت خدمات درماني ناگزيرند به انجمن محك تهران مراجعه کنند حال كسي كه حتی توان سفر به شهركرد را هم ندارد چگونه مي‌تواند براي درمان فرزندش به تهران سفر کند؟
 
"سيدرحمان اتابك"، مدير داروخانه شهداي شهركرد نيز به ايسنا می‌گوید: استان چهار محال وبختياري به لحاظ تامين اعتبار براي داروي بيماران خاص با مشكل روبروست.
 
وي می‌افزاید: تامين اجتماعي برخي داروهاي بيماران ام.اسي را تفكيك كرده به صورتي كه داروهاي ايراني در شهركرد و داروهاي خارجي در بروجن توزيع مي‌شود و اين سياست سبب سرگرداني بيماران شده است.
 
مدير داروخانه شهداي شهركرد با بيان اينكه داروخانه شهدا تنها ارائه‌كننده خدمات دارويي براي بيماران است، خاطرنشان می‌کند: اگرچه بخشی از کمبودهای دارویی سراسریست اما هم‌اكنون تامين داروهاي بيماران سرطاني و صعب‌العلاج دشوارتر از ديگر بيماران است.
 
اتابك ادامه می‌دهد: بسته به نظر پزشكان، داروهاي ايراني و یا خارجي براي بيماران تجويز مي‌شود كه حتي در برخي موارد بهتر از داروهاي خارجي پاسخگوي نياز بيماران است و بيمه‌ها طبق ليست مصوب شوراي عالي، تا حدودي هزينه داروهاي بيماران خاص را پرداخت مي‌كنند.
 
به گزارش ايسنا، اما دكتر "رضا محمدي"، معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد به ايسنا می‌گوید: در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي پرونده‌اي براساس بيماري هر شخص وجود دارد و داروها بسته به شمار بيماران ميان داروخانه‌هاي استان تقسيم مي‌شود.
 

وي می‌افزاید: عمده مشكل معاونت غذا و دارو تامين داروهاي بيماران سرطاني است كه در يكي دو هفته اخير وضعيت بهتر شده است، بسياري از داروها تحت‌پوشش بيمه نيستند و خانواده بیماران در تامين هزينه‌هاي درمان دچار مشكل هستند.
 
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد در حالی از نبود مشکل در تامين داروها در استان خبر می‌دهد که در ادامه خاطرنشان می‌کند که به علت افزايش قيمت داروهاي سرطاني و عدم تعهد سازمان‌های بیمه‌گر در خصوص يكسري از داروها فشار مضاعفی به بيماران وارد مي‌شود هرچند رديف اعتباري در خصوص بيماران مذكور در معاونت درمان دانشگاه وجود دارد و مقداري از اين هزينه‌ها به بيماران داده مي‌شود.
 
دكتر محمدي با اشاره به تامین ارز دولتی برای واردات داروها در ادامه تصريح می‌کند: تحريم‌ها علت افزايش قيمت داروها نیستند هم‌چنین داروهاي سرطاني تولید داخل با قيمت كم‌تر در اختيار بيماران قرار می‌گيرد و در اين صورت بيمه‌ها نيز رغبت بيشتري براي پوشش دارند.
 
وي ادامه می‌دهد: ما داروهاي بيماران خاص را در استان تامين مي‌كنيم، بيماران هموفيلي و تالاسمي داروهاي خود و بيماران ام.اس نیز "سينووكس" را رايگان مي‌گيرند.
 
دكتر محمدي با اذعان به این‌که در تامين داروي دسفرال برای بيماران تالاسمي در استان با مشکل مواجه هستیم، ادامه می‌دهد: در آینده شاهد تولید انبوه آن هستیم.
 
به گفته وي، داروي بيماران خاص در بيمارستان‌هاي كل استان و داروخانه‌هاي شهداي شهركرد و بروجن توزيع مي‌شود و بيماران مي‌توانند داروهاي خود را از طريق مراجعه به بيمارستان‌ها تامين كنند و نيازي به مراجعه به مركز استان نيست.
 
به گزارش ايسنا، به نظر مي‌رسد وجود موانعي چون بوروكراسي‌هاي اداري، كيفيت نامناسب داروهاي ايراني، محدوديت در داروخانه‌هاي توزيع‌كننده دارو در سطح استان، كمبودهاي مقطعي دارو و... همگي از موارديست كه بيماران افزون بر تحمل درد و رنج بيماري بايد آن را متحمل شوند. كه البته مي‌توان با برنامه‌ريزي مناسب مانع از درد مضاعف آنها شد.
 تاريخ : یکشنبه چهارم تیر ۱۳۹۱ | 15:55 | نویسنده : همدل |

در يك تحقيق دانشگاهي بررسي شد: مؤثرترين تکنیک‌های یوگا بر نشاط بیماران مبتلا به ام.اس

 

تحقيقات دانشگاهي نشان مي‌دهد: برخی تکنیکهای ورزش یوگا بر کاهش خستگی بیماران مبتلا به «ام اس» تاثير مثبت دارد.

به گزارش خبرنگار پژوهشي ايسنا، شهلا نجفی دولت آباد، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بيان اين كه اين مطالعه کارآزمایی باليني در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج انجام شده است، اظهار كرد: در این بررسی علمی انجام تکنیک‌های «پرانایاما»، «هاتا» و «راجایوگا» موثرترین تکنیک‌های ورزش یوگا بر افزایش نشاط بیماران مبتلا به «ام اس» شناخته شد.

وي با اشاره نتايج اين تحقيق گفت: انجام این تکنیک‌ها به مدت سه ماه و هر ماه نیز هشت جلسه یک تا یک و نیم ساعته، می‌تواند تاثیر مثبت ورزش یوگا را بر کاهش خستگی بیماران مبتلا به ام اس نشان دهد.

نجفی دولت آباد افزود: بیماری مولتیپل اسکلروزیس(ام اس)، یکی از بیماری‌های مزمنی است که سبب بروز ناتوانی‌های زیادی در افراد جوان و میانسال می‌شود.

وی تصريح كرد: بر اساس آمارهای جهانی، حدود 5.2 میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند و همین آمارها نشان می‌دهد كه بیماری «ام اس» در تمام جهان رو به افزایش است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: با وجود درمان‌های متعددی که برای این بیماری به کار گرفته می‌شود، «ام اس» همچنان یکی از ناتوان کننده‌ترین بیماری‌هایی است که جنبه‌های مختلف زندگی فرد مبتلا را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.تاريخ : جمعه دوم تیر ۱۳۹۱ | 23:1 | نویسنده : همدل |
 
بر اساس یافته های پزشکی، بیماری ام .اس به آهستگی پیشرفت می کند و با مثبت نگری می توان به شکل مقاوم تری با این بیماری روبه رو شد.
به گزارش سرويس بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ضمن بیان این مطلب گفت: در سال های اخیر داروهای موثری برای درمان این بیماری کشف و به بازار آمده است و با گذشت زمان نیز این روند سرعت بیشتری می یابد.

دکتر احسان یعقوبی در رابطه با لزوم برخی مراقبت های ویژه در این بیماری تاکید کرد: با توجه به خطر برخی داروهای ام . اس برای سلامت جنین، مبتلایان به بیماری ام. اس چنانچه قصد بارداری دارند، لازم است پیش از اقدام با پزشک معالج خود مشاوره کنند.

وی ادامه داد: در سال های اخیر برای درمان بسیاری از اختلالات راه های درمانی مناسبی کشف شده که می تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند و بهتر است در صورت مشاهده مشکلاتی مانند جسمی، روحی و جنسی به پزشک مراجعه کرده و اختلال پیش آمده را در همان مرحله متوقف کرد./عط


تاريخ : جمعه دوم تیر ۱۳۹۱ | 22:59 | نویسنده : همدل |

انحصار داروی اسرائیلی ام اس توسط ایران شکسته شد
اين دارو پس از يك سال تلاش مستمر و با استفاده از تجارب استادان برجسته و تحقيق بر روي بيماران مبتلا به اين بيماري ساخته شده است.
با ساخت داروی ایرانی درمان بیماری ام اس انحصار بازار داروی اسرائیلی آونکس شکسته شد.

محمدسعيد حبيبي در گفتگو با برنامه خبری پیک بامدادی منشاء توليد اين دارو را گياهان دانست و افزود: اين دارو پس از يك سال تلاش مستمر و با استفاده از تجارب استادان برجسته و تحقيق بر روي بيماران مبتلا به اين بيماري ساخته شده است.
وي گفت: در صورت حمايت دولتمردان از توليد انبوه اين دارو ، در سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني مي توان زمينه كمك به بيماران قشر ضعيف و متوسط جامعه را فراهم و خودكفايي در توليد و صادرات اين محصول را نيز انجام داد.
گفتني است ؛ اين دو دانش آموز علاوه بر مدال طلاي اين مسابقات،‌ كاپ ويژه و جايزه ويژه جوان ترين مخترع كه بالاترين نشان علمي انجمن مخترعين اتحاديه اروپا مي باشد را نيز از آن خود كردند و همچنين 2 ديپلم افتخار از انجمن مخترعين اتحاديه اروپا و كشور روماني به عنوان برگزار كننده اين مسابقات به ميلاد ويسمه اي و محمد سعيد حبيبي اهدا شد./13910331
http://radio.irib.ir/iran/main_newsview.php?id=4547

تاريخ : پنجشنبه یکم تیر ۱۳۹۱ | 9:28 | نویسنده : همدل |
به محض این‌که دستش کمی گزگز می‌کند یا چشم‌هایش سیاهی می‌رود، می‌ترسد و می‌گوید: «حتماً ام‌اس گرفته‌ام». ضعف و بی‌حسی اندام‌ها نیز برای او برابر است با بیماری ام‌اس و این بیماری هم یعنی پایان زندگی فعال و پویا.

