بيماري ام اس سبب سرگيجه از نوع سرگيجه وضعيتي مي‌شود که در اين حالت چرخش در بستر يا تغيير وضعيت از حالت خوابيده و نشسته به حالت ايستاده سرگيجه را تشديد مي‌کند.احمد چيت ساز دانشيار گروه اعصاب دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: يکي از بيماريهايي که موجب سرگيجه واقعي مي شود بيماري ام اس است و اولين حمله ام اس مي‌تواند فقط به صورت سرگيجه باشد و سرگيجه هم در شروع ام اس و هم در زمان عود بيماري ام اس شايع است.
 وي گفت: حدس ميزان شيوع سرگيجه در ام اس به دليل آنکه در بسياري از موارد اين علامت با ساير علائم بيماري ام اس هم پوشاني دارد مشکل است.
با بيان اينکه در مطالعه اي ميزان شيوع سرگيجه را در ام اس 16 درصد گزارش شد چيت ساز تصريح کرد: در صورتي که شروع ام اس اولين بار با يک سرگيجه حاد همراه تهوع  واستفراغ و نداشتن تعادل طي را ه رفتن باشد تشخيص آن از بيماري و سيتوبليت حاد (التهاب ساختمان تعادلي در گوش داخلي) مشکل است.
وي خاطرنشان کرد: مکانيسم ايجاد سرگيجه در ام اس برزو پلاک‌هاي ميلين‌ زدا در شروع و يا در سير بيماري در ساقه مغز، مخچه و مسيرهاي ساقه مغز مخچه، ريشه‌ها و هسته‌ عصب هشتم و زاويه پل دماغي مخچه‌اي است که MRI روش تشخيص مناسب براي نشان دادن پلاک‌هاي ام اس در ساقه مغز و مخچه است.
چيت ساز يادآور شد: در ام اس حملات سرگيجه معمولاً خودبخود يا درمان با کورتن درماني و يا درمان‌هاي علامتي برطرف مي‌شود که در اين صورت امکان عود مجدد وجود دارد .

http://www.ms-links.org/2010/06/blog-post_7809.htmlتاريخ : سه شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۹ | 13:32 | نویسنده : همدل |
امکانات وب
  • سه سیب
  • بوم اف