با این‌که بسیاری از مردم این چنین فکر می‌کنند، اما پزشکان می‌گویند گاهی ام‌اس مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌کند بنابراین بسیاری از مبتلایان می‌توانند به زندگی عادی‌شان ادامه دهند؛ به این معنی که حتی شاید یکی از همکاران یا دوستان‌ نزدیکتان هم ام‌اس داشته باشد و شما هیچ وقت متوجه مشکلش نشوید.

دکتر مهدی وحید دستجردی، متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این‌که ام‌اس در گروه بیماری‌های خودایمن قرار می‌گیرد، به جام‌جم توضیح می‌دهد: در بیماری‌های خودایمن، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بدن خود فرد حمله می‌کند که ام‌اس نیز یکی از این نوع بیماری‌هاست.

به گفته این پزشک متخصص، سیستم ایمنی بدن در بیماری ام‌اس به بافت چربی درون مغز حمله کرده و نقاط مختلفی را درگیر می‌کند؛ بنابراین علائم بیماری با توجه به ناحیه‌ای که درگیر می‌شود، متفاوت خواهد بود؛ علائم بینایی، حرکتی و حسی از جمله مشکلاتی است که فرد با آن روبه‌رو خواهد شد.

دکتر وحید دستجردی می‌افزاید: ام‌اس بیشتر در سنین جوانی و در دوران طلایی زندگی بروز می‌کند و به همین دلیل رسیدگی و درمان آن اهمیت ویژه‌ای دارد. علاوه بر این، احتمال روبه‌رو شدن با این بیماری نیز برای خانم‌ها کمی بیشتر از آقایان است.

نشانه‌های متنوع ولی پایدار

نشانه‌های بیماری ام‌اس متنوع و متفاوت است، اما باید توجه داشته باشید هیچ یک از این نشانه‌ها، در ام‌اس موقت و گذرا نیست و حداقل باید یک روز ادامه داشته باشد.

دکتر وحید دستجردی ضمن بیان این‌که شایع‌ترین حالت درگیری بیماری با علائم حسی نمایان می‌شود، می‌گوید: در چنین شرایطی معمولاً فرد در قسمت‌های انتهایی هر دو دست و هر دو پا (قسمت‌هایی از بدن که فرد از دستکش و جوراب استفاده می‌کند) سوزش و گزگز شدیدی را احساس خواهد کرد.

وی تاکید می‌کند: سوزش و گزگز مربوط به بیماری ام‌اس بسیار شدید و مداوم است و به همین دلیل افرادی که گاهی چنین حسی دارند، نباید نگران مبتلاشدن به ام‌اس باشند.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، در حالت دیگری از درگیری‌های حسی بیماری ام‌اس، نیمی از بدن فرد یا قسمت پایین‌تر از سینه او در یک طرف بدن بی‌حس می‌شود.

دکتر وحید دستجردی در مورد دومین نشانه بیماری ام‌اس چنین می‌گوید: تاری دید یکی از علائم شایع این بیماری است؛ البته در این مورد هم باید دقت داشته باشید که همه افراد سالم و کسانی که هیچ مشکلی ندارند نیز ممکن است گاهی این حالت را تجربه کنند، بویژه زمانی که فرد به صورت ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته برمی‌خیزد، اما دردناک شدن یکی از چشم‌ها هنگام حرکت به طرفین و از دست دادن بینایی همان چشم پس از گذشت چند ساعت یا چند روز، یکی از نشانه‌های بیماری ام‌اس است.

وی با اشاره به مشکلات حرکتی بیماران نیز توضیح می‌دهد: گاهی شخص متوجه کاهش قدرت و توانش می‌شود؛ به عنوان مثال ممکن است هنگام بالا رفتن از پله حس کند پاهایش ضعیف‌تر از قبل شده است و گاهی نیز یک سمت بدن فرد دچار ضعف شدید می‌شود.

دکتر وحید دستجردی درباره مشکلات تعادلی بیماران می‌گوید: یکی دیگر از علائم بیماری ام‌اس مشکلات تعادلی است؛ در این حالت شخص کم‌کم حس می‌کند تعادل ندارد، دائم زمین می‌خورد یا هنگام راه رفتن بدنش به یک طرف متمایل می‌شود.

این پزشک متخصص تاکید می‌کند: هیچ یک از علائم ام‌اس گذرا و لحظه‌ای نیست؛ به این معنی که تاری دید، عدم تعادل، کاهش قدرت و… حتماً باید حداقل ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد تا بتوان به بروز این بیماری شک کرد بنابراین افراد نباید با تجربه کردن لحظه‌ای چنین علائمی، نگران ابتلا به ام‌اس شوند.

ام‌اس انواع مختلفی دارد

دکتر وحید دستجردی درباره انواع مختلف بیماری ام‌اس توضیح می‌دهد: بسیاری از افرادی که دچار این مشکل هستند، هیچ وقت با علامت خاصی روبه‌رو نمی‌شوند؛ به طوری که حتی تا زمان فوت، این بیماری بروز نمی‌کند و چه‌بسا افرادی که به دلایل دیگری مانند تصادف مورد بررسی پزشکی قرار می‌گیرند و در آن زمان بیماری ام‌اس آنها که هیچ علامتی نداشته است، تشخیص داده می‌شود. درصدی از بیماران نیز فقط یک بار دچار علائم بیماری می‌شوند و این مساله دیگر هیچ وقت تکرار نمی‌شود.

وی با تاکید بر این که عمده بیماران مبتلا به ام‌اس، هر چند ماه یک بار با علامت جدیدی روبه‌رو می‌شوند، می‌گوید: اغلب بیماران چنین وضعیتی دارند که به این نوع ام‌اس عودکننده ـ بهبودیابنده می‌گوییم. البته در گروهی از این بیماران ممکن است بیماری به شکل پیش‌رونده تغییر کند یا این که برای تعداد کمی از افراد از ابتدا ممکن است ام‌اس به شکل پیش‌رونده وجود داشته باشد که در این حالت بیماری دائم بدتر می‌شود.

درمان بیماری ام‌اس

بدون تردید چگونگی درمان بیماری یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که برای مبتلایان پیش می‌آید؛ این‌که بیماری به صورت کامل درمان می‌شود یا نه؟ علائم بهبود آن چیست؟ و…

دکتر وحید دستجردی ضمن بیان این که درمان‌های ام‌اس به سه گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شود، توضیح می‌دهد: دسته اول درمان‌ها هنگام حملات بیماری صورت می‌گیرد که در این دوران بیمار باید در بیمارستان بستری شود. دومین دسته، درمان‌های پیشگیری است؛ در این شرایط با توجه به وضعیت بیمار از داروهای متفاوتی استفاده می‌کنند که با کمک آنها تعداد حملات بعدی کمتر می‌شود.

به گفته این پزشک متخصص، سومین گروه درمان‌ها، مربوط به علائم بیماری است و بیماران باید بدانند عوارض بیماری مانند خستگی بیش از حد، تکرر ادرار و سفتی اندام‌ها با دارو تا حد زیادی قابل درمان است.

ام‌اس مانع زندگی عادی نمی‌شود

متاسفانه اغلب افراد تصور می‌کنند ام‌اس به معنای ناتوانی کامل فرد است و تنها تصویری که از مبتلایان به ام‌اس در ذهن آنها نقش می‌بندد، فردی است که روی صندلی چرخدار نشسته و توانایی حرکت ندارد. در حالی که بسیاری از بیماران می‌توانند زندگی عادی خود را بدون هیچ مشکلی ادامه ‌‌دهند.

این پزشک متخصص در این زمینه توضیح می‌دهد: مردم معمولا از بیماری افرادی که علائم خاصی ندارند، آگاه نیستند و شاید حتی ندانند یکی از همکاران یا دوستانشان به این بیماری مبتلاست، اما درصد کمی از بیماران که شرایط بدی دارند، همیشه مورد توجه قرار می‌گیرند و به همین دلیل مردم بیماری ام‌اس را با توجه به آن نشانه‌ها می‌شناسند.

به گفته وی، مبتلایان به ام‌اس تا جایی که خیلی خسته نشوند، می‌توانند هر فعالیتی را که در توانشان هست، انجام دهند.

این پزشک متخصص تاکید می‌کند: بیماران مبتلا به ام‌اس نیز می‌توانند مانند سایر افراد ازدواج کنند، باردار شوند و زایمان طبیعی داشته باشند، اما از نظر اخلاقی شخص موظف است بیماری‌اش را به همسرش اطلاع دهد.

به گفته وی برای پیشگیری از بیماری تنها کاری که می‌توان انجام داد، اجتناب از مصرف دخانیات است؛ چون عواملی که باعث بروز بیماری می‌شود مانند ژنتیک، جنسیت، ناحیه جغرافیایی و ویروس‌هایی که در سال‌های قبل فرد به آنها مبتلا شده است، هیچ کدام قابل کنترل نیست.

به گفته این پزشک متخصص، اختلالات خلقی مانند افسردگی نیز در این بیماران شایع است که بسادگی درمان می‌شود.

همه ساله آخرین چهارشنبه ماه می، به عنوان روز جهانی ام‌اس در نظر گرفته می‌شود تا با استفاده از رسانه‌های مختلف مردم جهان بیشتر با این بیماری آشنا شده و دریابند نه‌تنها ام‌اس پایان زندگی نیست، بلکه مبتلایان به آن می‌توانند زندگی موفق و شادی را تجربه کنند.تاريخ : جمعه دوازدهم خرداد ۱۳۹۱ | 15:50 | نویسنده : همدل |

ام اس نیازمند توجه مردم و مسئولان هستند

ساوه- رئیس هیات مدیره انجمن بیماران ام اس ساوه گفت: بیماران ام اس نیازمند حمایت و توجه بیشتر مردم و مسئولان هستند

یس هیات مدیره انجمن بیماران ام اس ساوه گفت: بیماران ام اس نیازمند حمایت و توجه بیشتر مردم و مسئولان هستند

 

باختری قدس' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اكنون حدود 300 بیمار مبتلا به ام اس در شهرستان های ساوه و زرندیه تحت پوشش این انجمن قرار دارند.

وی با بیان اینكه اغلب این بیماران به دلیل نداشتن تعادل جسمی بیكار هستند، اظهار داشت: مشكلات مالی برای تهیه ماهیانه داروی مورد نیاز، یكی از بارهای سنگین بر دوش این بیماران است.

وی اظهار داشت: در گذشته این بیماران برای تهیه دارو هر ماه یك میلیون و 860 هزار ریال پرداخت می كردند كه با مساعدت منتخب مردم شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی این رقم به ماهیانه 930 هزار ریال كاهش یافت اما پرداخت این رقم نیز برای بیماران مشكل است.

باختری قدس ادامه داد: با توجه به این كه این بیماران زود رنج هستند و عصبانیت برای تشدید بیماری آنها مضر است مردم نیز باید در اجتماع توجه ویژه ای به آنان داشته باشند.

وی نیاز به اشتغال را از دیگر مشكلات این بیماران ذكر كرد و گفت: بیشتر این افراد كه دارای تحصیلات دانشگاهی نیز می باشند به علت مشكل جسمی به كار گرفته نمی شوند كه این امر در تضعیف روحیه آنان موثر است.

بیماری ام.اس یا اسكلروز چندگانه یك اختلال در سیستم ایمنی خودكار بدن است كه می‌تواند منجر به فلج شدید شود.

 تاريخ : یکشنبه هفتم خرداد ۱۳۹۱ | 0:22 | نویسنده : همدل |
تبیان نیوز : بیماری ام اس در مناطق سردسیر شایع‌تر از دیگر مناطق است ...
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، احمد شکوریان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته زنجان اظهار کرد: ‌بیماری ام.اس یک بیماری نسبتا شایع سیستم عصبی مرکزی است که تعداد زیادی از افراد جامعه جهانی به آن مبتلا هستند.

وی با اشاره به 10 خرداد روز جهانی بیماری ام.اس تصریح کرد: 2.5 میلیون نفر در جهان به بیماری ام.اس مبتلا هستند که این آمار در استان زنجان 450 نفر است.

رئیس هئیت مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران ام.اس استان زنجان ادامه داد: این بیماری یک بیماری مزمن و توان فرساست که نواحی متعددی از سیستم عصبی مرکزی را گرفتار کرده و موجب تخریب و سخت شدن بافت عصبی در ناحیه مبتلا شده و در نتیجه باعث اختلال در ارسال و دریافت پیام‌های عصبی می‌شود.

وی با بیان اینکه این بیماری در مناطق سردسیر شایع‌تر است، افزود: این بیماری در بانوان 3 برابر مردان روی می‌دهد.

شکوریان اختلالات چشمی، بی حسی و کرختی بخشی از بدن، ضعف یا فلج اندام‌ها، سرگیجه، عدم تعادل، لرزش، مشکلات ادراری، مشکلات گفتاری، روحی و افسردگی بخشی از مشخصات این بیماری عنوان کرد.

وی با بیان اینکه با وجود همه تحقیقات انجام گرفته عامل اصلی این بیماری مشخص نشده است، افزود:‌عوامل متعددی برای بروز این بیماری مطرح شده است که تا کنون علت اصلی بروز این بیماری در هاله‌ای از ابهام مانده است.

رئیس هئیت مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران ام.اس استان زنجان خاطرنشان کرد: نژاد، عرض جغرافیایی، آب و هوا، سن، صنعتی بودن کشورها، استعداد ژنتیکی، ویروس و مسائل اجتماعی و اقتصادی در بروز این بیماری موثر هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با همت بلند نیکوکاران و خیر اندیشان استان زنجان جمعیت حمایت از بیماران مبتلا به ام.اس در زنجان گام‌های مطلوبی برای بیماران برداشته است، افزود: به دلیل تاثیرات مخرب این بیماری و مختل شدن زندگی مبتلایان و نیاز به کنترل دائمی بیمار لزوم حل مشکلات این بیماران ضروری است.

شکوریان توسعه و تجهیز خدمات پزشکی مورد نیاز بیماران و ایجاد کلینیک اختصاصی ام.اس در شهر زنجان را از اقدامات این انجمن برشمرد و افزود: حمایت عاطفی و روانی از بیماران و خانواده‌های آنان از دیگر اقدامات این انجمن است.

وی انعکاس نیازهای بیماران استان زنجان به مسئولان و مجامع مربوطه را از دیگر اقدامات این جمعیت عنوان کرد و افزود: اطلاع‌رسانی و آموزش بیماران و خانواده آنها از دیگر اقدامات محسوب می‌شود.تاريخ : جمعه پنجم خرداد ۱۳۹۱ | 22:24 | نویسنده : همدل |
بیماران ام اس می توانند روزه گرفته و رانندگی كنند


تبریز- متخصص مغز و اعصاب گفت: بیماران ام اس بدون هیچ مشكلی می توانند روزه گرفته و رانندگی كنند.سیدعلی صدرالدینی روز پنجشنبه در همایش بیماران ام اس استان افزود: ام اس یك بیماری خود ایمنی می باشد كه سیر تكاملی آن از یك بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است.

وی تاكید كرد: باید این بیماری به صورت كلینیكی تشخیص داده شود و هر لكه ای كه در مغز دیده می شود علامت ام اس نیست.

وی با اشاره به اینكه بیماران ام اسی می توانند بدون هیچ مشكلی بچه دار شوند، افزود: اگر مادر مبتلا به ام اس باشد سه درصد، پدر مبتلا به ام اس یك درصد و اینكه هردو بیمار ام اس بودند پنج درصد احتمال اینكه فرزند شان مبتلا به ام اس شود وجود دارد.

صدرالدینی گفت: این بیماران برای جلوگیری از تب و لرز بعد از تزریق دارو بهتر است در آن روز صبح، ظهر و عصر قرص سرماخوردگی مصرف كنند.

وی تاكید كرد: بیماری كه در طول درمان سه ساله با حمله ام اسی مواجه نشده است پزشك معالج بهتر است دز دارو را كاهش دهد.

متخصص مغز و اعصاب گفت: ابتلا به بیماری ام اس یك فاجعه نیست و تمام مبتلایان سیر بدخیمی این بیماری را طی نمی كنند.

مشاور امور بانوان شهردار تبریز نیز در این همایش، اجرای بیش از 500 طرح، برنامه و پروژه عمرانی، خدماتی، رفاهی و فرهنگی طی سال 90 از سوی شهرداری تبریز در سطح شهر را نمونه بارز خدمات‌رسانی شبانه ‌روزی و موفقیت این مجموعه عنوان كرد.

صدیقه جدیدی افزود: شهرداری تبریز با تلاش شبانه‌روزی مدیران و كاركنان خود توانسته به بخش قابل توجهی از نیازهای شهری و شهروندی پاسخ داده و در ارتقای سطح رضایتمندی مردم موفق شود.

وی گفت: تبریز نخستین شهر كشور است كه در آن شش پارك فعال مخصوص در اختیار بانوان قرار گرفته است.

جدیدی اظهاركرد: در این پارك ها در كنار فعالیت های ورزشی فعالیت های فرهنگی و هنری از جمله برگزاری كلاس های آموزشی، مشاوره خانواده، سلامت و مذهبی انجام می شود.

وی با بیان اینكه در سالن های ورزشی این پارك ها خدمات ورزشی با كمترین هزینه ارایه می شود، ادامه داد: در تمام این پارك ها ورزش صبحگاهی با حضور مربیان مجرب به صورت رایگان انجام می شود.

جدیدی گفت: پارك آنا دارای فرهنگسرا و سالن ورزشی و مجهز به دستگاه های ورزشی و پیست اسكیت می باشد.

وی اظهاركرد: شهرداری تبریز آماده ارایه خدمات فرهنگی، هنری و ورزشی به بیماران ام اس می باشد.


تاريخ : جمعه پنجم خرداد ۱۳۹۱ | 13:35 | نویسنده : همدل |
امید به زندگی در بیماران ام اس 10 سال كمتر از سایر افراد است


سلامت نیوز: متخصص بیماریهای مغز و اعصاب بیمارستان ولی عصر(عج) استان زنجان، گفت: امید به زندگی در بیماران مبتلا به MS حدود 10سال كمتر از سایر افراد جامعه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،عبدالرضا قریشی، در گفتگو با ایرنا، با اشاره به اینكه بیماری MS یك بیماری مزمن دراز مدت و التهابی كه نواحی متعددی (مولتیپل ) از سیستم عصبی مركزی (مغز و نخاع )را گرفتار می كند، افزود: این روند موجب سخت شدن (اسكلروز) بافت عصبی در ناحیه مبتلا شده و در نتیجه موجب اختلال در ارسال و دریافت پیام های عصبی می شود.

وی، اظهار كرد: بیماری MS شایع ترین نوع بیماری مغز و اعصاب در جهان است و هر روز نیز بر تعداد مبتلایان به این بیماری افزوده می شود.

این متخصص مغز و اعصاب بیمارستان ولی عصر (عج) استان زنجان، با بیان اینكه بیماری MS در مقایسه با سایر بیماریها روند روبه رشدی دارد، افزود: عزم جهانی برای تشخیص و كنترل این نوع بیماری با جدیت بیشتری شكل گرفته است.

وی، با بیان اینكه طی سه سال گذشته آمار مبتلایان بیماری MS در كشور رشد سه برابری داشته است، اظهار كرد: شیوع روز افزون این بیماری نگرانی هایی را در محافل بین المللی ایجاد كرده و نوع داروها و قیمت بالای آن نیز از دیگر مواردی است كه متولیان بهداشت و درمان را بیش از گذشته به خود معطوف كرده است.

قریشی، مهم ترین معضلات كنونی بیماران مبتلا به MS در كشور را تهیه داروهای مورد نیاز دانست و افزود: سال 87، اعتباری بالغ بر 850 میلیارد ریال یارانه دارویی به بیماران MS اختصاص یافت كه با توجه به این موضوع یك سوم یارانه دارویی كشور به داروهای مورد نیاز این بیماران پرداخت شده است.

وی، خاطرنشان كرد: علت های مختلفی در بیماری MS دخالت دارد و درمان قطعی برای این نوع بیماری تاكنون وجود ندارد.

این متخصص بیماری های مغز و اعصاب بیمارستان ولی عصر(عج) استان زنجان، بیشترین مبتلایان به بیماری MS را گروههای سنی 25 تا 34 سال اعلام كرد و یادآور شد: بیماری MS در زنان سه برابر مردان مشاهده می شود و شناخت از علائم آن تاثیر بسزایی در كنترل بیماری دارد.

تاريخ : جمعه پنجم خرداد ۱۳۹۱ | 13:29 | نویسنده : همدل |

بسیجی اراكی مدال طلای مخترعان جوان جهان راكسب كرد

اراك- مسوول سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان سپاه روح الله استان مركزی گفت: 'میلاد ویسمه ' دانش آموز بسیجی اراكی مدال طلای مخترعان جوان جهان را كسب كرد.

 

چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دانش آموز با ارائه داروی درمان بیماری ام اس، رتبه نخست بخش جوانان مسابقات اختراعات جهان كه از 19 تا 22 اردیبهشت ماه در كشور رومانی برگزار شد، كسب كرد.

وی ادامه داد: داروهایی كه در گذشته به عنوان داروی 'ام اس' مورد استفاده قرار می گرفتند، تنها می توانستند از پیشرفت این بیماری جلوگیری كنند و توانایی درمان كامل بیماری را نداشتند.

مسوول سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان سپاه روح الله استان مركزی اضافه كرد: ویسمه در پانزدهمین جشنواره مخترعین و مبتكرین و ممتازان بسیجی كشور در سال گذشته نیز طرح های پماد برای زخم های مفاصل و رماتیسم، داروی درمان بیماری ام اس و طرح آب شیرین كن گلخانه ای را ارائه داده بود.

مهرجو خاطر نشان كرد: این مخترع در بخش شیمی این جشنواره با طرح 'آب شیرین كن گلخانه ای' حائز رتبه اول و با طرح 'داروی درمان بیماری ام اس' مقام سوم بخش پزشكی را به دست آورده بود.

وی یادآور شد: این دانش آموزعصر روز گذشته با استقبال فرمانده سپاه روح الله و مسوولان سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان سپاه روح الله استان مركزی از رومانی وارد اراك شد.ك/2تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 8:54 | نویسنده : همدل |
 
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: امروزه مراحل اولیه کارهای تحقیقاتی و کارآزمایی بالینی استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری ام. اس و سکته مغزی در کشور در حال پیگیری است
درمان ام اس و سکته مغزی با استفاده از سلول‌های بنیادی

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فرامرز امیری صبح امروز در حاشیه نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران که در مرکز همایش های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این کنگره 15 سخنران خارجی و 70 سخنران داخلی آخرین یافته‌های بیماری‌های مغز و اعصاب را در زمینه بیماری ام.اس، عروق، آلزایمر، بیماری‌های پارکینسون، سردرد و الکتروفیزیولوژی به بحث و بررسی خواهند گذاشت.

امیری با اشاره به افزایش سن امید به زندگی در کشور تأکید کرد: به مرور با افزایش سهم افراد مسن در هرم جمعیتی جامعه در حال پیرتر شدن است که به واسطه مراقبت‌های بهداشتی و پیشگیری در سطح کشور رخ داده است که این پیرتر شدن تبعاتی را هم مانند شیوع بیماری‌هایی که با سن در ارتباط هستند مانند آلزایمر، سکته مغزی و پارکینسون در بر دارد.

وی ادامه داد: طی سالیان اخیر شیوع بیماری‌های مغز و اعصاب در سراسر جهان باعث شده که دهه 90 را به عنوان دهه مغز نامگذاری کنند و در سالیان گذشته دستاوردهای ناشی از تحقیقات بیشتر به چشم می‌خورد.

این عضو انجمن متخصصان مغز و اعصاب تصریح کرد: به دنبال این تحقیقات درمان بسیاری از بیماری‌هایی که تاکنون آنها را به عنوان بیماری لاعلاج می‌شناختیم امکانپذیر شده و از طرف دیگر به دنبال درمان‌هایی مفیدتر و با عارضه کمتر هستیم.

وی استفاده از سلول‌های بنیادی را در درمان بیماری‌های مغزی و عضلانی بسیار مؤثر خواند و گفت: بیماری‌های مغز و اعصاب که به درمان‌های رایج و کلاسیک مقاوم هستند و سبب کاهش بارز کارکرد مغز فرد می‌شوند با سلول‌های بنیادی قابل درمان هستند که بیماری ام اس و سکته مغزی از جمله آنهاست که کارهای اولیه تحقیقاتی و آزمایشگاهی به کاربرد سلول‌های بنیادی برای درمان این دو بیماری در کشور در حال پیگیری است.

نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران از 19 تا 22 اردیبهشت با حضور متخصصان مغز و اعصاب داخلی و خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما در حال برگزاری استتاريخ : شنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 12:43 | نویسنده : همدل |
رييس همايش نورولوژي: ادامه تحقيقات براي درمان ام اس با سلول هاي بنيادي

تهران / واحد مرکزی خبر / بهداشت و سلامت1391/02/20
رییس نوزدهمین همایش نورولوژی ایران درباره کاربرد سلول های بنیادی در درمان ام اس گفت: برای درمان با سلول های بنیادی تحقیقات ادامه دارد اما لازم است بررسی های گسترده تری در این خصوص صورت پذیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دکتر حسین پاکدامن با بیان این که ام اس بیماری پیش رونده است که تا مدت ها درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشت، افزود: حدود بیست سال است که ام اس از بیماری quotation mark غیر قابل درمان quotation mark به بیماری quotation mark تا حدودی قابل درمان quotation mark تبدیل شده است.
وی با بیان این که130سال از زمان کشف این بیماری گذشته و تاکنون درمان قطعی نداشته است اضافه کرد: ام اس بیشتر در کشورهای غربی مشاهده می شود و جوانانی که در اوج فعالیت جسمی و مغزی هستند گرفتار می کند و باعث بروز مشکلات فراوانی برای بیمار، خانواد و اجتماع می شود.
نوزدهمین همایش سالانه نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران دیروز در مرکز همایش های سازمان صدا و سیما آغاز شد.
در این همایش علمی چهار روزه که با حضور استادانی از آلمان، اتریش، فرانسه، ‌آمریکا، لبنان و700 نفر از متخصصان مغز و اعصاب کشورمان در حال برگزاری است، آخــــرین روش های نوین درمان بیماری های مغز و اعـــــصاب بررسی می شود.تاريخ : پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 15:34 | نویسنده : همدل |

کمک به 3خواهری که " ام اس " دارند

خبرگزاری پانا: فهیمه و نفیسه، دوقلوهایی که امسال سی و چهارمین بهار زندگی خود را پشت سر میگذارند، بیش از 10 سال است که با بیماری ام.اس دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش سرویس مجازی خبرگزاری پانا، سایت خیریه همت در جدیدترین مطلب خود نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

فهیمه و نفیسه دیپلم تجربی دارند و چه بسا آرزوی پزشک شدن در سر داشته اند، اما ام.اس روز به روز دامنه رفتوآمد آنها را کوچکتر و تنگتر کرده بهطوری که امروز به سختی قادرند فضای کوچک خانه شان را طی کنند. فهیمه و نفیسه این خواهران پرانرژی و صبور، خواهر بزرگتری نیز دارند که مانند آنها به بیماری ام.اس مبتلاست. ام.اس بدن او را نیز همچون 2خواهر دیگر فرا گرفته و روز به روز توان حرکتی او را کمرنگتر میکند تا جایی که او نیز با داشتن همسر و فرزند امکان زندگی عادی و روزمره را از دست داده است. گویی شکوفه های زندگی خانم و آقای رفیعی یک به یک در آستانه جوانی و درست زمانی که باید به بار بنشینند در گردباد تلخی گرفتار شده اند...اما شما میتوانید با دستان مهربان خودتان امید را به آنها برگردانید.

در کمتر از 4 سال

فهیمه یکی از خواهران دوقلو که سال 1355 زودتر از دیگری به دنیا آمده وقتی 20ساله بود و تصمیم داشت خود را برای کنکور سراسری آماده کند، نشانه هایی از بیماری را در خود احساس کرد. فهیمه در اینباره میگوید:« روزی مشغول تماشای تلویزیون بودم که به طور ناگهانی دید خود را از دست دادم به طوری که صفحه تلویزیون را به صورت نیمه می دیدم و بقیه آن را تیره و تار. این موضوع من و خانواده ام را نگران کرد. به پزشک عمومی مراجعه کردیم و احتمال ابتلا به ام.اس تشخیص داده شد و به ما پیشنهاد شد برای تشخیص دقیقتر به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم. متأسفانه متخصص مغز و اعصاب هم، ام.اس را تشخیص داد و به این ترتیب من درمان دارویی را آغاز کردم.

یک سال پس از آنکه من به ام.اس مبتلا شدم خواهر دو قلویم «نفیسه» نیز با علائم و نشانههای ام.اس روبه رو و ابتلای او به ام.اس تأیید شد و 2سال بعد سعیده، خواهر بزرگ ما هم در 26 سالگی به این بیماری مبتلا شد.

به نظرم این سالها، روزها و لحظه های تلخ و دردناکی برای مادرم بود. او از اینکه هر 3 فرزندش دچار ام.اس شده اند و ذره ذره توان خود را برای انجام ابتدایی ترین کارها از دست میدهند، غصه میخورد.»

از روزمرگیها دور شدیم

«بعد از آنکه به ام.اس مبتلا شدیم به مرور روند زندگی برایمان سختتر شد. دیگر نمیتوانستیم مثل جوانان عادی به فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی بپردازیم و به کلاس یا کارگاه آموزشی برویم.» نفیسه این جملات را میگوید و ادامه میدهد: «در سالهای اولیه بیماری، من و فهیمه در کارگاههای انجمن ام.اس شرکت میکردیم. در بازارچه های آن حاضر میشدیم و به این ترتیب فعالیت های فرهنگی و اجتماعی انجام میدادیم، اما به مرور با کاهش توان حرکتی مان کمتر در این جلسات حاضر شدیم و امروز همه وقتمان را در خانه میگذرانیم چون نمیتوانیم به راحتی از خانه خارج شویم و پیاده روی کنیم و همیشه نیاز به همراه داریم.

تنها برنامه مرتبی که برای بیرون رفتن از خانه داریم زمانی است که باید برای ویزیت نزد متخصصمان برویم. ما حتی در تعطیلات عید نوروز هم نتوانستیم از خانه خارج شویم و این موضوع به مرور روحیه ما را تحت تأثیر خود قرار میدهد.»

هزینه سنگین داروها

پدرم راننده تاکسی است و با 12 ساعت کار روزانه باید علاوه بر تأمین هزینه زندگی، داروهای گرانقیمتی را برای کنترل ام.اس من و خواهرانم تهیه کند. او خودش دیسک کمر دارد و در این شرایط کارکردن برایش دشوار است. به نظر شما چطور میتواند با رانندگی نسخه های 400 هزار تومانی را تهیه کند؟ مادرمان نیز سالهاست برای ما زحمت میکشد که نیاز به مراقبت دارد. او دست تنها از 3دختر مبتلا به ام.اس مراقبت میکند و کارها و برنامه های روزانه ما را انجام میدهد. ما برای اینکه به والدینمان فشار نیاید هیچ وقت هردو نسخه مان را به داروخانه نمیبریم؛ اول داروی من را میگیریم و بعد از تمام شدن داروها سراغ نسخه دوم میرویم.»

نفیسه با گفتن این جملات به مادرش که اشک در چشمانش حلقه زده نگاه میکند و میگوید:«ما همیشه سعی میکنیم افراد قوی و مقاومی باشیم. در سالهای اول در این زمینه بیشتر موفق بودیم اما در سالهای اخیر از یک طرف با پیشرفت بیماری و از بین رفتن توان حرکت و از طرفی با توجه به گرانی داروها و شروع دوره های شیمی درمانی خواهر بزرگترم، گاهی اوقات ناامیدی به سراغمان میآید.»

از فیزیوتراپی و آبدرمانی محرومیم

متخصصان به ما توصیه کرده اند علاوه بر استفاده از دارو و شیمی درمانی، از جلسات فیزیوتراپی و آبدرمانی برای بهبود روند درمان به ویژه برای بهبود توان حرکتی مان استفاده کنیم اما متأسفانه به دلیل مخارج بالای داروها این امکان برایمان وجود ندارد و این موضوع روند درمان را دچار اختلال میکند، اما چاره ای نداریم. در خانه ما تنها پدرم کار میکند و او علاوه بر هزینه داروها باید زندگی تمامی اعضای خانواده را تأمین کند. ما حتی به این دلیل که داروهایمان شبیه هم است مجبوریم یکی از نسخه ها را تهیه کنیم و داروها را بین خودمان قسمت کنیم و به محض تمام شدن داروها سراغ نسخه دیگر برویم.

هر 3 ماه شیمی درمانی میشویم

فهیمه درباره روند درمانی بیماری خود و خواهرانش میگوید: «سعیده و نفیسه هر دو به مرحله شیمی درمانی رسیده اند و مجبورند هر3ماه یک بار برای شیمی درمانی به مرکز درمانی مراجعه کنند. این شیوه نیز کنار داروهایی که باید مصرف کنیم هزینه زیادی را به ما تحمیل میکند. متأسفانه بیماری خواهرم سعیده پیشرفت بیشتری داشته و او امروز به سختی تعادل خود را حفظ میکند و برای حرکت نیاز حتمی به همراه دارد. مراحل شیمی درمانی او در حال حاضر متوقف شده اما نفیسه همچنان شیمی درمانی میشود و علاوه بر تحمل درد و سختیهایی که این روش درمانی دارد بسیار نگران احوال پدر و مادر و شرایط جسمی و روحی آنهاست. البته انجمن ام.اس و بهزیستی هر ماه کمکهایی به ما میکنند اما وقتی این کمکها را کنار هم میگذاریم باید مبلغی به آن اضافه کنیم تا بتوانیم هزینه آمپولهای یک نفرمان را تهیه کنیم.»

در بسیاری از فرازها و موقع خواندن این گزارش؛ به یاد فیلم طلا و مس بودم

برای کمک به این خانواده بزرگوار و آبرومند میتوانید کمکهای خود را به شماره حساب:008-2396820-010 یا شماره کارت: 7825-4471-9914- 6037 یا IR94 0170 0000 0010 2396 8200 08:شماره شبا نزد بانک ملی به نام مهدی قمصریان واریز کنید.

منبع : جهانتاريخ : یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 19:46 | نویسنده : همدل |
جوان مخترع اراکی بعد از یک سال تحقیق و آزمایش موفق به اختراع داروی جدید MS شد.

به گزارش مرکزی نیوز ، میلاد ویسمه‌ای‌، دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان صمصامی بیات امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: در قرن ۲۱ که علت بسیاری از بیماری‌ها از جمله انواع سرطان‌ها کشف و داروی این بیماری‌‌ها نیز اختراع شده، بیماری MS از جمله بیماری‌هایی است که علت و داروی این بیماری تاکنون ناشناخته مانده بود.

وی تصریح کرد: متاسفانه دارویی که بتواند بازدهی صد درصد برای بیماری MS به دنبال داشته باشد، در حال حاضر در بازار وجود ندارد و داروهایی نظیر بتافرون و آوونکس تنها خاصیت جلوگیری‌کننده داشته و نگهدارنده نیستند که این داروی جدید اثر نگهدارنده و خوب کننده دارد.

دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان صمصامی بیات اراک با اشاره به نحوه اختراع این دارو گفت: این دارو که کیت کامل MS نام دارد، بر روی ۱۰ نفر از بیماران ام اس عضو انجمن ام اس ساوه مورد آزمایش قرار گرفت و مورد تایید پزشکان قرار گرفته است.

ویسمه‌‌ای بیان داشت: با شناخت علت این بیماری که از یک نمونه آماری ۳۰۰ نفری به دست آوردیم، دارویی را با همکاری یکی دیگر از دوستانم به نام سعید حبیبی تعریف کردیم که ابتدا دارو را بر روی بخش حیوانی و موش‌‌ تست کردیم که به تایید دکتر دامپزشک رسید، سپس کار آزمایش را بر روی ۱۰ نفر از مبتلایان به این بیماری آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه این آزمایش با درخواست خود بیماران و تحت نظر پزشک مربوطه انجام شده است، ادامه داد: طول درمان با این دارو که سه مکمل غذایی و رژیم غذایی است، ۴۵ روز در نظر گرفته شده است.

ویسمه‌‌ای ادامه داد: از بیماران خواستیم داروهای قبلی خود را در این مدت مصرف نکنند، هر هفته زیر نظر پزشک مربوطه وضعیت جسمانی بیماران مورد ارزیابی قرار گرفت که در نهایت هشت نفر از ۱۰ نفر از درمان خود راضی بوده و اظهار رضایت کردند، داروی جدید توسط پزشک انجمن ام اس ساوه مورد تایید قرار گرفت و هم اکنون اظهارنامه ثبت آن به اداره ثبت اختراعات در مرحله داوری قرار گرفته است.

دانش‌آموز سال سوم دبیرستان صمصامی بیات اراک عدم تعادل در حین راه رفتن، کاهش دید و یبوست را از مهم‌ترین عوارض ابتلا به بیماری ام اس دانست و بیان داشت: این دارو نسبت به داروهای قبلی چندین مزیت دارد که کاملا ارگانیک بودن، کم بودن عوارض مصرف نسبت به داروهای شیمیایی و پایین بودن قیمت آن از جمله این مزیت‌ها است.

ویسمه‌ای که اخیرا در پانزدهمین دوره مسابقات مخترعین و مبتکرین بسیجی موفق به کسب رتبه نخست کشوری در رشته شیمی و رتبه سوم در رشته پزشکی شد، گفت: قیمت داروی بتافرون و آوونکس برای هر فرد در ماه حدود ۳۰۰ هزار تومان است که قیمت داروی جدید یک سوم این هزینه را دارد.

وی تاکید کرد: یکی از مزیت‌‌های بسیار بالای این دارو این است که تا دو ماه گذشته ایران فناوری ساخت این دارو را نداشت و مجبور بود با واسطه و با قیمت بسیار بالا آن را از کشور‌های دیگر خریداری کند، خوشبختانه با اختراع این داروی جدید و تجاری‌سازی آن کشور از واردات این دارو بی‌نیاز خواهد شد.

مخترع اراکی با بیان اینکه این محصول جدید در مسابقات اختراعات جهان در مرحله داوری مورد تایید قرار گرفته گفت: فردا به عنوان سفیر فرهنگی جوانان جمعیت هلال احمر استان مرکزی برای شرکت در این مسابقات عازم کشور رومانی خواهم شد.

ویسمه‌ای که در مسابقات اختراعات جهان در سال ۲۰۱۱ نیز موفق به کسب مدال نقره شده بود، بیان داشت: برای تجاری‌سازی این محصول نیازمند حمایت‌های دولتی هستیم،

وی گفت: یک شرکت ترکیه‌ای برای تولید انبوه این دارو پیشنهاد داده است و کشور کویت نیز آمادگی خود را برای تولید این دارو اعلام کرده اما تصمیم داریم اگر در دست‌انداز‌های کاغذ ‌بازی و این طرف و آن طرف شدن نیفتیم تجاری سازی این دارو را که تنها نیاز به ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری دارد در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در کشور خود تولید کرده و شعار ما می‌توانیم را تحقق ببخشیم.

دانش‌آموزان مخترع اراکی با قدردانی از مربیان دبیرستان صمصامیی اراک خاطر نشان ساخت: متاسفانه اکثر دانش‌آموزان نخبه از طرف مسئولان مدارس در زمینه غیبت‌های موجه خود مورد حمایت قرار نمی‌گیرند، ولی خوشبختانه کادر آموزشی دبیرستان صمصامی نهایت همکاری و حمایت معنوی را از من داشتند که لازم می‌دانم در این فرصت از این عزیزان قدردانی کنم.تاريخ : یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 19:44 | نویسنده : همدل |
عضو هیات علمی نورولوژی بیمارستان شریعتی گفت: استرس، گرما و رطوبت باعث تشدید بیماری «ام.اس» می شوند.

به گزارش خبرنگار سرویس «سلامت» ایسنا، دکتر فرزاد حاتمی در نشست خبری نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی درباره علل بروز بیماری ام.اس گفت: ام.اس بیماری است که سیستم ایمنی بدن بر علیه میلین سلول های عصبی مرکزی فعال می شوند و باعث تخریب این سلول ها می شود. هر چند علل بروز این بیماری هنوز ناشناخته است اما فرضیه هایی در مورد این علل مطرح هستند؛ از جمله آن که کمبود ویتامین D می تواند باعث بروز این بیماری شود. به این ترتیب احتمال بروز بیماری ام.اس در زنانی که کمتر در معرض آفتاب قرار می گیرند بیشتر از سایرین است.

وی افزود: علل ویروسی نیز در بروز بیماری ام.اس مطرح شده است. همچنین عنوان می شود که این بیماری در مناطق صنعتی به دلیل آلودگی های محیطی، بیشتر از سایر مناطق است و بروز این بیماری در روستاها کمتر است. در مجموع تمام این موارد در حد فرضیه است و هنوز علت اصلی بروز این بیماری شناخته نشده است.

حاتمی با بیان این که احتمالا ژنتیک در بروز بیماری ام.اس موثر است، ادامه داد: گفته می شود که بروز این بیماری با گروهی از فاکتورهای ژنتیکی و محیطی در ارتباط است.

وی تاکید کرد: عوامل استرس زا و اضطراب سبب شعله ور شدن بیماری ام.اس می شوند. همچنین فرد مبتلا به ام.اس ممکن است در طولانی مدت به افسردگی و یا حتی دمانس (فراموشی) نیز مبتلا شود.

این عضو هیات علمی نورولوژی بیمارستان شریعتی همچنین به تولید یکی از داروهای موثر در بیماری ام.اس در داخل کشور اشاره کرد و گفت: این دارو یکی از پرفروش ترین داروها در آمریکاست. ایران دومین تولید کننده این دارو در دنیاست. این دارو پیش از این در بازار دارویی کشور وجود نداشت و به تازگی وارد بازار شده است.تاريخ : یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 19:44 | نویسنده : همدل |
 

بیماران مبتلا به ام اس نیازمند حمایت خیران و مسوولان دولتی هستند

تبریز- مدیرعامل انجمن ام اس آذربایجان شرقی با اشاره به اینكه بیماران ام اسی تا پایان عمر باید دارو مصرف كنند و درمان قطعی ندارند گفت: این بیماران برای تامین دارو نیازمند حمایت های بیشتر خیران و مسوولان دولتی هستند.

علی هاشمی روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به هزینه های درمانی سنگین 'ام. اس' افزود: هزینه درمانی ماهانه هر بیمار به تناسب نوع دارو و شدت بیماری حداقل 3میلیون و 500 هزار ریال است كه این هزینه برای برخی بیماران تا 15 میلیون ریال در ماه نیز می رسد.

وی اظهاركرد: قیمت داروهای خارجی بسیار بالاست و این امر موجب می‌شود اغلب بیماران ام‌ اس از پرداخت هزینه داروها ناتوان بوده و قادر به تأمین آنها نباشند.

وی ادامه داد: باید برای این بیماران تمهیداتی خاص اندیشیده شود و حمایت از این بیماران، نیازمند مشاركت همگانی و كمك های خیران و نیكوكاران استان است.

وی اظهار كرد: این انجمن با كمك خیرین تاكنون توانسته برای 80 عضو ماهانه كمك نقدی بسیار ناچیزی برای خرید دارو به آنان بپردازد.

وی گفت: بیماران شهرستانی برای دریافت دارو باید به مركز هلال احمر تبریز مراجعه كنند و این خود هزینه ای دیگر برای آنان تحمیل می كند.

هاشمی با اظهار تاسف افزود: برای این بیماران تا زمانی كه به طور كلی از كارافتاده یا فلج نشده اند بیمه تكمیلی وجود ندارد.

وی با بیان اینكه دو هزار و 150 نفر بیمار 'ام. اس' در استان عضو این انجمن هستند گفت: روند ابتلا به این بیماری در استان سیر صعودی دارد.

وی با اشاره به اینكه برای تامین منابع مالی و كمك به اعضا نیازمند كمك های مردمی هستیم افزود: خیران می توانند كمك های نقدی خود را به شماره حساب 35/3156808 نزد بانك ملت، شماره حساب سیبا 0107226079007 نزد بانك ملی و نیز شماره حساب 0102392345008 نزد بانك صادرات واریز كنند.

انجمن 'ام. اس ' استان آذربایجان شرقی از سال 1383 در راستای ارایه خدمات اجتماعی و حمایت های مادی و معنویتاريخ : یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 19:42 | نویسنده : همدل |
برای نخستین بار در جهان و به همت دو نفر از جوانان استان مرکزی علاوه بر کشف علت ایجاد بیماری «ام اس»، داروی درمان کننده این بیماری که تا قبل از این تنها کنترل کننده بود تولید شد.
 

«میلاد ویسمه» مهمترین مزیت این دارو را درمان کامل بیماری عنوان کرد و افزود: داروهایی که قبل از این به عنوان داروی «ام اس» مورد استفاده قرار می گرفتند، تنها می توانستند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنند و توانایی درمان کامل بیماری را نداشتند.


این مخترع جوان کشورمان گفت: کاهش هزینه درمانی به یک چهارم هزینه های اولیه، جلوگیری از خروج ارز و همچنین ارزآوری در صورت تولید انبوه از سایر مزایای داروی جدید «ام اس» است.

وی افزود: پس از کسب رتبه سومی در مسابقات مخترعین بسیج و نهایی شدن اختراع، تیم اعزامی اختراع داروی «ام اس» به عنوان نماینده سازمان جوانان هلال احمر کشور در مسابقات بین المللی رومانی که سه روز آینده در این کشور برگزار می شود، حضور خواهد یافت.

یکی دیگر از همکاران سازنده این دارو، منشا تولید این دارو را گیاهی دانست و افزود: این دارو پس از یک سال تلاش مستمر و با استفاده از تجارب استادان برجسته و تحقیق بر روی بیماران مبتلا به این بیماری ساخته شده است.

محمد سعید حبیبی گفت: آشنایی اولیه با بیماران مبتلا به «ام اس» و دیدن آلام و دردهای آنان فکر تهیه و تولید این دارو را ایجاد کرد و هم اکنون توانسته ایم این داروی ارزشمند را به عنوان یک مکمل غذایی در یک یا دو وعده در روز برای بیماران تهیه کنیم.

وی اظهارداشت: داروهای قبلی از جمله «بتافرون»، «ربیف» و «آوونکس» از جمله داروهایی بودند که توسط رژیم صهیونیستی تولید می شد که توانمندی در تولید این دارو نه تنها توانست جمهوری اسلامی ایران را سربلند کنند، بلکه توانست مشت محکمی بر دهان رژیم غاصب صهیونیستی وارد کند.

حبیبی گفت: در صورت حمایت دولتمردان از تولید انبوه این دارو در سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» می توان زمینه کمک به بیماران قشر ضعیف و متوسط جامعه را فراهم و خودکفایی در تولید و صادرات این محصول را نیز انجام دهیم.

درمان «ام اس» در دو ماه

این مخترع همچنین با اشاره به روند افزایشی بیماران «ام اس» در ایران و جهان افزود: دوره نگهداری از پیشرفت این بیماری در داروهای قبلی شش ماه بود که در این روش جدید به دو ماه تقلیل یافته است.

وی اظهار امیدواری کرد: با این کشف نوین، مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات در رومانی نصیب مخترعین کشورمان شود.

بیماری «ام اس» از راه های مختلف به بدن وارد می شود و با تاری دید، دوبینی چشم، عدم تعادل، بی حسی دست و پا، گزگز شدن، حالت تهوع و سرگیجه همراه است و حالت های بیمار تاری دید، فلج قسمت عمده بدن، خستگی مفرط، سفتی عضله، مشکلات ادراری، زخم بستر می شود.

گلبول سفید در حالت عادی کار دفاعی بدن را بر عهده دارند ولی در بدن بیماری مبتلا به M.S این حالت به حالت تهاجمی گلبول های سفید تبدیل می شود و مشکلات عدیده ای را برای بیمار ایجاد می کند.(مهر)تاريخ : یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 14:49 | نویسنده : همدل |

کمپانی نوارتیس قراراست امسال ، در شصت وچهارمین گردهمائی آکادمی نورولوژی امریکا ( AAN) نتایج مربوط به تحقیقات برروی داروی خوراکی Siponimod را ارائه دهد . این مطالعه نشان داده که درمان با این دارو تعداد ضایعات ام اس را در MRI به میزان 80% کاهش میدهد و نیز احتمال حملات بیماری را در طول یکسال کم میکند براساس این مطالعه ، این دارو بخوبی توسط بیماران تحمل شده و عارضه نگران کننده ای با آن دیده نشده .

تحقیقات بیشتری بر روی این دارو در حال طرح ریزی است .
 تاريخ : دوشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 22:40 | نویسنده : همدل |

دانشمندان با مسدود کردن پروتئینی بیماری ام اس را متوقف کردند.

پروفسور کلود برنارد و دکتر استیون پتراتوس

(خدمات بهداشتی درمانی اکسپرس) - بر اساس یک مطالعه جدید با مسدود کردن پروتئین که منجر به آسیب عصبی می شود، می توان پیشرفت بیماری ناتوان کننده مولتیپل اسکلروزیس. (MS) را آهسته و یا حتی متوقف ساخت.

در این پژوهش که در مجله مغز(brain) منتشر شده است، دانشمندان ایمونولوژی موناش و آزمایشگاه سلول های بنیادی (MISCL)، دانشگاه تورنتو، دانشگاه ییل و دانشگاه وسترن استرالیا، نشان داده اند، عدم واكنش پروتئین میانجی collapsin response mediator protein 2 (CRMP-2) نقش کلیدی در توسعه MS. دارد


رهبری این تحقیق توسطدکتر استیون پتراتوس ، دانشمند ایمونولوژی و سلول های بنیادی آزمایشگاه دانشگاه موناش (MISCL) و همچنین پروفسور کلود برنارد، از دانشگاه RMITاسترالیا، انجام شد و تیم تحقیقی دریافتند که نسخه اصلاح شده ازCRMP-2 که در ضایعات فعال MS نقش دارد، در مدل آزمایشگاهی ام اس به سیستم عصبی آسیب می رساند.


پروتئین تغییریافته CRMP-2، درتعامل با پروتئین دیگر ی که منجر به آسیب فیبر عصبی است ،موجب بی حسی، کوری، مشکلات گفتار و مهارت های حرکتی، و اختلالات شناختی در افراد مبتلا می شود.

مسدود شدن پروتئین تغییر یافتهCRMP-2 و یا تعامل بین دو پروتئین، با استفاده از یک روش موردتایید در ایالات متحده و استرالیا منجر به متوقف شد ن پیشرفت بیماری شد..

مدیر MISCL، پروفسور ریچارد بوید گفت: این کشف می تواند به معالجات تازه برای MS منجر شود.

پروفسور بوید گفت: "مسدود کردن این پروتئین در افراد مبتلا به MS می تواندترمز پیشرفت این بیماری را بکشد."

دکتر پتراتوس گفت: روش مورد استفاده در مسدود کردن این پروتئین برای درمان شرایط دیگر بیماری توسط اد اره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا غذایی ایالات متحده و دارو و اداره درمانی استرالیا تایید شده است.


به گفته ی دکتر پتراتوس:" این بدان معنی است که آزمایش های بالینی در این باره به عنوان شکلی از مدیریت درمانی مورد تایید بزودی و باسرعت شروع و دنبال خواهد شد .

تخمین زده می شود د که بیماری ام اس بیش از 20،000 نفررا در استرالیا، و تا 2.5 میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا ساخته است.درحال حاضر این بیماری در اوایل بلوغ بیشتر اتفاق می افتد و زنان سه برابر بیشتر از مردان با این بیماری تشخیص داده می شوند. کل هزینه جامعه استرالیا، از این بیماری سالانه 1 میلیارد دلار برآورد شده است.

بودجه اصلی این پژوهش از انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس ایالات متحده آمریکا دریافت و تامین مالی بخشی از تحقیقات توسط انجمن MS استرالیا تامین شد.


ارائه شده توسط دانشگاه موناش

ترجمه از:همدم

 

منبع :

http://medicalxpress.com/news/2012-04-scientists-handbrake-ms.htmlادامه مطلب
تاريخ : شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 16:30 | نویسنده : همدل |
نتایج موفق آزمایشات بالینی اولین داروی خوراکی “ام. اس”


یک شرکت داروسازی آمریکایی اولین داروی خوراکی را در مبارزه با بیماری “ام. اس” توسعه داد که نتایج آزمایشات بالینی آن مثبت بوده است.

در حال حاضر بیش از ۵/۲ میلیون نفر در سراسر دنیا از این بیماری وخیم تخریب نورونی دستگاه عصبی رنج می برند.

اکنون شرکت “نووارتیس” اولین داروی خوراکی موثر را در درمان این بیماری عرضه کرده است که خطر گسترش ناتوانی جسمی را در بیماران مبتلا به “ام. اس” تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

نتایج دو تحقیقی که درباره این داروی جدید که FTY720 نام دارد انجام شد نشان می دهند که این مولکول از توانایی بالایی برای کاهش خطر گسترس ناتوانی جسمی، عدم تعادل و جراحات مغزی برخوردار است.

یکی از این تحقیقات که “ترانسفورم” نام دارد به مدت یکسال و با شرکت هزار و ۲۹۲ بیمار انجام شد. در این آزمایش داروی خوراکی FTY720 در دوز ۵/۰ میلیگرم موجب کاهش ۵۲ درصدی عدم تعادل و افتادن نسبت به داروی “اینترفرون بتا- ۱a” تزریق ماهیچه ای شد. این درحالی بود که با دوز ۲۵/۱ میلیگرم کاهش عدم تعادل تنها ۳۸ درصد بود.

در تحقیق دوم که “فریدمز” نام دارد و دو سال به طول انجامید هزار و ۲۷۲ بیمار در آن شرکت داشتند. نتایج این تحقیقات نشان داد که این دارو رقم عدم تعادل را نسبت به داروی بی اثر (پلاسیبو) با دوز ۵/۰ میلیگرم به میزان ۵۴ درصد و با دوز ۲۵/۱ میلیگرم به میزان ۶۰ درصد کاهش می دهد.

در این بیماران همچنین خطر گسترش ناتوانی در دو دوره ۳ ماه و شش ماه نسبت به پلاسیبو به ترتیب ۳۰ درصد و ۳۷ درصد کاهش یافت.

در هر دو مطالعه، درمان کاهش چشمگیری را در توسعه جراحات مغزی فعال قابل ارزیابی با روزنانس مغناطیسی (MRI) نشان داد.

براساس گزارش آنسا، نتایج این تحقیقات در دسامبر ۲۰۰۹ از سوی مقامات آمریکایی و اروپایی مورد تائید قرار گرفت.

تاريخ : پنجشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 12:34 | نویسنده : همدل |

احتمال ابتلا به ام اس با مصرف مداوم غذاهای سرد افزایش می یابد


تهران - اداره آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اعلام كرد افرادی كه از نظر ژنتیكی دارای طبع سردی هستند و بطور مداوم از غذاهای سرد استفاده می‌كنند ، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ام.اس قرار می‌گیرند.
 

'ام.اس یا اسكلروز مولتیپل یك بیماری مزمن و بالقوه ناتوان كننده است كه سیستم عصبی مركزی شامل مغز و نخاع را درگیر می كند.'
 
به گزارش روز جمعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، افرادی كه علاقه زیادی به خوردن ترشی، سركه، تمر هندی، ماست و قره‌قروت دارند، درصورت مصرف بی رویه این مواد غذایی در معرض ابتلا به ام اس قرار می گیرند.
 
براساس این گزارش، وضعیت روحی و روانی فرد یكی از پیش زمینه های بروز بیماری ام اس به شمار می رود بنابراین افراد زودرنج و حساس باید تلاش كنند تا تفسیر خود را از موقعیت‌های اجتماعی به‌گونه‌ای تغییر دهند تا كمترین فشار روانی بر آنان وارد شود.
 
این گزارش ادامه می دهد، پرهیز از بروز تنش در مناسبات بین‌فردی و تلاش در كنترل احساسات و عواطف شخصی در پیشگیری از بروز بیماری ام.اس موثر است.
 تاريخ : جمعه یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 14:41 | نویسنده : همدل |

آشنایی با 5 درمان طبیعی برای علائم MS

توسط htcSKgst

آیا از MS رنج می برید و به دنبال یک تسکین طبیعی عالی هستید ؟

تاکنون هیچ کس دقیقا از آنچه باعث MS می شودآگاه نبوده است. برای افرادی که با درد و رنج بیماری درگیر هستند بهره گیری از راهبردهای مفید در کاهش علایم می تواند قابل توجه باشد.

وچندین گزینه فوق العاده موثر برای بیماری MS در حوزه سلامت جامع مطرح است که فراتر از برخورد با علائم MS است.

در اینجا پنج درمان طبیعی که می تواند به همراه رعایت رژیم غذایی، مصرف مکمل های لازم و کاهش استرس به درمان MS انجامد معرفی می گردد:

1. معجزه عنصری با همه بد عمل کردن سیستم ایمنی بدن، آثار شگفتی برای کسانی که به درد و رنج ناشی از علائم MS هستند به بارمی آورد. بسیاری از افراد تصور می کنندکه بیماری پاتوژن است، و معجزه اصلی آن در نابود ساختن است.همچنین عفونت ممکن است بدون شک یکی از علل مشکوک به علائم MS باشد، که معجزه عنصری می تواند برای از بین بردن آن به خوبی شناخته شده باشد و سیستم ایمنی بدن شما بهترین راه را جذب می کند و نوارهای بدن شما را از فلزات سنگین مانند پاک جیوه می سازد.

2. آغوز گاو به عنوان یک درمان بسیار موثردر MS، عمل کرده است و گزارشی ازافراد مبتلا به MS که آن را به مدت یک ماه مصرف کرده اند رفع کامل علایم MS نشان داده شده است.

. 3. مصرف زهر زنبور عسل در درمان مفید اعلام شده است حتی بیماران طولانی مدت MS در عرض یک هفته استفاده از آن اثرات مفیدی کسب کرده اند!

4.. زردچوبه در کاهش علائم MS. بسیار مفید گزارش شده است مصرف  یک قاشق چایخوری برای حداقل 3 بار در روز منجر به تسکین سریع شده است ا

5. مصرف کلسیم، منیزیم، ویتامین D، پتاسیم و کروم به صورت روزانه بسیاری  از علایم را به طور کامل حذف و همه نشانه های MS را تحت تاثیر قرارمی دهد.. همچنین ویتامین B12 و هر منبع طبیعی خوب از هفتاد دو مواد معدنی اعتبار کافی برای مکمل درمانی MS داشته اند.


منبع ترجمه:

http://hemorrhoids-treatment-cure.com

 

 

همدم روح

 تاريخ : جمعه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۱ | 23:2 | نویسنده : همدل |
 

تاثیر سیگار و رژیم غذایی بر پیشرفت ام اس


در یک مطالعه جدید مشخص شد که فاکتورهای تغذیه‌ای و سیگار می‌توانند دوره بیماری ام اس را در مبتلایان به نوع خفیف‌تر این بیماری تغییر دهند.
 

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، مطالعه روی برگشت پذیری ام اس در ۹۰۰ بیمار داوطلب نشان داد بیمارانی که به طور منظم از کافئین و ماهی استفاده می‌کنند کمتر به مرحله‌ای از بیماری می‌رسند که برای راه رفتن نیاز به کمک کردن داشته باشند. این مرحله از ام.اس بعنوان نقطه عطف در این بیماری در نظر گرفته می‌شود.
 

آزمایشات تایید کرد در عوض استعمال سیگار خطر بروز زودهنگام این قبیل ناتوانی‌ها را در مبتلایان به ام اس افزایش می‌دهد.
 

بنا بر گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، دکتر ماری دی هوگ متخصص نورولوژی بالینی در بلژیک که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته یادآور شد: یک توصیف برای این مطالعه آن است که عوامل تغذیه‌ای می‌توانند نقش حفاظتی مستقیم در مبتلایان به ام اس ایفا کنند. این متخصصان تاکید کردند: نقش کافئین و ماهی در کاهش التهاب و خواص ضدالتهابی این خوردنی‌ها از مدت‌ها پیش شناخته شده است. از سوی دیگر متمرکز شدن التهاب در مغز و ستون فقرات از جنبه‌های مهم بیماری ام اس هستند. بنابراین گزارش ام اس یک بیماری علاج ناپذیر در سیستم عصبی است.
 

متخصصان تاکید دارند با وجود بدست آمدن نتایج فوق این بیماران نباید بدون مشورت با پزشک مصرف مواد غذایی مذکور را افزایش دهند چون تا رسیدن به نتایج قطعی، هنوز انجام مطالعات بیشتر ضروری است.
 

در این بررسی‌ها هنوز ثابت نشده است که مصرف کافئین روند پیشرفت ام اس را کند خواهد کرد. آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر بیش از ۳۵۰ هزار نفر در آمریکا و حدود ۲/۵ میلیون نفر در سراسر دنیا به ام اس مبتلا هستند.
 تاريخ : سه شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۱ | 16:39 | نویسنده : همدل |
امکانات وب
  • سه سیب
  • بوم اف